Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis Paris'te...

Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis Paris'te...

"fransa'dan Doğal Gaz İçin Destek".

 
 
Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis Paris'te...

"OLAND ANASTASİADİS'TEN, TÜRKİYE'YLE İLGİLİ BAŞLIĞIN AÇILMASINI ENGELLEMEMESİNİ İSTEDİ"

FRANSA CUMHURBAŞKANI SONBAHAR'DA RUM KESİMİNİ ZİYARET EDECEK...

Lefkoşa, 13 Haziran 13 (T.A.K): Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in dün Paris'te Fransa Cumhurbaşkanı Fransua Oland ile bir araya geldiği ve gerçekleştirilen görüşmeden, Oland'ın Anastasiadis'e birçok alanda destek verdiğinin ortaya çıktığı haber verildi.

Rum gazetelerinden Fileleftheros "Doğal Gazla İlgili Fransız Desteği" başlığıyla manşetten yayımladığı haberinde, Fransa Cumhurbaşkanı Oland'ın Anastasiadis'ten bir de iyilik istediğini ve bunun "Lefkoşa'nın Türkiye-AB katılım müzakerelerindeki 22 numaralı Bölgesel Politika başlığının açılmasını engellememesi şeklinde olduğunu" haber verdi.

Bu başlığın 26 Haziran'da açılacağını yazan gazete, Oland ile Anastasiadis'in gerçekleştirdiği görüşmelerden, Rum kesiminin Paris'in ricasına olumlu yanıt verdiği ve başlığın açılmasını kabul edeceğinin ortaya çıktığını belirtti.

Haberde, Oland'ın Anastasiadis'e kısaca şu konularda güvence verdiğini de ifade edildi:

"1- Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili çabaları destekleyecek. Fransız yetkililer, AB Bakanı ve Baş Müzakereci Egemen Bağış'ın gündemine Maraş konusunu da getirdiler ve kendisine bunun Türkiye'nin müzakere etmesi gereken 'çok iyi bir öneri ve fikir' olduğunu işaret ettiler.

2- Oland, Fransa'nın Kıbrıs Cumhuriyeti'nin doğal gaz çıkarılmasıyla ilgili araştırmalar yapma konusundaki egemenlik hakkını desteklediğini söyledi. Buna paralel olarak, sürece dahil olan Fransız Total şirketinin de yanında duracağını ifade etti.

3- Oland, Anastasiadis'in Rum kesiminin ekonomisinin iyileştirilmesiyle ilgili çabaların desteklenmesi talebine de olumlu yanıt verdi."

Haberine iç sayfalardan "Başlığın Açılmasını Engellemeyin" başlığıyla yer vermeye devam eden gazete, Türkiye'nin müzakere başlığının açılması konusunun dün, Anastasiadis'le yaptığı görüşmede Oland tarafından gündeme getirildiğini yazdı ve Oland'ın, Rum kesimiyle ilgili jestlerde bulunmasının, Türkiye için fırsat olduğunu düşündüğünü kaydetti.

Oland'ın, Kıbrıs sorununun, AB Bakanı Egemen Bağış'ın bugünlerde Paris'te gerçekleştirdiği temaslarda ortaya konduğunu anlattığını da yazan gazete, Fransız yetkililerin Bağış'tan, Türkiye'nin Kıbrıs sorununun çözüm gidişatına yönelik hareketlerde bulunmasını istediklerini iletti.

Haberde, elde edinilen bazı bilgilerin, Fransız yetkililerin Maraş konusunu da gündeme getirdikleri ve Bağış'a bunun Türkiye'nin müzakere etmesi gereken "çok iyi bir öneri ve fikirden" ibaret olduğunu işaret ettikleri yönünde olduğunu da ekledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Fransua Oland'ın Sonbahar'da Rum kesimini ziyaret etmeyi planladığını ve elindeki bilgilere dayanarak, Oland'ın aynı dönem Türkiye'ye de gideceğini aktaran gazete, Oland-Anastasiadis görüşmesinde, tek yanlı olarak ilan edilen sözde Rum MEB'indeki doğal gaz araştırmaları konusunun da ayrıntılı bir şekilde görüşüldüğünü ifade etti.

Görüşmede ekonomi konusunun da ele alındığını yazan gazete, Anastasiadis'in Fransa'nın desteğini istediğini, Oland'ın da Rum kesimine destek vermeye hazır göründüğünü kaydetti.

Oland'ın kamuoyunun karşısında, Avrupa tarafından Rum kesimine dayanışma gösterilmesi gerektiğine işaret ettiğini aktaran gazete, Oland'ın durgunluk döneminde bulunan ve likit sıkıntısı çeken bir ülke olan Rum kesimine yönelik dayanışma gösterilmesi gerektiğinde ısrarcı olduğunu söylediğini ifade etti.

Gazeteye göre Oland, Anastasiadis'in kendisine, Rum kesiminin birkaç hafta önce üstlendiği tüm taahhütleri muhafaza edeceği güvencesi verdiğini de iletti.

Gazeteye göre, Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis ise açıklamasında, ekonomiyle ilgili sorunları görüştüklerini söyledi ve Oland'ın bugüne kadarki desteği aynı zamanda dile getirdiği mutlak görüş birlikleriyle ilgili memnuniyetini ifade etti.

Anastasiadis, konuşmasında, Rum kesimine Avrupa tarafında dayanışma gösterilmesi gerektiğini de vurguladı.

"KIBRIS SORUNUNDA DESTEK VE KOLAYLIKLARLA İLGİLİ TEŞEKKÜR"

Gazete yukarıdaki ara başlıklarla yer verdiği haberinde ise, Kıbrıs sorununa değinen Fransa Cumhurbaşkanı Oland'ın, Rum kesiminin dost bir ülke olduğunu ve Fransa'nın Kıbrıs sorununun çözümünde Rum kesiminin yanında olacağını söylediğini aktardı.

Oland, Kıbrıs sorununa, uluslararası hukuk temelinde, yaşayabilir bir çözüm bulunmasını istediklerini de sözlerine ekledi.

Fransa'daki başkanlık konutunda gerçekleştirilen görüşmenin bir saat sürdüğünü de aktaran gazete, liderlerin görüşmenin akabinde tercüman aracılığıyla açıklamada bulunduklarını kaydetti.

Konuşmasında ikili ilişkilere de değinen ve Fransız Total şirketinin sözde Rum MEB'inde, doğal gaz yataklarıyla ilgili araştırmalara katılacağını yineleyen Oland, Rum kesiminin, çok yakın bir zamanda, Afganistan ve Mali dönüşünde Rum kesiminden geçen Fransız askerlerine sağladığı kolaylıklardan ötürü minnet duyduğunu da ifade etti.

Oland'ın, en yakın zamanda Rum kesimini ziyaret etmesi yönündeki davetini kabul etmesinden dolayı kendisine teşekkür eden Anastasiadis ise, bunun Fransa'nın Güney Kıbrıs'a dayanışmasının bir diğer ispatı olacağını ifade etti.

Anastasiadis Oland'a, BM Güvenlik Konseyindeki çaba ve desteklerinden ötürü de teşekkür etti.

ANASTASİADİS-FRANSA MECLİS BAŞKANI GÖRÜŞMESİ

Anastasiadis'in Paris temasları çerçevesinde, dün Fransa Meclis Başkanı Klod Bartolon ile bir araya geldiğini de haber veren gazete, görüşmede Kıbrıs sorunu, ekonominin durumu aynı zamanda önümüzdeki AB zirve toplantısı ışığında, Avrupa meselelerinin ele alındığını yazdı.

Gazete, görüşmede iki ülke ilişkilerinin yanı sıra enerji konularının da ele alındığını kaydetti.

Haberde, Anastasiadis'in bugün Rum MEB'indeki doğal gaz araştırmalarına dahil olan Fransız Total şirketi ile görüşeceği de anımsatıldı.

"OLAND'DAN YENİ ÖDENEK TAAHHÜDÜ"

Politis gazetesi ise ilk sayfadan yayımladığı haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis'in Fransa Cumhurbaşkanı Fransua Oland'dan, Rum kesiminin, AB fonlarından ek ödenekler sağlama çabasında desteklenmesi taahhüdü aldığını yazdı.

Haberde, bu çerçevede, Rum kesimine sosyal uyum konusunda 300 milyon, kırsal kalkınma faaliyetleriyle ilgili olarak ise 100 milyon Euro verilmesine atıfta bulunulduğu belirtildi.

Haberine iç sayfadan "Paris'te Anlayış Buldu" başlığıyla yer vermeye devam eden gazete, Oland'ın Anastasiadis'in davetiyle sonbaharda Rum kesimine gideceğini yineledi.

Oland'ın, Anastasiadis tarafından kendisine yapılan Rum kesimini ziyaret etmesi davetini kabul etmesinin, dünkü görüşmesinin en önemli kazancı olduğu yorumunu yapan gazete, Oland'ın, Sonbahar'da Almanya'da yapılacak seçimlerden sonra Rum kesimini ziyaret etmeyi kabul ettiğini kaydetti.

Anastasiadis-Oland görüşmesinde, Kıbrıs sorunu, enerji ve AB-Türkiye meselelerinin ele alındığını yineleyen gazete, Fransa Cumhurbaşkanı Oland'ın, Türkiye'nin Avrupa yörüngesinde kalmasının, AB'nin çıkarına olduğunu düşündüğünü gizlemediğini iletti.

Doğal gaz konusunda ise, Fransız Total şirketinin de sürece dahil olmasına atıfta bulunulduğunu kaydeden gazete, Paris'in, prosedürlerin hızlandırılması gerektiğine atıfta bulunduğunu aktardı.

Haberde, Anastasiadis'in dün akşam, Rum kesiminin Paris'teki Büyükelçisi Marios Lisiotis tarafından onuruna verilen resepsiyona da katıldığı ve resepsiyonda Fransız hükümetinden yetkililerin de hazır bulunduğu ifade edildi.

Anastasiadis'in bu sabah Total şirketi Başkanı ve Genel Müdürü Kristof de Marjerini ile bir araya geleceğini de anımsatan gazete, Rum kesiminin, 10 ve 11 numaralı parsellerde petrol bulunması çabalarının hızlandırılması isteğine bağlı olarak, görüşmenin oldukça önemli olarak addedildiğini kaydetti.

Haberde, Anastasiadis'in Fransa Başbakanı Jean-Marc Ayrault ile yarın gerçekleştireceği görüşmenin, Başbakanın bazı yükümlülüklerinden dolayı iptal edildiği de haber verildi.

Alithia ise "Oland ile Anastasiadis Kıbrıs ile Fransa Arasındaki Mükemmel İlişkileri Teyit Etti" başlıklı haberinde, Rum Yönetiminin, Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis'in başta Fransa Cumhurbaşkanı Fransua Oland ile görüşmesi olmak üzere, Paris'te gerçekleştirdiği temaslardan tam anlamıyla memnun olduğunu haber verdi.

Simerini gazetesi ise habere "Paris'ten Dayanışma Mesajı" başlığıyla yer verdi.

"ANASTASİADİS PARİS'E ÖZEL BİR LÜKS JET UÇAĞIYLA GİTTİ"

Haravgi gazetesi ise yukarıdaki başlıkla yayımladığı haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in Paris'e tanınmış bir Rum işadamının özel jetiyle gittiğini yazdı.

Haberde, Anastasiadis'in muhalefet başkanı iken, Başkanlık jetinin ödeneğini dondurmak için Meclis'te başı çektiği de anımsatıldı.

Gazete "Fransa'dan Destek" ara başlıklı haberinde de, Anastasiadis'in Paris temaslarına yer ayırdı.

(İY/ÖK)                    

 
13 Haziran 2013 Perşembe 11:15
Okunma: 864
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu