Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Rumlar, Taşınmaz Mal Komisyonu'na Başvuruyu Engellemeye Çalışıyor

Rumlar, Taşınmaz Mal Komisyonu'na Başvuruyu Engellemeye Çalışıyor

Rum Meclisi "göçmenler Komitesi", Bütün Partiler Tarafından Sunulan "tedbir Önerilerini" Çarşamba Günü Görüşmeye Başlıyor.

 
 
Rumlar, Taşınmaz Mal Komisyonu'na Başvuruyu Engellemeye Çalışıyor

ÖNERİLER ARASINDA, RUMLARIN KKTC'DEKİ ESKİ MALLARINI SATMALARININ YASAKLANMASI VE CEZA GEREKTİREN SUÇ KAPSAMINA ALINMASI DA BULUNUYOR

Lefkoşa, 13 Ekim 12 (T.A.K.): Rumların, KKTC'deki eski malları için Taşınmaz Mal Komisyonu'na (TMK) başvurmalarını engellemek maksadıyla siyasi partiler tarafından Rum Meclisi Genel Kurul çalışmaları sırasında sunulan öneriler Çarşamba günü "Meclis Göçmenler Komitesi"nde ele alınıyor.

Ekologlar ve Çevreciler Hareketi'nin açıkladığı öneriler arasında, göçmenlerin refahını artırmayı hedefleyen düzenlemelerin yanı sıra TMK'yı "etkin olmayan iç yargı"  olarak ifşa etmeyi hedefleyen tedbirler de bulunuyor. Önerilerde, KKTC'deki gayrı menkullerin satışının yasaklanması ve komisyona başvuranlara ceza ve asli sorumluluk yüklenmesini öngören maddeler de bulunuyor.

Simerini haberi "'Tazminat Komisyonu'nun Larnaka'daki Ofisi Kapandı... Başvuruların Durdurulması İçin Tedbir... Meclis Göçmenler Komitesi, Kıbrıslı Rumlar Tarafından İşgal Bölgelerindeki 'Komisyona' Başvuruda Bulunulmasını Engelleme Yollarını Görüşecek" başlığıyla yansıttı.

Haberde, TMK'nın "Larnaka'da açtığı" iddia edilen "ofisin", bu yönde Rum basınında çıkan haberler üzerine kapatıldığı iddia edildi. Gazeteye göre, TMK'nın Rum tarafında ofis kurduğu iddiasını ortaya atan Rum Meclisi Göçmenler Komitesi üyesi "Girne Milletvekili" Sofoklis Fittis, Rum basınında gürültü koparılmasından sonra "ofisin kapandığını" savundu. Fittis "Türk arabaları bölgeden kayboldu. O ev-ofise giden bütün meraklılar da oraya gitmeyi durdurdu. Temelli gitmiş görünüyorlar" dedi.

Rum Meclisi "Göçmenler Komitesi" Başkanı Skevi Kukuma, genel kurul toplantısında bütün partiler tarafından sunulan önerilerin incelenmesinin tamamlandığını, Rumların TMK'ya başvurularını durduracak tedbirlerin, 17 Ekim itibarıyla görüşüleceğini söyledi. Komitelerin bu konuyu geciktirdiğini de söyleyen Kukuma "en azından şimdi, herkesin işbirliğiyle, işgal bölgelerindeki Kıbrıs Rum mallarının haraç mezat satılmasına son verilebilir" ifadesini kullandı.

Gazeteye göre Ekologlar ve Çevreciler Hareketi tarafından dün basına açıklanan "önleme tedbirlerinin" bazı şunlar:

"-Başvurular için bahane edilen ekonomik ihtiyaç gerekçesini ortadan kaldırmak için göçmenlerin ekonomik açıdan rahatlatılacağı tedbirler alınsın. Memorandum ve tasarruf tedbirlerinin görüşüldüğü şu anda göçmenlerin özel durumu, zararın eşit bölüşülmesi politikası ve işgal dikkate alınmalı.

- Devlet, göçmenlere işyeri sağlamanın yanı sıra, sıkı denetim, araştırma ve Kıbrıs Türk mallarının yeniden dağıtılması gibi sorunları çözmek için genel tedbirler alınmalı.

-Devlet, malların kullanım tazminatı komisyonu kursun. Herhangi bir kira, satış veya orman veya devlet arazisi verilmesinden elde edilecek gelirler, bu komisyon bünyesinde oluşturulacak Sıkıntıdaki Göçmenleri Rahatlatma Fonu'na yatırılsın. Damga pulu satışlarından elde edilecek devlet gelirlerinin bir bölümü Kurum'un güçlendirilmesi veya Fon'un kurulması için kullanılsın. Hali, orman veya devlet arazisi veya Kıbrıs Türk malı verilmesi halinde kira piyasası kurumu uygulansın ve gelirler Fon'a yatırılsın. İşgal bölgelerindeki mal sahipliliklerinin kaybedilmesi durumunda gereken kira ödenek olarak verilsin.

-Kalkınma haklarının işgal bölgelerinden özgür bölgelere aktarılması hukuki açıdan düzenlensin. Bu tedbir devlet tarafından; Zararın Eşit Bölüşülmesi Merkezî Kurumu'nun güçlendirilmesi veya sıkıntıdaki göçmenler için fon oluşturulmasında pekâlâ kullanılabilir.

-Bakanlar Kurulu kararı olmadan işgal bölgelerindeki gayrı menkullerin satışı yasaklansın. Bakanlar Kurulu'nun ilgili kararı katı şart ve kriterlere bağlansın.

-Eski Avrupa Milletvekili Yannakis Matsis'in, 'Kıbrıs hükümetinin, işgal bölgelerindeki Kıbrıs Rum mallarının sorumluluğunu üstlenmesi' önerisi ileri götürülsün.

-Genel olarak yukarıda sayılan ve 20 Eylül 2012 tarihli Meclis Genel Kurulu'na sunulmuş olabilecek diğer rahatlatma tedbirleri Komisyon'a (TMK kastediliyor) başvuran veya işgal bölgelerindeki taşınmaz malını Bakanlar Kurulu izni olmadan satanları kapsamamalıdır. Yine, yukarıda sayılan tedbirlerden biri veya birkaçından yararlandıktan sonra  'Tazminat Komisyonu'na başvurmaya karar verenlere ceza ve asli sorumluluk yükleyen kesin maddeler olmalıdır. İşgal altındaki arazisinin değerine ve gelir kriterlerine göre göçmenlere destek maksatlı tedbir paketi oluşturulmalı.

-'Tazminat Komisyonu' önünde bulunan prosedürleri yakından izleyerek müdahil devlet birimleri  (Dışişleri, İçişleri bakanlıkları, Tapu, Kıbrıs Türk Mallarını İdare Komitesi) arasında koordinatör olarak işleyecek bir mekanizma kurulsun. Buna paralel olarak gelişen durumu hukuki açıdan inceleyecek, bilimsel rapor hazırlayacak ve bugünkü 'tek yol'dan çıkış için öneriler sunacak bir komite ihdas edilsin. Öncelik, (TMK'yı) etkin olmayan iç yargı imkânı olarak ifşa etmek suretiyle AİHM'in işaret ettiği prosedürün usulsüzlük ve çarpıklıklarını öne çıkarmak için bir strateji oluşturmaya verilmelidir."

(ŞA/FEZ)

 
13 Ekim 2012 Cumartesi 12:36
Okunma: 543
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu