Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Rum Ulusal Konseyi Toplanıyor

Rum Ulusal Konseyi Toplanıyor

Anastasiadis'in Prosedürle İlgili Fikir Ve Önerileri Masaya Yatırılacak.

 
 
Rum Ulusal Konseyi Toplanıyor

TMK'YA BAŞVURULARIN ENGELLENMESİ KONUSU DA MASAYA YATIRILIYOR

Lefkoşa, 8 Ocak 14 (T.A.K.):  BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'ın Ada'ya gelecek olması nedeniyle bir hareketlilik yaşanırken Rum Ulusal Konseyi, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve çalışma arkadaşlarının, müzakere prosedürünün nasıl ilerleyeceği konusunda hazırladığı fikir ve önerileri görüşmek üzere bu sabah toplanıyor.

Fileleftheros haberi "Downer Işığı Altında Taktikler... Türk Tarafının İki Şartı Partenogeneze Göndermede Bulunuyor... Anastasiadis Ulusal Konsey'e Fikirler Sunuyor... Eroğlu Rehberlik İçin Türkiye'ye Gidiyor" başlık ve spotlarıyla aktardı.

Gazete edindiği bilgilere dayanarak Nikos Anastasiadis'in, bu sabah 09.30'da başlaması beklenen Rum Ulusal Konseyi toplantısında, ortak açıklama konusunda içinde bulunulan çıkmazı aşmayı ve Downer'ın ve Türk tarafının bazı hareketlerini engellemeyi hedefleyen görüşler ortaya koyacağını yazdı, özetle şöyle devam etti:

"Türkiye'deki gelişmelerden bağımsız olarak Lefkoşa'nın, müzakerelerin başlaması için baskı hissettiği ortadadır. Ulusal Konsey'in, bu başlıkla, yani Türkiye'deki krizle meşgul olması bekleniyor.

Bu arada Türk tarafı Downer'ın, geçen aralık ayında Kıbrıs'tan ayrılmadan önce ortaya koyduğu 4 senaryodan birini ileri götürmeye çalışıyor. Genel Sekreter'in, ortak açıklamanın içeriğinde mutabakat sağlanmadan Başkan Anastasiadis'i ve işgal lideri Derviş Eroğlu'nu New York'a davet etmesi senaryosunu. Bu, Kıbrıs Rum tarafının reddettiği bir senaryodur.

Eroğlu, Kıbrıs sorununa bulunacak bir çözümün ana niteliği olarak iki ön şart koştu. Birincisi, Türkiye'nin garantilerinin devam etmesi, ikincisi de ortaklık devletinin iki oluşturucu devletçik tarafından kurulacağı."

Simerini "Türk Krizinin Gölgesinde... Çıkmaz Halinde Bir Sonraki Görüşme Muhtemelen New York'ta" başlıklı haberinde Rum Ulusal Konseyi'nin bugün, Türkiye'deki siyasi krizin gölgesinde toplanacağını yazdı.

Gazete Konsey toplantısının ve Downer'ın 12 Ocak'ta Ada'ya gelecek olmasının, ortak açıklama metninde mutabakata varılması için yeni yoğunlaştırılmış çabaların başlangıcı olacağı görüşünü ortaya koydu.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in hafta içinde Londra'ya üç günlük ziyarette bulunacağını ve bu kapsamda İngiltere Başbakanı David Cameron'la görüşeceğini yazan gazete, özetle şunları ekledi:

"Anastasiadis-Cameron görüşmesi Kıbrıs prosedürünün 'yeniden başlaması' açısından çok önemli addediliyor. Ulusal Konsey'in bugünkü toplantısının odağında, Türk tarafının uzlaşmaz tavrı ve muhalefet partilerinin strateji değişikliği önerileri olacak.

Türk tarafı müzakerelerin en kısa sürede başlamasını arzu ettiğini belirterek Rum tarafı da bunu isterse Kıbrıs sorununun 3-5 haftada çözülebileceğini savundu. Bunun öncesinde Başkan Anastasiadis Ankara'yı, Kıbrıs sorununa çözüm bulunmasını engellemekle suçladığı bir açıklama yapmıştı.

Bu arada Kıbrıs gazetesi BM'den bir kaynağın, ortak açıklama konusundaki çıkmazın sürmesi durumunda BM Genel Sekreteri'nin iki lideri New York'a davet edebileceğini söylediğini yazdı.

Simerini, Anastasiadis'in Downer'ın objektifliğini sorguladığı açıklamasına yer verdikten sonra, Aleksander Downer'ın ortak açıklamada mutabakata varılması konusunda son bir çaba için 12 Ocak'ta Ada'ya geleceğini, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anstasiadis'in de 14-17 Ocak'ta İngiltere'de bulunacağını vurguladı.

BM Güvenlik Konseyi'nin 21 Ocak'ta Kıbrıs'taki BM Barış Gücü'ne katkı koyan ülkelerle görüşeceğini ve 22 Ocak'ta Güvenlik Konseyi üyelerinin BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs'taki Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim tarafından Barış Gücü ve Aleksander Downer tarafından da iyi niyet misyonu hakkında bilgilendirileceğini yazan gazete, 28 Ocak'ta da Güvenlik Konseyi'nin Barış Gücü'nün görev süresinin uzatılması kararını benimsemesinin beklendiğini hatırlattı.

TMK'YA BAŞVURULARIN ENGELLENMESİ KONUSU DA MASAYA YATIRILIYOR

Alithia'ya göre bugünkü Konsey toplantısında Türkiye'deki son gelişmeler ve Fethullah Gülen-Tayyip Erdoğan zıtlaşmasının Kıbrıs sorununu nasıl etkilediği ile Kıbrıslı Rumların kuzeydeki Taşınmaz Mal Komisyonu'na (TMK) başvuruları da ele alınacak.

Politis "Ulusal Konsey Toplanıyor... Gündemde Müzakerelerin Yeniden Başlaması ve Tazminat Komisyonu" başlıklı haberinde bugünkü toplantının gündeminde KKTC'de eski malı bulunan Kıbrıslı Rumların TMK'ya başvurularının engellenmesi konusunun da olacağını yazdı.

Gazete Rum siyasi partilerinin, İçişleri Bakanlığı'nın konuyla ilgili görüş ortaya koymakta gecikmesini eleştirdiklerini, Bakan Sokratis Hasikos'un da cevaben, bakanlığının bütün partilerin tezlerini gecikmeden yorumladığını, bunun kolay bir konu olmadığını, sorun özellikle ekonomik olduğunda çözümün kolay bulunmadığını söylediğini yazdı.

Gazeteye göre Hasikos "Sözde komisyona başvuran Kıbrıslı Rumlar bunu, mali ihtiyaçlarından dolayı yapıyorlar. Hükümetin ve devletin, bu komisyona başvuran insanları engellemek için mümkün olduğunca az harcama yöntemleri bulması gerek. İçişleri Bakanlığı'nın, Ulusal Konsey'de incelenecek bazı önerileri var" dedi.

Gazete EURO.KO Başkan Vekili Mihalis Yorgallas, KKTC'de eski malı olan Rumların temsilcilerinin, TMK'ya başvuruların önünün kesilmesi için alınması gereken somut tedbirlerle ilgili önerilerini bugünkü Konsey toplantısına götüreceklerini söylediğini yazdı.

Habere göre Ekologlar ve Çevreciler Hareketi Basın Sözcüsü Eleni Hrisostomu, TMK'ya başvuruların, yarım yamalak tedbirlerle kesilemeyeceğini belirterek, Anastasiadis hükümetini bu konuda kabul edilemez bir rötar yapmakla suçladı.

Simerini de haberi "İşgal Altındaki Mallar Konusu Ulusal Konsey Toplantısında Ele Alınacak" başlığıyla aktardı.

(ŞA/GÜL)

 
8 Ocak 2014 Çarşamba 10:35
Okunma: 640
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu