Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Rum Polislerin Serbest Bırakılması

Rum Polislerin Serbest Bırakılması

Lefkoşa, 3 Ekim 12 (T.a.k): Coşkun Alaslan İsimli Kıbrıslı Türk'ü Tutuklama Maksadıyla Geçtiğimiz Pazar Günü Sınırı İhlal Ederek, Akıncılar Köyüne Geçen Ve Burada Kıbrıs Türk Polisi Tarafından Yakalanan 3 Rum Polisin, Askeri Mahkemenin Ardından Lefkoşa Kaza Mahkemesi'nde De Para Cezasına Çarptırılıp Akabinde Serbest Bırakılması, Bugünkü Rum Gazetelerinde Geniş Bir Şekilde Yer Buldu..

 
 
Rum Polislerin Serbest Bırakılması

Fileleftheros gazetesi "Polisler Serbest" başlığıyla yayımladığı ve fotoğraflarla yer verdiği haberinde, geçtiğimiz Pazar günü Akıncılarda tutuklanan 3 Rum polisin, bir sürü güçlük ve bir mahkemeden öbür mahkemeye sevk edilmelerinin ardından serbest bırakıldıklarını ve dün akşam 8'den sonra Ledra Palace sınır kapısından Rum kesimine geçtiklerini yazdı.

KKTC'de çıkarıldıkları mahkemelerin Rum polislere ağır para cezaları verdiğini savunan gazete, Rum polislerin devriye arabası, motosikleti ve aralarında 2 tabanca da bulunan ekipmanlarına mahkeme tarafından el konulduğunu anlattı.

Haberinin devamında, KKTC'de yaşanan mahkeme sürecine geniş bir şekilde yer veren gazete, Rum hükümetinin, polislerin ekipmanlarının iade edilmesi için tepki gösterdiğini ifade etti.

"UYDU SEFERBER EDİLDİ"

Rum polislerin, KKTC makamları tarafından tutuklandıkları esnada bulundukları yerle ilgili iki yorum bulunduğunu yazan gazete, iki tarafın olayı anlatışı arasında "850 metrelik bir mesafe bulunduğu" yorumunu yaptı.

3 Rum polisin, gerek olaya tanıklık edenler, gerek tespit edilen delillere göre, Dali-Lurucina (Akıncılar) arasındaki ara bölgede yakalandıklarını iddia eden gazete, bu durumun, tutuklanmaktan kurtulan 4'üncü polisin Türk askerleri tarafından durduruldukları yeri tarif etmesiyle desteklendiğini ileri sürdü.

Kuzey Kıbrıs'ta ise, 3 Rum polisin Akıncılara kadar geldiği ve Çoşkun'un oğlunu evinde durduklarının anlatıldığını kaydeden gazete, bir noktadan öbür noktaya kadar olan mesafenin 850 metre olduğunu; bu mesafenin Türklerin Rum polisleri yakaladıklarını söyledikleri sürede gidilemeyeceğini öne sürdü.

Rum polisinin, polislerin tam nerede yakalandığını ispat etmek için koordinatlar verdiğini ve uydu aracılığıyla devriye aracının yerinin saptanmaya çalıştığını yazan gazete, bunun KKTC makamlarının iddialarını çürüteceğini öne sürdü.

Gazete "İki Uyuşturucu Davası Yüzünden Kendisini Arıyorlar" ara başlıklı haberinde ise, 19 yaşındaki Çoşkun Alaslan'ın babasının, Rum Polisi Narkotik Şubesi tarafından bilinmekte olduğunu ileri sürdü.

Alaslan'ın babasının, geçmişte Narkotik Şubeyi en az iki kez uğraştırdığını ve bir süreden beridir de Rum polisi tarafından aranmakta olduğunu iddia eden gazete, Rum makamlarının Alaslan'ın babası aleyhinde (geçmişte) tutuklama emri çıkardıklarını yazdı.

Trafik kontrolü yapan Rum polislerin, aranmakta olan şahsın aracının plakasıyla uyuşan aracı farkına varmaları üzerine, aracı kovalamaya başladıklarını anlatan gazete, bunun sonucunda 3 Rum polisin tutuklandığını ekledi.

METEHAN SINIR KAPISINDA GERGİNLİK

Gazete, "Metehan sınırı kapısında gerginlik" başlığıyla verdiği haberinde ise, AP'deki eski Rum milletvekillerinden Marios Matsakis'in başını çektiği bir grup Rum'un, dün Ay. Demet (Metehan) sınır kapısında Rum polislerin tutuklanmasını protesto ettiğini yazdı.

Eylemin, sınır kapısından geçiş yapmaya çalışanlar tarafından yuhalandığını anlatan gazete, dün sabah saatlerinden itibaren, Rum polislerin tutuklanmasının protesto edilmesi için, sms ve facebook üzerinden sınır kapısının kapatılması amacıyla bir hareketlilik yaşandığını kaydetti.

Protesto eyleminin bir saatten fazla sürdüğünü kaydeden gazete, eylem yüzünden sınır kapısından geçiş yapamayanların Matsakis'i "şov yapmakla" ve "gereksiz karışıklık meydana getirmekle" suçladığını yazdı.

PARTİLERDEN KINAMA, BM'YE SORUMLULUKLAR

Rum polislerin, KKTC makamlarınca tutuklanmasının tüm Rum siyasi partilerce kınadığını yazan gazete, Rum hükümetinin, Sözcü Stefanos Stefanu aracılığıyla, Rum Başkanlık seçimlerine bağımsız aday olan Yorgos Lillikas'ın, polislerin tutuklanmasını protesto etmek için sınır kapılarının geçici olarak kapatılması şeklindeki önerisine yanıt verdiğini yazdı.

Habere göre, Stefanu, sınır kapılarının kapatılması politikasının Türkiye ve Kıbrıs Türk liderliğinin bölücü politikasına katkıda bulunmasının yanısıra uluslararası unsura, AB'ye ve Kıbrıslı Türklere yönelik yanlış ve zarar verici mesajlar gönderdiğini söyledi.

Gazeteye göre, DİSİ partisi olayla ilgili açıklamasında, Kıbrıs Türk liderliğine hatasını telafi etmesi ve polisleri serbest bırakması çağrısında bulundu.

BM'nin olayda ihmali bulunduğu ve hiçbir faaliyette bulunmadığından söz eden DİSİ, BM'nin önleyici bir şekilde hareket etmek yerine "Kıbrıs Cumhuriyeti" güvenlik güçlerinin kaçırılmasına ve yasadışı bir şekilde alıkonulmasına izin verdiğini savundu.

Rum Ana Muhalefet DİSİ partisinin AP'deki milletvekillerinden Eleni Theoharus'un, polislerin tutuklanmasını kınamak amacıyla, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barosso'ya yönelik müdahalede bulunduğunu anlatan gazete, AKEL'in AP'deki milletvekillerinden Takis Hacıgeorgiu'nun da komisyona soru yönelterek, polislerin serbest bırakılması için hangi önlemleri alacağı konusunda bilgi istediğini yazdı.

Rum Sosyal Demokratlar Hareketi (EDEK) Sekreteri Dimitris Papadakis ise olayla ilgili açıklamasında, hükümeti BM yönetimine, ateşkes hattının (ara bölgenin) sözde "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin" egemen toprağı olduğunu bildirmeye çağırdı.

Rum Başkanlık seçimlerine bağımsız adaylığını koyan Yorgos Lillikas ise, hükümete, polislerin tutuklanmasının protesto edilmesi için geçici bir süreliğine sınır kapılarını kapatma çağrısında bulundu.

Haberde, bu görüşün, Rum Ekologlar ve Çevreciler Hareketi tarafından da benimsendiği belirtilirken, Rum Polisi Dernekleri de, polislerin tutuklanmasından dolayı BM'ye sorumluluk yükledi.

Simerini gazetesi ise "Lillikas, Vatandaşlar ve Çevreciler Sınır Kapıları Kapansın İstiyor... Kaçırılan Üç Polis Serbest Bırakıldı" başlıklarıyla manşetten yayımladığı haberinde, Rum Başkanlık seçimlerine bağımsız adaylığını koyan Yorgos Lillikas'ın, Türkiye'nin sözde "Kıbrıs Cumhuriyeti" aleyhinde devam eden provokasyonlarına tepki amacıyla, sınır kapılarının geçici olarak kapanmasını istediğini yazdı.

Habere iç sayfalardan oldukça geniş yer ayıran gazete, 19 yaşındaki Çoşkun Alaslan'ın "eroin taciri" ve "KKTC gizli servislerinin muhbiri"; Alaslan'ın babasının da "uyuşturucu taciri" olduğu iddia edildi.

Haberde, Rum polisinin, 3 mensubunun ara bölge içerisinde tutuklandığı yinelendi.

Türklerin, polislere verilen para cezasını ödemeye giden ailelerini "rezil etmek" için akıllarına gelen her şeyi yaptıklarını iddia eden gazete, Hristodulos Anastasiu isimli polisin babasının söylediklerine yer verdi.

KKTC makamlarının, paraları nakit olarak istediğini ve 15 dakika içerisinde ödeme yapmamaları halinde yakınlarının hapishaneye gideceği yönünde konuştuğunu iddia eden Anastasiu, KKTC makamlarını Euro almak istemediğini belirtti.

Haberinin devamında, Rum Polis Derneği Başkanı Andreas Simeu'nun açıklamalarına yer veren gazete, Simeu'nun, BM'nin ara bölgenin kontrolünden sorumlu olduğunu ve böyle bir gelişmeyi engellemekle yükümlü olduğunu yazdı. BM'nin KKTC polisine Rum polislerin tutuklanması konusunda dolaylı anlamda yardımcı olduğuna dair bazı bilgiler bulunduğunu iddia edildi.

STEFANU

Gazeteye göre, sınır kapılarının kapatılmasıyla ilgili her türlü tartışmayı reddeden hükümet sözcüsü Stefanos Stefanu, bunu yapmaları halinde, zarar verecek oldukları şeyin sözde "Kıbrıs Cumhuriyeti" ile Rum tarafının çıkarları olacağını dile getirdi.

Böyle bir hareketin, uluslararası unsura, özgür dolaşımı engelleyenin "Kıbrıs Cumhuriyeti" olduğu mesajını vereceğini, ancak hakikatte bunu yapanın "işgal gücü" olduğunu ileri süren Stefanu, sınır kapılarını kapamanın kendilerini AB ve Yeşil Hat Tüzüğü'nün uygulanmasından doğan yükümlülükleriyle çatışmaya sokacağını söyledi.

LİLLİKAS'A TEPKİ

Haravgi gazetesi ise habere "Türkiye'nin Bölücü Politikasına Katkıda Bulunuyor... Sınır Kapılarının Kapanmasını Öneren Lillikas'a Pür Ateş- Komisyon'a Şikâyet- Sahte Mahkemeler Tarafından üç Polise Para Cezası- UNFICYP'e Sorumluluklar" başlıklarıyla geniş yer verdi.

Rum Başkanlık Seçimlerine bağımsız adaylığını koyan Yorgos Lillikas'ın, sınır kapılarının geçici olarak kapanması önermesinin, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ile hükümetin tepkisine yol açtığını yazan Haravgi, Lillikas'ın adaylığını destekleyen EDEK'in ise mesafesini koruduğunu belirtti.

Gazeteye göre, Matsakis'in başını çektiği bazı Rumlardan oluşan grubun, Metehan sınır kapısındaki geçişlere engel olmasının sorulması üzerine, Stefanu, hiç kimsenin Rum kesimini zorda bırakacak ve problemler çıkaracak şekilde davranmaya hakkı olmadığını söyledi.

Gazeteye göre, Lillikas'ın önerisine tepki gösteren Başkanlık seçimleri adaylarından Stavros Malas ise, iki toplum arasındaki iletişimin sona ermesini desteklememeleri gerektiğini ifade etti.

ALASLAN'IN BABASI İLE İLGİLİ İDDİALAR

Politis gazetesi ise "Polisler Serbest" başlıklı haberinde, Alaslan'ın babası hakkındaki bazı iddialara yer verdi.

Rum polislerin Akıncılar'da tutuklanması olayının arkasındaki esas kişinin, 19 yaşındaki Çoşkun Alaslan'ın 50 yaşındaki babası "Çoşkun Halil Alaslan" olduğunu iddia eden gazete, bu kişinin "Halilis" ismiyle bilindiğini savundu.

Alaslan'ın sabıkalı bir uyuşturucu taciri olduğunu iddia eden gazete, polisin sahip olduğu bilgilere dayanarak, bu kişinin, Rum kesimine giden eroinin yaklaşık yüzde 80'inin dolaşımını sağlayan kişi olduğunu ileri sürdü.

"Halilis'in", 1994 yılının Mart ayında Theofilos Georgiadis isimli Rum'un öldürülmesindeki davasındaki esas kişilerden biri olduğunu ve davayla ilgili sorguya çekildiğini iddia etti.

Rum güvenlik güçlerinin, Halilis'in faaliyetleriyle ilgili büyük bir dosyaya sahip olduklarını iddia eden gazete, Georgiadis davası dışında, Halilis'in uyuşturucu meselesi yüzünden Limasol'da bir kişinin daha öldürülmesi meselesine karıştığından söz edildiğini ekledi.

Aynı bilgilere dayanarak, Halilis'in, Rumlarla uyuşturucu kaçakçılığı yapmak için silahlı olarak ara bölgeye girdiğini iddia eden gazete, Halilis'in uyuşturucuları ara bölgedeki anlaşmalı bir noktaya yerleştirdiğini, alıcının da paraları aynı yere bıraktığını ileri sürdü.

Haberde, polislerin kovaladığı aracın, Halilis'in sürekli olarak kullandığı araç olduğu da öne sürüldü.

Halilis'in, silahlı olarak uyuşturucu kaçakçılığı yapmak için girdiği ara bölgede bir sefer bile yakalanmadığına dikkat çekilen haberde, Halilis'in, 90'lı yıllarda uyuşturucu ticareti yüzünden Rum tarafında hapis cezası çektiği de ileri sürüldü.

Alithia ise habere "Polisler Ceza Ödemek Kaydıyla Serbest... Lillikas ve Matsakis Harikalar Yarattı" başlıklarıyla yer aldı.

(İY/FEZ)                     

 
3 Ekim 2012 Çarşamba 12:44
Okunma: 529
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu