Ana Sayfa » Kıbrıs » Rumlar bilerek AB üyesi yapıldı

Rumlar bilerek AB üyesi yapıldı

Kıbrıs Türk Ticaret Odası KTTO Başkanı Günay Çerkez, ABHaber’e verdiği mülakatta’’ Rumların AB müktesabatı ihlal edilerek üye yapılmasının arkasında ‘’ Türkiye AB müzakere sürecinin zamana yayılması’’ olduğunu söyledi. Çerkez,’’Türkiye-AB müzakere süreci Rum Yönetimi kullanılarak zaman regulatörü olarak kullanılıyor.Bu bir anlamda danışıklı dövüş.Önceden anlaşılmış ve planlanmış bir oyun’’ dedi.

 
 
Rumlar bilerek AB üyesi yapıldı
ABHABER

İlk defa KKTC’den bir yetkili açık ve net olarak Rumların Türkiye-AB müzakere sürecinin önünü kesmek için üye yapıldığını.Ortada bir oyun oynandığını dile getirmesi dikkat çekti.

İşte Günay Çerkez’in ABHaber’e verdiği mülakat

‘‘AB’nin Rumları üye yapma niyetinin ne olduğunu 1999 AB Helsinki zirvesi kararlarına bakarsanız net bir şekilde anlarsınız. O kararda, 5 yıl içinde 2 taraftan (Türk ve Rum) çözüme ulaşılması için gayret sarfedilmesi çözüm olmadığı takdirde ise Kıbrıslı Rumların tek taraflı AB üyesi olacağı ve bunun karşılığında da Türkiye’nin AB adayı olacağı belirtiliyor.

Karardan anlaşılacağı üzere AB tarafından çok iyi planlanmış bir oyun bu.AB bu kararı alırken kendi üzerine olabilecek baskıyı azaltmak için de Türkiye’yi o zaman aday ülke ilan etti. AB böylece Türkiye ile müzakereleri zamana yaymak daha açık bir ifadeyle geçiktirmek için Rum kartını kullacağını ortaya koymuş oldu.

Şimdi Güney Kıbrıs Türkiye AB müzakere sürecinde zaman regülatörü (zamana yayma aleti) olarak kullanılıyor.Çözülmüş bir Kıbrıs AB’ye alınsaydı bunların hiç biri olmazdı.AB’nin patronları tarafından Rumlara böyle bir rol verildi. Uygulamada bunları çok net görüyorsunuz. Rumlar Türkiye ile 8 başlığı AB’nin patronları adına bloke ediyor.AB’nin işleyişini biraz biliyorsanız Rumların bunları yapmalarının mümkün olmadığını anlarsınız. İtalya’da ve Yunanistan’da başbakanların atandığı AB’de Rumlar tek başlarına bunları yapması imkansız.

AB’ye birleşik bir Kıbrıs üye yapılsaydı bu sorunlar yaşanmazdı.Bunu herkes 2004 yılı öncesinden biliyordu zaten. AB şimdi bundan keyif alıyor.Türkiye’nin AB üyeliğini Rumlar kullanılarak zamana yayıyor. Ufak bir ülke Rumlar ise kendilerine verilen bu görev doğrultusunda AB’yi arkalarına alıp Türkiye’ye güç gösterisinde bulunuyor.Rumlar AB sayesinde Türkiye’ye uyguladıkları baskıdan dolayı keyif alıyor.Zaten Rum Yönetimi kullanılarak Türkiye AB ile karşı karşıya getirilmeye çalışılıyor.Bir kere şunu görmemiz lazım.Kıbrıs sorununa çözüm Türkiye AB müzakere sürecinin seyrini değiştirebilir.AB tarafından Rum entsrümanı çok iyi bir şekilde kullanılıyor.AB’ye büyük hizmetten dolayı Rumlar AB üyesidir bahanesiyle, Brüksel şartsız sualsız Rumların bir dediğini iki yapmıyor.Her şey Kıbrıslı Türkler Türkiye’nin üstüne yıkılarak AB ile Türkiye ve Kıbrıslı Türkler karşı karşıya getiriliyor.

Yunan başbakanını talimatla değiştiren Berlusconi’nin yerine İtalya’da başbakan atayan AB’nin patronları Kıbrıs’ta altına imza koydukları izolasyonların kaldırılması kararının arkasında bile duramıyor.Annan planı ( BM ve AB tarafından ortaklaşa hazırlandı) sonrası Avrupa Komisyonu tarafından Kıbrıslı Türkler için hazırlanan doğrudan ticaret tüzüğü hayata geçirilemiyor.Çünkü niyet yok.Bir oyun oynanıyor.Zannediliyor ki bu oynanan oyunu herkes yutuyor.AB uluslararası areneda bu çifte standardı kimseye anlatamaz.AB’nin saygınlığı ve inandırıcılığı açısından da çok kötü bir durum.

Sonuç itibariyle AB ile Rumlar arasında bir gizli anlaşma olduğu anlaşılıyor.Bu kadar göz göre göre yapılan bir haksızlık olamaz.AB’nin bu politikasını ne siyasi,ne ahlaki ne de etik açıdan açıklayabilirsiniz. Avrupa Komisyonu Annan planı sonrası yine Yeşil Hat tüzüğü hazırladı.Ama tüzük Rumlar tarafından ihlal ediliyor.Rumlar Kıbrıslı Türklerden hiç bir şey almıyor.Rum tarafı Kıbrıs Türk ürünlerine kapıları kapatmış durumda.Ekonomimiz cılız bırakılmaya çalışılıyor.Kıbrıs Türk ürünleri için Rum gazetelerine reklam bile veremiyorsunuz.Türk ürünleri Rum marketlerin raflarına konulmaması için her şey yapılıyor.Oysa Rum ürünlerini Türk marketlerinde bulabiliyorsunuz.

Avrupa Komisyonu şimdi 'Yeşil Hat Tüzüğü'nün Rumlar tarafından ihlal edilmesiniyle ilgili bir rapor hazırladı.Komisyon raporunda psikololojik bariyerden söz ediliyor.Türk mallarını Rumların almamasının sebebini Avrupa Komisyonu psikolojik nedenlere bağlıyor.Olacak şey mi bu? 2004‘den beri Türk ürünleri Rum marketlerin raflarına koyamadık.Türk tarafında ise Rum ürünleri Türk süpermarketlerin raflarında.Bunu nasıl anlatacaksınız.

İlk önce AB kendi anlaşmasına uymuyor.Yeşil Hat Tüzüğü hazırlayacaksınız. Rumların bu tüzüğü ihlal etmesini de psikolojik deyip işin içinden çıkacaksınız. Rum tarafında psikolojik engeller varsa. Sosyologların vs...içinde bulunacağı bir sosyolojik bir araştırma yapılsın dedik. Bunu bir an önce Avrupa Komisyonu ne yapması gerekiyorsa yapmalı.Ortada bir ihlal var.Tüzüğü yapan AB.Yine bu tüzüğü ihlal eden AB. Siz bir taraftan Kıbrıslı Türkler AB vatandaşı diyeceksiniz.Diğer taraftan da ürünlerine satmasına müsade etmeyecesiniz.

Schulz Hristofyas’a gebe

Avrupa Parlamentosu AP Başkanı Martin Schulz Hristofyas’a AP başkanı olarak gebe. Schulz Kıbrıs AB toprağı diyor. O zaman AB toprağı olan Kuzey Kıbrıs’a niçin gelmiyor.Kendisine son Kıbrıs'a geldiğinde (AP Başkanlar Konferansı nedeniyle ) kuzey Kıbrıs’a geçmemesi dolayısıyla bir mektup gönderdim. Schulz kendi toprağına gelmekten korkuyor.Olacak iş mi bu?

Kuzey Kıbrıs AB toprağıysa AB müktesebatının askıya alınması neyin nesi. AB müktesebatını öne sürerek bu toprağı (kuzey Kıbrıs) niçin rehin tutuyorsun AB toprağında üretilen ürün niye AB üyesi ülkelere satılamıyor.AB Kıbrıslı Türkleri açık hava hapisanesinde yaşatıyor.Buna zorluyor. AB vatandaşı dediğiniz Kıbrıslı Türkler katliam mı yaptı? Suçumuz nedir.Bizleri AB Adalet Divanı veya AİHM yargılasınlar suçumuz neyse çekmeye hazırız.

AB’nin bu yaptıklarını yutmayız Onlar bizi geri zekalı zannediyor.Bu kadarı da fazla.AB'nin patronları Dönem Başkanı Rumların arkasında duramaz.İstediği kadar durmaya çalışsınlar her şey ortada.Dünyaya bunu anlatamazsınız.Bu haksızlıkları kimseye anlatamazsınız.

Temas Grubu sayesinde AB halkının parası boşa harcanıyor

AP Kıbrıslı Türkler ile Yüksek Seviyede Temas Grubu bugüne kadar hiç bir şey yapmadı.Kıbrıslı Türkler ile temas için kurulan bu grup Kıbrıslı Türkler ile temas kurmamak için her şeyi yaptı.Temas Grubu Kıbrıs’ta tatil yapmaya geldi sanki.Temas Grubu üyelerinin çoğunluğu önyargılı.AP’de Kıbrıslı Türkler için ayrılan iki koltukta anti demokratik bir şekilde Rumlara verildi.AB bu kadar çifte standardı dünyaya anlatamaz.

AB’nin bizlere bunu yapacağını hayal bile etmedik

Annan planından sonra AB’nn Kıbrslı Türklere bu şekilde davranacağını aklımızdan bile geçirmezdik. Daha açık bir ifadeyle AB’de böyle şeylerin olacağı hayalimizden bile geçmezdi.Kıbrıs’ta AB’nin bu politikası ve yaptığı hatalar aslında bir plandır.Bu hata asla kabul edilemez. Doğrudan Ticaret Tüzüğü ile Yeşil Hat Tüzüğünü kendileri (AB) bizzat bizlere önerdi. Sonrada kendileri bloke etti. Her şey ortada artık AB’nin itibarı kalmamıştır. Rumları sorun çözülmeden tam üye yaparsan çözümü zorlaştırırsın bunu herkes biliyor.
 
19 Haziran 2012 Salı 10:58
Okunma: 843
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu