Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Rum Tarafının Müzakereleri Terk Etmesi İçin Rum Halkına Seferberlik Çağrısı

Rum Tarafının Müzakereleri Terk Etmesi İçin Rum Halkına Seferberlik Çağrısı

Rum İşadamı Fotiadis: "Kıbrıs Sorununa Petrol Aracılığıyla Çözüm".

 
 
Rum Tarafının Müzakereleri Terk Etmesi İçin Rum Halkına Seferberlik Çağrısı

Lefkoşa, 2 Ağustos 11 (T.A.K): Güney Kıbrıs'ın büyük işadamlarından Fotos Fotiadis, Rum halkına; Kıbrıs sorununda yürütülmekte olan doğrudan müzakerelerin terk edilmesi için seferberlik çağrısı yaptı.

TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın KKTC ziyareti sırasında söylediklerinin, Rum yönetiminin müzakereleri terk etmesi için altın fırsat olduğu iddiasında bulunan Rum işadamı Fotiadis, Kıbrıs sorununun çözümünün Avrupa müktesebatının uygulanması ile sağlanabileceğini öne sürdü ve bu konuda Avrupa Birliği'nden (AB) destek istenmesi gerektiğini, bunun yolunun ise AB'ye petrol ve doğalgaz yataklarından müşterek faydalanmayı önermek olduğunu savundu.

Fotiadis, bunun için de AB içerisindeki güçlü ülkelerden müttefikler edinmeleri gerektiğini söyleyerek, "Onlara AB'nin tamamen ihtiyaç duyduğu devasa petrol ve doğalgaz yataklarımızdan müşterek faydalanma önerip karşılığında Kıbrıs sorununun çözümü olarak Avrupa müktesebatının uygulanmasına dinamik destek vermelerini istemeliyiz. Ancak güçlü müttefiklerimiz olursa adalete erebiliriz" dedi.

Alithia; "Müzakerelerin Terk Edilmesini İstiyor... Fotos Fotiadis Erdoğan'ın Son Kışkırtıcı Açıklamalarını Rum Tarafının Doğrudan Müzakereleri Terk Etmesi İçin Altın Fırsat Görüyor" başlıklı haberinde Rum işadamının, TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın KKTC ziyareti sırasında söylediklerinin, Rum yönetiminin yürütülmekte olan müzakereleri terk etmesi için altın fırsat olduğu iddiasında bulunduğunu yazdı.

Habere göre Fotiadis dün düzenlediği basın toplantısında, "Erdoğan bize altın fırsat verdi. Türkiye'nin Kıbrıs'a yönelik gerçek yayılmacı politikası ve stratejisini tamamen kanıtlamış oldu" dedi, iddialarına şöyle devam etti:

"Karşı karşıya bulunduğumuz tehlikeler çok büyüktür. Düşmanımızın kendi avlumuzda yüzümüze karşı açıkça niyetlerini, planlarını ve taleplerini söylemesi korkunçtur. Erdoğan'ın yüzümüze karşı söylediği bu korkunç şeyler; vatanımızı kurtarmak istiyorsak, kullanmamız gereken bir de fırsat sunuyor.

Şu anda vatan açısından içerisine düştüğümüz en büyük tehlike, bizi hiçbir yere götürmeyen sözde Kıbrıs - içi müzakerelerdir. Bunca yıl sonra bizi kötüden daha kötüye sürüklediler ve matematiksel gerçeklikle; uçuruma doğru gidiyoruz. Erdoğan'ın bize sunduğu fırsatı, bizi felakete götüren bu tehlikeli patikaya son vermek için her şekilde kullanmalıyız.

Vatanımızı kurtarmak için bir seferberlik başlatmalıyız. Bugün vardığımız noktada tek ümidimiz müzakerelerin kesilmesidir. Avrupa Birliği, Türkiye'nin zayıf noktası görünüyor ve Kıbrıs sorununun orada konuşulmasını hiçbir şekilde istemiyorlar çünkü bizim gücümüz onların zafiyetidir. Bu nedenle sahip olduğumuz bu ilişkiyi değerlendirmeliyiz. Küçük Kıbrıs olarak şu anda 500 milyonluk Avrupa'nın Almanya, Fransa ve İtalya ile aynı eşit haklara sahip üyesi olmamız Tanrı'nın lûtfudur. Bunu idrak etmiş gibi görünmüyoruz. AB üyesi olma konumumuzu değerlendirmeli ve şu anda battığımız suda, burnumuzu suyun üzerinde tutabilmek için haklarımızı talep etmeliyiz."

Politis; "Fotos Fotiadis'ten Siyasi Müdahale... Petrol Aracılığıyla Çözüm" başlıklı haberinde, Rum işadamının, TC Başbakanı Erdoğan'ın sözde "Kıbrıs Cumhuriyeti"ni tanımadığı açıklamasının hem Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, hem hükümeti, hem de Rum meclisi ve siyasi partileri tarafından şikayet edilmesi gerektiğini öne sürdü.

Habere göre Fotiadis, "BM ve AB yetkililerine, bütün uluslararası mercilere ve bütün hükümetlere Erdoğan'ın sözleri ile Türkiye'nin kendilerini Kıbrıs - içi müzakerelerden çekilmeye zorladığını söylemeleri gerektiğini" öne sürerek, "aynı zamanda da Türkiye'den hiçbir karşılık almadan vermiş olduğumuz bütün bonkör sunumlarımızı da masadan geri çekmeliyiz" iddiasında bulundu.

AB'nin serbest dolaşım, yerleşim ve mülk edinme hakkıyla ilgili müktesebatının uygulanmasının geri dönüş yolunu açacağını öne süren Fotiadis, daha önceki bütün Rum hükümetlerinin halka söz verdiği gibi 200 bin Rum'un ancak bu şekilde evine ve malına geri dönebileceğini ileri sürdü.

AB içerisinde güçlü müttefikler edinmeleri gerektiğine de işaret eden Fotiadis şunları söyledi:

"Tekrar ediyorum; AB içerisindeki güçlü kardeşlerimizden müttefikler edinmeliyiz. Onlara AB'nin tamamen ihtiyaç duyduğu devasa petrol ve doğalgaz yataklarımızdan müşterek faydalanma önerip karşılığında Kıbrıs sorununun çözümü olarak Avrupa müktesebatının uygulanmasına dinamik destek vermelerini istemeliyiz. Ancak güçlü müttefiklerimiz olursa adalete erebiliriz."

(ŞA/SEL)

 
2 Ağustos 2011 Salı 14:25
Okunma: 688
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu