Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Rum Yüksek Mahkemesi Tıraşlama Konusunda Topluca Karar Verecek

Rum Yüksek Mahkemesi Tıraşlama Konusunda Topluca Karar Verecek

Önceki İki Karar İptal Edildi.

 
 
Rum Yüksek Mahkemesi Tıraşlama Konusunda Topluca Karar Verecek
Lefkoşa, 6 Nisan 13(T.A.K): Rum Yüksek Mahkemesi, Güney Kıbrıs'taki bankalardaki mevduatların tıraşlanması konusunda kendisine yapılan başvuruları, Paskalya yortusu sonrasında, 23, 24 ve 25 Nisan tarihlerinde gerçekleştireceği oturumlarda topluca değerlendirme kararı adlı.


Politis ve diğer gazeteler, biri başkan toplan 13 kişiden oluşan Yüksek Mahkeme'nin dün birleşik oturumda toplanarak Güney Kıbrıs'taki bankalardaki mevduatların tıraşlanmasının anayasaya aykırı olduğu yönünde kendisine yapılan başvuruları nasıl ele alacağını değerlendirdiğini, nihayetinde başvuruların birlikte ve Paskalya sonrasında ele alınması kararına vardığını yazdılar.


Gazete, dünkü toplantıda iki Yüksek Mahkeme yargıcının, yakınlarının söz konusu bankalarda mevduatları bulunduğu bu yüzden de tarafsızlıklarının gündeme getirilebileceğini belirterek azillerini istediklerini belirtirken söz konusu iki yargıcın önceden verdikleri tıraşlamaya ilişkin kararların da iptal edildiğini vurguladı.


Yüksek Mahkeme'nin 23, 24 ve 25 Nisan tarihlerinde yapacağı oturumlarla bankalardaki tıraşlanmanın gerek Güney Kıbrıs anayasasına gerekse Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin mülkiyet haklarını koruyan maddesine ters düşüp düşmediğini ele alacağını belirten gazete, Mahkemenin vereceği kararın Güney Kıbrıs ile Euro Grubu arasında uzlaşılan memorandumun geleceğini belirleyici nitelik taşıyacağını yazdı.


Gazete, Rum Yüksek Mahkemesi'nin, tıraşlamanın anayasaya aykırı olduğu yönünde karar alması durumunda memorandumun tehlikeye düşeceği ve Güney Kıbrıs'ın geleceğinin ne olacağının bilinmediği yorumunda bulundu.


RUM BAŞPİSKOPOSLUĞU DAVASINI GERİ ÇEKTİ


Gazete ayrıca, Rum Başpiskoposluğu'nun, Kıbrıs Bankası'nda bulunan 2,8 milyon Euro değerindeki hisselerin Rum Merkez Bankası kararıyla sıfırlandığı gerekçesiyle açtığı ve uygulamanın askıya alınması kararının çıkmasını sağladığı başvurusunu geri çektiğini yazdı.


Habere göre Başpiskoposluğun avukatları tarafından yapılan açıklamada, başvurunun geri çekilmesine gerekçe olarak, Rum Maliye Bakanlığı'nın 29 Mart tarihinde, Kıbrıs Bankası'ndaki söz konusu hisselerin yeniden hisselendirilmeleri yönündeki kararı gösterildi.


KAZA MAHKEMELERİNDE DE BİRÇOK BAŞVURU VAR


Gazete, tıraşlama karşıtı yapılan dava başvurularının sadece Yüksek Mahkeme'yle sınırlı kalmadığını, Rum kaza mahkemelerinde de bu yönde birçok başvuru yapıldığını yazdı.


Lefkoşa Rum Kaza Mahkemesi'ne yapılan bir başvuru sonrasında mahkemenin dün aldığı kararla, Laiki Bankası çalışanlarının söz konusu bankada bulunan ihtiyat sandığı yatırımlarına müdahale edilmesine yasak getirdiği belirtildi.


Söz konusu yasağın 10 Nisan tarihine kadar geçerli olacağını ve bu tarihe kadar davalı konumunda bulunan Merkez Bankası, Maliye Bakanlığı ve diğer bazı kurumların savunmalarını sunmalarının gerektiğini yazan gazete, bu tarihe kadar söz konusu bankada bulunan 390 milyon Euro tutarındaki banka personelinin ihtiyat sandığı yatırımlarının koruma altına alındığını vurguladı.


Simerini gazetesi: "Tıraşlamanın Kaderi Yüksek Mahkemede" başlığı altında haberini verirken Yüksek Mahkeme'nin tıraşlama başvurularını görüşme kararı aldığı tarihe kadar tıraşlamanın uygulanması durumunda ne olacağının net olmadığını yazdı.


Gazete, bu konuda eski başsavcı Alekos Markidis'in, Yüksek Mahkeme kararlarının geriye dönük de işlediği şeklindeki açıklamasına yer verirken mahkeme kararının tıraşlamayı yasaklaması durumunda Memorandumun geçersiz olup olmayacağının akıldaki soru işareti olduğu yorumunda bulundu.


İHTİYAT SANDIĞI YATIRIMLARININ TIRAŞLANMASI GÖRÜŞMELERİ SÜRÜYOR


Öte yandan Politis, Laiki Bankası ve Kıbrıs Bankası'nda bulunan ihtiyat sandığı yatırımlarının akıbetinin ne olacağının henüz netlik kazanmadığını, konunun dün Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile ilgili sendikalar arasında yapılan görüşmede ele alındığını yazdı.


Gazete, sendikaların, ihtiyat sandığı yatırımlarının devlet tarafından garantili 10 yıllık bonolara dönüştürülmesi veya tıraşlanacak miktarın devlet bütçesinden karşılanması gibi bazı öneriler sunduklarını belirtirken konunun Pazartesi günü Rum Meclisi Çalışma Komitesi'nde de ela alınacağını vurguladı.


(SB/HA)                


 
6 Nisan 2013 Cumartesi 11:45
Okunma: 772
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu