Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Rum Tarafı, Rusya'nın Güney Kıbrıs'ın Haklarına Vurgu Yapmasından Memnun

Rum Tarafı, Rusya'nın Güney Kıbrıs'ın Haklarına Vurgu Yapmasından Memnun

Lefkoşa, 21 Ağustos 11 (T.a.k): Rum Yönetimi; Rusya Dışişleri Bakanlığı Aleksander Lukasieviç'in, Güney Kıbrıs'ın İleri Sürülen Münhasır Ekonomik Bölgesinde (Meb) Yeraltı Kaynaklarının Araştırılmasına İlişkin Çalışmalar Yapmasının, "egemenlik Hakkı" Olduğu Konusundaki Açıklamasından Duyduğu Memnuniyeti Dile Getirdi..

 
 
Rum Tarafı, Rusya'nın Güney Kıbrıs'ın Haklarına Vurgu Yapmasından  Memnun

Haravgi gazetesi, "Rum Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan resmi açıklamada, Rusya'nın, tamamıyla uluslararası hukuk temelinde, ilkelere dayanan tezlerini net bir şekilde ifade ettiğine vurgu yapıldığını" yazdı.

Habere göre Rum Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın bu açıklamayla, Türkiye'nin ithamlarına yanıt verdiğini ve ayrıca dolaylı olarak Türkiye'ye, Güney Kıbrıs'ın egemenlik haklarına dayalı olan faaliyetleriyle, Kıbrıs sorununun çözüm sürecini ilişkilendirmemesi çağrısı yaptığını savundu.

Açıklamada; Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın; Rusya'nın 1997 yılında , Güney Kıbrıs'ın ise 1988'den itibaren onayladığı BM'nin Deniz Hukukuna İlişkin Anlaşması'na özellikle vurgu yaptığı ifade edilirken; Rusya'nın, bu anlaşmadan doğduğu ileri sürülen Münhasır Ekonomik Bölgede (MEB) araştırma yapma ve İsrail, Mısır ve Lübnan gibi üç komşu ülkeyle Münhasır Ekonomik Bölgenin belirlenmesi konusunda da hatırlatmalarda bulunduğu belirtildi.

Rum Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın; Güney Kıbrıs'ın ileri sürülen Münhasır Ekonomik Bölgesinde tüm egemenlik haklarına sahip olduğu konusunda Türkiye'ye net bir yanıt verdiğini savundu.

BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi olarak Rusya'nın tutumunun, istikrarlı ve net olduğuna dikkat çeken Rum Dışişleri Bakanlığı, bunun söz konusu açıklamada da teyit edildiğini, bir diğer deyişle, Kıbrıs sorununa ilişkin çözümün, BM Güvenlik Konseyi'nin Kıbrıs sorununa ilişkin ilgili kararlarıyla ilişkilendirilmesi ve taraflara bunlara uyması gerektiğinin belirtildiğini öne sürdü.

MARKULLİ İSRAİL'E GİDİYOR

Fileleftheros gazetesi Rum Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli'nin Çarşamba günü İsrail'e "yıldırım ziyaretinde" bulunacağını yazdı.

Habere göre Rum Dışişleri Bakanı, bu ziyaret çerçevesinde İsrailli mevkidaşıyla, İsrail ve Güney Kıbrıs'ın komşu olan deniz bölgesinde yeraltı kaynaklarının belirlenmesine ilişkin olarak araştırma yapılmasını ele alacak.

DOĞALGAZIN ARAŞTIRILMASI KONUSU GÜNDEMDEN DÜŞMÜYOR

Rum gazeteleri, Güney Kıbrıs'ın, daha önce, ileri sürdüğü Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde (MEB) bulunan 12. Parselde yeraltı kaynaklarına ilişkin olarak 1 Ekim'de başlamayı düşündüğü kazı çalışmalarına ilişkin haber ve yorumlarına devam ediyor.

Alithia gazetesi "Ümit Teknesiyle" başlıklı haberinde, ön hazırlık araştırmalarında var olduğu görülen doğal gazın, adayı son aylarda bulunduğu siyasi ve ekonomik bataklıktan çıkarması için tek ümit kaynağı olduğunu iddia etti.

Mari'deki patlama, Rum lider Dimitris Hristofyas'ın yurt dışı ve yurt içindeki güvenirliliğini kaybetmesi  ve patlamanın ekonomide açtığı yaranın ardından, zengin doğalgaz yataklarının varlığının, uzun vadede kalkınmayı ve kısa vadede Kıbrıs sorununun siyasi açıdan düzenlenmesi için tek yol olduğunu savunan gazete en büyük sorunun ise Hristofyas başkanlığındaki hükümetin; bu büyük çalışmayı ele alıp alamayacağının (idare edip etmeyeceği) olduğunu belirtti.  

İlk sondaj çalışmasının, 1 Ekim tarihinde Amerikan Noble Energy tarafından, "Afrodit" isminin verildiği 12. Parsel'de başlayacağını anımsatan gazete, Türkiye'nin; çözümlenmeyen Kıbrıs sorunuyla sondaj çalışmalarının ileriye götürülmesi durumunda tepkilerde bulunacağı uyarısında bulunduğunu da yazdı. 

Gazete Güney Kıbrıs'ın bu durum karşısında, diplomatik alandaki Türk saldırılarını ve bölgede Türk askeri varlığını göğüslemek amacıyla uluslararası müttefikler kurma girişiminde bulunduğunu belirtti.

Habere göre Güney Kıbrıs, Amerikan Noble Energy'nin konuya etkin müdahil olmasının caydırıcı olacağını ve Türk tehditlerini etkisiz hale getireceğini düşünüyor.

Bunun "iyimser ve gözü pek" bir düşünce olduğunu ifade eden gazete, Türkiye'nin elinin uzun olduğunu ve söz konusu olduğu zaman kararlılığının da kanıtlanmış olduğunu yazdı.

Gazete bazı diplomatların, Ankara'nın diplomatik alandaki argümanlarından birinin; "bölgede siyasi açıdan düzenin sağlanması için Kıbrıs sorununun çözümünün gerekliliği" olacağı yönünde görüş ortaya koyduğunu belirtti.

Gazete Kıbrıslı Türklerin de doğal gaza ilişkin diplomatik oyuna girmeye çalıştığını, buna bağlı olarak Güney Kıbrıs'ın  sondaj çalışmalarına başlaması durumunda, kendilerinin de (Türkiye'nin yardımıyla) kendi araştırmalarını ileriye götüreceği şeklinde açıklama yaptıklarını anımsattı.

Habere göre Kıbrıslı Türklerin temel argümanının,  Kıbrıs sorununun çözümü durumunda doğalgazın yetkisinin merkezi hükümette olacağı olgusuna dayanıyor.

Avrupalı diplomatlar gazeteye yaptıkları açıklamada Rum Yönetimi'nin, büyük doğalgaz yataklarının olası bulunmasından Kıbrıslı Türklerin nasıl yararlanacağını kamuoyuna şimdiden açıklaması gerektiğini, böyle bir hareketin de Türk tepkilerini yatıştıracağını belirttiler. 

"NOBLE ENERGY'NİN ARAŞTIRMALARI ABD KORUMASI ALTINDA"

Mahi gazetesi yukarıdaki başlıkla verdiği haberinde, ABD'ye bağlı 6. Filo'nun, Güney Kıbrıs'ın ileri sürülen Münhasır Ekonomik Bölgesi'ndeki (MEB) 12. Parsel'de doğalgaz için 1 Ekim'den itibaren ilk sondaj araştırmalarını yapacak olan Amerikan  "Noble Energy" Şirketi'ne karşı herhangi bir Türk "kışkırtmasını" göğüslemek amacıyla 1 Eylül'den itibaren hazır ol durumunda olacağını yazdı.

Gazete İsrail medyasına dayanarak Noble Energy'nin, çıkarlarının güvence altına alınması için İsrail'deki ABD Elçiliğinin, yüksek düzeyde müdahalesini talep ettiğini, Washington'un da bunu ret etmediğini belirtti.

RUM FAHRİ BÜYÜKELÇİ YAKOVİDİS

Güney Kıbrıs adına 1982 yılında BM Deniz Hukuku Anlaşmasını imzalayan Rum Fahri Büyükelçi Andreas Yakovidis, Güney Kıbrıs'ın bu anlaşmayı imzalamasından doğan haklarını hatırlattı.

Türkiye'nin; Güney Kıbrıs'ın doğalgaz araştırmalarına yönelik olarak, uluslararası hukuka atıfta bulunmasının paradoks olduğunu savunan Yakovidis, Kıbrıslı Türklerin, Güney Kıbrıs'ın ileri sürülen "Münhasır Ekonomik Bölgesi"ndeki doğal zenginliklerinden yararlanmasına ilişkin olarak ise, bu argümanın hukuki açıdan tamamıyla temelsiz olduğunu, haklara dünyadaki her yerde, toplumların, azınlıkların ve çoğunlukların değil, devletlerin sahip olduğunu, yani uluslararası açıdan tanınan "Kıbrıs Cumhuriyeti ve hükümetinin"   haklara sahip olduğunu iddia etti.

Yakovidis, ne Kıbrıslı Rumların, ne Kıbrıslı Türklerin ne de Ermeni, Maronit ve Latinlerin egemenlik haklarına sahip olduğunu, bu haklara devletlerin sahip olduğunu söyledi.

Yakovidis sözlerinin devamına Kıbrıs sorunun çözümü durumunda ise, tüm "Kıbrıs Cumhuriyeti" vatandaşlarının  anlaşma temelinde bu haklardan yararlanması için ilgili düzenlemelerin yapılacağını ancak çözüme kadar haklardan yararlanma ve anlaşmalar imzalamanın, uluslararası açıdan tanınan "Kıbrıs Cumhuriyeti"ne ait olduğunu ileri sürdü.

(FK/HA)

 
21 Ağustos 2011 Pazar 15:32
Okunma: 701
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu