Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Rum Yönetimi Doğalgaz Konusunda "Türkiye'ye Göz Kırpıyor"

Rum Yönetimi Doğalgaz Konusunda "Türkiye'ye Göz Kırpıyor"

israil'i "Beklemeye Alan" Rum Yönetiminin "Kıbrıs'tan Türkiye'ye Boru Hattı"  Düşündüğü Savunuldu

 
 
Rum Yönetimi Doğalgaz Konusunda
EURO.KO: "BAŞKAN'IN KIBRISLI TÜRKLERE BU TÜR HEDİYELER VERME HAKKI YOK"

NEOFİTU: "RUSYA'NIN ÇIKARLARIYLA KIBRIS'IN ÇIKARLARI ZIT"

ANALİZ VE DENEMELER İÇİN "SCHUMBERGER" VE "ELLINGTON & ASSOCIATES GEOLOGY" ŞİRKETLERİYLE GİZLİ ANLAŞMA

Simerini gazetesi, Rum yönetiminin İsrail'i "beklemeye" alıp, "münhasır ekonomik bölge" deki doğalgazdan yararlanma konusunda zaman içerisinde Ankara'yla işbirliği için "Türkiye'ye göz kırptığını" iddia etti.

Gazete haberi "İsrail'le Müşterek İstifade Anlaşmaları Havaya... Hükümet Zaman İçerisinde Ankara'yla İşbirliğini Tercih Ediyor... Planlarda, Kıbrıs'tan Türkiye'ye Boru Hattı Formülü Var" başlık ve spotlarıyla manşete çekti.

Gazete, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın Noble Energy şirketinin 12'nci parselde sondaj çalışmalarını yürüttüğü platforma pazartesi günü gerçekleştirdiği ziyarette yalnız Kıbrıslı Türklerle değil, Türkiye'yle de müşterek istifadeden söz etmesinin tesadüf olmadığına vurgu yaptı.

Gazeteye göre, özellikle çözüm olması durumunda Kıbrıs'tan Türkiye'ye boru hattı çekilmesi söz konusu. Bunun,  Ticaret Sanayi ve Turizm Bakanı Praksula Andoniadu'nun ileri götürdüğü bir anlayış olduğunu belirten gazete, Güney Kıbrıs'ın iyi niyetini göstermek amacıyla diğer Rum bakanlar tarafından da yurtdışında gayrı resmi ve perde gerisinde dillendirdiğini yazdı.

Gazete, Andoniadu'nun İsraillilere, önerilerinin incelendiğini söylediğini ancak çekinceler ortaya koyan İsraillilerin Güney Kıbrıs'ın gerek Delek şirketiyle yaptığı anlaşmanın, gerek doğalgaz sıvılaştırma terminali meselesinin şu iki nedenden dolayı askıda bulunduğu kanaatini taşıdıklarını yazdı:

1- Rum yönetiminin 2,5 milyar Euro'luk krediden sonra Rusya'ya verdiği söz. Ruslar İsrail'in Moskova tekelini kırarak Avrupa piyasasına girdiğini görmeyi asla istemezler.

2- Başkan Dimitris Hristofyas'ın Kıbrıslı Türklere ve BM'ye verdiği doğalgazdan istifadeyi mümkün olduğunca geciktirme taahhüdü.

Gazete "Türkiye'ye Göz Kırpıyor... İsrail'le Anlaşmalar Havada, Planda Ankara İle Boru Hattı" başlığıyla iç sayfasında detaylandırdığı haberinde özetle şunları yazdı:

"Kıbrıs'ın İsrail'le doğalgazdan müşterek istifade ve ilgili konularda yaptığı anlaşmalar havadadır, bunlar bir stratejik planlamaya dahil edilebilir. Hükümet Türkiye'ye göz kırpıyor ve İsrail'i 'beklemeye' alarak zaman içerisinde Ankara ile işbirliği ve müşterek istifadeyi tercih ediyor.

İsrailliler Leviathan ve Tamar isimli parsellerinden Türkiye'ye boru hattı geçirmeyi reddediyorlar, çünkü Türkiye gibi bir bölgesel güce bağımlı hale geleceklerinden böyle bir hareketin de, boru hattının Mısır'dan geçirilmesinin de yanlış olacağına inanıyorlar."

Simerini "Tanrı Var, Doğalgazımız Var Gibi Görünüyor" başlıklı haberinde ise Başkan Dimitris Hristofyas'ın dün görüştüğü Yunanistan Dışişleri Bakanı Stavros Dimas'a "Tanrının yardımıyla ki neticede var olduğu görünüyor, doğalgazımız var. Tahmin ettiğimiz kadar olmayabilir ama tatmin edecek düzeyde" dediğini yazdı.

Habere göre Dimas'a 12'nci parseldeki sondaj çalışmalarının iyi seyrettiğini söyleyen Hristofyas, temkinli iyimserlik belirtti ve Noble'ın elde ettiği sonuçların 15 gün içerisinde açıklanmasının beklendiğini açıkladı.

Gazete Hristofyas'ın Dimas'a hitap ederken kullandığı "Bazıları 12'nci parselde daha büyük yataklar olmadığını söylüyor ama neticede Tanrı da var" sözünü "karakteristik" diye niteledi.

Habere göre Hristofyas Limasol'da yaptığı açıklamada da, 12'nci parseldeki sondaj çalışmalarını yürüten Noble Homer Ferrington isimli platforma gidişine yönelik eleştirilere ve pazartesi günkü ziyaretine yapılan "tek kişilik gösteri" (one man show) nitelemesine yanıt verdi. "Başkan tek kişidir, birkaç kişi değil. Platformda özel standartlar uygulanıyor, dolayısıyla çok toplu gösteriye olanak yoktur" diyen Hristofyas, Başkan olarak görevini yaptığını, gidip durumu yerinde gördüğünü söyledi.

"BAŞKAN'IN KIBRISLI TÜRKLERE BU TÜR HEDİYELER VERME HAKKI YOK"

Gazeteye göre, EURO.KO Başkan Vekili Rikkos Erotokritu ise, Rum yönetiminin doğalgaz konusunda kabul edilmez tavizler verdiği görüşünü savundu ve "Başkan Hristofyas'ın Kıbrıslı Türklere bu tür hediyeler verme hakkı yoktur" dedi.

Haberde şunlar kaydedildi:

"Başkan doğalgazdan Kıbrıslı Türklerle müşterek istifadeye ilişkin aleni açıklaması ile tamamen kabul edilemez tavizlerini sürdürüyor. Doğalgazdan müşterek istifade başlığını kendisi, daha Kıbrıs sorunu dahi çözülmeden çok erken bir zamanda açtı. Başkan'ın bu tür hediyeler vermek ve gelecek nesilleri ülkenin kaynakları konusunda bağlamaya hakkı yoktur. Bu davranış siyasi açıdan da ahlaki açıdan da kabul edilemezdir."

Yine Simerini, "MEB Konuları Milli Egemenliktir... DİSİ'den Kıbrıs ve Yunanistan MEB'leri Konulu Panel" başlıklı haberinde, Rum ana muhalefet partisinin Kuzey Atina örgütünün pazartesi akşamı "Kıbrıs ve Yunanistan münhasır ekonomik bölgeleri, kazançlar ve perspektifler" konulu panel düzenlediğini, paneldeki konuşmacılar arasında DİSİ Başkan Vekili Averof Neofitu'nun da olduğunu yazdı.

Gazeteye göre Yunanistan'ın ekonomik durumuna atıfta bulunan Neofitu, Doğu Akdeniz çanağında önemli miktarda doğalgaz ve petrol bulunduğunun artık kuşku götürmez şekilde kanıtlandığını, Güney Kıbrıs'ın o kadar da zengin görülmeyen  12'inci parsel haricinde yataklar açısından zengin olan 3-4 parsel daha bulunduğunu söyledi.

Güney Kıbrıs ile Yunanistan arasında münhasır ekonomik bölge sınırlarının belirlenmesi anlaşması yapılmasının önemine vurgu yapan Averof Neofitu, "Bu doğalgazın Avrupa piyasasına iletilmek üzere Kıbrıs'tan Yunan ana karasına nakline olanak tanıyacak bir deniz altı boru hattı döşenmesine imkan sağlayacak" dedi.

Neofitu, Türkiye ile Yunanistan arasındaki sorunlara da değindiği konuşmasında, "Ankara'nın Kıbrıs'ın egemenlik haklarını reddetmeyi ve Yunanistan'ın münhasır ekonomik bölgesinde gri bölgeler yaratmayı hedefleyen tepki ve çabalarının ana hedefi, Kıbrıs-İsrail-Yunanistan arasında bir doğalgaz kavşağı oluşturulması seçeneğinin düşünülmesini engellemektir" dedi.

"Kıbrıs'ın, denizaltı zenginliğimize ilişkin politikamızın ne olacağına süratle karar vermesi elzemdir" diyen Neofitu, ikinci tur imtiyaz hakkı dağıtımının şeffaf ve ihale şartlarına uyum içerisinde yapılması gerektiğine işaret etti.

NEOFİTU: "DOĞALGAZ KONUSUNDA RUSYA İLE KIBRIS'IN ÇIKARLARI ZIT"

Fileleftheros ise,  "Averof Neofitu: Rusya'nın Çıkarları Zıt" başlıklı haberinde, Neofitu'nun Atina'daki panelde Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon yatakları araştırma ve istifade konusunda Güney Kıbrıs'ın çıkarları ile Rusya'nın çıkarlarının birbirine tamamen zıt olduğu görüşünü ortaya koyduğunu yazdı.

Gazeteye göre Neofitu, "Rusya'nın ne Kıbrıs'a ve Kıbrıs sorununa yaptığı katkı ve yardımları, ne de Rus şirketlerinin Kıbrıs'a yatırımlarının önemini göz ardı ediyoruz ancak Rusya'nın çıkarı Avrupa'ya doğalgaz sağlama konusunda tekel olmak, Kıbrıs'ın çıkarı ise Avrupa için ikinci bir doğalgaz kaynağı oluşturmaktır. İki ülkenin çıkarlarının çatıştığı aşikârdır" dedi.

ANALİZ VE DENEMELER İÇİN "SCHUMBERGER" VE ELLINGTON & ASSOCIATES GEOLOGY" ŞİRKETLERİYLE GİZLİ ANLAŞMA

Aynı gazete "Platformda ve Huston'da Denemeler... 'Havuç' İsteyen Yunan Üniversiteleri Eli Boş Döndü" başlıklı haberinde, 12'inci parselde sondaj çalışmaları yapan Noble şirketinin "Schumberger" ve "Ellington & Associates Geolgy" isimli dünyaca tanınmış iki şirketle sondaj kuyusu içerisinden ve hemen yanından çıkardığı çeşitli verilerin analizi için anlaştığını, adı geçen şirketlerin daha ileri denemelere başlamaya hazır olduğunu bildirdi.

Schumberger ekibinin halen Homer Ferrington platformunda güvenlik testi denemeleri yaptığını, Ellington & Associates Geology'nin ise Huston'daki merkez laboratuarlarında veri analiz ve denemeleri gerçekleştirdiğini yazan gazete, yataktaki doğalgazın miktarı ve kalitesine ilişkin ilk kesin görüntünün ortaya çıkacak olmasından dolayı Noble'ın adı geçen şirketlerle anlaşmalarının "çok gizli olduğunu" iddia etti.

Bir kısmı halen çıkartılan ve bir kısmı da önümüzdeki 24 saat içerisinde çıkartılacak verilerin Güney Kıbrıs'ta da kalması gerektiğine işaret eden gazeteye göre, geçen hafta Rum tarafına giden Girit Teknik Üniversitesi profesörleri, Rum Ticaret Bakanlığı'ndan çıkartılan ve büyük bilimsel değeri olan verilerin bir kısmını üniversitelerine götürmek için izin alamayıp eli boş geri döndüler.

Gazete, profesörlerin Güney Kıbrıs'ta bulundukları süre içerisinde Praksula Andoniadu'dan verileri sözlü talep ettiklerini, yanıt alamayınca randevu talep ettiklerini ancak taleplerinin reddedildiğini yazdı.

5 KİŞİLİK AKİL ADAMLAR KOMİTESİ'NİN 4 ÜYESİ TAMAM

Politis de, "Akil Adamlar Komitesi: Martin Haset Cevap Vermedi" başlıklı haberinde, Rum Bakanlar Kurulu olarak doğalgaz konusunda oluşturulan Akil Adamlar Komitesi'ne atanan İngiliz uzman Martin Haset'in, kendisine yazılı olarak iletilen ilgili davete henüz olumlu yanıt vermediğini bildirdi.

Gazete, davete olumsuz yanıt da vermeyen Haset'in Rum yönetimi ile işbirliğine gönülsüz olduğunu yazdı ve MW Kellogg şirketinde hidrokarbon istifade konularında altyapı planlamaları ve güvenlik alanında deneyim sahibi olan İngiliz uzmanın, Rum yönetimiyle çalışmak istememesinin nedenlerinin henüz öğrenilemediğini yazdı.

Gazete, 5 kişilik Akil Adamlar Komitesi'ne davet edilen Kıbrıs Üniversitesi İnşaat Mühendisliği ve Çevre Mühendisliği Profesörü Panos Papanastasiu, Surrey Üniversitesi'nde akademik kariyer yapan Rum Teknoloji Üniversitesi Rektörü Tula Onuforiu, BP ve Shell şirketlerinde 35 yıl çalışmış olan Mike Hacitofis ile Shell şirketinde uzun yıllar çalışan ve boru hatları konusunda büyük teknoloji bilgisine sahip olan Teo Kondu'nun davete olumlu yanıt verdiğini bildirdi

 
23 Kasım 2011 Çarşamba 12:11
Okunma: 583
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu