Ana Sayfa » Kıbrıs » Rum Tarafı Daha Da Uzlaşmaz Yapılıyor

Rum Tarafı Daha Da Uzlaşmaz Yapılıyor

Avrupa Parlamentosu 2011 Türkiye Raporu 29 Mart 2012 Tarihinde Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nda Onaylanarak Kabul Edilmiştir. avrupa Birliği'nin Kıbrıs Konusunda Bilinen Yanlı Tutumu Çerçevesinde Hazırlanan Raporun Kıbrıs'a İlişkin Paragrafları Bu Yıl Da Gerçeklerden Uzak Bir Şekilde Ele Alınmış, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ve Kıbrıs'taki Olgular Yok Sayılarak, Kıbrıs Konusunun Güney Kıbrıs Rum Yönetimi İle Türkiye Arasında Bir Mesele Olduğu İzlenimi Verilmeye Çalışılmıştır. Bu Vesileyle, Rum Tarafının Muhatabının Türkiye Değil Kıbrıs Türk Tarafı Olduğunu, Başta Rum Liderliği Olmak Üzere, İlgili Tüm Taraflara Bir Kez Daha Hatırlatmakta Fayda Görmekteyiz..

 
 
Rum Tarafı Daha Da Uzlaşmaz Yapılıyor

Anavatan Türkiye'nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile birlikte Kıbrıs sorununun çözümü konusunda ortaya koymuş olduğu samimi ve yapıcı tutumu ortadayken, raporda müzakereler için sözde uygun ortam yaratmak amacıyla Türkiye'ye askerini çekmeye başlaması ve doğrudan ticaretin hayata geçmesini teminen Maraş'ın Birleşmiş Milletler'e devri için çağrıda bulunulması kabul edilemez bir yaklaşımdır. Bu konuda ayrıca, Maraş'a ilişkin tüm yetkinin Türkiye'de değil Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti makamlarında olduğu gerçeği de gözardı edilmektedir. Rapor'da, 550 sayılı Güvenlik Konseyi Kararı'na atıfla, Maraş yerine Gazimağusa'nın BM'ye devredilmesinden bahsedilmesi, Avrupa Parlamentosu'nun Kıbrıs konusuna ne kadar hakim olduğunu yansıtmaktadır. 38 yıldır adada barış ve huzuru sağlayan Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri'nin adadan çekilmeye başlanmasını talep etmek, geçmişte yaşanan acı tecrübeler ışığında, Kıbrıs Türk halkının güvenliğini ve geleceğini tehlikeye atmayı önermekle eşdeğer olup, bu yönde tek taraflı bir adım atılması sözkonusu değildir.

Bunun yanısıra, Kıbrıs Türk halkına yönelik hayatın tüm alanlarını kapsayan izolasyon devam ederken, Kıbrıs Türk halkının temel bir hakkı olan ve 2004 yılında Avrupa Birliği'nin ilgili tüzüğü çerçevesinde hazırlanan doğrudan ticaretin Maraş'ın devri koşuluna bağlanmış olması, Avrupa Parlamentosu'nun Kıbrıs konusundaki samimiyetsizliğinin bir göstergesidir.
Raporda ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti kökenli vatandaşlarımızın adaya yerleştirilmesinden kaçınması için Türkiye'ye çağrı yapılmakta, zira bunun demografik dengeyi bozacağı iddia edilmektedir. Halbuki, Türkiye'nin kendi vatandaşlarını adaya yerleştirme gibi bir politikası hiçbir zaman olmamıştır. Bilindiği üzere, 1974'den sonra iş gücü ihtiyacına paralel olarak ülkemizde Türkiye kökenli şahıslara istihdam imkanı sağlanmış ve evlilik, doğum veya uzun süreli ikamet vasıtasıyla bu kişiler uluslararası normlar çerçevesinde yasal vatandaşlık hakkı kazanmışlardır.

Raporda ayrıca, sözde Kıbrıs Cumhuriyeti'nin sözde münhasır ekonomik bölgesine atıfla, Rum tarafının bu çerçevede yürüttüğü faaliyetlere meşruiyet kazandırılmaya çalışıldığı gözlemlenmektedir. Halbuki, sözde Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Kıbrıs'ın deniz yetki alanlarına ilişkin olarak adanın iki eşit halkından biri olan Kıbrıs Türk halkının rızası olmadan tek başına karar alabilmesi veya herhangi bir tasarrufta bulunması mümkün değildir. Rum liderliğinin, müzakerelerin devam ettiği bir dönemde adadaki tansiyonu artırarak Kıbrıs'ın çevresinde yürüttüğü tek taraflı ve gayrıyasal hidrokarbon arama faaliyetlerine göz yumulması, hatta bunların cesaretlendirilmesi, sadece Rum tarafının değil, adada adil ve kalıcı bir çözüme ulaşılması konusunda üçüncü tarafların da samimiyetinin doğal olarak sorgulanması sonucunu doğurmaktadır. Bu vesileyle, Kıbrıs Türk tarafının Anavatan Türkiye'nin de tam desteğiyle ada üzerindeki ve çevresindeki eşit hak ve çıkarlarını korumak hususunda kararlı olduğunu bir kez daha vurgulamakta fayda görmekteyiz.

Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu tarafından onaylanan 2011 Türkiye Raporu'nda Kıbrıs'a ilişkin olarak yer alan bu talihsiz ve gerçeklerle bağdaşmayan değerlendirmelerin, Kıbrıs sorununa adil ve kalıcı bir çözüm bulunması amacıyla Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin iyi niyet misyonu çerçevesinde ortaya konan çabalara yardımcı olmadığı açıktır. İlgili üçüncü taraflardan beklenen, Rum tarafını çözüm yönünde cesaretlendirmeleri, en azından Rum tarafını daha da uzlaşmaz kılacak adımlardan kaçınmalarıdır.

 
4 Nisan 2012 Çarşamba 11:45
Okunma: 447
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)