Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Rum Ticaret Bakanı'ndan "Türkiye'ye Barış Çağrısı"...

Rum Ticaret Bakanı'ndan "Türkiye'ye Barış Çağrısı"...

Lefkoşa, 15 Ekim 11 (T.a.k): Rum Ticaret, Sanayi Ve Turizm Bakanı Praksula Andoniadu, Türkiye'ye "barış" Çağrısında Bulunarak, Rum Tarafının Sözde "münhasır Ekonomik Bölgesi" (Meb) İçerisinde Olası Hidrokarbon Yatakları Tespit Edilmesinin; Bölgedeki Bütün Ülkelere Aralarındaki Anlaşmazlıkları Çözmeleri İçin Altın Bir Fırsat Sunmakta Olduğunu Savundu..

 
 
Rum Ticaret Bakanı'ndan

Haravgi'nin haberine göre Andoniadu, "Kıbrıs Üniversitesi", Rum İşveren ve Sanayiciler Federasyonu (OEV) ve Rum Elektrik İdaresi (AİK) tarafından düzenlenen "Kıbrıs'ın Karşı Karşıya Bulunduğu Enerji Meseleleri" konulu uluslararası toplantıda konuşma yaptı.

Habere göre Andoniadu, Türkiye'nin "Kıbrıs'ın egemenlik haklarını tanıması ve Kıbrıs sorununun çözümüne katkıda bulunması halinde; bölgedeki tüm ülkelerin enerji alanında da işbirliğinde bulunarak; gelecekte barış işbirlikçileri olarak faaliyette bulunacaklarını" öne sürdü.

Türkiye'ye "Kıbrıs'ın egemenlik haklarını tanıma ve iki kesimli - iki toplumlu federasyon temelinde; Kıbrıs'ın yeniden birleşmesi ile Kıbrıs sorununun çözümüne katkıda bulunma çağrısı" da yapan Andoniadu, Rum kesimi ile Türkiye'nin ilişkilerinin bu şekilde normalleşeceğini savundu.

Rum kesimi ile Türkiye arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkilerin normalleşmesinin ardından, Türkiye'nin de; AB katılım süreciyle ilgili olarak Rum kesiminin desteğini bekleyebileceğini dile getiren Rum bakan, Rum tarafının, Türkiye'nin Ankara Protokolü de dâhil olmak üzere ortaya konulan tüm koşullara uyması şartıyla; Türkiye'nin AB'ye tam katılımına dair görüşünü yineledi.

"Kıbrıs'ta hidrokarbon yatakları tespit edilmesi ve bunlardan istifade edilmesinin, gerek şimdiki Kıbrıslı nesiller, gerek gelecek nesiller için; yeni ve aydınlık umutlar anlamına geldiğini" ifade eden Andoniadu, "Kıbrıs'ın bu şekilde Avrupa'nın enerji güvenliğinin güçlenmesine ve AB'nin planlamakta olduğu yeni enerji politikalarına katılabileceğini" belirtti.

Bunun "Kıbrıs'ın hem bölgedeki, hem de Avrupa'daki rolünü yükseltmekte olduğunu" öne süren Andoniadu, toplantıda Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın "Kıbrıslı Türklerin Kıbrıs Cumhuriyeti'nin vatandaşı oldukları ve bundan dolayı yeniden birleşmiş bir vatan çerçevesinde; Kıbrıs'ın sunmakta olduğu her doğal zenginliğin avantajlarından yararlanabileceklerine" dair söylemlerini yineledi.

Habere göre Rum bakan, Hristofyas'ın "Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili iki toplumlu müzakereler çerçevesinde, Kıbrıs'ın doğal zenginliklerinden istifade edilmesiyle ilgili meselelerin federal hükümete ait olduğu konusunda mutabakata varıldığını söylediğini" de anımsattı.

Amerikan Noble şirketinin, Rum tarafının sözde MEB'i içerisinde bulunan 12. parselde gerçekleştirmekte olduğu araştırma sondajlarıyla ilgili olarak ise Andoniadu, hidrokarbon yataklarının olası varlığıyla ilgili olarak, yaklaşık olarak önümüzdeki Aralık ayında bazı ilk belirtilere sahip olmayı beklediklerini yineledi.

İlk belirtilerin olumlu olması halinde, bunun akabinde yatakların büyüklüğünün tespit edilmesi için araştırmalar yapılacağını, bunun da 6 - 8 ay sürebileceğini dile getiren Andoniadu, Rum hükümetinin gerek hidrokarbon yataklarından istifade edilmesi, gerek Rum tarafının sözde MEB'i içerisinde bulunan diğer bölgelerle ilgili ikinci tur ihalelere çıkılması hususunda atılacak bir sonraki adımları gözden geçirmekte olduğunu söyledi.

NEOFİDU: "DEVLET AMATÖR BİR ŞEKİLDE DAVRANIYOR"

Haberi; "Praksula'dan Barış Çağrısı" başlığıyla yayımlayan Simerini ise, DİSİ Başkan Vekili Averof Neofidu'nun da söz konusu toplantıya katıldığını ve enerji konusunda konuştuğunu belirtti.

Habere göre Neofidu, kurum ve meslek kuruluşlarının çabalarına rağmen, devletin enerji gibi ciddi meselelerde; amatör bir şekilde davranmakta olduğunu izlediklerini ifade etti.

"Kıbrıs'tan 160 kilometre mesafede bulunan, 12. Parsel'deki olası büyük doğalgaz yataklarından söz etmekte olduklarını" dile getiren Neofidu, devletin doğalgazın doğal (fiziksel) haliyle kullanılmasını yasaklayan bir yasası bulunduğuna dikkati çekti.

Bunun Rum Meclisi tarafından; tüm kurum ve kuruluşlar, aynı zamanda hükümetin olur görüşüyle yürürlüğe koyduğu bir yasa olduğuna dikkati çeken Neofidu, bu yasanın "Kıbrıs'a ithal edilebilecek ve kullanılabilecek tek doğalgaz türünün sıvılaştırılmış (likit) doğal gaz olduğu" şeklinde olduğunu sözlerine ekledi.

Resmi şahsiyetlerin ağzından "yasayı ve 2007 yılında yapılmış hatayı değiştirmeleri gerektiğine dair" kamuoyu önünde ifade edilmiş bir kaygı duymadıklarını sözlerine ekleyen Neofidu, devamla "hem kendi doğalgazımıza sahip olalım, hem de bunun kullanılmasını yasaklayan bir yasaya sahip olalım..." ifadelerini kullandı.

Neofidu, devamla, doğalgaz konusunda atılacak bir sonraki adımlarla ilgili endişelerini de belirtti.

Alithia gazetesi ise; "Barış Çağrısı ve Problemler... Andoniadu: Barış Umutları ve Doğalgaz, Neofidu: Doğalgazla İlgili Olarak Her Şey Havada" başlıklarıyla yayımladığı haberinde, Rum Ticaret Bakanı Praksula Andoniadu ile DİSİ Başkan Vekili Averof Neofidu'nun açıklamalarına yer verdi.

"HOMER FERRİNGTON'UN İŞİ BAŞINDAN AŞKIN"

Gazete, "Homer Ferrington'a Çok İş Düştü" ara başlıklı haberinde ise, İsrail basınında yer alan bazı haberlere dayanarak, İsrailli şirketlerin şu an Rum tarafının sözde MEB'i içerisindeki 12. Parsel'de araştırma sondajları yapmakta olan "Homer Ferrington" platformu için kavga etmekte olduklarını ve söz konusu platformun İsrail'in MEB'i içerisindeki "en işi başından aşkın" platform olduğunu kaydetti.

"Emmanuel Energy" ve "Modiin Energy" arasındaki ortaklığa göre, söz konusu platformun en geç 2012 yılının Şubat ayına kadar "Myra ve Sarah" parsellerine taşınması için bağlandığını yazan gazete, "Noble Energy", "Delek Group" ve "Ratio Oil" ortaklığının ise, Rum tarafının sözde MEB'i içerisindeki çalışmalarını tamamlar tamamlamaz; söz konusu platformu kendi başka araştırma sondajları için istiyor göründüklerini ekledi.

Gazete, İsrail basınına dayanarak, Homer Ferrington platformunun, "Kıbrıs"taki çalışmalarını Kasım ayında tamamlayacağını ve İsrail'in MEB'i içerisinde bulunan North Noa parseline taşınacağını ekledi.

PİRİ REİS'İN FAALİYETLERİ YİNE RUMLARIN GÜNDEMİNDE

Rum gazetelerinden Politis ise; "Piri Reis Yine Afrodit'te... Türk Araştırma Gemisi Dün Sabah Limasol'un Güneyinde Volta Attı" başlıklarıyla yayımladığı haberinde, "karşılaştığı düşünülen mekanik problemlere rağmen; Piri Reis araştırma gemisinin dün sabaha karşı yine Kıbrıs'ın güneyinde yol almaya başladığını" yazdı.

Dün sabaha karşı, Piri Reis'in Limasol'un güneyinde bulunan 1. parselde hareket etmeye başladığını, daha sonra ise 8. parsele girdiğini yazan gazete, Piri Reis'in birkaç saat sonra ise 9 ve 12. parsellere girdiğini öne sürdü.

Türkiye hesabına Akama'nın batısında araştırmalar yapmakta olan iki Norveç gemisinin ise, dün sabaha karşı Antalya körfezinden çıktıklarını iddia eden gazete, gemilerin yine Kıbrıs'ın kuzeybatısına doğru hareket ettiklerini kaydetti.

Rum gazetelerinden Fileleftheros ise; "Piri Reis Yine Kışkırtıcı" başlıklı haberinde, dün öğle saatlerinde Limasol açıklarında ve kıyılardan 24 deniz mili mesafede yol almakta olduğu saptanan Piri Reis'in; Kıbrıs'ın batısına yöneldiğini öne sürdü.

Geminin, gerek seyir rotasından, gerek değişken seyir hızından; amaçlanan şeyin araştırmalar yapmaktan çok tahrik etmek olduğunu iddia eden gazete, Piri Reis'in bu çerçevede dün akşamüzeri erken saatlerde platform bölgesi istikametinde; deniz altındaki "Eratosthenes" dağının doğusuna doğru yol aldığını ifade etti.

Bununla birlikte, "Homeros" olarak adlandırılan platformda ve Noble Energy şirketinin Limasol ve Güney Lefkoşa'da bulunan iki ofisinde; sondajın bugüne kadarki verilerinin teferruatlı bir şekilde incelendiğini yazan gazete, ortaya çıkan hava kabarcıklarının kademeli olarak artmakta olduklarını ekledi.

DÜNYANIN EN BÜYÜK SU ALTI BORU HATTI DÖŞEME GEMİSİ LİMASOL'A GELİYOR

Bu arada gazete, "AllSeas Solitare" isimli dünyanın en büyük su altı boru hattı döşeme gemisinin; önümüzdeki günlerde Limasol Limanı'na geleceğini bildirdi.

Bahse konu geminin, yılda bin kilometreye kadar su altı boru hattı döşeme kapasitesine sahip olduğunu yazan gazete, elde ettiği bilgilere dayanarak, geminin önümüzdeki dönem içerisinde, İsrail'in NOA ve Tamar parsellerinden İsrail kıyılarına su altı boru hatları döşeyeceğini ifade etti.

HACIGEORGİYU ENERJİ BAŞLIĞINA DEĞİNDİ

Bu arada Rum gazeteleri, AKEL'in Avrupa Parlamentosu'ndaki (AP) Rum milletvekillerinden Takis Hacıgeorgiyu'nun, AP'de gerçekleştirilen "Türkiye: Enerji - Ekonominin Daha Fazla Güçlenmesi İçin Fırsatlar ve Zorluklar" konulu bir panele katıldığını yazdılar ve söz konusu panelde Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın da yer aldığını ve konuşma yaptığını belirttiler.

Rum gazetelerinden Filelefheros; "AB'den Lefkoşa'nın Kulağını Çekmesini İstedi... Türkiye Enerji Bakanının Müdahalesi, Hacıgeorgiyu'dan Cevap Aldı" başlıklarıyla yayımladığı haberinde, Yıldız'ın söz konusu paneldeki konuşmasına ve devamla Hacıgeorgiyu'nun söylediklerine yer verdi.

Paneldeki konuşmasında, sözde "Kıbrıs Cumhuriyeti"nin doğalgaz aramalarının adadaki barış ve refahı ciddi anlamda tehlikeye attığını dile getiren Yıldız, Kıbrıs sorununun çözümünü istemeyen Rum kesiminin kışkırtıcı faaliyetlerinin; adadaki çözüm bulma müzakerelerini kötü anlamda etkileyeceğini kaydetti.

Gazeteye göre, Yıldız devamla, AB'ye; Rum tarafının meydan okumalarına ve oyunlarına son verme çağrısında bulundu.

AP'deki Rum milletvekillerinden Hacıgeorgiyu ise, Türkiye Enerji Bakanı'na atfen; "Türkiye ne zamanki Kıbrıs Cumhuriyeti'nin başka devletlerle ikili anlaşmalar yapma ve kendi MEB'i içerisinde araştırmalar yapma hususundaki egemenlik hakkını tanır ve Kıbrıs karşısındaki herhangi bir tehdit veya faaliyetten kaçınırsa; o zaman Enerji'yle ilgili başlığın açılmasıyla ilgili görüşme yapmaya başlayabilecek" dedi.

Kimsenin Türkiye'nin enerji alanındaki önemini reddedemeyeceğini, ancak kimsenin (Türkiye'nin) Kıbrıs sorununa bakmadığı konusunda "numara yapamayacağını" da iddia eden Hacıgeorgiyu, Türkiye'nin enerji alanında Avrupa'dan kazanacağı çok şey olduğu gibi, Avrupa'nın da Türkiye'den kazanacağı çok şey olduğunu dile getirdi.

Hacıgeorgiyu, böyle bir işbirliğinden doğacak perspektiflerin gerçek anlamda değerlendirilmesinden söz edebilmeleri için; Türkiye'nin ilk önce Kıbrıs sorununun çözümü gidişatında hareket etmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

(İY/SEL)

                                                                                              *********

 
15 Ekim 2011 Cumartesi 17:16
Okunma: 472
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu