Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Rum Siyasiler "Türkiye'nin Tehditlerine" Tepki Göstermeye Devam Ediyor

Rum Siyasiler "Türkiye'nin Tehditlerine" Tepki Göstermeye Devam Ediyor

Omiru: "Türkiye'nin Tehditleri Bizi Yıldıramaz".

 
 
Rum Siyasiler
Lefkoşa, 19 Eylül 11 (T.A.K): Rumların, ileri sürdükleri "Münhasır Ekonomik Bölgede" doğalgaz-petrol arama çalışmalarına ilişkin Türk yetkililerin "tehdit" niteliği taşıdığı iddia edilen açıklamalara tepki gösterilmeye devam ediliyor.


Simerini gazetesine göre, Rum Meclisi ve EDEK Başkanı Yannakis Omiru, dün katıldığı bir anma töreninde yaptığı konuşmasında "Kıbrıs Cumhuriyeti, Türkiye'nin kabul edilmez ve yasadışı tehditlerinden yılmayacak" iddiasında bulundu.


Omiru, bölgedeki güvenlik ve istikrarla ilgilenen herkesi, "Türkiye yönünde etkili bir şekilde müdahalede bulunmaya ve (Türkiye'ye) uluslararası hukuku ihlal eden ve kargaşacı davranışıyla hareket etmesinin mümkün olmadığını göstermeye" çağırdı.


"Özellikle AB'nin, Türkiye'ye (Türkiye'nin) Deniz Hukuku Sözleşmesine itiraz etmeye devam etmesinin, Avrupa üyelik sürecinin nihai sonlanmasına götüreceğini netleştirmesi gerektiğini" öne süren Omiru, "son zamanlarda, Türkiye'nin, Doğu Akdeniz'de gerilim yaratma çabalarının kademeli olarak artırdığını" savundu.


"Münhasır Ekonomik Bölge içerisindeki Kıbrıs Cumhuriyetinin egemenlik haklarına itiraz edilmesi, bölgedeki barışı, istikrarı ve güvenliği dinamitleyen açık ve küstah tehditler var" iddiasında bulunan Omiru, "Türk devletinin, yayılmacı ve yağmacı niteliğindeki davranışların söz konusu olduğunu" öne sürdü.


Omiru, "bu durum karşısında, direniş göstermelerinin, vatani görevleri olduğundan"  bahsederek "Türk yayılmacılığını göğüslemeleri ihtiyacının, bir tercih meselesi olmadığını; bunun, tarihi milli gereklilik ve kaçınılmaz zorunluluk olduğunu" ileri sürdü.


Omiru, "Bu, halkın ve vatanın, milli geleceğimizi tehdit eden tereddütsüz fetihçi karşısında hayatta kalma meselesidir" şekilde iddiada bulundu.


Politis gazetesine göre Kıbrıs sorununa da değinen Omiru, "Türklerin Kıbrıs sorununa ilişkin zaman zaman ortaya koyduğu çeşitli öneri ve yaklaşımlarının, tüm egemenlikte eşit ortaklaşa yönetim şekliyle iki devlet varlığının tanınmasını öngördüğünü ve bu durumun, gelecekte işgalin tamamlanması için yolu açtığını" öne sürdü.


"Doğrudan müzakerelerin Türk ikiyüzlülüğü ve uzlaşmazlığından dolayı çıkmaza doğru sürüklendiğini" savunan Omiru, "zaman takvimleri ve dolaylı hakemliklerin metotlandığının görüldüğünü" iddia etti.


KAROYAN: "ŞANTAJ VE TEHDİRLER MÜCADELEYİ TERK ETMEYE YETMEZ"


Simerini gazetesine göre DİKO Başkanı Marios Karoyan, Limasol'daki bir anma töreninin ardından yaptığı açıklamada, "ne şantaj ve tehditler, ne de savaş naraları ve sahte ikilemlerin, haklarını talep etmeye yönelik gösterdikleri mücadele ve çabayı terk etmeleri için yeterli olduğunu" iddia etti.


"Uluslararası toplumun, Türkiye'nin bölgede istikrarsızlaştırıcı faktör olarak faaliyet göstermemesi için Türkiye'ye etkili baskı uygulaması gerektiğini" savunan Karoyan, "Türk tehditlerinin doruğa ulaştığını" öne sürdü.


Karoyan, "uluslararası toplumun Türkiye'ye etkili bir baskı uygulamasının ve bölgenin kargaşacısı ve istikrarsızlaştırıcı faktör olamayacağı yönünde net bir mesaj göndermesinin tam zamanı olduğunu" iddia etti.


"Karoyan, "Uluslararası  alandan, Türkiye'nin hali hazırda istikrarsılaştırılan bölgede kahramanca aptallıklarda bulunmaması ve Kıbrıs gibi küçük bir ülkenin egemenlik haklarını talep etme girişiminde bulunmaması için Türkiye'ye daha yüksek mesajların gönderilmesi ve bu açıklamaların güçlenmesi gerektiğini" ileri sürdü.


Gazete bir başka haberinde Karoyan'ın,  "Zaman, Türkiye'nin hem bizden (Rumlar) hem de uluslararası toplumdan net ve katı yanıtlar alması zamanıdır" diye savunduğunu aktardı.


"Türkiye'nin zahiri gücüne rağmen, birçok olanak ve Türk metotları ve Ankara'nın kaba şantajları karşısında etkili bir tepki teşkil edebilecek önemli dayanaklara sahip olduklarının unutulmaması gerektiğini" savunan Karoyan, "uluslararası hukuk, ortak ilke  ve ortak çıkarla temelinde diğer ülkelerle işbirliği içerisinde uygun bir şekilde değerlendirmeleri gereken jeostratejik ve jeopolitik olanaklara sahip olduklarını" ileri sürdü.


Kıbrıs sorununa da değinen Karıyan, "milli davanın (Kıbrıs sorunu) çok kritik ve zor bir aşamada bulunduğunu ve Türk uzlaşmazlığının doruğa ulaştığını" savundu.


PANAYOTU: "KIBRIS'IN DOĞAL ZENGİNLİKLERİ BARIŞ İÇİN TEŞVİK"


Gazeteye göre Çevreciler ve Ekologlar Hareketi Genel Sekreteri Yoanna Panayotu, "Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesinin doğal zenginliklerinin, Türkiye ve Kıbrıslı Türkler için Kıbrıs sorunundaki uzlaşmaz tutumlarını terk etmeleri yönünde teşvik olması gerektiğini" savundu.


Panayotu, "Kıbrıs sorunun adil ve kalıcı çözümünün; ülkelerin ve hakların güvenli ve kalıcı bir şekilde doğal kaynaklarından yararlanması için gerekli olan bölgede barış, güvenlik ve istikrar koşulları yaratacağını" ifade etti.


DAVUTOĞU'NUN AÇIKLAMALARI RUM BASININDA


Öte yandan Rumca gazeteler, Rumların doğalgaz arama çalışmaları ve diğer konularda Türk Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun yaptığı açıklamalarını şu başlıklarla aktardı:


Politis gazetesi " 'Müzakereleri Sabote Ediyorlar'... Türk Dışişleri Bakanı Kıbrıs'ı BM Genel Sekreterine Şikayet Edecek..."


Fileleftheros gazetesi: "Türkler Gazel Değiştirmiyor... Davutoğlu'nun İki Senaryosu"


Alithia gazetesi: "Keyfice Bir Dogma... Davutoğlu, Türkiye Rejimlerle Değil, Halklarla Sıfır Sorun Hedefini Gerçekleştirdi Diyor"


(HC/HA)


 
19 Eylül 2011 Pazartesi 14:19
Okunma: 474
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu