Ana Sayfa » Kıbrıs » Rum'a güven yok

Rum'a güven yok

Yetkili ağızların Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik son dönemlerde yaptıkları umut verici açıklamalar Kıbrıs Türk Halkı’nı umutlandırmıyor

 
 
Rum'a güven yok
Özcan ÖZCANHAN  STAR KIBRIS

Yetkili ağızların Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik son dönemlerde yaptıkları umut verici açıklamalar Kıbrıs Türk Halkı’nı umutlandırmıyor


Kurban Bayramı birçok kişi için moral kaynağı oldu. Bayram tatilini sevdikleri ile geçirenler kısa bir süre de olsa dertlerini unuttu. Ancak yıllardır süre gelen ve kanayan yaraya dönüşen “Kıbrıs Sorunu” vatandaşın gündemini yine meşgul etti. Özellikle son günlerde TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, KKTC Dışişleri Bakanı Özdil Nami ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nden yetkili ağızların çözüme yönelik açıklamaları halkı yeniden düşündürmeye itti. Star Kıbrıs’a konuşan vatandaşlar yetkililerin açıklamalarını değerlendirdi.

VATANDAŞLAR “ÇÖZÜMܔKONUŞTU: Kimisi Rumlara güven olmayacağını dile getirirken, kimisi çözüm olacağına dair iyimser açıklamaların gerçeği yansıtmadığını söyledi. Bazı vatandaşlar ise en mantıklı çözümün federasyon olduğunu dile getirdi. Bazı vatandaşlar ise Rumların ENOSİS hayalinden vazgeçmediğine dikkati çekti. Vatandaşlar, adil, eşit ve Kıbrıs Türk Halkı’nın haklarını gözeten bir anlaşma olması durumunda mutlu olacaklarını anlaşma olmasa da Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC Devletinin varlığının yeterli olacağı konusunda fikir birliğine vardı.

İLKE AKTÜREL: “RUMLARA GÜVENMİYORUM”

“Çözüm olacağına, hele şimdilerde olacağına hiç inanmıyorum. Çünkü Rumlara güvenmiyorum. Onlar ENOSİS için bize yapmadıklarını bırakmadılar. Sağcısı da solcusu da adamızdan Türkleri temizlemek için ant içtiler. Hala daha ENOSİS umutlarıyle yaşıyorlar. Onların istediği en güzel çözüm Yunanistan’la ilhaktır. Kıbrıs Türkleri ve Türkiye buna asla müsaade etmez. Artık, bizim de devletimiz vardır. Kabul etsinler de masaya gelsinler.”

VELİ TAŞKIRAN:” ÇÖZÜM OLMASA DA BİZİM BİR DEVLETİMİZ VAR”

“Yarım asırdır süren müzakerelerin bu kez olumlu sonuçlanacağı havası estiriliyor. Bu filmi kaç kezdir görüyoruz. Keşke, Rumlar katı tutumlarını değiştirse, KKTC’nin ve Kıbrıs Türklerinin hakları bulunduğunu resmen kabul etse de, bir an önce anlaşma-çözüm olsa. Ben çözümden, müzakereden yanayım. Ama, sonuçsuz, ucu açık müzakereler yine yıllarca sürecekse varsın eksik olsun. Tanınsa da tanınmasa da bizim de bir devletimiz vardır. İyi kötü geçiniyoruz. Sorunlarımız olabilir. Dünyaya bakılırsa görülecektir ki her yerde, ülkede sorunlar vardır. Rum-Yunan, İngiliz, Amerikan, BM, AB ve Türkiye isterlerse, elbette Türk tarafı olarak bizler de anlaşmadan yanayız. Ama Rum’un istediklerinin tamını kabul etmek, teslim olmak anlamına gelecekse, böyle anlaşma ve çözüm kalsın, istemeyiz.”

KAMİL ÖZAY- SEFER İNANÖZ: “FEDARAL ÇÖZÜM OLMALI”

“Biz, her insan gibi barış, anlaşma, yardımlaşma, birlikte insanca yaşamaya tarafız. Rum’un boyunduruğu altında olmadan, bu toprakların sahibi olduğumuz unutulmadan bir yaşam kurulmasını istiyoruz. Rum ve Türk yönetimleri, anlaşacaksa, iki ayrı yönetim ve devletçik çerçevesinde bir federasyon kurabilirler. Rumlar, ‘tek devlet, tek kimlik, tek egemenlik, Türk askeri dışarı, garanti anlaşmasına gerek yok’ demeyi sürdürürse, ne yakın gelecekte, ne de ileride burada yaşayabilecek, dengeli bir anlaşma olamaz.”

ALTAN ÖZCİHANGİR-MEHMET-HAYRULLAH: “ARKAMIZDA KOCA TÜRKİYE VAR”

“İsteselerdi Kıbrıs meselesi çoktan halledilirdi. Rahmetli Ecevit (TC eski Başbakanı Bülent Ecevit) ne demişti; ‘Kıbrıs’ta çözüm toprağa işlenmiştir, çizilmiştir.’ Rumlar ilhak, ENOSİS istedi, kanımızı döktü, malımızı yaktı. Darbe de yaptı. Hepimizi Akritas planına göre keseceklerdi. Ama direndik ve Türk ulusu, askerleri, yöneticileri imdadımıza yetişti. Bundan sonra bizleri hiçbir kimsenin insafına bırakmazlar. Bizim de kendimize göre yönetimimiz, hükümetimiz, belediyelerimiz, seçimlerimiz, mahkemelerimiz var. Gelsinler masada kabul etsinler, federasyon da kurulur, iki devletcik yan yana, ayrı ayrı da yaşar. Rumlar ve Yunanistan aklını başına toplasın, Türke düşman değil, dost olmaya baksın. Sonra, en çok zararlı kendileri çıkar. Bizim arkamızda 76 milyon Türk ve koskoca Türkiye Cumhuriyeti vardır. Sorunlarımız olsa da olmasa da, rahat ve huzur içinde kendi bölgemizde yaşamak en iyi çözümdür. İsterlerse, ambargoları kaldırsınlar, onlarla birlikte işbirliği, dayanışma ve dostluk içinde yaşayalım.”

MUSTAFA ATEŞ: “RUM BAŞKA SÖYLER BAŞKA YAPAR”

“Rum başka söyler başka yapar. Çözüm, barış, anlaşma der, ama kendi istediği şekilde anlaşma ister. Rum’a ve Yunanistan’a güvenilmez. Onları zaten Avrupalılar şımarta ve bu hallere geldik. Kırk sendeden fazladır müzakereler var. Ne oldu? Hiç, ben yine erken çözüm olacağına hiç inanmıyorum.”

FARUK BOZAY; “UMUT İLE YAŞAYANLARA GÜLERİM”

Bizimkiler mi gazel okuyor Rumlar mı anlayamadım? Ortada fol yok yumurta yok çözüm ve anlaşma oldu oluyor havası yaratmaya çalışıyorlar. Soruyorum, Rumlar KKTC’yi kabul eder mi, iki ayrı devlet ve halktan bir federasyon kurulmasını kabul eder mi, toprak ve mülk konularında anlaşmaya yanaşır mı, garanti ve asker konularında istediğ şarkıyı söylemeyi bırakır mı bırakmaz mı? Hiç zannetmem. O nedenle de çözüm olacak umudu ile yaşayanlara gülerim.

ERDEN ESENYEL: “HALKI BOŞ UMUTLARA KAPTIRMASINLAR”

“Kıbrıs anlaşmazlığını, çatışmaları, Rumların Kıbrıs Cumhuriyeti’ni gasp etmelerini gördük, yaşadık. Kıbrıs Türklerini yok etmek ve adayı Yunanistan’a bağlamak için sağcısı da solcusu da, papazları da, kiliseleri de yola çıktı. Bize karşı her şeyi yaptılar, köylerimizi yaktılar, insanlarımızı toplu mezarlara gömdüler. Bunlar yetmezmiş ve Kıbrıs’ta hiçbirşey olmamış gibi, çekinmeden, Kıbrıs’ı, topraklarını, hükümetini alıp gidecekler ve biz de seyredeceğiz. Asla olmaz. Geçmişte nasıl direndikse yine direniriz, yabancıların empoze edeceği bir anlaşmayı, çözümü kabul etmeyiz. Yanımızda koskocaman Türkiye Cumhuriyeti devleti ve 78 milyon Türk ulusu vardır. Devletimiz de vardır. Şimdi kimseye asla teslim olmayız. Rumlar, adil bir çözüm istiyorlarsa, eşitliğimizi, haklarımızı kabul ve teslim etsinler. İşte o zaman çözüme anlaşmaya varılabilir. Ama henüz ortada öyle birşey yok. Onun için boş yere iyimserlik havası estirmesinler, halkı boş umutlara kaptırmasınlar.”
 
20 Ekim 2013 Pazar 11:12
Okunma: 962
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)