Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Rum Yönetimi Ab Destek Mekanizması'na Resmen Başvurdu

Rum Yönetimi Ab Destek Mekanizması'na Resmen Başvurdu

Rusya'dan Ve Çin'den Beklediği Kredi Gelmedi.

 
 
Rum Yönetimi Ab Destek Mekanizması'na Resmen Başvurdu

Lefkoşa, 26 Haziran 12 (T.A.K): Ekonomisindeki kötü gidişat nedeniyle, uzun bir süredir problemlerine çözüm arayan ve bu doğrultuda kredi arayışı içerisine giren Rum Yönetimi, dünkü Bakanlar Kurulu toplantısında aldığı kararın ardından, AB Destek Mekanizması'na resmen başvurduğunu açıkladı.

Rum gazeteleri, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın AB Destek Mekanizması'ndan kaçmak için gösterdiği çabaların sonuç vermediğini, Rusya'dan ve Çin'den beklenen kredinin gelmediğini, bunların yanı sıra uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından "Fitch Ratings"in, dün akşam bir kez daha not düşürmesinin ardından, Rum Yönetimi'nin AB Destek Mekanizması'na başvurmaktan başka seçeneğinin kalmadığını yazdılar.

Simerini gazetesi "Troyka'nın Ellerinde... Memorandum İçin Teknokratlar Geliyor" başlıklarıyla manşetten aktardığı haberinde, Rum Yönetimi'nin; AB Destek Mekanizması'ndan alacağı yardımın şartlarını içeren memoranduma imza koymasının ardından, Troyka ülkelerinin sıkı denetimi altına gireceğini ve ekonomisiyle ilgili, belirli zaman aralıklarıyla detaylı bilgilendirme yapmak zorunda kalacağını yazdı.

Gazete, edindiği bilgilere dayanarak, memorandumda; devlet giderlerinde büyük kesintiler (kamu çalışanlarının maaşlarının azaltılması gibi) yapılmasına ilişkin maddelerle birlikte, gelirler konusunda daha ılımlı, kalkınmayı kösteklemeyecek tedbirler bulunmasının beklendiğini kaydetti.

Rusya'dan kredinin gelmediği gibi, Rum Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Neoklis Silikiotis'in de, kredi için Çin'de gerçekleştirdiği temaslardan eli boş döndüğünü yazan gazete, Silikiotis'in konuyla ilgili Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ı bilgilendirdiğini ve başvuru kararının, bu bilgilendirmenin ardından netleştiğini belirtti.

Gazete, Rum Yönetimi'nin başvurusunun ve yardımı hangi önkoşullar altında alacağının bugün, telekonferans yöntemiyle tartışılacağını; ardından da AB Komisyonu'nu, Uluslararası Para Fonu'nu (IMF) ve Avrupa Yatırım Bankası'nı temsil edecek teknokratların seçileceğini ve bu teknokratların, memorandumu imzalamak üzere Güney Kıbrıs'a gideceğini yazdı.

Haberde, Rum Bakanlar Kurulu'nun başvuru kararını dün akşam saat 19:00 sıralarında, şu şekilde açıkladığı kaydedildi:

"Kıbrıs Cumhuriyeti, yetkili Avrupa makamlarına, Avrupa Finansal İstikrar Mekanizması/AB Destek Mekanizması'ndan ekonomik destek almak için, Euro Bölgesi'ne üye ülkelere başvuru yaptığı konusunda bilgi vermiştir. Bu başvurunun amacı, Kıbrıs ekonomisinin karşı karşıya bulunduğu tehlikelerin; özellikle de Yunan ekonomisinin içerisinde bulunduğu kötü durumdan büyük ölçüde olumsuz etkilenen bankacılık sektöründen gelen olumsuz etkilerin azaltılmasıdır."

Gazete, Hristofyas'ın dünkü başvurunun ardından bugün, Rum siyasi parti liderlerini, bilgilendirme yapmak üzere Başkanlık Sarayı'nda toplantıya çağırdığını yazdı.

FITCH YİNE NOT DÜŞÜRDÜ

Gazete devamla, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından "Fitch Ratings"in, Rum Yönetimi AB Destek Mekanizması'na başvurmadan önce, Rum ekonomisinin uzun vadeli notunu, "BBB-"den "BB"ye düşürdüğünü, kredi not görünümünü de "negatif" olarak belirlediğini yazdı.

Haberde, "Fitch Ratings"in böylelikle Rum ekonomisini "junk" (değersiz) kategorisine düşürdüğü kaydedildi.

PARTİLERDEN TEPKİLER

Gazete, bir diğer haberinde ise, Rum Yönetimi'nin AB Destek Mekanizması'na başvurusunun ardından Rum siyasi partilerden gelen tepkileri aktardı.

Habere göre DİSİ, DİKO, KS EDEK ve EURO. KO, Rum Hükümeti'ni sert bir dille eleştirerek, Hükümetin "önleyici ekonomi politikası" bulunmadığını, bu nedenle de Avrupalı ülkelerin ve hatta üçüncü ülkelerin merhametine kaldıklarını belirttiler.

Partiler, ilk tepkilerini bu şekilde dile getirirken, esas açıklamalarını bugün, Başkanlık Sarayı'nda yapılacak toplantıdan sonra açıklayacaklarını ifade ettiler.

Rum Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu ise, Avrupalı ortaklarla istişare içerisinde olmaya devam edeceklerini söyledi.

Stefanu, mekanizmaya başvurudaki temel eksenin bankalar olduğunu, başvurunun belirli bir miktar için yapılmadığını ve miktarın, istişarelerin ardından belli olacağını kaydetti.

Politis gazetesi ise "Mekanizmanın Kıbrıs'ı" başlığıyla aktardığı haberinde, Rusya'dan kredinin gelmeme nedenlerini açıkladı.

Gazete, edindiği bilgilere dayanarak, Rusya'nın, özellikle ana muhalefetteki komünist partiyle problem yaşadığını ve Rum Yönetimi'ne daha önceden verilen 2,5 milyar Euro'luk kredinin arkasından, bir kez daha kredi verilmesi konusunda anlaşmazlık yaşadığını yazdı.

EUROGROUP BAŞKANI: "KIBRIS'IN BAŞVURUSU HEMEN DEĞERLENDİRİLECEK"

Gazete, bir diğer haberinde de, Eurogroup Başkanı Jean Claude Juncker'in, Rum Yönetimi'nin AB Destek Mekanizması'na yaptığı başvurunun hemen değerlendirileceğini söylediğini yazdı.

Habere göre Juncker, Rum Yönetimi'nin almış olduğu bu kararı selamladığını ve ekonomik yardım için uygulanacak önkoşulların, Rum ekonomisinin karşı karşıya bulunduğu tahriklere göre belirleneceğini kaydetti.

FİLELEFTHEROS'A GÖRE 6, ALİTHİA'YA GÖRE İSE 10 MİLYAR EURO İSTENECEK

Fileleftheros gazetesi ise "Memorandumla Birlikte Full Paket... Bankalar ve Ekonomi İçin 6 Milyar Euro'nun Üzerindeki Miktarla Mekanizma'ya" başlığıyla aktardığı manşet haberinde, Rum Yönetimi'nin AB Destek Mekanizması'na yaklaşık 6 milyar Euro için başvuracağını yazdı.

Gazete, "Fitch Ratings"in not düşürmesinin ardından, Avrupa Yatırım Bankası'nın Rum devlet tahvillerini teminat olarak kabul etmekten vazgeçtiğini kaydetti.

Alithia gazetesi ise "Kıbrıs Mekanizma'nın Dişleri Arasında" başlıklı haberinde, Rum Yönetimi'nin mekanizmadan 10 milyar Euro yardım isteyeceğini yazdı.

İlgili haber, Haravgi gazetesinde ise "Mekanizma'ya Katılım İçin Başvuru" başlığıyla aktarıldı.

(GE/ÖK)

 
26 Haziran 2012 Salı 11:43
Okunma: 534
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu