Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Rumlar Ab Dönem Başkanı

Rumlar Ab Dönem Başkanı

Rum Yatırım Danışmanı Georgios Stavris: "ab Dönem Başkanı Ülkenin, Ab Destek Mekanizmasında Olması İlk Kez Gerçekleşen Bir Paradokstur".

 
 
Rumlar Ab Dönem Başkanı

"EKONOMİK KRİZİN BİZE YAPACAĞI OLUMLU ETKİ HİÇBİR BAŞKANIN VEYA HÜKÜMETİN ALMAK İSTEMEDİĞİ TEDBİRLERİ NİHAYET BİZE ZORLA DAYATACAK OLMASIDIR"

"BANKALARIMIZI KURTARMAK İÇİN İHTİYAÇ DUYDUĞUMUZ YARDIM SÖYLENENDEN DAHA FAZLA"

"BANKALARIMIZIN GERÇEK DURUMU HAKKINDA İLK KEZ GERÇEK BİLGİ EDİNECEĞİZ"

"KIBRISLI RUMLARA YARDIM ETMEKTE, BÜYÜK STRATEJİK ÇIKARLARI OLAN RUSYA VE ÇİN DAHİ TEREDDÜT EDİYOR"

Lefkoşa, 1 Temmuz 12 (T.AK.): Kıbrıslı Rum Yatırım Danışmanı Georgios Stavris, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanı sıfatıyla, AB destek mekanizmasında olmasının ilk kez gerçekleşen bir paradoks olduğunu söyledi.

Rum yönetiminin, AB destek mekanizmasına başvurmuşken AB'ye başkanlık edecek olmasını ve Rum ekonomisinin içinde bulunduğu son durumu AA'ya değerlendiren Stavris, Rum ekonomisini, özellikle de bankaları kurtarmak için ihtiyaç duyulan yardımın söylenenden çok daha fazla olduğunu, Troyka'nın Pazartesi günü Rum tarafında başlayacağı denetimlerin sonucunda, bankaların ve ekonominin durumu hakkında ilk kez gerçek bilgi sahibi olacaklarını kaydetti.

Hiçbir Rum liderin veya hükümetin almak istemediği tedbirlerin, zorla dayatılacak olmasını, ekonomik krizin Rum toplumuna yapacağı olumlu etki olarak değerlendiren Stavris, "AB Dönem Başkanı ülkenin, AB destek mekanizmasında olması ilk kez gerçekleşen bir paradokstur" dedi.

Kıbrıslı Rumların, sorunların o kadar büyük olmadığını göstermeye çalıştığını, ancak orantısal olarak bakıldığında, sorunun Yunanistan'dan daha ağır olduğuna işaret eden Stavris, şöyle konuştu:

"Güney Kıbrıs küçük bir ülkedir, küçük bir ekonomisi vardır. Yunanistan için 300 milyar, bizim için 10-20 milyar Euro'dan söz edildiği duyulduğunda, bizim ihtiyaç duyduğumuz yardım için çok az diye düşünülebilir, ancak orantıya bakılacak olursa bizim ekonomimizdeki yük Yunanistan ekonomisindeki yükten çok daha fazladır.

Ekonomik sorunun hacmi fazladır, çünkü Güney Kıbrıs'ın milli hasılası 18 milyar Euro'dur. Bankalarımızı kurtarmak için ihtiyaç duyduğumuz yardımın 10 milyar Euro olduğu söyleniyor. Ancak bu 10 milyar değil, yaklaşık 12-18 milyar Euro civarındadır."

Pazartesi günü Güney Kıbrıs'a gidecek Troyka'nın bankaları incelediğinde, bankaların ilk kez derinlemesine incelenmiş olacağına işaret eden Stavris, "Bankalarımızın gerçek durumu hakkında ilk kez gerçek bilgi edineceğiz" dedi.

Güney Kıbrıs'ta şu ana kadar sorunlu olan yalnızca Laiki Bank'ın görüldüğüne, sorunu olmadığını söyleyen ve Rum tarafının en büyük bankası olan "Kıbrıs Bankası"nın aniden geçen Perşembe günü 500 milyon Euro'ya ihtiyacı olduğunu açıkladığına işaret eden Georgios Stavris, bu bankanın sorununun, hacminden dolayı, zannedilenden çok daha büyük olduğunu kaydetti.

"EN BÜYÜK SORUN BANKALAR"

Georgios Stavris, "Güney Kıbrıs'taki büyük bankaların ihtiyaç duyduğu paranın tamamının yaklaşık 20 milyar Euro" olduğunu belirterek, "Troyka Pazartesi günü gelecek ve burada iki hafta kalacak. Bu yüzden ilk kez Kıbrıs Rum ekonomisinde var olan sorunlar hakkında gerçek bilgi elde edeceğiz. Hepimiz, ne çıkacağını merak ediyoruz. Sorunlar büyük" dedi.

En büyük sorunun bankalar olduğunu, çünkü Rum bankalarının Yunanistan'da çok büyük şube ağı olduğunu kaydeden Stavris, Kıbrıs Bankası'nın 160, Laiki Bank'ın yaklaşık 112, Rum Başpiskoposluğu'na ait olan Hellenic Bank'ın ise 60-70 şubesinin Yunanistan'da olduğunu anlattı.

YUNANİSTAN KRİZİNİN ORTAYA ÇIKARDIĞI GERÇEK

Yunanistan'daki krizle Laiki Bank'ın Yunanistan'da 14 milyar Euro kredi verdiği ve tahsil edemediğinin ortaya çıktığını açıklayan Stavris, "Bir banka... 14 milyar Euro... Güney Kıbrıs ekonomisinin ederi 18 milyar Euro" ifadesini kullandı.

Hellenic Bank'ın Başpiskoposluğa ait olduğunu ve başkanının da Başpiskopos olduğunu belirten Stavris, "Kilise'nin çimento fabrikası da var, KEO bira fabrikası da ona ait, bir sürü oteli, restoranı var. Mega TV istasyonu da Kilise'ye ait. Kıbrıs Rum Kilise'si büyük bir ekonomik örgüttür" dedi.

Rum yönetiminin talep ettiği yardım miktarının açıklanmadığını, 6-10 milyar Euro aralığında bir meblağdan bahsedildiğini, ancak bu rakamın çok daha yüksek olduğunu ifade eden Stavris, asıl sorunun bankalar olduğunu, bankaların gerçek borçlarının da ne kadar olduğunun bilinmediğini söyledi.

TAHVİL KARŞILIĞI KOMİSYON MU ALDILAR?

Rum bankalarını, "sokaktaki insanın dahi bir yıl önce Yunanistan'ın ekonomisinin kurtulamayacağını bildiği halde, o kadar çok Yunan tahvili satın almakla" eleştirerek, "En büyük soru işareti budur" diyen Stavris, şöyle devam etti:

"Helenic Bank'ın ve Laiki Bank'ın yönetim kurulları yaptıkları yazılı açıklamalarda, 'biz bu kadar çok miktarda tahvil satın alınması için yetki vermedik' dediler. O zaman, bu tahvilleri alma yetkisini onlara kim verdi? Bu gerçeği hiç öğrenemedik. Laiki'dekiler bu kadar tahvili komisyon almak için mi satın aldılar? Bu işin altında büyük skandallar var. Ama asla öğrenemeyeceğiz. Öncelikle ekonomik sorunlarımızı çözmemiz gerek. Güney Kıbrıs'ta böyle durumlarda birinin cezalandırıldığı görülmemiştir. Lider düzeyinde kimse cezalandırılmaz, ama Limnidi'deki bir çiftçi ürününü satamadığı için bankaya borcunu ödemediyse o cezalandırılır. Ama milyarlarla oynayıp da böyle bir şey yapanlar asla cezalandırılmaz. Sanırım Kıbrıs Türk tarafında da durum aynıdır."

"Güney Kıbrıs'ın gerçek ekonomik durumunu anlamak için şu analiz yapılmalıdır; Bizim çok pahalı bir devletimiz var" diyen Stavris, Rum kamusunda gerekenden çok fazla kişi çalıştığını, askerlerle yaklaşık 78 bin memur olduğunu, sendikaların devletle çok bonkör anlaşmalar yaptığını, memur maaşlarının özel sektördeki herkesten çok yüksek olduğunu anlattı.

Stavris, "Ancak siyasi nedenlerden dolayı hiçbir başkan kamu sektöründe değişiklik yapmaya cesaret etmiyor, çünkü seçimler var. Eşel mobil dediğimiz uygulama enflasyon yaratıyor" dedi.

KRİZİN OLUMLU TARAFI

Troyka'nın Rum tarafına gelecek olmasının kendileri için büyük fırsat olduğunu belirten Stavris, şunları söyledi:

"Ekonomik krizin bize yapacağı olumlu etki, hiçbir başkanın veya hükümetin almak istemediği tedbirleri nihayet bize zorla dayatacak olmasıdır. 150 milyon Euro yalnız kamu hizmetleri için. Bu küçük bir meblağdır. Bankaların kurtulması için şu anda 10 milyar Euro civarında, belki daha da fazla bir para gerekir. Büyük sorun kamu memurları değil, bankalardır. Bankaların hacmi ülkenin ihtiyacından çok fazla. Ekonomiyle kıyaslandığında bankalar garip bir şekilde fazladır. Troyka'nın şu anda buraya gelecek olması bizim için büyük fırsat.

Hükümet ve basın şu anda bize verilecek memorandumun şartlarının Yunanistan'dakinden çok daha hafif olacağını, o kadar katı olmayacağını söylüyor. Bu kesinlikle gerçek değil. Gelip normal memorandumu dayatacaklar."

Stavris, Yunanistan'ın, bankaları için AB'den para almak için kendisinin borçlandığını, AB'de alınan son kararla Rum bankalarının finansmanının doğrudan AB tarafından yapılacağını, devletin borçlanmayacağını, ancak bunun derhal değil 2 sene içinde olacağını, önce üniter denetim mekanizmasının kurulması ve bunun 2012'nin ardından AB liderleri tarafından kabul edilmesi gerektiğini anlattı.

RUSYA VE ÇİN FAKTÖRÜ

Rum yönetiminin, Rusya ve Çin'den kredi arayışıyla ilgili olarak ise Stavris, şunları aktardı:

"Kıbrıslı Rumlara yardım etmekte, büyük stratejik çıkarları olan Rusya ve Çin dahi tereddüt ediyor. Çünkü verecekleri paraları zamanında geri alamayacaklarını biliyorlar. Ancak gelecekte alabilirler. Bu nedenle Çin de Rusya da kredi vermekte çok dikkatli. Verirlerse de basit bir geri ödemenin üzerinde şeyler alacaklar. Paralarını geri almayabileceklerini, ancak bunun ötesinde şeyler elde etmeyi düşünecekler. Bunlar nedir? Doğalgaz ve Kıbrıs'ın stratejik konumu..."

(AA/HY/GÜL)

 
1 Temmuz 2012 Pazar 13:14
Okunma: 809
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu