Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Rumlar rahatsız oldu

Rumlar rahatsız oldu

Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı Giresun Firkateyninin, Kıbrıs'ın güneyinde sismik araştırmalar yapan Norveç bayraklı Princess gemisine, Türk Deniz Yetki Alanına giriş yapması üzerine müdahale etmesi haberi, bugünkü Rum gazetelerinde oldukça geniş bir şekilde yer aldı.

 
 
Rumlar rahatsız oldu


Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı Giresun Firkateyninin, Kıbrıs'ın güneyinde sismik araştırmalar yapan Norveç bayraklı Princess gemisine, Türk Deniz Yetki Alanına giriş yapması üzerine müdahale etmesi haberi, bugünkü Rum gazetelerinde oldukça geniş bir şekilde yer aldı.


Fileleftheros gazetesi "Şirketlere Göz Dağı Verilmesi Hareketi... Ankara Gerginlik Ortamı Yaratıyor, Kıbrıs Sorunundaki Çabaları Öldürüyor" başlıklarıyla yayımladığı haberinde, Ankara'nın, tek yanlı olarak ilan edilen sözde Rum MEB'indeki doğal gaz çıkarma çalışmalarına katılmakta olan şirketlere, gözdağı verme politikası uygulamakta olduğunu iddia etti.


Öte yandan, "Ankara'nın gerginlik ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nin egemenlik haklarının reddedilmesi ortamı sürdürmekte olduğunu da" iddialarına ekleyen gazete, Ankara'nın, enerji alanındaki planlamaları engelleyecek bir krize yol açmak istediğini öne sürdü.


Geçtiğimiz Cumartesi akşamı meydana gelen olayların de bu çerçeveye dahil olduğunu ileri süren gazete, Norveç sismografi gemisi Princess'in, Türk Silahlı Kuvvetlerinin savunduğu üzere, Türk deniz yetki alanına giriş yapması üzerine, Giresun firkateyni tarafından "taciz edildiğini" iddia etti.


Rum MEB'indeki 5 ve 6 numaralı parsellerde üç boyutlu sismik araştırmalar yapan Norveç Bayraklı sismografi gemisi Princess'in, geçtiğimiz Cumartesi akşamı Türk firkateyninden telsizden bir mesaj aldığını yazan gazete, Türk gemisinin 16,5 deniz mili mesafede ve Rum parsellerinin sınır noktasında bulunmakta olduğunu kaydetti.


Türkiye Genel Kurmay Başkanlığı'nın konu hakkında açıklama yapmaya acele etmesinin, Ankara'nın mesajlar göndermek ve konuyu vurgulamak (yüceltmek) istemesi anlamına geldiğini savunan gazete, Türk basınının, firkateyninin araştırma gemisini kovaladığı haberini yayımladığını öne sürdü.


Öte yandan haberde, Norveç gemisinin, ileri sürülen tacizlere rağmen yoluna devam ettiği, dün Rum parsellerinde bulunduğu ve araştırmalarını sürdürdüğü belirtildi.


Ankara'nın "Kıbrıs sorunundaki müzakerelerin başlamasına" dair bilindik söylemlerinin ötesinde, Türklerin ileri sürülen tahrikleriyle birlikte Kıbrıs'ın deniz bölgesinde meydana gelmekte olan koşulların, Kıbrıs sorunuyla ilgili bir ortak açıklamada anlaşamaya varılmasına dair perspektifleri geçersiz kılmakta olduğunu iddia eden gazete, üçüncü tarafların (ABD) müdahalesiyle meydana getirilmeye çalışılan olanakların, bu ortamla birlikte uzaklaştırıldığını ekledi.


KASULİDİS VE FOTİU


Gazeteye göre, Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, dün konuyla ilgili açıklamasında, Rum hükümetinin, Türkiye'nin davranışıyla ilgili olarak, Fransa (Norveç gemisi Fransız Total şirketi hesabına faaliyet gösteriyordu) ve BM nezdinde girişimlerde bulunacağını söyledi.


Kasulidis, açıklamasında, gerek BM Genel Sekreteri Ban, gerek ABD Dışişleri Bakanı'nın, bu şartlar altında, ortamın Kıbrıs müzakerelerinin başlaması için uygun olup olmadığını ciddi anlamda düşünmeleri gerektiğini de dikkati çekti.


Açıklamasında, Türkiye'nin son aylarda bir tahrik ve tehdit taktiği izlemekte olduğunu iddia eden Rum Savunma Bakanı Fotis Fotiu ise, Türklerin oyunlarını takip etmeyeceklerini belirtti.


Haberde, Türk araştırma gemisi Barbaros Hayrettin Paşa'nın ise, hafta sonu meydana gelen şeylerin oldukça uzağında olan bir bölgede bulunduğu da ifade edildi.


VİKTORAS PAPADOPULOS


Gazeteye göre, Rum Hükümeti Sözcü Yardımcısı Viktoras Papadopulos ise, konu hakkında dün Rum Başkanlık Sarayında yaptığı açıklamada kısaca şunları söyledi;


"Norveç araştırma gemisi Princess, Rum yetkili makamı tarafından kendisine verilen ruhsat temelinde, Kıbrıs Cumhuriyeti MEB'i içerisinde sismografik araştırmalar yapmak üzere, Larnaka Limanı'ndan güneybatı istikametinde hareket etti. 1 Şubat 2014 tarihinde, akşam yaklaşık olarak 21.45 sularında, Türk savaş gemisi, araştırma gemisiyle telsizden irtibata geçti ve Türk bölgesinde hareket ettiğini söyleyerek, kendisinden buradan ayrılmasını istedi. Araştırma gemisi, sismografik araştırmalar gerçekleştireceği bölgeye yönelik güzergâhına normal şekilde devam etti. Araştırma gemisinin faaliyetleri normal şekilde gerçekleştirilmektedir."


Açıklamasının devamında, Rum Yönetiminin Uluslararası Deniz Hukuku'ndan doğan egemenlik haklarını icra etmeyi sürdüreceğini dile getiren Papadopulos, Ankara'nın ileri sürülen kışkırtıcı faaliyetinin, Rum Yönetimi'nin, MEB'de bulunan hidrokarbon yataklarından istifade edilmesine dair planlamasını hiçbir şekilde etkilemediğini vurguladı.


Rum Yönetimi'nin, uluslararası hukukun kendisine verdiği istikrarlı özgüvenle, MEB'deki hidrokarbon yataklarından istifade edilmesi çabalarını sürdüreceğini ifade eden Papadopulos, araştırma gemisiyle ilgili olayların, kendisinin anlattığı gibi olduğunu; Tük firkateyninin araştırma gemisinden 16,5 deniz mili mesafede bulunduğunu ve Türklerin iddia ettiği gibi araştırma gemisinin bölgeden kovalanmadığını sözlerine ekledi.


Alithia gazetesi ise "Türk Tehditleri Altında Ortak Açıklama Söz Konusu Olamaz" başlıklı haberinde, Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis'in, Rum MEB'inde gerçekleştiği ileri sürülen yeni Türk tahriklerine tepki göstererek, Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgilenmekte olan her yöne, açık ve net mesajlar gönderdiğini yazdı.


Kasulidis'in, Fransız Total şirketi hesabına bölgede faaliyet göstermekte olan Norveç Araştırma gemisinin, Barbaros Hayrettin Paşa araştırma gemisine eşlik etmekte olan Türk firkateyni Giresun tarafından "taciz edilmesi" üzerine konuştuğunu yazan gazete, Rum siyasi partilerinin de olaya tepki gösterdiklerini ve Rum hükümetini gerekli bütün prosedürleri yerine getirmeye davet ettiklerini kaydetti.


Gazeteye göre Kasulidis, Norveç gemisinin Türklerin iddia ettiği gibi kovalanmadığını; ancak telsizle kendisine Türk deniz yetki alanı bölgesinde bulunmasından ötürü, bölgeyi terk etmesinin önerildiğini söyledi.


Kasulidis, ileri sürülen Türk tahriklerini kabul edilemez olarak da nitelendirdi.


Gazeteye göre, Türklerin ileri sürülen tahriklerine verilecek en iyi yanıtın, enerji zenginlikleriyle ilgili planlarını hayata geçirmek olduğunu ve bunu yapmakta olduklarını dile getiren Rum Savunma Bakanı Fotis Fotiu ise, Türkiye'nin ileri sürülen tahriklerinin, stratejisinin bir parçası olduğunu iddia etti.


Türkiye'nin, ileri sürülen tehditler ve tahriklerle, bölgede gerilim yaratmaya çabaladığını iddia eden Kasulidis, göndermeleri gereken mesajın, egemenlik haklarından ödün vermedikleri ve planlamalarının bu tahrik ve tehditlerle sona ermeyeceği şeklinde olduğunun altını çizdi.


Politis gazetesi ise "Telsizle Kovalamaca... Türk Firkateyni Kıbrıs MEB'inde Gemiyi Taciz Etti" başlıklı haberinde, Türk savaş gemisinin, Fransız Total şirketi hesabına bölgede araştırmalar yapmakta olan Norveç araştırma gemisini taciz ettiğini ve telsizle geminin ilerlemesini engellemeye kalkıştığını ileri sürdü.


Gazeteye göre, kendisine olay hakkında bir soru yöneltilen Rum Hükümeti Sözcü Yardımcısı Viktoras Papadopulos, hükümetin olayla ilgili tüm bilgileri araştırdığını söyledi.


Gazeteye göre, konu hakkında Larnaka'da açıklamada bulunan Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis ise, bunun taciz değil, telsiz iletişimi olduğunu ve Türk firkateyni Giresun'un, Norveç gemisinden, telsiz aracılığıyla, araştırma yapmakta olduğu bölgeyi terk etmesini istediğini söyledi.


Rum Yönetimi Makamlarının, olayın yaşandığı süre boyunca durumu takip ettiklerini dile getiren Kasulidis, Rum makamlarının Total'in gemisiyle sürekli irtibatta bulunduklarını sözlerine ekledi.


Simerini gazetesi ise "Ban'dan Sonra Türkler de Vuruyor... Norveç Gemisini Kıbrıs MEB'inde Kovaladılar" başlıklı haberinde, sözde "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin ikinci darbeyi aldığını" yazdı.


"BM Genel Sekreteri Ban'dan sonra, Türklerin ise Kıbrıs MEB'inde kendilerini vurduklarını" ileri süren gazete, Türklerin 9'uncu parselde araştırma yapmakta olan Norveç gemisini taciz ettiklerini iddia etti.


Türklerin ise gemiyi kovaladıklarını öne süren gazete, devamla, Rum hükümetinin başlangıçta böyle bir olay gerçekleştiğini yalanladığını, ardından ise kovalamaca değil taciz olduğunu ileri sürdüklerini yazdı.


Gazete iç sayfadan "Princess... Kovuldu" başlığıyla yer vermeye devam ettiği haberinde ise, Ankara'nın ileri sürülen yeni kışkırtıcı hareketinin, dün Rum kesiminde yeni bir tepki dalgasına yol açtığını ifade etti.


Türklerin Giresun Firkateynini, Pirncess isimli Norveç sismografi gemisini taciz etmeye gönderdiğini ileri süren gazete, Norveç gemisinin Fransız Total hesabına, Rum parsellerinde araştırmalar yapmakta olduğunu yineledi.


Türk firkateyninin, Princess'i telsizden bulunduğu pozisyonu terk etmeye çağırdığını yazan gazete, Türklerin bahse konu bölgenin Türk yetki alanına girdiğini savunduklarını ekledi.


Gazeteye göre, konu hakkında açıklamada bulunan Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis ise, olayın, Fransız Total şirketinin ruhsat hakkına sahip olduğu 10 ve 11 numaralı parsellerin kuzeyinde gerçekleştiğini söyledi.


Öte yandan gazete, Türklerin bir yandan AB üye devletlerinin enerjiyle alakalı egemenlik haklarını icra etmesini engellerken, diğer bir yandan da AB katılım müzakerelerindeki enerji başlığının açılmasını istediklerini yazdı.


Habere göre, Türkiye'nin AB Konularından Sorumlu Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya ile olan temasları sırasında, gündeme özellikle enerji başlığının açılması konusunu getireceklerini dile getirdi.


Haberde, Rum siyasi partilerinin tümünün Norveç gemisinin ileri sürülen tacizine tepki gösterdiklerin ve olayın AB ve diğer yetkili kurumlara şikayet edilmesini istedikleri de vurgulandı.


Haravgi gazetesi ise "Ankara Kabul Edilemez Hareketlerle Ortamı Kötüleştiriyor" başlığıyla yer verdiği haberinde, Rum kesiminin "Norveç gemisinin Türk firkateyni tarafından Kıbrıs MEB'indeki ileri sürülen tacizini kabul edilemez olarak nitelediğini" yazdı.


Fileleftheros gazetesinde yer alan başka bir haberde ise, Türkiye Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın, aHaber'a yaptığı açıklamaya yer verildi.


Buna göre Yıldız, Barbaros Hayrettin Paşa araştırma gemisinin, Kıbrıs'ın doğusunda, 3 bin 500 kilometrelik bir bölgede üç boyutlu araştırmalara başlayacağını, aynı zamanda yine Kıbrıs'ın doğusunda, karadaki araştırmaların da süreceğini sözlerine ekledi.


(İY/KAR)


*************


 
4 Şubat 2014 Salı 12:04
Okunma: 1485
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu