Ana Sayfa » Kıbrıs » Rüşvet İddiaları meclise damgasını vurdu.

Rüşvet İddiaları meclise damgasını vurdu.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda, yapılan ilk 2 gündem dışı konuşmada, rüşvet iddiaları ve tarımdaki sorunlar gündeme getirildi.

 
 
Rüşvet İddiaları meclise damgasını vurdu.

CTP - BG Milletvekili Sonay Adem yaptığı gündem dışı konuşmada, samimi olarak bir mesele üzerinde konuşulması isteniyorsa buna göre tavır sergilenmesi gerektiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün’ün sıraladığı mazeretlerin tatmin edici olmadığı, böylesi bir dönemde mutlaka New York’ta bulunması gerektiğini belirten Adem, “Egemenlik Meclis’teyse sağcımız solcumuz egemenliğin gereklerini yerine getireceğiz” dedi.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın, Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’a sunduğu raporu “rezalet” olarak nitelendiren Adem, “o zaman sıradan insanlar vali betimlemesi yaptığında kızılmaması gerektiğini” belirtti.

Son dönemlerde çeşitli odaklarda rüşvet konusunun da gündem geldiğini, bu kişilerden bir tanesinin de “Gidip Ankara’ya belgeleri götüreceğim” dediğini ifade eden Adem, “Geldiğimiz noktaya bakar mısınız” dedi.

“Başbakan İrsen Küçük’ün bir isim olduğunu, kendisinin rüşvet işine bulaşacağına imkan vermediğini” kaydeden Adem, ancak Başbakanlığın içinde rüşvet olayları olduğunu, bazı UBP milletvekillerinin bile söylemekte olduğunu” savundu.

Akıllı sayaçlar konusunda da çok tartışmalar yapıldığını, ilgili bakanın sesiz kaldığını kaydeden Adem, “Bunların üzerine ciddiyetle gitmezsek kimse bizi dikkate almaz” şeklinde konuştu.

Cratos Otel’in elektrik borcunun yarısının silinmesine yönelik girişim yapıldığı bilgisi aldığını ifade eden Adem, Başbakan İrsen Küçük’ün bu konuda Meclis’i bilgilendirmesi gerektiğini belirtti.

Başbakan Küçük’ün “Nerden Buldum Yasası”nı çıkaracağını söylediğini, kendilerinin de bu konuda hem fikir olduklarını söyleyen Adem, bu konuda gerekli adımın atılmasını beklediklerini kaydetti.

Bir bakanın şoförü tarafından bir milyon dolar götürülüp Kooperatif Merkez Bankası’na yatırılması iddialarını da yeniden gündeme getiren Adem, “O dönemlerde bilgisayar işlemine geçilmediği için içinden çıkmak zordur” denildiğini anımsattı.

“Bir üst düzey görevlinin kendi evinden zırhlı bir araca 700 bin lira yükleyip bir bankaya yatırdığı” yönünde bir iddia bulunduğunu da kaydeden CTP Milletvekili Adem, Başbakanlık Denetleme Kurulu’nun bu işin üzerine giderek su yüzüne çıkarmasını talep etti. Adem, Merkez Bankası’nın da bu konuda gerekli adımı atmasını istedi.

Adem “Bu adam kim isterse olsun ortaya çıkarılmalıdır” diyerek sözlerini tamamladı.

KÜÇÜK

Sonay Adem’i yanıtlayan Başbakan İrsen Küçük, “Nerden Buldun Yasası” ve yolsuzluk ve usulsüzlük konularının üzerine gidilmesi için gerekli çalışmalara başlandığını söyledi.

Başbakanlık çevresindeki iddialarla ilgili olarak yaptığı araştırmada bir şeye rastlamadığını ifade eden Küçük, “Ama her halükarda devletimiz ve ülkemiz için bu konularda önlem almamız şarttır” dedi.

Başbakan İrsen Küçük, Cratos Otel konusuyla ilgili olarak, yerine getirilmeyen bir ihalenin cezasının bağışlanması ile ilgili bir bilgi geldiğini, gerekli evrakları istediğini, bir buçuk milyon TL cezanın söz konusu olduğunu, keyfi kararlarla cezaların bağışlanmasının söz konusu olmadığını açıkladı.

Başbakan Küçük, bir bakanın şoförü tarafından bir milyon dolar götürülüp Kooperatif Merkez Bankası’na yatırılması iddialarını araştırdığını ancak konuyla ilgili bir bulguya rastlanmadığını belirtti.

700 bin liranın zırhlı araçla bir bankaya yatırılması konusunu gazetelerde okuduğunu, hemen Merkez Bankası Başkanı’nı arayarak tespitini yapıp yapamayacaklarını sorduğunu, “Bunu tespit etmelerinin mümkün olmadığı” cevabını alınca Başbakanlık Denetleme Kurulu’na konuyu araştırması konusunda talimat verdiğini, sonuç gelince kamuoyu ile bunun paylaşılacağını vurguladı.

SENNAROĞLU

Meclis’te ikinci gündem dışı konuşmayı “Tarım Dairesi’ndeki sorunlar” konusunda CTP - BG Milletvekili Önder Sennaroğlu yaptı.

Bafra Bölgesi’ndeki deniz suyu arıtma tesisinde arıza olmamasına karşın bir ayı aşkındır bölgedeki çeşmelerden su akmadığını ifade eden Sennaroğlu, bunun sebebinin devletin aldığı parayı ilgili firmaya ödememesinden kaynaklandığını belirtti.

Yedikonuk bölgesinde de su konusunda ciddi sıkıntı bulunduğunu anlatan Sennaroğlu, İskele Belediyesi’nin istihdam ettiği bir personelin İskele Kaymakamlığı’nda çalıştığını savunarak, bu konunun üzerine gidilmesini istedi.

Yeşilyurt bölgesindeki üzüm bağlarından alınan numunelerin % 75 pestisit kalıntısı tespit esildiğini anlatan Sennaroğlu, köye gelen Tarım Bakanı’nın “Tantana yapmayınız sonra asker de bu üzümü almaz” dediğini iddia etti.

Pestisit olayından sonra üzüm kesiminin yasaklanmasına karşın bağlarda hiç üzüm kalmadığını,  limitlerin 30 kat üzerinde pestisit kalıntısı bulunan üzümlerin piyasaya sürüldüğünün iddia edildiğini de ifade eden Sennaroğlu, bu konuda hükümette bir ciddiyetsizliğin söz konusu olduğunu savundu.

Sennaroğlu, “Ülkede bu kadar kanser gökyüzünden gelmiyor, bu şekilde oluyor. Tarladan tüketime kadar tarım ürünlerinin izlenmesi için 2 yıldır hiçbir yasal çalışma yapılmadı, tarla ve arsa dağıtımından başka bir şey yapılmadı” şeklinde konuştu.

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da, KKTC ziyareti sırasında “Tarım ve hayvancılık hafife alınmamalıdır” dediğini, buna karşın hükümetin bunu algılayamadığını savunan Sennaroğlu, hükümetin bu tutumunun kendisini hayal kırıklığına uğrattığını söyledi.

Hükümetin Doğrudan Gelir Desteği’nin ortadan kaldırdığını ve “sadaka yardımı”nı gündeme getirdiğini ileri süren Sennaroğlu, patates ve narenciye ürün bedellerinin de halen ödenmediğini savundu.

Sennaroğlu, süt üreticilerinin de ödenmediğini, bu nedenle hayvancıların eyleme gitmeye hazırlandığını öğrendiğini de dile getirdi.

Sennaroğlu, tarımda yaşanan tüm sorunların UBP Hükümeti’nin geçmişte ve bugün izlediği politikalardan kaynaklandığını da ileri sürdü.

AMCAOĞLU

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu eleştirilere verdiği yanıtta, bakanlık olarak ülkede tüketilen gıdanın kesinlikle sağlığa uygunluğu konusunda çok hassas davrandıklarını ve kimseye taviz vermemekte kararlı olduklarını vurguladı.

Bazı üretici sektörlerin bu konuda yalan beyanlarda bulunduğuna işaret eden Amcaoğlu, önce böğrülce konusunda iddialar ortaya atıldığını, ardından üzün konusunda iddialar gündeme getirilerek bakanlığın ayrımcılıkla suçlanmaya çalışıldığına işaret etti Bakan Amcaoğlu, bunun doğru olmadığına, tüketimi engellemekten başka bir şeye yaramadığına, bu nedenle bu konularda çok hassas davranılması gerektiğine dikkat çekti.

Bafra’daki arıtım tesisinde zaman zaman ödemelerde sorun olduğunu, ancak tesisin kapasitesinin 2 bin 300 metre küpe çıkarılarak sorunun giderilmeye çalışıldığını açıklayan Amcaoğlu, ileride 4 bin metre küpe çıkarılması konusunda çalışma başlattıklarını söyledi.

Doğrudan Gelir Desteği’nin kalktığını iddia eden Sennaroğlu’nun diğer taraftan “sadaka ödeneği” verildi diye çelişkili konuştuğunu ifade eden Amcaoğlu, elden gelen imkanlar çerçevesinde üreticiye olan sorumluluklarını en iyi şekilde yerine getirmeye çalıştıklarını vurguladı.

Doğrudan Gelir Desteği konusundaki eksik ödemenin gelecek ay yapılacağını ifade eden Amcaoğlu, limon bedellerini en kısa sürede ödemeye gayret edeceklerini kaydetti.

Amcaoğlu, bakanlığına bağlı kurumların dimdik ayakta olduğunu ve misyonlarını sürdüreceğini vurgulayarak, “Bundan kimse endişe etmesin” dedi.

Süt ödemelerindeki aksamaları konusuna da değinen Amcaoğlu, kısa süre içerisinde bu sorunun da giderileceğini, devlet ve hükümetin kimsenin hakkını gasp etme gibi bir niyeti olmadığını sözlerine ekledi.

Yeniden söz alan Sennaroğlu, üzümlerdeki pestisit konusundaki iddialarını yineleyerek bu konuda ne gibi bir işlem yapıldığını sordu.

Bu sırada Bakan Amcaoğlu ile Sennaroğlu arasında kısa süreli tartışma yaşandı.

Sennaroğlu, rahatsız olunsa da tarımda yaşanan sorunları Meclis’te gündeme getirmeye devam edeceğini
 
22 Eylül 2011 Perşembe 19:39
Okunma: 537
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu