Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Rumlar, Füle Ve Downer'a Ateş Püskürüyor

Rumlar, Füle Ve Downer'a Ateş Püskürüyor

Edek: "füle'nin Maraş'la İlgili Sözleri Çok Ağırdır. Görmezden Gelinemez. Avrupa Konisyonu Nezdinde Sert Girişimde Bulunulmalı".

 
 
Rumlar, Füle Ve Downer'a Ateş Püskürüyor
EURO.KO: "DOWNER, ÇÖZÜM ÇABALARI AÇISINDAN TEHLİKELİ HALE GELDİ. DERHAL DEĞİŞTİRİLSİN"


EKOLOGLAR: "DOWNER'IN BM TEMSİLCİLİĞİNDE KURTULUŞUMUZ YOKTUR, MÜZAKERELERİN DOĞRU BİR YERE VARMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR"


GALANOS: "FÜLE AB KOMİSERİ GİBİ DEĞİL, SANKİ TÜRKİYE'NİN AB'DEKİ BÜYÜKELÇİSİ GİBİ DAVRANDI"


Lefkoşa, 22 Ekim 13 (T.A.K.): AB'nin Genişlemeden Sorumlu kKomiseri Stefan Füle ve BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'ın son zamanlardaki açıklama ve söylemlerinden hoşnutsuz kalan Rum siyasi partilerin, Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis'ten derhal etkin inisiyatif almasını istediği bildirildi.


Simerini, konuyla ilgili haberi "Füle ve Downer Hedef Tahtasında... EDEK, Genişleme Komiseri Hakkında Derhal AB Nezdinde Grişim İstedi... EURO.KO, Genel Sekreter'in Özel Danışmanı'nın Tehlikeli Olduğunu Vurgularken; Ekologlar, Derhal Uzaklaştırılmasını İstiyor" başlık ve spotlarıyla aktardı.


EDEK: "FÜLE'NİN MARAŞ'LA İLGİLİ SÖZLERİ ÇOK AĞIRDIR"


Gazeteye göre EDEK, Basın Sözcüsü Dimitris Papadakis aracılığıyla, Rum yönetimini, Maraş'la ilgili sözlerinden dolayı Füle hakkında Avrupa Komisyonu'na derhal sert bir girişimde bulunmaya çağırdı. EDEK'in, Sosyalist Grup aracılığıyla Avrupa Parlamentosu'na sert girişimde bulunacağı kaydedildi.


Füle'nin Maraş'la ilgili açıklamasını "Avrupa Komisyonu'nu, tamiri mümkün olmayacak şekilde teşhir eden, benzeri görülmemiş bir hata" olarak niteleyen Papadakis, "Füle'nin, Maraş'ın iadesi, kapsamlı çözümün parçasıdır açıklaması, Türkiye'nin tezleriyle tam örtüşme anlamına gelir. Tahrik çok ağırdır ve görmezden gelinemez çünkü artık AB'nin, BM kararlarını benimseme ve uygulamaya dayanan ezeli değişmez tezinin ihlali söz konusudur" ifadesini kullandı.


Gazete, EURO.KO ve Ekologlar ve Çevreciler Hareketi'nin de BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'a saldırdığını ve yaklaşımlarını tehlikeli ve kabul edilemez olarak nitelediğini yazdı.


EURO.KO: "DOWNER, ÇÖZÜM ÇABALARI AÇISINDAN TEHLİKELİ HALE GELDİ"


EURO.KO tarafından yapılan açıklamada özetle şunlar öne sürüldü:


"Sayın Downer, uzun zamandır Kıbrıs sorununun çözüm çabaları açısından tehlikeli hale geldi. Müzakerelerin, doğru ön hazırlık yapılmadan ve çerçevesi belirlenmeden alelacele yeniden başlamasına ilişkin Türk maharetinden yana tavır ortaya koyarak, müzakerelerin başarıyla sonuçlanması yönündeki her türlü perspektifi tehlikeye atıyor. Kıbrıs sorununun çözülmesini ilk isteyenler Kıbrıslı Rumlardır. Bunun için önümüzde, Avrupa müktesebatına ve Avrupa hukukuna uygun, uluslararası hukuka saygı gösteren, yaşayabilir bir çözüm için perspektif yaratacak bir plan olmalıdır. Acele hareketler bu soncu getirmeyecek. Kıbrıs sorununun bir başarısızlığa daha tahammülü yoktur."


Ekologlar ve Çevreciler Hareketi'nin açıklamasında ise "Downer'ın, mümkün olduğunca çabuk uzaklaştırılması ve yerine, AB alanında etkin bir kişinin getirilmesinin şart olduğu" iddia edildi.


EKOLOGLAR: "DOWNER'IN BM TEMSİLCİLİĞİNDE KURTULUŞUMUZ YOKTUR"


Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in BM temsilcileriyle ilgili mesaj vermesini "olumlu gelişme" olarak niteleyen Ekologlar ve Çevreciler Hareketi, özetle şunları öne sürdü:


"Downer, açıklamalarla kulağına su kaçmadığını gösterdi. Biz artık, maharetleriyle Kıbrıs sorununda başka bir zarara daha neden olmadan uzaklaştırılmasının istenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Temsilci olmadığını, kabul edilemez maharetlerle Kıbrıs Rum tarafını tehlikeli patikalara sokmaya çalıştığını birçok defa söyledik. Defalarca söylediğimiz gibi, onun BM temsilciliğinde kurtuluşumuz yoktur.  Onunla müzakerelerin doğru bir şeye varması söz konusu değildir. Hükümetten gerekli hareketlerde bulunmasını bekliyoruz."


GALANOS: "FÜLE, TÜRKİYE'NİN AB'DEKİ BÜYÜKELÇİSİ GİBİ DAVRANDI"


Sözde "Maraş Belediye Başkanı" Aleksis Galanos ise AB'nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle'nin, "Maraş'ın iadesinin kapsamlı çözümün parçası olduğu" açıklamasıyla "müzakerelerin yeniden başlaması çabalarının üzerine soğuk su döktüğü" iddiasında bulundu.


Politis'de yayınlanan haberde, Galanos'un, Füle'yi "kapalı kentin yasal sakinlerine iadesi konusunda AB komiseri gibi değil de, sanki Türkiye'nin AB'deki büyükelçisi gibi davranmakla" suçladığını kaydetti.


(ŞA/FEZ)


 
22 Ekim 2013 Salı 11:07
Okunma: 854
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu