Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Rum Ulusal Konseyi'nden Yine Sonuç Çıkmadı

Rum Ulusal Konseyi'nden Yine Sonuç Çıkmadı

Toplantıya Anastasiadis'in Sert Tavrı Damgasını Vurdu, Hristofyas "fustanellası'nı Çıkarmasını" Önerdi.

 
 
Rum Ulusal Konseyi'nden Yine Sonuç Çıkmadı

KIBRIS SORUNUNDA BUNDAN SONRA ATILACAK ADIMLAR İÇİN KARAR, 6 - 7 MART'TAKİ YENİ MARATONLARA KALDI

Lefkoşa, 18 Şubat 12 (T.A.K): Rum tarafının Kıbrıs sorununda bundan sonra atacağı adımları belirlemek üzere 15 ve 17 Şubat'ta düzenlenen iki tam günlük maraton toplantıların dükü son ayağında da uzlaşma çıkmadı, bunun için 6 ve 7 Mart'ta yeni maraton toplantılar belirlendi.

Rum Ulusal Konseyi'nin dünkü toplantısında, Rum tarafınca basına sızdırılan, 29 Ocak 2010 tarihli Talat - Hristofyas mutabakatında Türk vatandaşlarına 4 temel özgürlük verilmesi konusunda çatışma yaşandığı, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hrtisofyas ve DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis arsında, Güney Kıbrıs'ın 2004'ta DİSİ tarafından Avrupa Parlamentosu'na şikâyet edilmesi konusunda çekişme yaşandığı haber verildi.

Politis haberi; "Ulusal Konsey'de Fustanellalar/Evzon Etekleri... Kıbrıs Sorununda Bundan Sonra Atılacak Adımlara İlişkin Görüş Birlikleri Üçüncü Yarıda Belirlenecek" başlık ve spotlarıyla aktardı.

Gazete, Kıbrıs sorununda bundan sonra atılacak adımları kararlaştırma perspektifleri az olsa da Rum siyasi partilerin, 6 ve 7 Mart'ta bir daha deneyeceğini; Rum Ulusal Konsey toplantılarının bu "üçüncü yarısında" yarına; direkt tehlikelerin ve özellikle uluslararası konferans perspektifinin nasıl göğüsleneceği konusunda asgarî müşterekte buluşulmaya çalışılacağını yazdı.

Habere göre dünkü toplantıda AKEL, DİSİ ve DİKO başkanları konuştu. AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Hristofyas'ın 15 Ocak'ta yaptığı konuşmayla aynı frekansta uzun bir konuşma yaptı.

Kiprianu, müzakerelerin boş sayfadan başlayamayacağını belirterek, siyasi partilerden Kıbrıs sorununa gerçekçi yaklaşmalarını isteyen Hristofyas'ın bu argümanını desteklemek için 1960'tan başlayarak; önceki Rum yönetimi başkanlarının verdiği taahhütlere işaret etti.

DİKO Başkanı Marios Karoyan; partisinin, "tehlikelerin savuşturulması" için önerdiği eylem planını sundu. Karoyan, DİKO'nun; "Kıbrıs sorununun yeniden rayına oturtulması, B planına geçilmesi gibi bilinen tezlerini aktardığı konuşmasında; partisinin; Hristofyas'ın müzakere masasına koyduğu önerilerin geri çekilmesi ve Talat - Hristofyas görüş birliklerinin iptali taleplerini tekrarladı. DİKO Başkanı, Hristofyas ve AKEL'in Rum Yönetimi eski başkanlarından müteveffa Tasos Papadopulos'un icraatlarına ilişkin eleştirilerini yanıtladı ve Papadopulos'un politikasını savundu.

Gazete, DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis'in "atak oynadığını" belirterek; DİSİ'nin zaman zaman ortaya koyduğu tezlerin haklılığını ispatlamaya çalışan Anastasiadis'in AKEL ve Hristofyas'ın mutasyona uğradığı eleştirilerini bertaraf etmeye çalıştığını yazdı.

Habere göre Anastasiadis dünkü toplantıda; Türkiye AB'ye üye olsun veya olmasın Türk vatandaşlarının yararlanacağı dört temel özgürlük konusunda Hristofyas'ı yeniden eleştirmeye başladı.

Anastasiadis, o mutabakatta Hristofyas ve hükümetinin iddia ettiği gibi ¼ oranı olmadığını kaydetti.

Anastasiadis'e Hristofyas'ın danışmanı ve müzakere heyeti üyesi Tumazos Çelebis yanıt verdi.

Çelebis; Rum tarafının, nüfus oranı çerçevesindeki tezler taslağında da Rum tarafınca zaman zaman müzakerelerde ortaya konulan tezlerde de böyle bir oranın yer aldığını söyledi.

Anastasiadis ise, müzakerelerin kapsamının genişletilmesi önerisini tekrarladı.

Dünkü toplantıda çatışmasız bir an geçmedi. Hristofyas, Anastasiadis'in Nisan 2004'te Rum yönetimini Avrupa Parlamentosu'na şikayet ettiğini; Anastasiadis ise o şikâyetini geri çektiğini hatırlattı. Hristofyas, DİSİ'nin şikayetinin Haziran 2004'te,  kendisinin Avrupa Parlamentosu Başkanı Pat Cox'tan, (şikayetin) görüşülmemesini istemesi üzerine çekildiği üstelemesinde bulundu.

Toplantının başka bir noktasında Hristofyas, şakayla karışık, Anastasiadis'ten "fustanella/Evzon eteğini ("Fustanella" ismi verilen bir çeşit etekli giysileriyle ve ayakkabılarındaki tüylerle belirgin Yunanistan Silahlı Kuvvetleri'nin askerî birimi. Evzonlar "efsun" ismiyle de bilinir ve bugün ağırlıklı olarak tören kıtası görevi yaparlar) çıkarmaya çağırdı. Anastasiadis de, AKEL'in kendisine yaptığı "mutasyona uğradığı" eleştirileri yanıtlarken, "Amerikalı ve İsraillilere açılımlarda bulunanlar başkalarıdır" dedi. Bu noktada Andros Kiprianu,  "DİSİ olgulara uyuyor ise AKEL'i neden ideolojik davranmakla suçluyor?" diye sordu.

Altihia; "Tek Ulusal Konsey Çok Strateji" başlıklı haberinde, AKEL'in dünkü toplantıda "tarih dersi" vererek Hristofyas'ın, Tasos Papadopulos'un hatalarını düzelttiğini söylediğini, DİSİ'nin Hristofyas'ın Çözüm Taslağı'nı mercek altına aldığını, DİKO'nun ise B planı talep ettiğini yazdı.

Rum Ulusal Konseyi'nin 15 ve 17 Şubat'taki maraton toplantısının saatlerce süren monologlarla tamamlandığını, karar alınmadığını, bütün siyasi parti başkanlarının görüşlerinin dinlendiğini ve kararın yeni iki tam günlük maratona bırakıldığını yazan gazete, yapılan birbirine zıt açıklamalar dikkate alındığında, belirli bir sonraki maratonda da olumlu sonuca varılmasının zor olduğunu belirtti.

Habere göre, dünkü konsey toplantısı Anastasiadis'in bir buçuk saatlik konuşmasıyla tamamlandı.

Anastasiadis, Hristofyas'ın (ilk konsey toplantısında dağıttığı) belgeleri yorumladı ve çoğu noktada boşluk ve hata bulunduğunu, çoğu noktanın ise izaha muhtaç olduğunu söyledi.

Türk vatandaşlarıyla ilgili ¼ oranına ilişkin öneri üzerinde özellikle duran Anastasiadis,bu tezin, Avrupa talimatlarıyla tamamen ters olabileceğini, ifade ediliş tarzı ile, AB'nin Schengen sisteminin işleme mantığıyla da çatışabileceğini söyledi.

Anastasiadis, yaptıkları her şeyin Avrupa Birliği'ne uygun olması gerektiğine işaret ederek, Kıbrıs sorununun çözümünde uygulanabilecek Avrupa olgularının daha ciddi incelenmesi konusunu gündeme getirdi.

Gazete, Anastasiadis'in konuşmasının tamamında Hristofyas'ın icraatlarını eleştirmesine karşın ses tonunu yükseltmediğini ve diğer partilerin yaptığı gibi, Hristofyas'ın sunduğu önerileri geri çekmesi talebinde bulunmadığını, ancak Hristofyas'ın Greentree - 2'de Genel Sekreter'in çok taraflı konferans önerisine karşı çıkmamasının 2026 sayılı karar temelinde uluslararası konferansa sürüklenmeleri konusunda durumu zorlaştırdığını söyledi.

Habere göre öte yandan Andros Kiprianu, Tasos Papadopulos'un yanlışlarını sıraladığı konuşmasında, Hristofyas'ın bu yanlışları düzelttiği görüşünü ortaya koydu ve "8 Temmuz anlaşmasının, TC kökenlilerin, dönüşümlü başkanlığın; Türk tarafı Hristofyas'ın önerilerinin tamamını kabul etmemesi halinde geçerli olmayacağını ve 1960 sistemindeki cumhurbaşkanı ve cumhurbaşkanı muavini önerisine geri döneceklerini" söyledi.

Kiprianu, Hristofyas'ın gerek mülkiyet gerek yürütme erkinde elde ettiği görüş birliklerinin, Annan planıyla kıyaslandığında çok önemli başarılar olduğunu da kaydetti.

Fileleftheros haberine; "Karışıklık, Gerilim ve Zıtlaşmalar... Anastasiadis Daha Katı" başlığını attı.

Gazete, Rum Ulusal Konseyi'nin dünkü toplantısında ses tonlarının yükseldiğini, toplantıya; nüfus oranıyla ilgili görüş birliklerinin ve özellikle 29 Ocak 2010 tarihli Talat - Hristofyas belgesinin geri çekilmesini isteyen Anastasiadis'in sert tavrının damgasını vurduğunu yazdı, özetle şu detayları verdi:

"Nikos Anastasiadis, Konsey'deki konuşmasında, Eroğlu kabul etmediğine göre çapraz oyla dönüşümlü başkanlığın geri çekilmesini istedi. Bakanlar Kurulu'nun 5/9 oranına da itiraz etti.

Hristofyas, 'Fakat bunu önermemi bana sen söyledin' deyince Anastasiadis, 'Ben 5/10 dedim' diye üsteledi. Dış ilişkilerle ilgili önerinin de konfederatif olduğu görüşünü belirterek, sivil havacılıkta iki kontrol merkezi işlemesine itiraz etti, Türkiye'nin bölücü tezlerine göndermede bulundu."

Simerini haberine; "Monologlar, İkinci Bölüm" başlığını attı.

(ŞA/SEL)

 
18 Şubat 2012 Cumartesi 12:45
Okunma: 495
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu