Ana Sayfa » Kıbrıs » Rumlar dönem başkanı olmadan çözülmeli....

Rumlar dönem başkanı olmadan çözülmeli....

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, Reuters haber ajansına verdiği demeçte, "zaman takvimi yok, ancak herkes AB dönem başkanlığının Kıbrıs tarafından devralınmasından önce Kıbrıs sorununda çözüme varılması için çalışıyor" dedi.

 
 
Rumlar dönem başkanı olmadan çözülmeli....
Simerini gazetesi; "Downer 2012 Yılı İçerisinde Çözüm İstiyor... Downer 'Zaman Takvimi Olmasa da Arzu Edilenin Bu Olduğunu' Söyledi" başlıklarıyla verdiği haberinde, "ortaya belirli zaman takvimleri koymadıklarını açıklasalar da, BM'nin; Kıbrıs sorununun çözümünün 2012 yılı ortalarına kadar gerçekleşmesini öngördüğünü" yazdı.

Gazeteye göre Downer, Reuters'e verdiği demeçte, Kıbrıs sorununun; AB Dönem Başkanlığı'nın 2012 yılının ikinci yarısında Güney Kıbrıs tarafından devralınmasından önce çözüme kavuşması gerektiğine dair görüşün; bazı AB ülkelerinin liderleri, aynı zamanda Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas tarafından da kabul edildiğini ifade etti.

Downer demecinde, "Zaman takvimi yok, ancak herkes AB dönem başkanlığının Kıbrıs tarafından devralınmasından önce Kıbrıs sorununda çözüme varılmasını çabalayarak çalışıyor" şeklinde konuştu.

Gazeteye göre Downer, "bu o zamana kadar gerçekleşmezse, herhangi bir kimsenin; Kıbrıs'ın AB dönem başkanlığını yürüttüğü esnada veya 2013 yılının Şubat ayında Rum tarafında gerçekleştirilecek başkanlık seçimleri öncesindeki propaganda döneminde, Kıbrıs sorununun çözümü amacıyla gerçekleştirilen müzakerelerde büyük adımlar atılacağını beklenmesinin zor olacağını" dile getirdi.

"O zamandan önce - uygulanmayacak olsa dahi - imzalanmış ve mühürlenmiş bir çözüme sahip olma konusunda çabalamalarının daha iyi olduğunun mantıklı olduğunu" dile getiren Downer, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ile BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon arasında 4 Temmuz'da Cenevre'de gerçekleştirilmesi beklenen üçlü zirve öncesinde bir "faaliyet planı tartıştıklarını" söyledi.

Gazeteye göre Downer şöyle devam etti:

"Bu düşüncelerle hem fikir olduklarını sanıyorum. Amacımız; liderlerin Cenevre görüşmesine üzerinde hem fikir olunmuş bir yaklaşımla gitmeleridir. Bugüne kadar gerçekleştirilen müzakerelerde, tüm konular üzerinde anlaşamadılar. O halde sorulması gereken soru; bundan sonra, belirsizlikte olan tüm konular üzerinde anlaşmaları hususunda kendilerini nasıl teşvik edeceğimizdir."

"BM'nin hedefinin; Cenevre görüşmesinin prosedürün yılsonuna kadar ileriye gitmesi için gerçek anlamda sürece yardımcı olması yönünde olduğunu" dile getiren Downer, "Cenevre görüşmesinin, rutin bir görüşmeden daha fazlası olmasını; bu görüşmede durumun özetinin yapılmasını/değerlendirilmesini istiyoruz" şeklinde konuştu.

Fileleftheros gazetesi ise; "BM'den Gayri Resmi Zaman Takvimi... Kıbrıs'ın AB Dönem Başkanlığının Devralmasından Önce, Çabalar Doruğa Ulaşacak/Tamamlanacak" başlıklarıyla verdiği haberinde, "zaman takvimi olmadığını ancak bunun tayin edilmiş ve çok somut olduğunu" iddia etti.

Bu durumun, gerek BM tarafından yapılan açıklamalar, gerek gelişme aşamasında bulunan perde arkası faaliyetlerin neticesi olduğunu savunan gazete, muhtemel arabulucuların temel amacının; Kıbrıs sorunu çözüm sürecinin, Güney Kıbrıs'ın 2012 yılının ikinci yarısında üstleneceği AB Dönem başkanlığına yetişmesi yönünde olduğunu kaydetti.

Kıbrıs sorununun AB Dönem başkanlığından önce kapanması konusuyla; BM haricinde bir dizi ülke ve uluslararası örgütün de ilgilendiğini belirten gazete, bu ülke ve örgütlerin "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin düzeyi yükseltileceğinden, Türkiye'nin AB katılım süreciyle de problemler yaşanacağını düşündüklerini" ifade etti.

Yaşanacak gelişmelerle ilgili dönüm noktasının, liderlerin Genel Sekreter Ban'la 4 Temmuz'da gerçekleştirecekleri yeni üçlü zirve olacağını düşünüldüğünü kaydeden gazete, Downer'ın Reuters'e verdiği demeçte, BM'nin; Kıbrıs sorununa 2012 yılı ortalarına kadar çözüm bulunması arzusunda olduğunu söylediğini aktardı.

Alithia gazetesi ise; "AB Dönem Başkanlığından Önce Anlaşma" başlığıyla okuyucuya sunduğu haberinde, BM'nin artık aleni bir şekilde Kıbrıs sorununun çözümü için zaman takvimi ortaya koyduğunu ileri sürdü.

Reuters'a verdiği demeçte, Downer'ın, liderlerin Güney Kıbrıs'ın AB dönem başkanlığını üstlenmesinden önce bir çözüm anlaşmasına imza atmış olmaları gerektiğini söylediğini ileten gazete, Downer'ın, herhangi bir çözümün o zamana kadar uygulanması gerektiğini kastetmediğini açıklığa kavuşturduğunu; Downer'ın, BM'nin; Güney Kıbrıs'ın AB Dönem başkanlığı esnasında olası referandumlar yapılmasıyla sorunu olmayacağı imasında bulunduğunu ekledi.

Downer'ın demecinden de görüldüğü üzere, BM Genel Sekreterliği'nin; tarafların masada bulunan birçok temel konuda anlaşmaları hususunda ikna edilmeleriyle ilgili büyük zorluğun farkında olduğunu dile getiren gazete, BM'nin; 4 Temmuz'daki üçlü zirveye ve zirveye iyi bir şekilde hazırlanılmasına; müzakerelerin geleceği açısından büyük önem atfettiğini belirtti.

Hristofyas ile Eroğlu'nun, Temmuz ayında adada başlaması gereken ilk al - ver de ele alınacak başlık çiftlerini kendi aralarında belirlemeleri gerekeceğini yazan gazete, liderlerin üçlü görüşmede Genel Sekreter'e; açıkta kalan konuları nasıl ele alacaklarına dair somut bir faaliyet planı, aynı zamanda uluslararası konferansın gerçekleştirilmesine kadar nasıl ilerleyeceklerine dair bir başlangıç planı sunmaları gerekeceğini kaydetti.

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın, yeni üçlü zirvenin Cenevre'de olacağına dair açıklama yapmasına rağmen, Birleşmiş Milletler'de görüşme yerinin kesin olarak netleşmediğini ekleyen gazete, üçlü zirvenin, BM Genel Sekreteri Ban'ın programına uygun olarak New York'ta yapılması ihtimalinin gözden geçirildiğini de bildirdi.

Politis gazetesi ise; "Hedef AB Dönem Başkanlığından Önce (Çözüm)... Downer Üçlü Zirve Öncesi Ortak Faaliyet Planı İstiyor" başlıklarıyla verdiği haberinde, Downer'ın Reuters'a verdiği demeçte, BM'nin; "tarafların 4 Temmuz üçlü görüşmesine, müzakerelerin bir sonraki aşamasına ilişkin ortak bir faaliyet planında karar kılmış bir şekilde gitmeleri yönündeki niyeti ve isteğini" ifade ettiğini yazdı.

Sözü edilen faaliyet planının, Kıbrıs sorununun "yakıcı konularında" ilerleme yaşanması için al - ver sürecini içermesi yönünde çalışılacağını yazan gazete, uluslararası konferans toplanması ihtimalinin tartışılması olasılığının görüşülmesine çalışılacağını ekledi.

Al - ver süreciyle ilgili olarak tarafların taban tabana zıt görüşlere sahip olduklarının göründüğünü belirten gazete, Rum tarafının mülkiyetin TC kökenliler konusuyla bağlanmasını istediğini, Kıbrıs Türk tarafının ise her adımda tek bir başlıkla sınırlanacak olan bir al - ver de ısrar ettiğini öne sürdü.

Gazeteye göre Downer demecinde, "süreçte ne derece zaman takvimi bulunduğu ve bunun ne oranda 2012 yılının ikinci yarısı olup olmadığı" konusunda ise, AB dönem başkanlığının Güney Kıbrıs tarafından üstlenilmesinin "doğal bir dönüm noktası teşkil ettiğiyle hem fikir oldu; zaman takvimlerine sahip olmadıklarını, ancak herkesin, anlaşmanın Güney Kıbrıs'ın AB dönem başkanlığında önce gerçekleşmesi için çalıştığını" söyledi.

kaynak TAK

 
14 Mayıs 2011 Cumartesi 14:47
Okunma: 677
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu