Ana Sayfa » Kıbrıs » Rumların Resti Gerçekçi Değil!

Rumların Resti Gerçekçi Değil!

Uluslar arası stratejik araştırmalar kurumu Kıbrıs ve üçüncü Dünya ülkeleri uzmanı Akademisyen Mehmet Hasgüler, Rumlar'ın Restini haberkktc.com’a değerlendirdi.

 
 
Rumların Resti Gerçekçi Değil!


Güney Kıbrıs Türkiye'ye meydan okudu. Dışişleri Bakanı Markulli sondaja iki hafta sonra başlanacağını söyledi.

İsrail ile işbirliği içerisine Afrödit bölgesinde doğalgaz arama çalışmalarına iki hafta sonra başlayacaklarını bildiren sözde Rum Yönetimi, Markulli'nin İsrail ziyaretinden sonra kesinlik kazandı. Bu projelerini "Türklerin tehditlerine karşı zırhlanmış olacağız" şeklinde yorumlayan ve resmen uyarılara aldırmadan Türkiye'ye rest çektiler.

Uluslar arası stratejik araştırmalar kurumu Kıbrıs ve üçüncü dünya ülkeler uzmanı Mehmet Hasgüler “Rumların Restini” haberkktc.com’a değerlendirdi.

RUMLAR TEK BAŞINA REST ÇEKEMEZ

Kıbrıs kara sularında bulunan doğal kaynaklar ve buna benzer petrol doğal gaz gibi değerler sonuç olarak uluslararası hukuk içinde Kıbrıs sorunuyla birlikte düşünülmesi gereken bir problemdir. Bugün Kıbrıs konusunda gerek AB ye üye olmuş Kıbrıs, gerekse birtarafında uluslarası hukukun tanımadığı ama AB üyesi olan Kıbrısta ortaklık hakları olan Kıbrıs, bu problemin sadece tarafları Kıbrıs Cumhuriyeti’nin iki ana muhattab unsurları olan Kıbrıslı Rum ve Türkler değildir. Türkiye Yunanistan ve İngilteredir. Uluslararası anlaşmalarda Kıbrıs Cumhuriyeti’ni kuran anlaşmalarda da bu ülkeye verilen statü halen geçerliliğini koruyor.Bu işin sadece Kıbrısın kendi iç dengeleri bakımından söylenebilecek bir tespit olurken öte yandan Türkiyenin doğu akdeniz bölgesinde ve kendi içinde menfaatleri vardır. Uluslararası ilişkilerde rest çekmek birkere o rest çeken ülkenin ulusal güç dediğimiz yapısını oluşturan nüfus ,askeri gücü, dış politikayı etkileme gücü, uluslararası önderlik konumunu düşündüğümüzde güney Kıbrısın böyle bir tutum alması tek başına çok güçtür.

Güney kıbrıs bu tutumu belliki belli başlı ülkelerle birlikte ortaya koyuyor.

YUNANİSTAN BU RESTİN ARKASINDA DURAMAZ

Kıbrıs Rumları’nın geleneksel olarak dış politikada destek veren ülke olan Yunanistan’ın da aslında bu rest çekmeye gerek ekonomik, gerekse finansal durumu düşünüldüğünde nekadar dirayetli davranabileceğinin de sağlıklı olmadığını söylemek mümkün.

AB’NİN DOĞU AKDENİZ POLİTİKASI

İsrailin özellikle Ortadoğudaki Libyadan suriy,e suriyen Mısıra var olan gelişmelere baktığımızda bunlarla ilgili yeni bir takım ittifak ve arayışların artçı yaklaşımı olarak okumak doğru olur. Güney Kıbrıs’ın tutumunu bu noktada sadece Doğu Akdenizle de sınırlı tutmamak lazım Doğu akdenizle sınırlı tutuğumuzda sadece İsrail’i görünür bir figür bir aktör olarak gözlemlemek mümkündür. Bunun yanında işin AB boyuta önemlidir. AB’nin Doğu akdenizdeki çıkarında, AB homojen değilsede ortaklaştırılmış bir Doğu Akdeniz politikası olduğunu söylemek mümkündür. Bunun nekadar rest çekmeye getirileceği ayrı bir tartışma konusudur.

GÜNEY KIBRIS ÇÖZÜMÜ GÖZDEN ÇIKARMIŞ

Ben kanatimce ortodoğunun yeniden şekillenen şartları içerisinde bir ittifak arayışının bir artçı veya öncü arayışı olarak okumak istiyorum.Tabiki Kıbrıs’da süren müzakerelerle ilgili olsun geleneksel olarak Güney Kıbrıs’ın AB içerisindeki konumunuda düşündüğümüzde Türkiye’ye dönük pek rasyonel olmayan, sonuçta aslında var olan müzakerelerle bir çözüme giden uyuşmazlığı sona erdirip buradaki doğal kaynaklara ilişkin daha nesnel ve öncelikle iki halkın çıkarlarını koruyacak bir anlayışı fazlasıyla gözden çıkarmış durumdadır.

RUMLAR’IN KRİZ ARAYIŞI

Güney Kıbrıs dış işleri bakanlığı AB dönem başkanlığına giderken Türkiye ile Doğu Akdeniz’de bir kıriz arayışı olduğunu söylemek mümkün yani Güney Kıbrıs müzakereleri berhava edecek bir yaklaşımı AB dönem başkanlığına taşıyacak bir arayış içerisinde .Çözümü AB dönem başkanlığıyla örtüştürmek değil krizi dönem başkanlığına taşıyack buda AB dönem başkanlığını için nekadar sağlığı bir dönem başkanlığı olacağı ciddi olarak tartışma konusudur. TürkiyeninAB üyesi olmasada AB ile müzakereleri olan bir ülke olduğunu düşündüğümüzde de bunun AB içindeki iç sıkıntılarla beraber Güney Kıbrıs’ın yeni bir ciddi krizi AB dönem başkanlığına taşıyacağı kanatindeyim.
Haberkktc.com

 
27 Ağustos 2011 Cumartesi 14:54
Okunma: 873
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu