Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Rum-yunan "savunma İşbirliği" Yeniden Planlanıyor

Rum-yunan "savunma İşbirliği" Yeniden Planlanıyor

Doğu Akdeniz'deki Jeostratejik Ve Jeopolitik Parametrelerle İlgili Operasyonel Olgular Güncelleniyor.

 
 
Rum-yunan
"MİLLİ ZENGİNLİĞİMİZİ DEĞERLENDİRMEK EGEMENLİK HAKKIMIZDIR, KİMSE SORGULAYAMAZ"


"KRİZ SİLAHLI KUVVETLERİMİZİN SAVAŞ KABİLİYETİNİ GÜÇSÜZLEŞTİRİLMESİNE GEREKÇE DEĞİLDİR, BUNA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ"


FOTİU, 1974'TEKİ YANLIŞLARIN TEKRARLANMAMASINI DİLEDİ; PAPULYAS "KIBRIS CUMHURİYETİ'NİN GELECEĞİ YUNANİSTAN CUMHURİYETİ'NİN GELECEĞİYLE BAĞLI, BU MÜCADELEDE BİRBİRİMİZİN YANINDAYIZ" DEDİ


Lefkoşa, 23 Temmuz 13 (T.A.K.):  Yunanistan'da bulunan Rum Savunma Bakanı Fotis Fotiu, dün Yunan mevkidaşı Dimitris Avramopulos'la "Kıbrıs sorunu, hidrokarbonlarla ilgili gelişmeler, Rum-Yunan savunma işbirliği ve ekonomik kriz" konularını ele aldı. İki tarafın, aralarındaki "savunma ilişkilerini" bölgedeki yeni olgular ışığı altında güncellemekte olduğu haber verildi.


Simerini, haberi "Savunma İşbirliği Yeniden Planlanıyor... Yunanistan ve Kıbrıs Savunma İlişkilerini, Bölgedeki Yeni Jeostratejik Olgular ve Hidrokarbon Yatakları Bulunması Işığı Altında Güncelliyor" başlığı altında yansıttı.


DOĞU AKDENİZ'DEKİ JEOSTRATEJİK VE JEOPOLİTİK PARAMETRELERLE İLGİLİ OPERASYONEL OLGULAR GÜNCELLENİYOR


Gazete, Fotiu ve Avramopulos'un, "Helenizm'in çıkarlarını savunmak için iki taraf arasındaki kritik askeri işbirliği konularında müşterek savunma zırhına" değindiklerini ve iki bakanlık arasındaki koordinasyonu daha da iyileştirmek hedefiyle, Doğu Akdeniz'deki jeostratejik ve jeopolitik parametrelerle ilgili operasyonel olguların güncellenmesi konularını irdelediklerini yazdı.


Habere göre, enerji güvenliği ve arama ve kurtarma alanlarında Güney Kıbrıs-Yunanistan-İsrail üçlü işbirliği perspektiflerinin de ele alındığı görüşmede Yunanistan Savunma Bakanı Avramopulos'un, ABD ziyareti çerçevesinde, Güney Kıbrıs'ın Barış İçin Ortaklık'a üyelik talebini Amerikalı yetkililerin önüne koyması konusunda anlaşmaya varıldı.


Avramopulos, "Kıbrıs'ta bugün gelinen nokta ekonomik krizin göğüslenmesi ve önümüzdeki ekim ayında beklenen özlü Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlamasıdır.  Yunanistan Kıbrıs'ın MEB'indeki egemenlik haklarını kullanmasına tam destek verir. Yunanistan hangi şart altında olursa olsun, ne kadar ekonomik zorluğu olursa olsun, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin güvenliğinin, egemenliğinin, toprak bütünlüğünün ve bağımsızlığının garantör gücü olmaya devam eder" ifadesini kullandı. Atina'nın, Anatasiadis'in, Güney Kıbrıs'ın Barış İçin Ortaklık'a katılım başvurusunda bulunma önerisine koyacağı katkıdan da söz eden Avramopulos, bu katkının, prosedürün bütün aşamalarında olacağını söyledi.


"MİLLİ ZENGİNLİĞİMİZİ DEĞERLENDİRMEK EGEMENLİK HAKKIMIZDIR, KİMSE SORGULAYAMAZ"


Fotiu ise Güney Kıbrıs ve Yunanistan arasındaki ilişkilerin mümkün olan en iyi şekilde değerlendirileceği ve daha da güçlendirileceği mesajını vererek şunları söyledi:


"Kıbrıs Türkiye'nin istila ve işgal sorunuyla karşı karşıyadır. Haklarını talep etme mücadelesinde Yunanistan daimi, istikrarlı olarak yanında ve destekçisidir. Yunanistan ve Kıbrıs'ın, Doğu Akdeniz'deki son gelişmeler ışığı altında ve bölgede hidrokarbon rezervleri bulunmasından sonra ortaya çıkan yeni perspektifler temelinde savunma işbirliklerini yeniden planlaması ve güncellemesi gerekmektedir. Milli zenginliğimizi değerlendirmek egemenlik hakkımızdır ve kimse sorgulayamaz. Hiçbir şantaj ve hiçbir itiraz projelerimizi hayata geçirmemizi engelleyemez."


Fotiu'nun Avramopulos'a Barış İçin Ortaklık'a katılım çabasından vazgeçilmesinin söz konusu olmadığını belirterek bu çabanın başarıya ulaşması için Yunan hükümetinden yardım istediğine işaret eden gazete, devamla şunları yazdı:


"Fotiu, Kıbrıs MEB'indeki süregelen Türk tehditlerine, Ankara'nın Kıbrıs sorununa ilişkin açıklamalarına ve ekonomik kriz ile Kıbrıs meselesinin bağlantılı kılınması ihtimaline karşı planlanacak politikayla ilgili bir soruya karşılık Ankara tarafından yapılan itiraz ve tahriklerin çok düzenli/sistemli olduğunu söyledi.


"KRİZ SİLAHLI KUVVETLERİMİZİN SAVAŞ KABİLİYETİNİ GÜÇSÜZLEŞTİRİLMESİNE GEREKÇE DEĞİLDİR, BUNA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ"


Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Kıbrıs müzakerelerine, adil, yaşayabilir ve her zaman Güvenlik Konseyi kararlarına uygun bir çözüm bulunabilmesi için iyi ön hazırlık yapıldıktan sonra iyi niyetle gideceğini belirten Fotiu 'Birileri, ekonomik kriz ışığı altında zayıf olduğumuzu ve egemenlik haklarımızı haraç mezat satacağımızı zannediyorsa, kendi kendileriyle alay ediyorlar. Ekonomik kriz Silahlı Kuvvetlerimizin savaş kabiliyetinin güçsüzleştirilmesine gerekçe değildir, buna müsaade etmeyeceğiz' dedi.


Buna paralel olarak Avramopulos 'Kıbrıs sorununun çözülmesi bölgede yeni güvenlik ve istikrar şartları yaratacak. Kıbrıs ve Yunanistan arasındaki savunma işbirliğine gelince... Uzun zamandır yürütmekte olduğumuz geniş yelpazede konularımız vardır. Bu programlardan çoğu halen hayata geçirildi ve böyle devam edecek ki Ada'nın savunma zırhı sağlanabilsin" diye konuştu.


FOTİU 1974'TEKİ YANLIŞLARIN TEKRARLANMAMASINI DİLEDİ, PAPULYAS "KIBRIS CUMHURİYETİ'NİN GELECEĞİ YUNANİSTAN CUMHURİYETİ'NİN GELECEĞİYLE BAĞLI, BU MÜCADELEDE BİRBİRİMİZİN YANINDAYIZ" DEDİ


Gazete, Fotiu'nun Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas'la da bir araya geldiğini ve Kıbrıs sorunu, enerji alanındaki gelişmeler ve ekonomik kriz meselelerini ele aldıklarını yazdı.


Habere göre Papulyas'ın Güney Kıbrıs ile Yunanistan'ın, "Helenizm'in birlik sembolü" olarak müşterek çabasında önemli rol oynayacağına inandığını söyleyen Fotiu, 1974'te yapılan yanlışların tekrarlanmaması ümidini dile getirdi.


Papulyas ise "Helenizm'in mücadelesi müşterektir,  Kıbrıs'ın kaderi, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin geleceği Yunanistan Cumhuriyeti'nin geleceğiyle bağlıdır ve zannederim bu mücadelede hepimiz birbirimizin yanındayız" ifadesini kullandı.


(ŞA/GÜL)


 
23 Temmuz 2013 Salı 12:06
Okunma: 688
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu