Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Rum Tarafı Cenevre'de, Eski Önerilerini Yineleyecek, Yenilerini Sunacak

Rum Tarafı Cenevre'de, Eski Önerilerini Yineleyecek, Yenilerini Sunacak

Lefkoşa, 28 Haziran 11 (T.a.k.): Rum Tarafının, 7 Temmuz Cenevre Üçlü Görüşmesinden Ortaya Çıkacak Konular Olarak; Kıbrıs Sorununda Uluslararası Konferans Düzenlenmesine Göndermede Bulunan Yol Haritası Ve Takvimlere İlişkin Türk Basınına Yansıyan Hiçbir Şeyi Benimsemediği Haber Verildi..

 
 
Rum Tarafı Cenevre'de, Eski Önerilerini Yineleyecek, Yenilerini Sunacak

Haravgi "Kıbrıs Rum Tarafı Cenevre'ye Önerilerle (Gidecek)... Ulusal Konsey'de Başkan Tarafından Bilgilendirme ve Görüş Alış-Verişi" başlıklı haberinde, Rum tarafının tonları düşük tutarak ve Genel Sekreter'le görüşmeyle ilgili hedefini başarmak için yoğun ön hazırlık yaptığı ve Cenevre'ye iyi hazırlanmış gideceği beyanında bulunduğunu yazdı.

Gazete, Rum tarafının Cenevre'ye; müzakere prosedürüne ivme katmayı ve özlü görüş birliklerine varılmasını hedefleyen önerilerle gideceğini, BM Genel Sekreteri tarafından benimsenen ancak Kıbrıs Türk tarafından karşılık görmeyen önerilerini yineleyeceğini ileri sürdü.

Habere göre Rum tarafı "Mülkiyet başlığının toprak ve yerleşikler (TC kökenli KKTC vatandaşları) ile birleştirilmesi ve Maraş'la ilgili önerisini yeniden gündeme getirecek. İki tarafın iç meselelerde anlaşma yörüngesine girmeleri durumunda uluslararası konferans önerisinin de masada olduğuna işaret edilirken, BM himayesinde eşzamanlı nüfus sayımı yapılması konusunun da BM tarafından kabul edildiği belirtildi.

Rum tarafının bu önerilerin ötesinde başka öneriler üzerinde de çalıştığına işaret eden gazete edindiği bilgilere dayanarak şunları yazdı:

"Öğrendiğimize göre bugün toplanacak Ulusal Konsey'e üzerinde çalışılanlar da dâhil, bütün öneriler hakkında bilgi verilecek, iki toplum lideri arasında görüşme gündemi konusunda uzlaşılamayacağı görünüyor.

Başkanlık ve Dışişleri Bakanlığı gerek BM Sekreterliği'ne gerek Güvenlik Konseyi daimi üyelerine Kıbrıs Rum tarafının tezleri hakkında zamanında ve tam bilgi veriyor. Kıbrıs Rum tarafının; 2004 müzakereleri açısından acılı unsurlar olan ve Kıbrıs Rum tarafı açısından dengesiz bir plan ortaya çıkmasına ve planın reddedilmesine yol açan boğucu takvimleri ve hakemliği reddetme tezleri değişmemiş duruyor.

Dışişleri Bakanlığı Genel Müdürü Nikos Emiliu bir ay içinde ikinci defa New York'a gidiyor. Yapılan resmi açıklamaya göre Emiliu Genel Sekreter'in iki toplum lideri ile 7 Temmuz'da yapacağı görüşme arifesinde BM Sekreterliği yetkilileriyle temas edecek, Güvenlik Konseyi daimi üyesi ülke temsilcileriyle de görüşecek.

Hükümetten güvenilir bir kaynak gazetemize Nikos Emiliu ve müzakere grubu üyesi Tumazos Çelebis'in bugün New York'ta BM uzmanlarıyla, mülkiyetle ilgili teknik konularda temas edecek.

Bu arada iki liderin temsilcileri dün polis ve uluslar arası anlaşmaları ele aldıkları bir görüşme daha gerçekleştirdi. Liderlerin 30 Haziran'daki görüşmelerine hazırlık niteliğindeki temsilciler görüşmesinde beklenen görüş birliklerine ulaşılamadığı, bu iki konudaki anlaşmazlıkların varlığını koruduğu öğrenildi."

HRİSTOFYAS ELEŞTİRİLERİNİ DİNLEYECEĞİ PARTİLERDEN DESTEK ARAYACAK

Simerini "Ulusal Konsey'de Cenevre Görüşmesi Arifesinde Ortak Rota Arıyorlar" başlıklı haberinde bugün saat 10.00'da Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas başkanlığında toplanacak Rum Ulusal Konseyi'nin Cenevre görüşmesi arifesinde Rum siyasi liderliğine ortak rota belirlemeye çalışacağını yazdı.

AKEL dışındaki bütün siyasi partilerin Kıbrıs sorununun durumundan hoşnutsuz göründüğüne işaret eden gazete, BM Genel Sekreteri'nin bu sefer iki tarafı gafil avlaması ihtimali olduğunu savundu, Hristofyas'ın, "milli davayı savunabilmek için gerekli siyasi kalkana sahip olması gerektiği" yorumunu yaptı.

Habere göre halen Rum tarafında ifade edilen korku, çalışmalara zaman mevhumunun halen girmiş olmasıdır. Yunanistan'ın "yabancı ciğerlerle nefes aldığı bu dönemde" Rum tarafının önümüzdeki on yıllarını etkileyecek kararlar alması gerekiyor. EDEK, EURO.KO, Ekologlar ve DİKO bugünkü Konsey'e; prosedürün netleştirilmesi ve Rum tarafının net strateji ve hedefe sahip olması talebiyle gidecek.

DİSİ "milli davada var olan batağın, hareketlilik ve adil çözüm ilanlarının ötesinde bugün, icraatların üzerinde tam bir karanlık olduğu görüşünde. DİSİ Basın Sözcüsü Haris Georgiadis partinin Konsey toplantısına daha çok dinlemek ve gecen ocaktan beri neler yapıldığını öğrenmek üzere gideceğini açıkladı.

"İcraatları bilmeden yorum yaptığımızda ciddi olamayız" diyen Georgiadis DİSİ'nin; prosedürün batakta olmasından ve geliştirilen hareketliliğin yanlış istikamette olmasından endişe duyduğunu söyledi. Georgiadis, "Türkiye'yi çözüm arayışları prosedürüne dâhil etmek istiyoruz, aynı zamanda Avrupa Birliğinin kurumsal varlık göstermesini de istiyoruz" dedi.

AKEL Basın Sözcüsü Stavros Evagoru bugünkü Konsey toplantısında, "Cenevre'de Kıbrıs için vereceği zor savaşta Hristofyas'a kalkan olacak uzlaşı ve işbirliğinin hakim" beklentisini dile getirdi. 

EDEK ve Rum Meclis Başkanı Yannakis Omiru "ulusal davadaki icraatlarda sapmalara müsamaha göstermeyeceğini" söyledi. Müzakerelerin zemini belirlenmeden yaşanan gelişmelerin ve Hristofyas'ın masaya koyduğu öneriler geri çekilmemesinin "Kıbrıs'ın boynuna kement olacağı" uyarısında bulunan Omiru partisinin; halen çok ciddi gerilemeler olduğu ve taktiği gözden geçirme ve bununla birlikte rotada gerekli düzeltmeyi yapmak için zaman kalmadığı görüşünde olduğunu söyledi.

EURO.KO Başkanı Dimitris Şilluris de Omiru'yla aynı frekansta konuştu ve felaket sürecinden söz etti. BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'ın halen, önlerine 12 aylık bir takvim koyduğu görüşünü belirten Şilluris Hristofya'ı; masaya koyduğu önerileri hemen şimdi geri çekmeye çağırdı, "çünkü bu öneriler Kıbrıslı Helenleri bir Türk çözüm versiyonu tuzağına düşürüyor" dedi.

Hristofyas'ın bazı önerilerinin Türk tarafınca kabul edilmesi tehlikesi bulunduğunu, bunun olması halinde (önerileri) geri çekmeye de zaman olmayacağını söyleyen Şilluris ağırlıklı oy, TC kökenlilerin kalması ve güvenlik konularında verilen tavizlere karşı olduklarını kaydetti. Şilluris "sadece Avrupai çözüm ilkelerini savunmak istiyoruz çünkü bu Kıbrıs'a; vatandaşlarının insan haklarında indirimi kabul etmeyen ciddi devlet damgası vurur" dedi.

Ekologlar ve Çevreciler Hareketi bugünkü Konsey toplantısında Kıbrıs sorununda yapılan icraatlara ilişkin izahat istemekte kararlı göründü ve açık çek vermeyeceğine vurgu yaptı.

DİKO'da Kıbrıs sorunundaki icraatlardan duyulan infialin kırmızıya vurduğuna işaret edildi ve Başkan Marios Karoyan'ın Konsey toplantısına, başkan yardımcısı Nikolas Papadopulos'la gideceği kaydedildi.

Nikoas Papadopulos henüz, Hristofyas'ın masaya koyduğu önerilerin geri çekildiğini ve kırmızıçizgilerin belirlendiğini görmediklerini kaydederek, ancak görüş birliğine varılan icraatlara destek verebileceklerini söyledi. TC kökenliler ve nüfus sayımı konularını hatırlatan Papadopulos sayımın ne zaman yapılacağını sordu.

Karoyan'ın Konsey toplantısında; Hristofyas'ın üç eksenli önerileri, uluslararası konferansı ve Hristofays'ın konferansı nasıl algıladığını, çözüm takvimini ve bunun olup olamayacağını soracağını söyleyen Papadopulos "DİKO milli dava icraatlarının güvenlik sübabı olmaya hazırdır" da dedi.

DOWNER'IN GÖRVDEN ALINMASI DA GÜNDEME GETİRİLECEK

Aynı gazete "EURO.KO Downer'ın Görevden Alınması Konusunu Gündeme Getirecek" başlıklı haberinde ise EURO.KO'nun bugünkü Rum Ulusal Konsey toplantısında BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'ın görevden alınması konusunu gündeme getireceğini, parti basın sözcüsü Mihalis Yorgallas'ın "çünkü  misyonundan ve rolünden saptı" dediğini yazdı.

Habere göre Downer'ın Alithia'nın Pazar günkü sayısında yer alan mülakatını yorumlayan Yorgallas partisinin bugün Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas'tan Downer'ın rolü ve davranışlarıyla ilgili görüşünü, Avustralyalı diplomatın davranışları ile Kıbrıs sorununun çözüm çabalarına yardımcı olduğuna inanıp inanmadığını söylemesini isteyeceğini belirtti.

(ŞA/HA)

 
28 Haziran 2011 Salı 13:40
Okunma: 517
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu