Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Rum Polisinin De Patlamaya İlişkin Raporu Hazır

Rum Polisinin De Patlamaya İlişkin Raporu Hazır

Eski Bakanların Da Bulunduğu 14 Kişi Suçlanıyor.

 
 
Rum Polisinin De Patlamaya İlişkin Raporu Hazır

HÜKÜMET İLE MUHALEFET ARASINDAKİ TARTIŞMA DERİNLEŞİYOR

Lefkoşa, 5 Ekim 11 (T.A.K): Güney Kıbrıs'ta 13 kişinin ölümü ve elektrik santralinin ağır hasar görmesiyle sonuçlanan 11 Temmuz'daki patlamanın sorumlularına ilişkin hukukçu Polis Poliviu'nun hazırladığı Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'a büyük sorumluluk yükleyen raporun ardından; Rum polisinin de olaya ilişkin raporunu dün Başsavcıya sunduğu, raporda aralarında eski bakanların da bulunduğu 14 kişinin suçlandığı bildirildi.

Politis, "14 Kişilik Liste...Polisten Başsavcıya Cezai Kovuşturma İçin Öneriler" başlıkları altında manşet ve iç sayfalarından geniş yer verdiği haberinde, bizzat Hristofyas tarafından araştırma yapmakla görevlendirilen hukukçu Polis Poliviu'nun önceki gün açıklanan ve Hristofyas'a ağır suçlamalar yöneltmesiyle fırtınalar koparan raporun ardından, Rum polisinin de olaya ilişkin raporunu tamamladığını yazdı.

Gazete, Rum polisinin gerek patlamadan önceki, gerekse sonraki olaylara ilişkin yürüttüğü cezai soruşturma çerçevesinde hazırladığı raporun özet halinin bile bin sayfa civarında olduğunu, alınan ifade ve şahitliklerle diğer belgelerin ise dün başsavcılığa 34 dosya (box files) içerisinde getirilebildiklerini belirtti.

Polis sorgu müfettişlerinin hazırladıkları raporda, elde edilen bilgiler ve ifadeler doğrultusunda 14 kişi hakkında cezai kovuşturma açılabileceği belirtilirken, bu kişiler arasında patlamanın olduğu dönemde dışişleri bakanı olan ancak şimdi bu görevinden ayrılmış bulunan Markos Kiprianu'nun da bulunduğu ifade edildi.

Eski savunma bakanı Kostas Papakostas, eski RMMO komutanı Petros Çalikidis, komutan yardımcısı Savvas Arğiru ve Başkanlık Sarayı Diplomatik Büro Şefi Leonidas Pandelidis de söz konusu raporda suçlanabilecekleri belirtilen diğer kişiler arasında yer alıyorlar.

Rum polisi raporunda, bu 14 kişinin cinayet, ölüme sebebiyet verme ve görevi ihmalden suçlanabileceklerini belirtirken; kimin hangi suçtan yargılanabileceğine ilişkin kararı Başsavcı Kliridis'in alması bekleniyor.

Başsavcı Petros Kliridis de konuya ilişkin dün bir açıklamada bulundu ve polisin raporunda belirtilen suçlamalara karşın kimin hangi suçla suçlanacağına kendisinin karar vereceğini söyledi.

Polisin raporunun çok geniş kapsamlı olduğunu, birçok belge bulunduğunu ifade eden Kliridis, incelemesini en kısa sürede tamamlamak için gerekeni yapacağını vurgularken Poliviu'nun raporunu bir kez okuduğunu ancak yeniden gözden geçireceğini belirtti.

Kliridis; raporlar doğrultusunda yeniden ifadeler alınması olasılığının bulunduğunu da söyledi.

Gazete, Kliridis'in polisin raporunu incelemek amacıyla hukukçulardan oluşan bir komite kurmasının beklendiğini de ifade etti.

PARTİLERİN İSTİFA ET ÇAĞRILARI SÜRÜYOR

Öte yandan gazete, Poliviu'nun raporunun açıklamasının ardından Rum iç siyasetinde kopan fırtınanın dün de artarak devam ettiğini, partilerin Hristofyas'a yönelik istifa etmesi çağrılarına Hükümet Sözcüsü ve AKEL'den yanıt geldiğini yazdı.

Habere göre Hristofyas dünkü açıklamasında, Poliviu'nun ve polisin raporlarını tekrar tekrar inceleyeceğini belirtirken, muhalefetin eleştirilerine yanıt vermedi.

Hristofyas'ın aksine Stefanu dünkü açıklamasında, DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis'in "erken seçim" önerisine yanıt verdi ve DİSİ için önceliğin iktidar olduğunun bir kez daha kanıtlandığını söyledi.

Stefanu, "DİSİ liderliğinin, ülkenin içerisinde bulunduğu şu kritik günlerde, Türkiye'nin bölgede gerilim yaratma çabaları ve tehditlerine göğüs gerilmesi yerine iktidarı tercih ettiği bir kez daha anlaşılmıştır" şeklinde konuştu.

Stefanu, siyasi partilere, şu anda bir erken seçim sürecine girilmesinin Güney Kıbrıs'ın ulusal çıkarlarına hizmet edip etmeyeceğini iyi düşünmeleri çağrısı yaptı.

Fileleftheros gazetesi ise konuya ilişkin haberini, "Cephe Savaşı...14 kişiye Sorumluluk... Başkan'a Hiç Değinilmiyor...Anayasa Başkan İçin Kalkan... Meclis Aracılığıyla Hristofyas'a Baskı" başlıkları altında yansıttı.

Gazete, Rum siyasilerin dün de yaptıkları açıklamalarla Hristofyas ve hükümetine yönelik istifa çağrıları ile eleştirilerine devam ettiklerini belirtirken; AKEL'in ise muhalefeti "siyasi darbe yapmaya çalışmakla" suçladığını yazdı.

KONU MECLİSE TAŞINIYOR

Habere göre Rum muhalefet parti başkanları ve özellikle de Anastasiadis'in dünkü eleştirilerinin ardından Anastasiadis ve EURO.KO Başkanı Dimitris Silluris, konuyu yarın meclis oturumuna taşıyacaklarını duyurdular.

Anastasiadis dünkü açıklamasında, Hristofyas'ın istifa etmemekte ısrarcı olması durumunda partisinin diğer partilerle diyaloga geçerek "halkın çıkarına hizmet edecek parlamenter ve kurumsal yolların bulunması için girişime başlayacağını" açıkladı.

Silluris de benzer bir açıklamada bulundu ve Hristofyas'ın istifa etmemesinden kaynaklanan siyasi krizin aşılması için partiler arası diyaloğa geçilmesi gerektiğini söyledi.

Gazete, bu açıklamalara sert tepki gösteren AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu'nın ise Anastasiadis ve diğer siyasi partileri "siyasi darbe yapmaya hazırlanmakla" suçladığını yazdılar.

Kiprianu ayrıca, dün toplanan AKEL Politbürosu'nun, Poliviu'nun raporunu uzmanlara inceletme kararı aldığını da açıkladı.

Kiprianu; Poliviu'nun raporunda görev ve yetkilerini aşarak siyasi bir tutum izlediğini, bu yüzden de Hristofyas'ın kişisel sorumluluk taşıdığını kabul etmediklerini belirtirken; Hristofyas'a raporda yöneltilen suçlamaların kanıtlanamadığını savundu.

KS EDEK Başkan yardımcılarından Sofoklis Sofokleus da dünkü açıklamasında, Hristofyas'ın Poliviu'yu görevlendirirken raporda belirtilecek her türlü sorumluluğu üstleneceğini duyurduğunu hatırlattı.

Sofokleus, sorumluluk almak demenin istifa etmek anlamına geldiğini, bunun dışındaki her türlü hareketin bölünmeye ve kutuplaşmaya götüreceğini savundu.

DİKO Basın Sözcüsü Fotis Foitu da Hristofyas'ın raporun içeriğine gösterdiği tepkiyi yorumladı ve "ülkedeki siyasi istikrarın ciddi tehdit adlında olduğunu" söyledi.

Fotiu; Poliviu'nun raporunda Hristofyas'a yöneltilen sorumluluğun Hristofyas'a istifa etmekten başka bir şans tanımadığını ileri sürdü.

Öte yandan gazete, elde ettiği bilgilere göre, rapordan sonra DİKO'nun bazı belediyelerde yapılacak yerel seçimlerde AKEL'le işbirliği yapılması unsurunu yeniden gözden geçirmekte olduğunu yazdı.

Ekologlar ve Çevreciler Hareketi Milletvekili Yorgos Perdikis'ten de Hristofyas'ın raporu reddetmesine dair ilginç bir yorum geldi.

Habere göre Perdikis, geçmişte hiçbir lider ya da siyasetçinin, hatta "Nixon'un bile" kendi atadıkları kurum ya da komitelerin raporlarına Hristofyas gibi karşı çıkmadıklarını ifade etti.

AKEL dışında Hristofyas'a destek veren tek parti ise EDİ oldu. EDİ Başkanı Paraksula Andoniadu, Poliviu'nun raporunun hiçbir kanıta dayanmadığını ve siyasi amaç güttüğünü belirterek Hristofyas'a destek belirtti.

HRİSTOFYAS ANAYASANIN KORUMASI ALTINDA

Öte yandan gazete, Hristofyas'ın anayasal koruma altında olduğunu, istifa etmemesi durumunda hiçbir şekilde görevinden alınamayacağını yazdı.

Gazete, Hristofyas'ın görev süresini tamamlaması ya da kendi istifa etmesi durumunda görevinin sona ereceğini, aksi taktirde hiçbir şekilde görevinden alınamayacağını belirtirken; görevi süresince Hristofyas aleyhine hiçbir cezai kovuşturmanın da açılamayacağını vurguladı.

Diğer gazeteler ise konuya ilişkin haberleri şu başlıklarla yansıttılar:

Haravgi: "Siyasi Darbe Planlıyorlar... AKEL Halkı Birlik Olmaya Çağırıyor... Polis Cezai Kovuşturma Önerisinde Bulundu... İstifada Israr Ediyorlar".

Alithi: "Bakanlar Kurulu Parodisi... Muhalefet Koordine Oluyor... Partiler Hristofyas'ın Görevden Uzaklaştırılmasını Araştırıyorlar... Poliviu AKEL'in Hedef Tahtasında... Polisten İki Bölümlü Yakıcı Öneriler".

Simerini: "Polis Raporu Başsavcıya 14 Kişi İçin Cezai Kovuşturma Öneriyor... Kiprianu ve Papakostas Da Listede...Tek Çözüm İstifası... Rapor Meclise Gidiyor".

(SB/GÜR)

 
5 Ekim 2011 Çarşamba 15:20
Okunma: 511
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu