Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Rum-rus AskerÎ "yay İşbirliği"

Rum-rus AskerÎ "yay İşbirliği"

Teknik Komiteler 1996 Tarihli Savunma Anlaşmasını Günün Stratejik Olgularına Uydurmak İçin Çalışacak.

 
 
Rum-rus AskerÎ
SAVAŞ ÇIKMASI HALİNDE RUS VATANDAŞLARININ TAHLİYESİ PLAN TASLAĞI


RUS SAVAŞ GEMİLERİNE BELİRLİ KOLAYLIKLARIN KURUMSALLAŞTIRILMASI VE ŞARTLAR NE OLURSA OLSUN HER AN SAĞLANMASI


AVRUPALI ORTAKLAR VE ABD İLE İLİŞKİLER BOZULMASIN DİYE DİKKATLİ ADIMLAR


FOTİU: "SAVUNMA KALKANIMIZIN GÜÇLENDİRİLMESİNE DEVAM EDİLECEK"


Lefkoşa, 5 Haziran 13 (T.A.K.): Rum Savunma Bakanı Fotis Fotiu'nun kısa süre önce gerçekleştirdiği Moskova ziyaretinin, Rusya ile Güney Kıbrıs arasında askerî "yay işbirliğini" açtığı haber verildi.


Simerini "Kıbrıs ve Rusya Arasında Yay İşbirliği... İki Ülkenin Askerî İlişkileri Yükselme Yörüngesinde" başlıklı manşet haberinde, iyi bilgili kaynaklara dayanarak, Rusya'nın Güney Kıbrıs ile Rusya arasında askerî ilişkilerin yükseltilmesine ilişkin somut parametreleri 'talep ederek ve sunarak' ilk kez ortaya koyduğunu yazdı.


Gazete iki tarafın, 1996 tarihli savunma anlaşmasını gözden geçirip siyasi ve askerî olgularını bugünün stratejik şartlarına uydurmak amacıyla halen diyaloğa başladığını, bu amaçla karşılıklı olarak konuyu istişare edecek teknik komiteler kurulduğunu belirtti.


Buna paralel olarak, Rusya'nın talebi üzerine Güney Kıbrıs'ın, Doğu Akdeniz bölgesinde krizin kızışması veya savaş çıkması halinde Rus vatandaşlarının tahliyesi için bir anlaşma taslağı hazırlayacağını belirten gazete, iki taraf arasındaki geliştirilmiş diyalog eksenlerine Moskova'nın, Güney Kıbrıs'ın Doğu Akdeniz'de devriye gezen Rus savaş gemilerine kolaylık sağlaması isteğinin de eklendiğini kaydetti.


Gazete "Kıbrıs-Rus Askeri İşbirliği Çerçevesi Şekilleniyor" başlığıyla iç sayfasından devam ettirdiği haberinde şu detaylara yer verdi:


"Güney Doğu Akdeniz'de, Suriye'deki kriz ve enerji 'savaşı' merkezli yeniden şekillenen jeopolitik ve jeostratejik dengeler Kıbrıs açısından ilgi çekici cazibeler yaratıyor. Birkaç gün önce Rus donanmasına bağlı bir filonun -yıllar sonra ilk kez- bölgeye gelmesi ve Limasol Limanı'na demirlemesi, askerî analizcilere göre bir yandan gelişmelerin ciddiyetine bir yandan da Batı'ya karşı Rus stratejik doktrininin değişimine damgasını vuruyor.


Moskova eski Doğu Bloğu ülkelerinin neredeyse tamamının Atlantik İttifakı'na girerek kendisine karşı neredeyse bir yay çemberi oluşturmasından sonra NATO'ya karşı 'savunma pozisyonunda' bulunduğunu düşünerek Batı'ya karşı stratejik doktrinini gözden geçirerek, Sovyet dönemi stratejik doktrinine dönüyor görünüyor. Bu çerçevede,  gerek stratejisini gerek taktiğini yeniden yapılandırıyor görünüyor.


Suriye krizi ışığı altında Güney Doğu Akdeniz bölgesinde Rus askeri varlığının özlü yükselmesi ve Kıbrıs'ı yeniden şekillenmekte olan bir jeostratejik dengeler örgüsüne ipso facto olarak dâhil ediyor. Savunma Bakanlığı'ndan güvenilir bir kaynağın gazetemize söylediğine göre, Suriye krizi ve enerji başlığıyla ilgili yapılacak çalışmalar ve oluşumlar askeri ve siyasi açıdan önemlidir. Doğu Akdeniz Rus donanması varken başka, yokken başkadır. Bu prizma altında Moskova'nın Kıbrıs jeostratejik alanını ilgi haritasına yerleştirmesi -bu Savunma Bakanı Fotis Fotiu'nun Moskova ziyareti sırasında cereyan etti- tesadüf değildir.


TEKNİK KOMİTELER 1996 TARİHLİ SAVUNMA ANLAŞMASINI GÜNÜN STRATEJİK OLGULARINA UYDURMAK İÇİN ÇALIŞACAK


İyi bilgili bürokratik kaynaklardan öğrendiğimiz kadarıyla Rus tarafı 'belirli şeyler talep ederek ve sunarak' iki ülke arasındaki askerî ilişkilerin yükselme parametrelerini ilk kez fiili olarak gündeme getirdi.  Halen iki taraf 1996 savunma anlaşmasının siyasi ve askeri olgularını gözden geçirerek bugünkü stratejik olgulara uydurmak için koordineli diyalog içerisinde bulunuyor.  Bu çerçevede konuyu istişare etmek üzere her iki taraftan da teknik komiteler oluşturuldu. 


SAVAŞ ÇIKMASI HALİNDE RUS VATANDAŞLARININ TAHLİYESİ PLAN TASLAĞI


Buna paralel olarak, Rusya tarafının talebi üzerine Kıbrıs Cumhuriyeti Güney Doğu Akdeniz bölgesinde krizin kızışması veya savaş çıkması halinde Rus vatandaşlarının tahliyesi için anlaşma taslağı hazırlıyor.


RUS SAVAŞ GEMİLERİNE BELİRLİ KOLAYLIKLARIN KURUMSALLAŞTIRILMASI VE ŞARTLAR NE OLURSA OLSUN HER AN SAĞLANMASI


Gelişmiş diyalog eksenlerine Moskova'nın bölgede devriye gezen Rus savaş gemilerine Kıbrıs tarafından kolaylık sağlanması talebi de ekleniyor.  Öğrendiğimize göre Rus talebi 'operasyonal açıdan özellikle önemli unsur olan belirli kolaylıkların 'kurumsallaştırılmasını' ve bu kolaylıkların hangi şart altında olursa olsun her an sağlanmasını içeriyor.


AVRUPALI ORTAKLAR VE ABD İLE İLİŞKİLER BOZULMASIN DİYE DİKKATLİ ADIMLAR


Lefkoşa, şekillenmekte olan Rus-Kıbrıs ilişkilerindeki askeri düzeydeki işbirliğinin yükselmesine, bundan önemli faydalar sağlayabileceğini öngörerek olumlu yaklaşıyor. Ancak bölgedeki jeostratejik dengelerin çok hassas olduğunun bilinciyle, Avrupalı ortaklarımız ve ABD'yle ilişkilerimizin bozulmaması için çok dikkatli adım atıyor. Dolaylı da olsa, Rus-Kıbrıs askerî ilişkileri, enerji güvenliği konusunda plan tatbikatlarıyla gelişmeye başladı. Ancak aynı zamanda Lefkoşa Rus niyetini ve arzusunu, Kıbrıs bankalarındaki mevduatların tıraşlanması meselesinin neden olduğu maddi ve sembolik kayıplara güçlü bir karşılık olarak görüyor. Bütün bunlara Lefkoşa'nın Rusya'nın kredi konusundaki tavrının yumuşaması beklentisi de ekleniyor.


FOTİU: "SAVUNMA KALKANIMIZIN GÜÇLENDİRİLMESİNE DEVAM EDİLECEK"


Bu arada dün Savunma Bakanı Fotis Fotiu'nun söylediği üzere Kıbrıs Cumhuriyeti'nin yaşamakta olduğu ekonomik sorunlara karşın, Türk işgal kuvvetlerinin varlığı devam ettiği müddetçe, milislerin istisnai yer kapladığı savunma kalkanımızın güçlendirilmesine devam edilecek. Fotiu bunları Milli Muhafız milisleri arasında Tseri Atış Alanı'nda düzenlenen atıcılık yarışmasının finali sırasında yaptığı konuşmada söyledi.


Fotiu Milli Muhafız Ordusu'nun Yunan yetkililerine takdir ödüllerini verirken yaptığı konuşmada ise herhangi yeni bir prosedür başlamadan önce doğru ve uygun bir ön hazırlık ve müzakerelerin zeminine ilişkin anlaşma yapılmasının Kıbrıs sorununun çözümünün ana ilkeleri olmasının sağlanması gerektiğini söyledi.  Buna paralel olarak halkın ve siyasi liderliğin çoğunluğu tarafından kabul edilemez addedilen önerilerin geri çekilmesinin değişmez tezimiz olması gerektiğini vurguladı.


Fotiu Yunanistan'ı ve Kıbrıs'ı vuran ekonomik krizin direnişimizi kırmasına ve savunma kalkanımızdan indirim yapmamıza yol açmaması gerektiğine işaret etti."


(ŞA/ÖK)


 
5 Haziran 2013 Çarşamba 12:08
Okunma: 1148
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)