Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Rum Radyo-televizyon Kurumu'nun (Rık) Mayıs'ta Yapılacak Olan Ap Seçimleriyle İlgili Anketinden Disi Partisi Birinci Sırada Çıktı...

Rum Radyo-televizyon Kurumu'nun (Rık) Mayıs'ta Yapılacak Olan Ap Seçimleriyle İlgili Anketinden Disi Partisi Birinci Sırada Çıktı...

Katılımcıların Yüzde 63'ü, Kıbrıslı Türklerle Rumların Birlikte Yaşayabileceğine İnanırken, Yüzde 62'si İse İki Kesimli-iki Toplumlu Federasyonun Ne Olduğunu Biliyor....

 
 
Rum Radyo-televizyon Kurumu'nun (Rık) Mayıs'ta Yapılacak Olan Ap Seçimleriyle İlgili Anketinden Disi Partisi Birinci Sırada Çıktı...

KATILIMCILARIN YÜZDE 60'I GYÖ'LERİN UYGULANMASININ ÇÖZÜME YARDIMCI OLACAĞINI DÜŞÜNÜRKEN, SANDIĞA GİTMEYECEK OLANLAR İSE PARTİLER VE SİYASİLERLE İLGİLİ HAYAL KIRIKLIĞI İÇERİSİNDE...

Lefkoşa, 12 Nisan 14 (T.A.K): Rum Radyo Televizyon Kurumu'nun (RİK), 24 Mayıs'ta gerçekleştirilecek olan Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleriyle ilgili yaptığı ilk büyük anketten, DİSİ partisinin birinci çıktığı haber verildi...

Ankete katılanların yüzde 60'ının, AP seçimlerinde oy verme hakkını kullanacaklarını söylediklerini yazan Alithia gazetesi, iktidardaki DİSİ partisinin, yüzde 35'i geçen bir oranla anketten birinci çıktığını yineledi.

Ana muhalefet AKEL'in ise kayıplar verdiğini görüldüğünü belirten gazete, AKEL'in son ulusal seçimlerdeki oranlarına bakıldığında, yüzde 10'dan fazla oy kaybettiğinin görüldüğünü ifade etti.

Anketin, "Lefkoşa" Üniversitesi tarafından 4-10 Nisan tarihleri arasında, RİK hesabına gerçekleştirildiğini ve ankete Rum kesimi genelinden bin 200 kişinin katıldığını yazan gazete, anketin telefon mülakatlarıyla yapıldığını izah etti.

AP seçimlerinde oy verip vermeyeceklerinin kendilerine sorulması üzerine, ankete katılanların yüzde 38'inin kesin olarak gidip oy vereceklerini, yüzde 24'ünün muhtemelen gideceklerini, yüzde 27'sinin kesinlikle gitmeyeceklerini ve yüzde 9'unun da "muhtemelen hayır" yanıtını verdiklerini kaydeden gazete, devamla, partilerin oranlarına yer verdi.

Buna göre, hangi partiye oy vereceklerinin kendilerine sorulması üzerine, katılımcıların yüzde 35,3'ü DİSİ'ye, 22,5'i AKEL'e, yüzde 11,4'ü DİKO'ya, yüzde 7,8'i EDEK/Çevreciler'e, yüzde 5,3'ü Vatandaşlar İttifakı Hareketine, yüzde 1'i ELAM'a, yüzde 2,8'i başka partiye oy vereceklerini söylerken, yüzde 12,3'ük bir oran da henüz karar vermediğini ifade etti.

Ankete göre, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in icraatlarından memnun olanların oranı yüzde 44 iken, Kıbrıslı Türkler ile Kıbrıslı Rumların birlikte yaşayabileceklerine inananların oranı ise yüzde 63...

Öte yandan, iki kesimli-iki toplumlu federasyonun ne olduğunu bilip bilmediklerinin kendilerine sorulması üzerine, katılımcıların yüzde 62'sinin bildiklerini, yüzde 38'inin ise bilmediklerini söylediklerini kaydeden gazete, Kıbrıs sorununun çözümünün ekonomiyi olumlu yönde etkileyeceğine inanların oranının ise yüzde 68 olduğuna dikkati çekti.

Güven Yaratıcı Önlemlerin (GYÖ), özellikle de Maraş'ın iadesinin çözüme yardımcı olup olmayacağı konusundaki soruya ise, katılımcıların yüzde 60'ının yardımcı olacağı yanıtını verdiğini kaydeden gazete, ekonomik krizle ilgili sorumlulukların Anastasiadis hükümetine yüklenmesi gerektiğini düşünenlerin oranının ise yüzde 39 olduğunu ekledi.

Fileleftheros ise haberinde, "DİSİ ile AKEL Arasındaki Fark 12 Birim" başlıklı haberinde, anket sonuçlarına göre, birinci ve ikinci parti arasında büyük fark olduğunu yazdı.

Ekonomi ve Kıbrıs konusunda, vatandaşlar arasında kötümser bir eğilim bulunduğunu da kaydeden gazete, ekonomi konusundaki ilk sorumlulukların zamanında önlem almayan Hristofyas hükümetine (yüzde 64), tavırlarından dolayı bankalara (yüzde 56) ve yaptığı müzakerelerden dolayı Anastasiadis hükümetine (yüzde 38) yüklenmekte olduğunu ifade etti.

Gazete AKEL seçmenlerinin ekonomiyle ilgili sorumlulukları Hristofyas hükümeti (yüzde 40) ile Anastasiadis hükümetine (yüzde 43) neredeyse eşit olarak paylaştırmalarının ise dikkate değer olduğunu ekledi.

Gazete, Rum kamuoyunun, Kıbrıs sorununun çözümünün yakın olduğunu düşünmediği yorumunda da bulundu.

SANDIĞA GİTMEYECEK OLANLAR, PARTİLER VE SİYASİLERLE İLGİLİ HAYAL KIRIKLIĞI İÇERİSİNDE

Simerini ise "DİSİ'de Büyük İlerleme... RİK Anketinde AKEL'in 13 Puan Önünde" başlıklarıyla yayımladığı haberinde, AP seçimlerini boykot edecek olanların oranının fazla olmasının beklendiğini, çünkü yüzde 27'luk bir oranın sandığa gitmemeye karar verdiklerini yineledi.

10 kişiden 3'üne, neden sandığa gitmeyeceklerinin kendilerine sorulması üzerine, bunların yüzde 85'inin partilerden ve siyasilerden ötürü hayal kırıklığı içerisinde olduklarını söylediklerini ileten gazete, AP seçimlerinin genel olarak az ilgi gösterilen bir seçim süreci olduğunu çünkü yalnızca 10 Kıbrıslı Rum'dan 1 tanesinin AP seçimlerinin kendisini çok ilgilendirdiğini söylediğini aktardı.

Ankete katılan 10 Rum'dan 6'sının, "Rum kesiminin AB'ye girmesinin, ekonomiye olumsuz veya oldukça olumsuz etkisi olduğunu düşündüklerini" de aktaran gazete, Rumların yüzde 88'inin de bankalara güveni olmadığını belirtti.

Vatandaşların yarısının ise Polise ve Adalet Sistemine güvenmediklerini kaydeden gazete, Rumların yüzde 55'inin ise Kiliseye "oldukça güvendiklerini" söylediklerini iletti.

Politis gazetesi ise "Beyler Bizi Hayal Kırıklığına Uğrattınız... Vatandaşlardan Bütün Siyasilere Güçlü Mesaj" başlıklarıyla manşete çektiği haberinde, AP seçimlerinde sandığa gitmeme oranının yüzde 35'i aşacağının hesaplandığını yazdı.

Haberde, vatandaşları partiler ve siyasi yaşamdan uzaklaştıran şeyin umursamazlık değil, bunun, vatandaşların siyasilerle ilgili hayal kırıklığı içerisinde olmalarından kaynaklandığı belirtildi.

Haberine iç sayfalardan ise "DİSİ Son Sürat Rekora Koşuyor" başlığıyla yer veren gazete, AKEL'in oranlarının azalmış olduğunu ancak bunların AP'deki iki sandalyeyi tutmaya yeterli olduklarını yazdı.

Gazete, Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak ise, katılımcıların yüzde 43'ünün çözümle ilgili iyimser, yüzde 54'ünün de kötümser olduklarını söylediklerini ekledi.

(İY/HÖ)                       

 
12 Nisan 2014 Cumartesi 11:14
Okunma: 1216
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu