Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Rum Siyasiler Hristofyas'a Ateş Püskürüyor

Rum Siyasiler Hristofyas'a Ateş Püskürüyor

Stefanu: "Yaratılan Panik Ortamı Kimseye Yarar Sağlamaz"

 
 
Rum Siyasiler Hristofyas'a Ateş Püskürüyor
New York Long Island'da Pazar günü başlayan ve bu sabahın erken saatlerinde tamamlanan görüşme Rum siyasi partileri arasında yoğun hayal kırıklığı yarattı. Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'a ateş püsküren partiler Hristofyas'tan görüşülenler hakkında izahat talep ediyor.  

Simerini yerel saat ile şafak vaktine kadar süren üçlü görüşmenin tamamlandığını, bugün öğleden sonra Ban Ki Moon'un açıklama yapacağını ve yapılan dolaylı görüşmelerde, Ban Ki Moon'un açıklaması sırasında Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın da hazır bulunmasına karar verildiği bildirdi.

Gazete "Greentree'deki Üçlü Görüşme Şafakta Tamamlandı... New York'ta Görüşülenler Hakkında İzahat İstiyorlar... Partiler Dimitris Hristofyas'a Ateş Püskürüyor" başlıklı manşet haberinde Rum siyasi partilerinin Hristofyas'a saldırdıklarını, Greentree'de yaşanan prosedür değişikliği konusunda izahat istediklerini ve New York'a gidişinden önce görüşmelerin dolaylı yapılacağından haberi olup olmadığını sorduklarını yazdı.

Gazete muhalefet partilerinin tamamının, New York'ta gerçekleştirilen görüşmelerle ilgili gelen bilgiler üzerine BM'nin dolaylı hakemlik dayatması ve bunun gebe olduğu bütün tehlikelerle ilgili korku belirttiklerini yazdı.

Gazeteye göre DİSİ, Hristofyas'ın halen devam etmekte olan müzakerelerden Rum siyasi liderliğini tamamen bilgisiz bıraktığından şikâyet ederken; DİSİ Rum siyasi liderliğinin başkan tarafından ilk kez bu kadar karanlıkta ve Ulusal Konsey'in tamamen atıl bırakıldığından söz etti.

Yazılı açıklamasında; prosedür tamamlanana ve Hristofyas'tan Long Island'da uygulanan prosedür hakkında tam ve detaylı bilgi alana kadar New York'ta konuşulanlarla ilgili görüş belirtmek istemediğini belirten DİSİ, "Başkan Hristofyas'ın izlenecek prosedür konusunda bile sürprizlerle karşılaşacağı derecede hazırlıksız gidildi" vurgusunu yaptı.

DİSİ, hazırlıklı olunmamasının sonucunda Genel Sekreter'in iki tarafın lideri olmadan açıklama oluşturmasına ön şart hazırladığına dikkat çekerek "Başkan Hristofyas'ın ve ülke siyasi liderliğinin tezleriyle çatışan ve buna müteakip Kıbrıs sorununun özüne ilişkin etkileri olacak prosedür değişikliği ile karşı karşıya kalmamız tehlikesi vardır" dedi.

DİKO New York görüşmesinin aldığı şekilden duyduğu şaşkınlığı ve endişeyi belirttiği açıklamasında, dolaylı görüşmelerin, başka tehlikelere gebe olan dolaylı hakemliği gündeme getirebilecek bir prosedür olduğuna dikkat çekti.

Parti Basın Sözcüsü Fotis Fotiu, "Görüşme prosedürünün aniden aldığı bu şekil nedeniyle şaşkınlık ve endişe belirtmekten başka şansımız yok" ifadesini kullandı ve DİKO'nun "Başkan Hristofyas New York görüşmelerine Ulusal Konsey'den açık net yetki almadan ve yeterli ön hazırlık yapmadan katılıyor. Başkan Hristofyas bu şekilde, görüşmenin yönetilmesi sorumluluğunu tamamen üstleniyor" görüşünü tekrarladı.

Fotiu partisinin, tam ve kapsamlı bilgi aldıktan sonra New York görüşmesini değerlendireceğini belirterek; partisinin Hristofyas'a Genel Sekreter'den New York görüşmesinin ertelenmesini talep etmesini istediğini ancak Hristofyas'ın bunu reddettiğini de hatırlattı.

EDEK üçlü görüşmede benimsenen dolaylı görüşme prosedürünü paradoks olarak niteledi ve Hristofyas'ın neden New York'a gitmeden önce prosedürün netleştirilmesini talep etmediğini sordu.

EDEK Meclis Grup Sözcüsü Dimitris Papadakis "New York üçlü görüşmesinde benimsenen dolaylı görüşme prosedürü en azından paradoks olarak nitelenebilir. Önce üçlü görüşme olarak adlandırılmasına karşın nihayetinde dolaylı görüşmeler prosedürü haline getirilmesi şaşırtıcıdır" ifadesini kullandı, şunları da söyledi:

"Başkan Hristofyas, New York'a gitmeden önce prosedürün netleştirilmesini talep etmeyi ihmal etmesinin sonucu olarak; Downer ve Pascoe'nın başrolünü oynadığı, sözde köprü kurucu öneriler sunularak dolaylı hakemlik uygulanmasını hedefleyen dolaylı görüşme sürprizi ile karşı karşıya kaldı."

Ekologlar ve Çevreciler Hareketi yayımladığı bildiri ile görüşmedeki prosedür değişikliğinin haklı endişeler yarattığı görüşünü ortaya koyarak, "Hareketimiz New York görüşmelerini büyük bir tedirginlikle izliyor" ifadesini kullandı.

Hristofyas'ın, Ada'dakiler gibi New York'taki görüşmenin de Aleksander Downer'ın koordinatörlüğünde yürütülmesine gösterdiği tepkiyi doğru bulan Hareket, "BM'nin davranışı bizi haklı olarak Kıbrıs Helenleriyle ilgili görüşlerinin hiç de dostane olmadığı bilinen Downer'ın koordinatörlüğünde iyi gizlenmiş bir hakemliği saklama çabası mıydı sorusunu sormaya itiyor" ifadesini kullandı.

"Başkan Hristofyas'a Kıbrıs Helenizmi'nin geleceğini ipotek altına aldırmaması çağrısında bulunuyoruz" denilen açıklamada şunlar da belirtildi:

"Başkan Hristofyas kararların kilitlenmesinden ve kapalı konular yaratmaktan kaçınmak zorundadır. Başkan Ada'ya dönüşüyle birlikte derhal Hareketimiz'in önerisini hayata geçirmelidir. Devam eden tahriklerin, baskıların ve tavizlerin göğüslenmesi stratejisi oluşturulması için referandum yapılarak kırmızıçizgilerimizin belirlenmesi. Bu şekilde, halkın ve siyasi partilerin büyük çoğunluğunun katıldığı; Kıbrıs sorunu yeniden doğru -istila ve işgal sorunu- zeminine yeniden oturtulacak."

"HRİSTOFYAS'IN VE GENEL SEKRETERİN İTİBAR VE GÜVENİLİRLİĞİ SÖZ KONUSU"

EURO.KO, New York'taki gelişmeler konusunda gerek Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın gerek BM Genel Sekreteri'nin itibarı ve güvenilirliği konusunu gündeme getirerek Rum hükümetinden Hristofyas'ın izlenen prosedürden haberdar olup olmadığı sorusunu cevaplamasını istedi.

Parti Genel Sekreteri Rikkos Erotokritu New York'tan gelen haberlerden; prosedürün tamamen değiştiğinin ve Kıbrıs sorununun kapatılması maksadıyla hakimiyetin ve başrolün Downer ve Pascoe'da olduğunun açıkça anlaşıldığını söyledi, şunları ekledi:

"Başkan Hristofyas'ın Kıbrıs'tan ayrılmadan önce prosedür değişikliği konusunda Ulusal Konsey'e aktaracak hiçbir bilgisi olmadığı da dikkate alındığında bu gelişme özellikle endişe vericidir. Başkan prosedür değişikliğini biliyorsa idi kendi şahsına bile değer vermiyor demektir çünkü bu; kendisini, BM Genel Sekreteri'nin değil BM sekreterliğinin bir memurunun muhataplığına indirgeyen bir şeydir.

Bunu biliyorsa idi ama Ulusal Konsey'e söylemediyse Başkan'ın itibarı ve güvenilirliği konusu vardır. Prosedür değişikliğinden haberi yoksaydı bu sefer de BM Genel Sekreteri'nin Başkan Hristofyas'ın kurumuna karşı itibar ve güvenilirliği konusu gündeme geliyor.

Hükümet Sözcüsü bu sorulara net yanıtlar vermeli ve Başkan Hristofyas'ın sadece BM'nin bir memurunun muhatabı olmaya indirgenmesi için arada neler olduğunu söylemesi gerekir."

STEFANU: "YARATILAN PANİK ORTAMI KİMSEYE YARAR SAĞLAMAZ"

Aynı gazete "Hükümet Görüş Birlikleri Bekliyor Partiler Hayal Kırıklığı İçinde" başlıklı haberinde Hristofyas'ın beraberinde New-York Long Island'da bulunan Rum Yönetimi Sözcüsü Stefanos Stefanu'nun telefonla katıldığı SİGMA TV'nin ana haber bülteninde "biz müzakerelerden yeni görüş birlikleri çıkmasını ve Kıbrıs sorununda ilerleme olmasını bekliyoruz çünkü muradımız çözümdür" dediğini yazdı.

Habere göre "görüş birlikleri varsa bunların müzakere masasına konulması, iki bölgeli iki toplumlu federasyon çerçevesi içerisinde olması gerekir" diyen Stefanu, istişare ve temaslar yapılmakta olduğunu, dolayısıyla görüş birlikleri olup olmadığının, bunların neler olduğunun ve ilerlenmesine yardımcı olup olmayacaklarının ortaya çıkacağını belirtti.

Hristofyas'ın New York'ta bulunduğu ve "Kıbrıs için savaştığı" bir zamanda Rum siyasi partilerinin bir yandan protestoda bulunup bir yandan müzakere masasına köprü kurucu öneriler konulduğunu söylemeleriyle, Rum tarafında yaratılan panik ortamının kimseye yarar sağlamadığına da dikkat çeken Rum Sözcü şunları da dile getirdi:

"Bu tür köprü kurucu öneriler sunulmadı. Genel olarak sanki hedefimiz, Kıbrıs sorununda ilerleme bulmamakmış ve hiçbir şeyimiz yokmuş gibi çok olumsuz bir hava yaratıldı. Prosedür değişikliğinden söz ediyorlar. Hangi prosedür değişikliği? Dolaylı hakemlik uygulanacağını söyleyen onlar değil mi? Hakemlik yok.  Üç yıldan beridir boğucu takvimler olduğunu söyleyen de bunlar değil mi? Boğucu takvimler yok. Ara anlaşma olacağını söyleyenler bunlar değil mi? Ara anlaşma yok. Bu protestocuların hedefi sadece Başkan Hristofyas'ı eleştirmek için gerekçe bulmak..."

SOKAKTAKİ VATANDAŞ HRİSTOFYAS'IN ÇÖZÜME ULAŞACAĞINA İNANMIYOR

Aynı gazete "Kıbrıslıların Yürütülmekte Olan Müzakereye İlgileri Çok Sınırlı... Müzakereler Mi? Bilmiyorum, Cevap Vermek İstemiyorum" başlıklı haberinde ise dün ve önceki gün New York'ta gerçekleştirilen üçlü görüşmeye Rum halkının ilgisiz göründüğünü yazdı.

Gazete "siyasi güçler paniğe kapılmış olabilir ancak vatandaşlar Kostas Aloneftis'in ifadesiyle 'asla pratiğe dökülmeyecek olan teorik müzakerelere' hiç ilgi göstermiyor" ifadesine yer verdi.

Gazete Lefkoşa'nın Rum kesiminde ana caddelerde yaptığı bir anket sonucunda sokaktaki vatandaşın müzakeresine 2008 Eylülü'nde başlayan 6 ana başlığı çok az bildiği, bir miktar bilgili görünenlerin dahi hiç iyimser olmadığı, hatta her şeyin kötüden daha da kötüye gittiği görüşünde olduğunu sonucuna vardığını yazdı, "sokaktaki vatandaş Dimitris Hristofyas'ın çözüme ulaşabileceğine inanmıyor" ifadesini kullandı

 
1 Kasım 2011 Salı 12:45
Okunma: 535
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu