Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Rum Yönetimi "laiki Bank"a "finansör" Oluyor

Rum Yönetimi "laiki Bank"a "finansör" Oluyor

Rum Yönetimi,  Her Kararı Veto Etme Hakkı İle Banka Yönetimine İştirak Edecek.

 
 
Rum Yönetimi
"LAİKİ BANK" YÖNETİM KURULU BAŞKANI MİHALİS SARRİS MEMNUN


HRİSTOFYAS "BANKALAR SORUNU EKONOMİNİN EN BÜYÜK SORUNUDUR"


Lefkoşa, 18 Mayıs 12 (T.A.K.):  Rum yönetimi, sermaye artırımı için devlet yardımına ihtiyaç duyacağı kesin olan "Laiki" (Halk) Bankası'nın böyle bir başvuruda bulunduğu anda uygulayacaklarıyla ilgili hukuki zemini "jet hızıyla" hazırlayıp meclise sundu. Rum yönetiminin yaptığı düzenleme "çok ağır" şartlar içeriyor.


Fileleftheros, "Ağır Şartlarla Destek... Devlet Laiki Bank'a 1,8 Milyar Euro, Veto ve Büyük Değişikliklerle Destek Verecek" başlığıyla manşetten yansıttığı haberinde ilgili yasal düzenlemenin Rum Bakanlar Kurulu tarafından meclise sevk edildiğini yazdı.


"Laiki Bank"ın devlet teminatlı sermaye sorununun 1,8 milyar Euro olduğuna dikkat çeken gazete Rum yönetiminin likiditesini kaybetmiş, işlem görmeyen hisselerini satın almayı üstlendiğini ancak bankaya iştirakinin çok katı kurallarla gerçekleşeceğini vurguladı.


Habere göre Rum yönetiminin koştuğu kurallar arasında, banka yönetim kurulunda çoğunluk, her karara veto hakkı, bonusların kaldırılması, maaş kısıtlaması, v.b. bulunuyor. Rum yönetiminin bankaya iştiraki en fazla beş yıllığına ve tahvil karşılığında gerçekleşecek. Bütün bu prosedürde, yönetim kurulu üyelerinin seçilmesine Rum Merkez Bankası'nın ve meclisin iştiraki esastır.


Yasa tasarısının dün sabah Bakanlar Kurulu tarafından onaylandığını ve ardından meclise sunulduğunu, ardından da Rum Maliye Bakanı Şarlis'in Meclis Maliye Komitesi'ni olağanüstü toplayarak parti başkanlarına detaylı bilgi verdiğini belirten gazete toplantıda, Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden çıkıp Euro'yu bırakması halinde bunun Rum yönetimine maliyetini yükseltebileceği endişeleri belirtildiğini kaydetti.


Gazete haberini, "Sermaye Desteğine İhtiyaç Duyarsa Katı Şartlarla Vasilik... Devlet Veto İle Laiki'ye" başlığıyla iç sayfasında özetle şöyle detaylandırdı:


"Devlet, sermaye yardımına ihtiyaç duyması halinde Laiki Bank'ın vasiliğini; tahvillerinde 'havuç', yönetiminde 'kırbaç' öngören katı şartlarla alacak. Maliye Bakanlığı'nın meclise sunduğu, Laiki Bank'ın sermaye güçlendirilmesiyle ilgili kararname devletin; bankanın kontrolünü ele alma şartıyla, 1,8 milyar Euro tahvil basarak sponsorluk yapmasını öngörüyor.


Banka yönetimi Haziran 2012'ye kadar gerekli sermayeyi bulmayı başaramazsa, devlet desteği nedeniyle yeni olgularla karşı karşıya kalacak. Kararname uyarınca banka, ilan tarihi itibarıyla 15 gün içerisinde Maliye Bakanı ve Merkez Bankası'nın oluru ile bağımsız danışman atayacak. Bu danışman atanması itibarıyla 2 ay içerisinde Merkez Bankası'na, yeniden yapılanma planı sunacak.  Bu planda bankanın; bir dizi faaliyetle teminatını güçlendirmek için en kısa sürede almayı planladığı tedbirler detaylı şekilde belirtilecek.


Bakan, Merkez Bankası'nın ve Meclis Maliye Komitesi'nin de oluruyla banka yönetim kurulunun en çok üç üyesini atayacak. Yeni hisselerin alınmasıyla Bakan, devletin banka yönetim yapısındaki katılım oranına bakılmaksızın, yönetim kurulu üyelerinin çoğunluğunu atama hakkına sahip olacak. Bakan tarafından atanacak üyelerin, yönetim kurulunun alacağı bütün kararları veto etme hakları olacak. Yine şu hakları olacak:


-Banka hissedarlarını genel kurula çağırmak, yönetim kurulu toplantılarını; bakandan direktif almak maksadıyla üç güne kadar ertelemek (bakanın, konuyla ilgili Merkez Bankası'ndan danışmanlık hizmeti almasına zaman tanımak için)


-Yönetim Kurulu toplantılarını kesebilecekler, bankanın defter ve verilerine ulaşım hakları olacak ve Yönetim Kurulu'nun alacağı her türlü kararı veto edebilecekler.


-Banka bakana; isteyeceği her türlü bilgi veya veriyi vermekle yükümlü olacak ve hissedarlar toplantısında alınacak hiçbir karar Maliye Bakanı'nın onayı olmadan geçerli olamayacak.


Yine kararname uyarınca aşağıda sayılan personelden hiçbirinin yıllık maaşı Merkez Bankası Başkanı'nın yıllık maaşını aşamayacak: Başkan, CEO'lar ve banka yönetim kurulunun diğer üyeleri, banka genel müdürleri ve bunların yardımcıları ve herhangi bir personeli. Değişken ücretler (bonuslar) da kaldırılıyor. Hissedarlara pay verilmesine ve banka tarafından hisselerinin satın alınmasına da izin verilmeyecek.


Kararnamede, bankanın; Merkez Bankası'ndan onay almadan ve Avrupa Komisyonu'yla istişare etmeden herhangi bir faiz ödemesi yapması veya asli veya tali sermaye geri çekmesi yapması yasaklanıyor. Devlet desteği gerekmesi ihtimali; bankanın (Laiki) izlemekte olduğu strateji ve fiyat politikasını da şartlara bağlıyor. Buna göre;


Banka, aynı desteği almayan diğer bankalar aleyhine rekabetle; aldığı desteğin reklamı da dâhil olmak üzere ticari stratejik ataklarda bulunmamak. Banka bilançosunun yıllık gelişme hızı yüzde 12.4'ü aşamayacak. (Devletin; bu kararnamenin yürürlüğe girmesinden önceki on yıllık süreçte var olan para-finans alanı bilançolarının yıllık ortalama gelişme hızı).


Son olarak Bakanlık, Merkez Bankası'yla istişare ettikten sonra, yeniden yapılandırma planını hayata geçirmek için daha da katı davranış şartları getirme hakkına sahip olacak."


"LAİKİ BANK" YÖNETİM KURULU BAŞKANI MİHALİS SARRİS MEMNUN


Aynı gazete "Laiki Bank Memnun" başlıklı haberinde banka Yönetim Kurulu'nun dün; Rum yönetiminin bankaya sponsor olma kararından memnuniyet duyduğunu açıkladığını yazdı.


Gazeteye göre Yönetim Kurulu Başkanı Mihalis Sarris ve CIO'su Hristos Stilianidis'in, Rum yönetiminin kararını kutlayarak bu gelişmenin "bankanın, özel sermaye aracılığıyla sermaye sorununu çözme çabaları açısından olumlu gelişme olduğunu" belirtti.


HRİSTOFYAS "BANKALAR SORUNU EKONOMİNİN EN BÜYÜK SORUNUDUR"


Haberin "Sorun Yönetilebilir" başlıklı bölümünde ise Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada bankalar sorununu, Rum ekonomisinin en büyük sorunu olarak nitelediğini belirtti.


Gazeteye göre Rum ekonomisinin bu zor sorununun aşılması için Avrupa Konseyi'nin işbirliğinde gerekli bütün tedbirlerin alınmasına çaba harcadıklarını söyleyen Hristofyas "Laiki Bank'a devlet desteği" konusunda alınan karara değinmedi. Hristofyas "hükümet sorunun yönetilebilir olduğunu düşünmese karar almazdı" ifadesini kullandı.


Simerini manşet haberine "Laiki Bank'a Devlet Desteği Veriliyor... Kıbrıs Cumhuriyeti Sermaye Finansörü" başlığını attı.


Gazete Rum Bakanlar Kurulu'nun dünkü toplantısında Maliye Bakanı Vasos Şarlis'in, "Laiki Bank"a banka sermayesinin 30 Haziran'a kadar yüzde 9'a çıkartılmasına ilişkin Avrupa Bankacılık Otoritesi talimatları uyarınca devlet desteği verilmesi önerisini onayladığını yazdı.


Alithia manşetten verdiği haberi "Mecliste Gece Kâbusu... Devlet Laiki Bank'a Giriyor... 1,8 Milyar Euro'luk Sermaye Finansörü Olarak" başlığıyla yansıttı.


Gazete Rum yönetiminin, veto hakkı da olan banka yöneticisi rolü oynayacağını, Laiki Bank'ın bu karardan memnuniyet belirttiğini ve kararname konusunda Rum Meclisi Maliye Komitesi'nde dün gece maraton bir toplantı yapıldığını yazdı.


Gazeteye göre "Laiki Bank"ın sermaye artırımı için para; tahvil basılarak, üçüncü ülkelerden kredi alınarak ve Avrupa İstikrar Fonu'na (EFSF) başvurularak bulunmaya çalışılacak.


Haravgi de manşetinde yer verdiği haberine, "Kurtarma Kararnamesi... Laiki Bank'ın Sermayesinin 1,8 Milyar Euro Artırılmasına Devlet Garantisi" başlığını attı.


Haber Politis'te de "Devlet Laiki'ye Kefil Girdi... Hükümet 1,8 Milyar Euro'luk Sermaye Artırımına Finansör... Yeni Hisseler Devlet ve Özel Sektör İçin Fiyatı 10 Euro-Cent".


(ŞA/HÖ)


 
18 Mayıs 2012 Cuma 11:18
Okunma: 652
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu