Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Rum Yönetimi Troyka'nın Doğalgaza Yönelik Yeni Taleplerine Tepki Gösteriyor

Rum Yönetimi Troyka'nın Doğalgaza Yönelik Yeni Taleplerine Tepki Gösteriyor

Lefkoşa, 18 Ocak 13 (T.a.k): Rum Yönetimi'nin, Troyka'nın Doğalgaza Yönelik Yeni Taleplerine Tepki Gösterdiğini Bu Nedenle Bugün Düzenlenecek Olan Telekonferans Aracılığıyla Troyka'yı İkna Etmeye Çalışacağı Belirtildi. .

 
 
Rum Yönetimi Troyka'nın Doğalgaza Yönelik Yeni Taleplerine Tepki Gösteriyor
Politis gazetesi "Hükümet, Troyka'nın Doğalgaza yönelik Yeni Taleplerine Tepki Gösteriyor- Katılım ve Birlikte Karar Vermek İstiyor" başlıklı haberinde Rum Maliye Bakanlığı'nda, bugün, Maliye ve Ticaret Bakanlığı teknokratları ile Troyka arasında gerçekleştirilecek olan telekonferansta, anlaşmaya varılan memorandumda, doğalgaza ilişkin kararların, Troyka'nın onayını öngörmediği konusunda Troyka'nın ikna edilmeye çalışılacağını yazdı.


Söz konusu telekonferansın, Troyka'nın kendisi tarafından, 14 Ocak tarihli mektupta önerildiğini anımsatan gazete telekonferansta Rum Ticaret Bakanlığı'nı, dün Ticaret Bakanı Neoklis Silikiotis ile temaslarda bulunan ve sergilenecek tutum konusunda (Silikiotis'ten) direktifler alan Enerji Dairesi Genel Müdürü Solon Kasinis'in temsil edeceğini belirtti.


Gazete, Rum Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Neoklis Silikiotis'in kamuoyu önündeki açıklamalarından yola çıkarak, Hükümet'in, Troyka'nın(AB, IMF ve Avrupa Merkez Bankası), hidrokarbon konusunun ele alınmasına ilişkin ileriye götürülen kararlarda, vaktinde bilgilendirilmesine hem fikir olduğunu ayrıca Troyka'nın anlaşmazlıklarını, önerilerini ve görüşlerini sunmasını da kabul ettiğini ancak Troyka'nın, doğalgaz hakkında Hükümet ile birlikte karar almasına ve de doğalgazın idare edilmesine yönelik yasa tasarılarına ve çeşitli belgelerin şekillenmesine müdahil olmasına karşı olduğunu yazdı.


TROYKA'NIN MEKTUPLARI


Gazete Troyka'nın, Rum Maliye Bakanlığı'na gönderdiği iki mektubun, gerek Hükümette gerekse muhalefet çevrelerinde hoşnutsuzluk yarattığını yazdı.


Bilindiği üzere Politis gazetesi dün, Troyka'nın, Rum Maliye Bakanlığı'na gönderdiği mektuplarda doğalgaz yataklarının idaresine ilişkin söz hakkı talep ettiğini, ayrıca bir ikinci mektupta ise doğalgaz konusunda ayrıntılara yer verdiği haberini yazmıştı.


Habere göre Rum Ticaret Bakanı Neoklis Silikiotis, RIK'e yaptığı açıklamada Troyka'nın gerek Maliye Bakanlığı'na gönderdiği ilk mektupta gerekse e-mail'de "birlikte karar alınmasını pencereden koyma girişiminde" bulunduğunu söyledi.


Silikiotis açıklamasında ayrıca, dünkü açıklamalarına atıfta bulunarak Şarlis'in, Troyka'nın talebini kabul ettiğini söylemediğini ifade etti.


Silikiotis, Şarlis'in Troyka'nın, birlikte karar vermeye değil sadece bilgilendirme hakkına sahip olabileceği şeklinde yanıt verebileceğini söyledi.


Troyka'nın 14 Ocak tarihli mektubunun ilk paragrafında, (Rum Hükümeti ile ilke anlaşmasına varılan) memorandum taslağının, "Ulusal Hidrokarbon Fonu'nun" kurulmasına ilişkin hukuki adımların onaylanması/benimsenmesi(preparation and adoption) ve de hazırlanmasını gerektirdiği ifadesinin yer aldığını yazan gazete bu hazırlığa yönelik ilk adım olarak ise 2013 yılının ikinci dört ayı içerisinde bir yasa tasarısının sunulması ve bunun programa dahil olan katılımcılar(Troyka üyeleri) tarafından değerlendirilmesi/incelenmesinden(rewiev) de bahsedildiğini belirtti.


RUM MECLİSİ KRETİK İÇİN 1 MİLYON EURO'LUK ÖDENEĞİ ONAYLAMADI


Gazete bir başka haberinde Rum Meclisi Maliye Komitesi'nin, kısa adı KRETİK olan Rum Devlet Hidrokarbon Şirketi'nin hisselerinin devlet tarafından satın alınmasına yönelik 1 milyon Euro'luk ödeneğe onay vermediğini yazdı.


Habere göre AKEL ve EDEK ödeneğin serbest bırakılması lehinde oy kullanırken  DİSİ, DİKO ve Çevreciler, aleyhte oy kullandı.      


12.PARSELDEKİ İKİNCİ SONDAJ


Rum Ticaret Bakanlığı'na bağlı Enerji Dairesi Genel Müdürü Solon Kasinis Alithia gazetesine yaptığı açıklamada Güney Kıbrıs'ın sözde "Münhasır Ekonomik Bölgesi" içerisindeki 12.parselde, hidrokarbon miktarının teyit edilmesine yönelik ikinci sondajın, Haziran ayında yapılmasının hesaplandığını söyledi.


Habere göre ilgili soruları yanıtlayan Kasinis, şu anda ikinci sondaja ilişkin tekliflerin incelenmekte olduğunu, bu konuda şimdiye kadar 23 şirketin başvuruda bulunduğunu ve bunlardan 18'nin incelendiğini ifade etti.


Bu sürecin iki ayda tamamlanacağını ve de teyit edici sondajın Haziran ayında başlayacağını ifade eden Kasinis, 12.parselde yapılacak olan ikinci sondajın, bugün İsrail'in "MEB'"i içerisindeki "Leviathan" parselinden taşınacağını söyledi.


Kasinis, sondaj çalışmalarının 3 ay sürmesinin ve de 80-85 milyon Euro'ya mal olmasının beklendiğini ifade etti. 


VOPAK İLE İŞBİRLİĞİ DÜŞÜNDÜRÜYOR


Fileleftheros gazetesi Rum Hükümeti'nin, akaryakıt depolamak için Vasiliko'ya inşa edilecek terminal için Hollanda şirketi "Vopak"ile anlaşmaya varmasının, Troyka ile varılan ilke anlaşmasında yer alan bazı maddeler nedeniyle soru işaretlerine neden olduğunu yazdı.


Gazete Rum Bakanlar Kurulu'nun Vopak ile ilgili aldığı kararda "stratejik ortak" ifadesini kullandığını anımsatarak işin özünde bu terminolojinin, devlet ile özel sektörün işbirliğinin bulunduğu anlamına geldiğini ayrıca ilgili işbirliklerine yönelik olarak memorandumda bazı öngörülerin bulunduğunu belirtti.


Gazete memorandumun bir paragrafında "Hükümet'in, yeni bir devlet ile özel sektör işbirliğine yönelik olarak herhangi bir ihaleye girmeyeceği ve imzalamayacağı taahhüdünde bulunacağı" öngörüsünün bulunduğunu anımsattı. 


(FK/ŞEB)


 
18 Ocak 2013 Cuma 11:01
Okunma: 600
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu