Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis İsrail'de...

Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis İsrail'de...

Kişisel Bir Ziyaret İçin Dün Akşam İsrail'e Giden Anastasiadis, Çalışma Ziyaretine İse Pazar Günü Başlayacak....

 
 
Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis İsrail'de...
RUM SAVUNMA BAKANI FOTİU, DÜN İSRAİL'DE ENERJİ GÜVENLİĞİ KONULU TEMASLARDA BULUNDU...


Lefkoşa, 3 Mayıs 13 (T.A.K): Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in kişisel bir ziyaret için dün akşam İsrail'e gittiği; İsrail'deki çalışma ziyaretine ise 5 Mayıs Pazar günü başlayacağı haber verildi.


Anastasiadis'in 5 Mayıs'tan itibaren İsrail'de 3 günlük bir çalışma ziyareti gerçekleştireceğini yazan Fileleftheros, Anastasiadis'e ziyaretinde Enerji ve Ticaret Bakanı Yorgos Lakkotripis, hükümet sözcüsü Hristos Stilyanidis ve diğer yetkililerin eşlik edeceğini kaydetti.


Anastasiadis'in İsrail'deki kişisel ziyareti sırasında, Paskalya yortusu çerçevesinde gerçekleştirilecek olan bazı ayin ve etkinliklere katılacağını belirten gazete, Anastasiadis'in İsrail'deki çalışma ziyaretine ise, 5 Mayıs Pazar günü akşamüzeri, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile Küdüs'te yapacağı görüşmeyle başlayacağını ifade etti.


Anastasiadis'in 6 Mayıs Pazartesi günü, Kudüs'teki "Yahudi Soykırım Anıtını" ziyaret ederek çelenk koyacağını; öğleyin İsrail Meclis'e gideceğini ve burada Meclis Başkanı Yudi Edelstain ile bir araya geleceğini kaydeden gazete, Anastasiadis'in Salı günü  Kudüs Patriği Theofilos ile bir araya geleceğini kaydetti.


Anastasiadis'in Salı günü öğle üzeri de İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in kendisi onuruna vereceği çalışma yemeğine katılacağını yazan gazete, Anastasiadis'in, "İsrail-Kıbrıs" işadamları forumunu selamlayacağını da ekledi.


Simerini gazetesi ise "Kıbrıs-İsrail İşbirliği Daha İleri Gidiyor... Enerji Güvenliğiyle İlgili Stratejik Diyalog Başlıyor" başlığıyla manşetten yayımladığı ve iç sayfalardan geniş yer ayırdığı haberinde, enerji güvenliği konusunun, Güney Kıbrıs-İsrail ilişkilerinin merkezinde yer aldığını yazdı.


Gazete, elde ettiği bilgilere dayanarak, Rum Savunma Bakanı Fotis Fotiu'nun dün İsrail'de İsrail Savunma Bakanı Moshe Yaloon ile gerçekleştiği görüşmenin ana konusunun, enerji güvenliği olduğunu da kaydetti.


Tüm beklentilere yanıt verildiği ve enerji güvenliğiyle ilgili konularda, stratejik diyalogun başlaması için temeller atılmasından dolayı, görüşmenin Rum kesimi tarafından oldukça verimli olarak değerlendirildiğini belirten gazete, iki ülke arasında, bu konuda müzakerelere başlayacak olan teknik gruplar kurulmasına karar verildiğini aktardı.


Hükümet kaynaklarına dayanarak, teknik grupların ilk görüşmesinin Mayıs ayı içerisinde Rum kesiminde gerçekleştirileceğini kaydeden gazete, Savunma Bakanı Fotiu'nun davetini kabul eden İsrail Savunma Bakanı Yaloon'un da daha sonra açıklanacak bir tarihte, Güney Kıbrıs'ı ziyaret edeceğini yazdı.


Haberde, iki ülkenin savunma bakanlarının, iki ülkenin gerçekleştirmekte olduğu ortak arama-kurtarma tatbikatlarının, başka komşu ülkelerin de katılmasına olanak sağlayacak şekilde genişletilmesi konusunu ele aldıkları da belirtildi.


ANASTASİADİS


Olumlu diye nitelendirdiği bu gelişmelerin, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in İsrail'de gerçekleştireceği çalışma ziyaretinin neredeyse 24 saat öncesinde meydana geldiğini ifade eden gazete, Anastasiadis'in dün akşam, İsrail'de yapacağı görüşmelerin ana konusunu, doğal kaynakların kullanımı ve bunların idaresiyle ilgili daha iyi yöntemler aranmasının teşkil edeceğini söylediğini iletti.


Ziyaretin, ikili ilişkilerin düzeyinin yükseltilmesi konusunda, hükümetin önemli bir faaliyeti ve inisiyatifi olduğuna dikkat çeken Anastasiadis, arzu edilen şeyin, özlü bir diyalog başlaması olduğunu belirtti.


İki ülkenin de mükemmel ilişkilere ihtiyacı olduğunu dile getiren Anastasiadis, özellikle Rum kesiminin jeostratejik pozisyonunun ve Avrupa Birliği (AB) üyesi olma özelliğinin; anlaşmaların veya işbirliğinin bölgedeki başka ülkelerle, özellikle de Yunanistan'la genişletilmesiyle, iki ülkenin çıkarlarına hizmet edecek güçlü temeller meydana getirilmesine önemli ölçüde katkıda bulunacağını sözlerine ekledi.


Fileleftheros gazetesi ise "Enerji Güvenliğiyle İlgili Çalışma Grupları" başlıklı haberinde, Rum Savunma Bakanı ile İsrail Savunma Bakanının, dün Tel Aviv'de yaptıkları görüşmede, enerji güvenliği alanında anlaşmalar ortaya çıkması için zemin hazırlanması amacıyla, çalışma grupları kurulmasına karar verdiklerini haber verdi.


Gazete, elindeki bilgilere dayanarak, iki bakanın görüşmesinde, geçmişte imzalanan anlaşmaların hayata geçirilmesi aynı zamanda enerji güvenliğiyle ilgili konularda stratejik bir diyalog başlaması için temellerin atıldığına işaret etti.


Politis gazetesi ise "Doğal Gaz Ve Adak" başlıklı haberinde, Güney Kıbrıs ile İsrail'in, Anastasiadis'in İsrail'de gerçekleştireceği resmi ziyareti sırasında, doğal gaz konusuna odaklanarak, daha ileri işbirliği yöntemlerini gözden geçireceklerini yazdı.


Anastasiadis'in önümüzdeki Pazar başlayacak resmi ziyaretinin, iki ülkenin enerji konularındaki işbirliğine daha da ivme kazandırmasının beklendiği yorumunu yapan gazete, Anastasiadis'in eşi ve diğer aile üyeleriyle birlikte, dün akşam İsrail'e gittiğini kaydetti.


Gazete elde ettiği bilgilere dayanarak, Anastasiadis'in İsrail ziyaretinin kişisel kısmının, "Kutsal Topraklarda"  ibadet edilmesi çerçevesinde, ailesine ve eşine verilen bir sözden kaynaklandığını belirtti.


Haberde, Anastasiadis'in önümüzdeki Çarşamba sabahı adaya dönmesinin beklendiğini de ifade edildi.


Alithia gazetesi ise "Anastasiadis Netantyahu ile Paskalya Yapacak" başlıklı haberinde, Anastasiadis'in İsrail ziyaretinin merkezinde, doğal gazdan ortaklaşa faydalanılması ve terminal inşası bulunduğunu haber verdi.


Gazete "Fotiu Askeri İşbirliğinin de Yolunu Açtı" ara başlıklı haberinde ise, Rum hükümeti çevrelerinin, Savunma Bakanı Fotis Fotiu'nun dün İsrail'de gerçekleştirdiği ziyareti, iki ülke arasında askeri alanda gelecekteki işbirliği açısından belirleyici olarak nitelendirdiklerini kaydetti.


Haberde, iki ülkenin savunma bakanlarının, iki ülkenin gerçekleştirmekte olduğu ortak arama-kurtarma tatbikatlarının, başka komşu ülkelerin de katılmasına olanak sağlayacak şekilde genişletilmesi konusunu ele aldıkları yinelendi.


İSRAİL BÜYÜKELÇİSİNİN DEMECİ


İsrail'in Güney Kıbrıs'taki büyükelçisi Mişel Hariri'nin, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in İsrail'e gerçekleştireceği ziyareti, ülkesi için oldukça önemli olarak nitelediğini yazan gazete, Hariri'nin, bu ziyaretin çeşitli mesajlar gönderdiğini söylediğini iletti.


Hariri'nin, Rum Haber Ajansı (KİPE)'ye demeç verdiğini kaydeden gazete, Hariri'nin, ülkesinin Türkiye olan ilişkilerinin iyileşmesinin, Rum kesimi ile İsrail arasındaki çok iyi derecedeki ilişkileri hiç de etkilemediğini söylediğini aktardı.


İsrail'in Türkiye ile arzu ettiği "açık diyalogun" İsrail'in Rum kesimi ile olan ilişkilerini etkilemediğini dile getiren Hariri, bunu özellikle vurgulamak istediğini söyleyerek,  Türkiye ile olan ilişkilerinin normalleşmesi ihtimaliyle Rum kesimi ile hali hazırda var olan çok iyi derecedeki ilişkilerinin güçlenmesinde; herhangi bir çelişki olmadığına inandığını söyledi.


Buna paralel olarak, İsrail'in, Rum kesimi ile olan ikili ilişkilerinin enerji sektörü de dahil olmak üzere güçlenmesine dair isteğini dile getiren Hariri, iki ülkenin de aynı değerleri benimsediğini aynı zamanda ortak çıkarlara sahip olduklarını ifade etti.


Enerji, ikili ilişkiler ve ticaret konusunun, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun önümüzdeki Pazar günü gerçekleştirecekleri görüşmelerin ana konularını teşkil edeceğini anlatan Hariri, İsrail'in bugün Rum kesimine yönelik ikinci büyük ihracatçı olduğunu ifade etti.


Hariri, Rum halkının güçlü iradesi ile kararlılığının, ülkeye, bugün karşı karşıya bulunduğu problemleri başarılı bir şekilde aşması konusunda yardımcı olacağını kaydetti.


(İY/HY)                      


 
3 Mayıs 2013 Cuma 10:58
Okunma: 548
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)