Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Rum Yönetiminin Füle Ve Rubın Ziyaretlerinden Beklentisi İlerleme

Rum Yönetiminin Füle Ve Rubın Ziyaretlerinden Beklentisi İlerleme

Rum Siyasi Partileri Füle Ve Rubın'in Ziyaretleri Konusunda Temkinli Ve Endişeli .

 
 
Rum Yönetiminin Füle Ve Rubın Ziyaretlerinden Beklentisi İlerleme
FÜLE: "AB MEVZUATININ UYGULANMASI KONUSUNDA KIBRIS TÜRK TOPLUMUNA YARDIM EDİLMESİ ÇABALARI HIZLANDIRILMALI"


RUBIN'DEN KIBRIS TÜRK TARAFINA ACİLEN MARAŞ KONUSUNU GÖTÜRMESİNİ İSTİYORLAR


KİPRİANU VE HRİSTOFYAS KEŞİF GÖREVİYLE MOSKOVA'DA


Lefkoşa, 7 Nisan 14 (T.A.K.): Rum yönetimi, AB'nin genişlemeden sorumlu komiseri Stefan Füle ve ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Eric Rubin'in Ada'ya bugün ve yarın yapacakları ziyaretleri Kıbrıs sorununda ilerleme yaratacak gelişmeler addediyor.


Rum yönetimi, gündemleri farklı olsa da Füle ve Rubin'in, sahneyi değiştirecek ve müzakerelere özlü ilerleme sağlayacak şartları yaratmaya katkı yapabileceği inancındayken Rum siyasi partileri bu iki yetkilinin ziyaretlerini temkinli ve endişeyle karşılıyor.


AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ise Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile Kıbrıs sorununu görüşmek üzere Moskova'da bulunuyor. Kiprianu Moskova'da, Rusya'nın Kıbrıs sorunundaki yaklaşımının değişip değişmediğini saptamaya çalışacak.


Fileleftheros "İlerleme Temelleri Arıyorlar... Rubin-Füle Ziyaretleri Kıbrıs Sorununda Daha İleri Gelişmeler Açısından Belirleyici" başlığıyla manşete çektiği haberinde Füle ve Rubin'in gündemlerinin farklı ancak Kıbrıs sorunundaki gelişmelerle bağlantılı olduğuna işaret eden gazete, özetle şöyle devam etti:


"Anastasiadis'in Füle ile saat 18.00'de gerçekleşecek görüşmesinde Avrupa Birliği'nin Kıbrıs sorunundaki rolü olmasına karşın, Güven Yaratıcı Önlemler (GYÖ) gibi prosedüre katkı koyabilecek konuları da ele alacaklar.  Füle, Jose Manouel Barroso'nun temsilcisi Pieter Van Nuffel'in rolünü de görüşecek.


Öte yandan, Amerikalıların Mağusa konusuna verdikleri önem dikkate alındığında Kıbrıs'a bu akşam ulaşacak olan Eric Rubin'in gelişi de büyük ağırlık taşıyor. Gazetemizin dün de yazdığı gibi Amerikalılar Mağusa senaryosuna iyi gözle bakıyor.


RUM SİYASİ PARTİLERİ FÜLE VE RUBIN'İN ZİYARETLERİ KONUSUNDA TEMKİNLİ VE ENDİŞELİ


Siyasi partiler ise Kıbrıs sorunundaki hareketleri oldukça temkinli karşılıyor, bazı partiler endişelerini gizlemiyor.


AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu Kıbrıs Rum tarafının Mağusa ile ilgili bazı konuları netleştireceği kanaatini dile getirdi ve doğrudan ticaret konusunun gündeme getirilmesi için çaba harcanması gerektiğini söyledi. Eric Rubin'in ziyaretine de değinen Kiprianu, Rubin'in devam etmekte olan çabada önemli bir rol oynayabileceğini, hükümetin kendisine doğru mesajlar vermesinin önemli olduğunu kaydetti.


EDEK Başkanı Yannakis Omiru Mağusa'nın kapalı kentinin iadesinin güven yaratıcı önlem olarak nitelendirilmediğini Maraş'ın iadesinin Türkiye-AB üyelik başlıklarının açılmasıyla da bağdaştırılmaması gerektiğini söyledi. Mağusa'nın iadesini asla hiçbir konuyla bağlantılı kılınmaması gerektiğine vurgu yaparak 'biz de başka konularla bağdaştırmamalıyız' vurgusunu yaptı.


Vatandaşlar İttifakı Anastasiadis hükümetini ve ABD'yi Mağusa'nın iadesi isteğini ve nostaljisini istismar etmekle suçladı. Başkan Anastasiadis'i Amerikan planlamalarının icracısı gibi değil Kıbrıs Rum tarafının çıkarlarının koruyucusu gibi davranmaya çağırdı."


Politis, Rum siyasi partilerinin Füle ve Rubin'in ziyaretleriyle ilgili açıklamalarını okurlarına "Muhalefetin Küçük Partileri Tarafından Mağusa Konusunda İtirazlar... Anastasiadis'e Baskı Kuruyorlar"başlığıyla aktardı.


Alithia "Füle-Rubin... GYÖ ve Mağusa'yla İlgili Temaslar" başlıklı haberinde AB'nin genişlemeden sorumlu komiseri Stefan Füle'nin, Haspolat'taki arıtma tesisinin açılışı için bugün Ada'ya geleceğini hatırlattı.


Gazete Füle'nin kaleme aldığı makalede, bunca yıldan sonra çözüme götürebilecek olumlu bir dinamik gördüğünü, AB'nin iki tarafın faydalı bulduğu her desteği vereceğini belirterek, Barroso'nun Kıbrıs sorunundaki temsilcisi Nuffel'e ve AB'nin Ada'daki varlığının güçlendirilmesine atıfta bulunduğunu yazdı, şunları ekledi:


FÜLE "AB MEVZUATININ UYGULANMASI KONUSUNDA KIBRIS TÜRK TOPLUMUNA YARDIM EDİLMESİ ÇABALARI HIZLANDIRILMALI" "Füle makalesinde AB mevzuatının uygulanması konusunda Kıbrıs Türk toplumuna yardım edilmesi çabalarının hızlandırılmasının önemli olduğunu vurguladı ve çözümden sonra AB'nin yeniden birleşmiş Kıbrıs'ın AB üyesi olarak yükümlülüklerini yerine getirebileceği, işleyebilir ve etkin olabilmesinin güvence altına alınması gerektiğini vurguladı.


Stefan Füle ve Eric Rubin iki toplum lideriyle, siyasi parti başkanlarıyla, sivil toplum örgütü temsilcileriyle ve BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışman Vekili Lisa Buttenheim'la görüşecek. İki yetkilinin görüşme gündeminde Türkiye'nin AB müzakere başlıkları da olacak. ABD ve AB Türk müzakere başlıklarının Yunanistan'ın dönem başkanlığı sırasında açılmasını istiyor ve bu yönde bastırıyor."


Politis "Eric Rubin ve Stefan Füle Gözleri Mağusa'da Kıbrıs'a Geliyor... İtmek İçin Bastırıyorlar"  başlıklı haberinde, Füle ve Rubin'in bugün Ada'ya farklı saatlerde ancak aynı niyetle geleceğini yazdı.


Gazeteye göre resmi olarak Füle'nin Haspolat arıtma tesisinin açılışı, Rubin'in de Ukrayna krizi nedeniyle ertelediği ziyareti için gelecek olmasına karşın Rum diplomatik kaynakları, hedefin GYÖ'lerin, daha doğrusu Maraş kentinin kapalı bölgesinin iadesini de içerecek paketin ileri götürülmesi olmasını bekliyor.


RUBIN'DEN KIBRIS TÜRK TARAFINA ACİLEN MARAŞ KONUSUNU GÖTÜRMESİNİ İSTİYORLAR


Anastasiadis'in Füle ile bugün akşamüzeri, Rubin'le de yarın sabah saatlerinde görüşeceğini belirten gazete özetle şunları yazdı:


"Kıbrıs Rum tarafı özellikle Rubin'den Kıbrıslı Türk lider Derviş Eroğlu'na, acilen Mağusa konusunu götürmesini istiyor. Anastasiadis-Rubin görüşmesinde Kıbrıs sorunundaki son gelişmeleri ve bu aşamada iki tarafın görüşleri arasında gözlemlenmekte olan büyük farklılık ve özellikle, Anastasiadis'in Brüksel'de BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'a da aktardığı, Kıbrıs Türk tezlerinin ortak açıklamada kaydedilenlerden çok mesafeli olması konusunu da ele alınacak.


Gazetemizin edindiği bilgilere göre Kıbrıs müzakerelerine ivme katılması çabaları çerçevesinde yakın gelecekte Amerikan Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Kıbrıs'a gelebileceğine vurgu yapılıyor. Ancak ABD Dışişleri Bakanlığı, önce GYÖ konularında ve özellikle Maraş konusunda önemli gelişmeler olmasını şart koşuyor.


Şu ana kadar edinilen bilgilere ve Mağusa Belediye Başkanı Aleksis Galanos'un kamuoyuna yönelik açıklamalarına göre Maraş'ın iadesiyle ilgili ilk adımın, Amerikalıların ekonomik ve teknik inceleme açıklaması olacak."


Simerini "Füle ve Rubin Kıbrıs Sorunu İçin Geliyor... İki Ziyaret Önemli ve Kritik Addediliyor" başlıklı haberinde Stefan Füle'nin Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'le bugün (akşamüzeri) AB'nin Kıbrıs sorununa müdahiliyetini görüşeceğini, ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Eric Rubin'in de Anastasiadis'le yarın özellikle GYÖ'leri görüşmesinin beklendiğini yazdı.


Gazete edindiği bilgilere dayanarak "bizim taraf Amerikalı yetkiliye Mağusa'nın kapalı bölgesi konusunu aktaracak ve ABD Başkanı Obama'nın 11 Şubat'ta yaptığı açıklamaya atıfta bulunarak konunun ileri götürülmesi yöntemlerini görüşecek" ifadesini kullandı.


KİPRİANU VE HRİSTOFYAS KEŞİF GÖREVİYLE MOSKOVA'DA... RUSYA'NIN KIBRIS SORUNUNDAKİ BUGÜNKÜ POZİSYONUNU SAPTAYACAKLAR


Fileleftheros "Moskova'ya Keşif Görevi... Andros Kiprianu Rusya'nın Kıbrıs Sorunundaki Pozisyonunu Saptamak İstiyor... Dimitris Hristofyas Eşliğinde Sergei Lavrov'la Görüşme" başlıklı haberinde AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu'nun, Rusya'nın bugün Kıbrıs sorununun çözüm çabalarına karşı pozisyonunu öğrenmek üzere Rum Yönetimi eski Başkanı Dimitris Hristofyas'la birlikte dün itibarıyla Moskova'da bulunduğunu yazdı.


Gazete Kiprianu'nun hedefinin Moskova'dan Kıbrıs sorununun çözüm çabalarında çok daha yüksek bir rol oynamasını istemeyi hedeflediğine işaret etti.


Gazeteye göre Kiprianu, Kostas Mişaulis ve Derviş Ali Kavazoğlu için Dali'de düzenlenen törende, Moskova ziyaretinin öncelikle Kıbrıs sorunuyla alakalı olduğunu ancak özellikle bankacılık sektöründeki gelişmeler ışığında Rusya-Güney Kıbrıs arasındaki ilişkileri de görüşeceğini söyledi.


Moskova'da ilk görüşmeyi Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov'la yapacağını, daha sonra Rusya Federasyonu Meclisi Başkanı Genadi Zuganov ve Rus siyasi parti liderleriyle de bir araya geleceğini söyleyen Kiprianu şunları ekledi:


"Hedef, Rusya'nın Kıbrıs sorununun çözüm çabalarına karşı bugünkü pozisyonunun ne olduğunu saptamak ve çok daha yükseltilmiş bir rol oynamasını istemek. Mutlu sona varmak istiyorsak, Güvenlik Konseyi daimi üyelerinin, istisnasız tamamının (5'inin birden) devam etmekte olan bu süreçte rol alması gerektiğine inanıyoruz. Rusya son yıllarda Kıbrıs'ı gerek Kıbrıs sorununda gerek ekonomide destekleyen bir ülkedir ve bu ilişkiler hiçbir şekilde zedelenmemelidir."


Politis haberi "Andros Kiprianu Çok Boyutlu Dış Politikada Israr Ediyor... Kıbrıs Sorunu İçin Moskova'da" başlığıyla yansıtırken Simerini de AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu'nun Moskova'nın Kıbrıs sorununa karşı pozisyonunu saptamak üzere Moskova'da bulunduğunu kaydetti.


(ŞA/GÜL)


 
7 Nisan 2014 Pazartesi 10:34
Okunma: 866
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu