Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Rum Yönetimi Taşınmaz Mal Komisyonu'nun İzinde

Rum Yönetimi Taşınmaz Mal Komisyonu'nun İzinde

"Kıbrıs Türk Malları Vasiliği De Güney'de Kalan Türk Mallarını Rumlaştırıyor".

 
 
Rum Yönetimi Taşınmaz Mal Komisyonu'nun İzinde
Lefkoşa, 17 Şubat 13 (T.A.K.): Rum İçişleri Bakanlığı bünyesindeki "Kıbrıs Türk Malları Vasiliği"nin Rum tarafında kalan Kıbrıs Türk mallarıyla ilgili davaları görme hızı açısından Taşınmaz Mal Komisyonu'nun (TMK) izinden gittiği ve Güney'deki Türk mallarını "Rumlaştırmakta" olduğu haber verildi.


Politis "Komisyon'u Kopyalıyor... Sadece Bir Haftada Kıbrıs Türk Taşınmazları İçin 2,2 Milyon Euro Tazminat" başlıklı haberinde, "Vasiliğin" hukuki çerçevesinin değişmesi ve özellikle TMK tarafından yapılan işlemlerin mülkiyet başlığını etkileyen yeni olgular yaratmasının ardından Rum tarafında da Türk mallarını "Rumlaştırma" yönünde yoğun bir hareketlilik gözlemlendiğini yazdı.


Gazete sözünü ettiği hareketliliğe örnek olarak Rum Bakanlar Kurulu'nun Güney'de kalan Türk mallarıyla ilgili ayda en az iki kez istimlâk, istimlâkleri resmîleştirme ve özel şirketlere alım-satım işlemlerini onaylamakla ilgili kararlar almasını gösterdi.


Habere göre Rum Bakanlar Kurulu kararıyla şu ana kadar verilen toplam tazminatlar milyonlarca Euro'ya ulaştı. Kurul geçen hafta toplam 5 Kıbrıs Türk taşınmazı için, mal sahiplerine 2,2 milyon Euro'ya dayanan tazminat ödedi. Gazete "yani kıyaslama yapıldığında (mutadis mutandis) Cumhuriyet'in Kıbrıs Türk taşınmazlarını Komisyon hızında hallettiği söylenebilir" ifadesini kullandı, özetle şunları aktardı:


"Elbette Vasilik ve Komisyon'un faaliyetleri arasında ayırt edici bir fark var. Vasilik Komisyon'un olgularına uymak zorunda kaldı çünkü Kıbrıslı Türklerin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvurularının Kıbrıs Cumhuriyeti'ne çok daha ağır bedel yaratma tehlikesi vardı. Yine Vasilik çoğu örnekte, göçmenler tarafından kullanılmakta olan taşınmazları istimlâk ediyor veya istimlâkini resmîleştiriyor.


Bakanlar Kurulu geçen hafta Limasol-Ay. Lazaro'da bulunan ve bugün 9 göçmen ailesinin ikamet ettiği (apartman var) bir Türk taşınmazının istimlâkini onayladı. Biçilen değeri bir milyon Euro'ya ulaşılan bu malın istimlâk bedeli 750 bin Euro'ya ulaşıyor. Hemen belirtelim, bu taşınmazın bir bölümü Piyale Paşa Sokak'ta yapılan imar çalışmalarından etkilendi. Bu taşınmaz bugün işgal bölgelerinde ikamet eden ve artık hayatta olmayan bir Kıbrıslı Türk'e aittir ancak mirasçısı olan oğlu daimi olarak özgür bölgelerde yaşıyor ve çalışıyor, bu nedenle de bahse konu malı talep etme hakkına sahiptir. Bakanlar Kurulu kararında, tam da Tazminat Komisyonu'nun yaptığı gibi, dostane anlaşma ifadesi yer alıyor. Bu meseledeki dikkat çekici nokta 'dostane anlaşma' dipnotudur. Kıbrıslı Türk mirasçı istimlâkle birlikte, diğer üç taşınmazın da bu kez özel şirketlere satılmasıyla ilgili işlemin de onaylanmasını talep etti. Bakanlar Kurulu, Kıbrıslı Türk mirasçının 600 bin Euro tutarındaki tereke giderlerini karşılamak için paraya ihtiyacı olduğu gerekçesiyle bu özel işlemleri de onayladı.


İsminin baş harfleri S.K. olan Kıbrıslı Türk mirasçıya, özel şirkete sattığı mallar için verilen para, mallar için biçilen değerin çok uzağında, neredeyse yarısı kadardır. Larnaka-Skala bölgesindeki yarım dönüm arazi 'Questia LTD' tarafından 260 bin Euro'ya satın alındı ancak arazinin 2009'daki değeri 530 bin Euro idi.


Yine aynı bölgedeki, 2009'da 510 bin Euro değer biçilen yarım dönüm arazi için 'Spelaco LTD' tarafından 260 bin Euro ödendi. Aynı şirket aynı bölgedeki başka bir yarım dönümlük arazi için 2009'da biçilen 540 bin Euro değer yerine S.K'ya 260 bin Euro ödedi ve aynı bölgedeki daha küçük bir arazi parçası için 85 bin Euro ödendi.


Bakanlar Kurulu'nun geçen hafta aldığı ikinci bir kararla bir Kıbrıs Türk taşınmazının özel bir şirket tarafından satın alınmasını onayladı. Paralimni'de bulunan toplam 4 dönümlük iki parça taşınmaz 'İkodomia LTD'e 478 bin 408 Euro'ya satıldı. Bahse konu taşınmazın 2007'de belirlenen değeri 775 bin Euro idi. Adının baş harfleri T.A.R olan mal sahibi 1968'den beri daimi olarak Avustralya'da yaşıyor ve Cambera'daki Yüksek Komiserlik aracılığıyla; Kıbrıs'a dönmesi kesinlikle söz konusu olmadığından malını satmasına izin verilmediği şikâyetinde bulunmuştu."


Gazete Taşınmaz Mal Komisyonu'nun ise şu ana kadar aldığı 4 bin 595 Rum başvurusundan 316'sını (13 bin dönüm arazi) sonuçlandırdığını, önünde bulunan 4 bin 278 başvurunun toplamda 190 bin dönüme tekabül ettiği, bunun da KKTC'deki toplam eski Rum mallarının (1,5 milyon dönüm) yüzde 13'ü olduğunu savundu.


(ŞA/HA)


 
17 Şubat 2013 Pazar 09:15
Okunma: 680
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu