Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Rumlar'ın Türk askeri korkusu...

Rumlar'ın Türk askeri korkusu...

Türkiye'nin KKTC'deki Türk ordusunu yükselttiği iddia edilerek, bu durumun güneyde endişe yarattığı belirtildi.

 
 
Rumlar'ın Türk askeri korkusu...
RUMLAR ENDİŞELİ


Lefkoşa, 28 Temmuz 13 (T.A.K): Türkiye'nin KKTC'deki Türk ordusunu yükselttiği iddia edilerek, bu durumun güneyde endişe yarattığı belirtildi.


Haftalık olarak yayımlanan Mahi gazetesi, Rum Savunma Bakanı Fotis Fotiu'nun, hiç kimseden ve hiçbir sebepten dolayı Güney Kıbrıs'ın enerji politikasının alaşağı  edilmesinin söz konusu olmadığını söylemesine karşın, güvenilir kaynaklara göre Türkiye'nin, "işgal kuvvetleri" olarak tabir ettiği KKTC'deki Türk ordusunu her gün "yükselttiği" ve böylece Güney Kıbrıs'ın sözde "Münhasır Ekonomik Bölgesi-MEB" içerisinde bulunan doğal zenginliklerden yararlanmayı engelleme hedefiyle denizde, havada ve karada olası sıcak olay çıkarma korkularını da güçlendiğini ileri sürdü.


Haberi "Atilla Güçleniyor... Endişe Verici Bilgiler... İşgal Ordusunun Yükseltilmesi... Oranlar... Denizde ve Havada Tam Üstünlük" başlık ve alt başlıklarıyla veren gazete, Türk ordusunun 7 bin asker artırıldığına dair geçen Şubat ayında açığa çıkan bilgilere işaret ederek, Türk ordusunun güçlendiği haberlerinin teyit edildiğini savundu.


Gazete "Kıbrıs Stratejik Araştırmalar Merkezi"nin 2013 yılı "Kıbrıs'taki askeri kuvvetler" raporuna göre Kıbrıs'ta, 2013 askeri kuvvetler oranıyla ilgili rakamların, önceki yıllara göre, Türk tarafının daha büyük çıkarına olacak şekilde, hissedilir derecede farklılaşmış olduğuna dikkat çekti.


Kuvvetlerin neredeyse sabit olduğu 2001-2012 döneminin aksine, 2013 verilerinin Türk ordusunu, askeri insan gücünde daha avantajlı ve daha güçlendirilmiş bir konumda gösterdiğini belirten gazete, askeri insan gücünü son zamanlara kadar 36 bin olduğuna inanıldığını, ancak yeni verilerin bu rakamı 43 bine yükselttiğini ileri sürerek, asker sayısında  7 bin (kişi) kadar artış olduğunu savundu.


Gazete Kıbrıslı Türk kuvvetler ve sahip oldukları seferiler de göz önünde bulundurulursa, KKTC'deki askeri insan gücünün 74 bine yükseldiğini iddia etti.


Ekonomik krizin, savunmadaki programlamayı etkilediğine, ayrıca kuvvetin korunması ve etkililiği düzeyinde dayanılmaz baskılar uyguladığına işaret eden gazete, bu neden dolayı Rum Milli Muhafız Ordusu'nda gerek insani askeri kuvvetler, gerekse teçhizatlarıyla ilgili rakamların sabit olduğunu yazdı.


Genel hatlarıyla kuvvetler kıyaslaması yapan gazete, Yunan Alayı (ELDİK) de dahil Güney Kıbrıs'taki insani askeri kuvvetlerin toplamının 62 bin 950; Türk askeri kuvvetlerinin ise, 5 bin Kıbrıslı Türk silahlı (kuvvetler) ve 26 bin Kıbrıslı Türk seferi dahil 74 bin olduğunu savundu.


Kullanılmaz hale gelmiş ve operasyonel olarak uygun olmayan AMX-30 geri çekilmesinin ardından RMMO'nun 2011 yılında 179'a karşın, bugün 160 tanka sahip olduğunu belirten gazete, KKTC'de ise tankların 100 kadar düşürüldüğünü ve bugün toplam rakamının; son 12 yıldaki 449'a kıyasla, 349 olduğunu savundu.


Gazete ELDİK'in 61 tankı göz önünde bulundurulursa, oranın, her 1,6 Türk tankına karşı 1 RMMO tankı şekilde hafif bir şekilde kapandığını belirtti.


Haberde, havada ve karada güçler oranı konusunda ise Türk üstünlüğünün tartışılmaz olduğundan söz edildi.


Gazete öte yandan Güney Kıbrıs ile İsrail arasındaki savunma işbirliği ve Rum Bakanlar Kurulu tarafından karar verilen, Meclisin de ön onayından geçen İsrail'den iki adet modern açık deniz gemisinin alınmasıyla durumun tam tersine çevrildiğini iddia etti.


(HC/KAR)


 
28 Temmuz 2013 Pazar 12:04
Okunma: 7175
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)