Ana Sayfa » G. Kıbrıs » "rumların Ülkenin Durumuyla İlgili Hisleri" Konulu Anket...

"rumların Ülkenin Durumuyla İlgili Hisleri" Konulu Anket...

Rumların Yüzde 26'sı Kızgın, Yüzde 25'i De Endişeli....

 
 

Lefkoşa, 20 Ocak 2013 (T.A.K): Fileleftheros gazetesinde bugün yer alan bir haberde, Kıbrıslı Rumların ülkenin durumuyla ilgili hislerini ortaya koyan bir ankete yer verildi.

Ekonomik krizin Rum vatandaşların günlük hayatlarında akıllarından çıkmadığını yazan gazete, bunun çeşitli etkilere sahip olduğunu ve insanların hayatlarının çeşitli noktalarını etkilemekte olduğunu kaydetti.

Rumların ülkenin durumuyla ilgili hisleri konusunda, "RAI Consultants" şirketi tarafından, 3-8 Ocak tarihleri arasında gazete hesabına gerçekleştirilen ankete göre, vatandaşların yüzde 26'sının öfke/kızgınlık hissetmekte olduklarını belirten gazete, Rumların yüzde 25'inin ise endişe/kaygı hissetmekte olduklarını ifade etti.

Vatandaşların yüzde 20'sinin hayal kırıklığı, yüzde 14'ünün üzüntü/mutsuzluk, yüzde 9'unun utanç, yüzde 2'sinin ise kayıtsızlık hissetmekte olduğunu ifade eden gazete, ankete katılanların yüzde 4'ünün ise bunlardan hiçbirini hissetmemekte olduğunu ekledi.

Ankete göre, gençlerin hissettiği başlıca duygunun endişe ve kaygı olduğunu belirten gazete, Rum gençlerin iş bulup bulmayacakları aynı zamanda hayallerini ve isteklerini gerçekleştirip gerçekleştirmeyecekleri konusunda endişeli olduklarını anlattı.

"THUKUDİDİS" DÜŞÜNCE KURULUŞU İÇİN YAPILAN ARAŞTIRMA

Simerini gazetesi ise, bir araştırmanın sonucuna göre, Kıbrıslı Rumların yeni siyasiler ve karma oy kullanmak istediklerini, aynı zamanda Kıbrıs sorunu ve ekonomi meselelerinin daha iyi yönetilmesini istediklerini haber verdi.

Araştırmanın "Prime Market Research and Consulting" tarafından, "Thukudidis" düşünce kuruluşu adına yapıldığını yazan gazete, araştırmaya katılanların, Rum devlet kurumlarının ve sabit yaklaşımların ciddi anlamda rehabilite edilmeye ihtiyaçları olduğunu ifade ettiğini aktardı.

Araştırmaya katılanların yüzde 77'sinin, oylamaların karma olması gerektiğini düşündüklerini kaydeden gazete, 10 Kıbrıslı Rum'dan 9'unun ise seçimle başa gelmiş yetkililerin görev sürelerinin 10 yılı aşmaması gerektiğini düşündüklerini belirtti.

10 Kıbrıslı Rum'dan 8'inin, ülkede adil bir refah (servet) dağılımı olmadığını düşündüğünü yazan gazete, ankete katılanların yüzde 76'sının ise siyasi partilerin üyelerinin değil, vatandaşların menfaatine çalıştıklarında dair görüşle hem fikir olmadıklarını kaydetti.

KIBRIS SORUNU

Katılımcıların yüzde 72'sinin, Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin bugüne kadarki sürecin başarısız olduğunu düşündüğünü anlatan gazete, katılımcıların yüzde 67'sinin ise süreç başarısız olsa da, doğrudan Ankara ile değil fakat Kıbrıslı Türklerle müzakere edilmesine devam edilmesi gerektiği şeklinde düşündüklerini ifade etti.

Gazete, ankete katılanların yüzde 76'sının, Kıbrıs sorununun iki toplumlu değil "istila ve işgal" sorunu olduğu iddiasında olduklarını ekledi.

Ankete katılanların yüzde 95'inin, insan haklarını ve Avrupa müktesebatını sağlama alacak bir çözüm istediklerini aktaran gazete, 10 kişiden 9'unun da "bir vatandaş, bir oy" ilkesine tam anlamıyla saygı duyacak bir çözüm istemekte olduklarını iletti.

Ankete katılanların yüzde 90'ından fazlasının, Kıbrıs sorununun çözümünün tüm "işgal birliklerinin" çekilmesini öngörmesi gerektiği görüşünde olduklarını kaydeden gazete, yüzde 87'lik bir oranın da Kıbrıs sorununun çözümünün tüm TC kökenlilerin adadan ayrılmasını gerektirdiği düşüncesinde olduklarını belirtti.

Ankete katılanların yüzde 91'inin, Türkiye'nin tüm uluslararası platformlarda şikâyet edileceği daha etkin bir dış politika istemekte olduklarını haber veren gazete, katılımcıların sadece yarısının iki kesimli-iki toplumlu federasyonunun tam anlamıyla anlaşılır olduğu görüşünde olduklarını belirtti.

Katılımcıların yüzde 72'sinin, Rum ekonomisinin düşük rekabet edebilirlikten muzdarip olduğu düşüncesinde olduklarını yazan gazete, katılımcıların yüzde 86'sının ise, siyasi partilerin ekonominin kurtarılmasından çok, kendi çıkarlarıyla daha çok ilgilenmekte olduklarını düşündüklerini ekledi.

ENERJİ

10 Rum'dan 8'inin, tek yanlı olarak ilan edilen Rum MEB'inde hidrokarbon yatakları bulunmasının, ülke için daha iyi bir gelecek sağlamakta olduğunu düşünmekte olduğunu yazan gazete, katılımcıların çoğunun yataklardan elde edilecek gelirin, gelecek nesiller için miras olarak saklanması gerektiği düşüncesinde olduklarını belirtti.

Gazete, 10 Rum'dan 8'inin, İsrail devletiyle enerji konularına dayalı jeostratejik bir ittifak kurulmasının, ülkenin yararına olacağını düşündüklerini de ekledi.

(İY/HA)

***************                       

 
20 Ocak 2013 Pazar 11:56
Okunma: 808
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu