Ana Sayfa » Kıbrıs » Sağlık Bakanı Hasipoğlu Tıp-iş Ve Tabipler Odası Yetkilileriyle Görüştü

Sağlık Bakanı Hasipoğlu Tıp-iş Ve Tabipler Odası Yetkilileriyle Görüştü

Hasipoğlu: "sağlıkta Hem Hizmet Alanın, Hem De Hizmet Verenin Memnuniyeti İçin Denge Mutlaka Sağlanmalıdır".

 
 
Sağlık Bakanı Hasipoğlu Tıp-iş Ve Tabipler Odası Yetkilileriyle Görüştü

"MECBURİ HİZMET KAPSAMINDA GÖREV YAPAN HEKİMLERİN, TABİPLER ODASINA UZMAN OLARAK KAYITLARININ YAPILABİLMESİ İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATILACAK"

Lefkoşa, 18 Ekim 12 (T.A.K.): Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu, Erol Şeherlioğlu başkanlığındaki Tıp-İş heyetini kabul ederek, sağlık alanında yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Bakanlık Basın bürosundan verilen bilgiye göre, kabulde konuşan Bakan Hasipoğlu, hasta ile sağlık çalışanları arasında dengenin sağlanması konusunda hassas olduğunu söyleyerek, "Eğer hasta varsa hekim ve hemşireye ihtiyaç vardır. Hasta yoksa bunlara ihtiyaç yoktur. Bu dengenin sağlanması şarttır. Hem hizmet alanın hem de hizmet verenin memnuniyeti için denge mutlaka sağlanmalıdır" dedi.

Hasipoğlu,"Biz yaparız olur" felsefesi içerisinde olmadığını da belirttiği konuşmasında, ilgili sendikalarla işbirliği ve istişare içerisinde hekim, hemşire ve personel eksikliklerinin giderilmesi için çalışma başlattıklarını dile getirdi.

"MAĞUSA ACİL SERVİSTEKİ HEKİM SORUNU ÇÖZÜLDÜ"

Görevde bulunduğu yaklaşık 1 aylık süreçte çabuk hareket ettiğini ve var olan öncelikli sorunların üzerine süratle gittiğini kaydeden Hasipoğlu, Gazimağusa Devlet Hastanesi Acil Servisinde var olan hekim ve personel eksikliğinin bugün itibarıyla çözümlendiğini ifade etti.

ŞEHERLİOĞLU: "BİRÇOK HASTANEDE HEKİM EKSİKLİĞİ VAR..."

Tıp-İş Başkanı Erol Şeherlioğlu da yaptığı konuşmada, birçok hastanede hekim eksikliği yaşandığına dikkat çekerek, UBP Kurultayına rast gelen bu sorunların çözüme kavuşmamasının sıkıntı yarattığını söyledi.

"Bu süreçte Sağlık eski Bakanının parti başkanlığına aday olmasından dolayı, çözüm bekleyen bazı konular, çözümsüz kalmıştır. Çözüm bekleyen konular, kurultaya takılmıştır"diyen Şeherlioğlu, Hastanelerin Acil Servislerinde yaşanan hekim eksikliği sorununun çözüme kavuşturulmasının öncelikli ilk hedefleri olduğunu vurguladı.

TABİPLER ODASI HEYETİYLE GÖRÜŞME...

Bakan Hasipoğlu, Cemal Mert başkanlığındaki Kıbrıs Türk Tabipler Odası Yönetim Kurulu üyelerini kabulünde ise, mecburi hizmet kapsamında Devlet Hastanelerinde görev yapan Hekimlerin,  Kıbrıs Türk Tabipler Odasına 'Uzman Hekim' olarak kayıtlarının yapılabilmesine olanak sağlanması amacıyla, Bakanlık ve Oda'nın işbirliği çalışması başlatacağını açıkladı.

Sağlık Bakanlığı Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamaya göre, kabulde, kendisinin eski Sendika Başkanı ve Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı olduğunu anımsatan Bakan Hasipoğlu, Sendika başkanlığı döneminde "en büyük grevi" gerçekleştirdiklerini anlattı.

"İSTİŞARE ÖNEMLİ..."

Hasipoğlu, gerektiğinde eylem ve grevin yapılabileceğini ancak güzel olanın, tüm sorunların karşılıklı istişare ve iyi niyetle ele alınıp çözümlenmesi olduğunu vurguladı.

Göreve yeni gelen KT. Tabipler Odası Yönetim Kurulu'nu kabul etmekten memnuniyet duyduğunu da dile getiren Bakan Hasipoğlu, Odanın istek ve taleplerini dinlemek istediğini söyleyerek, sözü Oda Başkanı Cemal Mert'e verdi.

MERT

Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu'ndan sonra konuşan Tabipler Odası Başkanı Cemal Mert, hekimlik mesleğinin şerefini, onurunu ve toplumdaki öncü rolünü korumak ve hastalara en iyi sağlık hizmetinin sunulabilmesi için göreve geldiklerini söyleyerek sözlerine başladı.

Konuşmasında Sağlık Bakanlığının, kamu, özel ve üniversiteler olmak üzere bir bütünlük içerisinde denetleyici, düzenleyici ve standartları belirleyici bir konumda olduğunu kaydeden Mert, KT Tabipler Odası olarak bu amaçla yürütülecek çalışmalara her zaman katkı vermeye hazır olduklarını söyledi.

"Sağlık sistemi ve hekim hakları konusunda da elbette söyleyecek sözümüz vardır" diyen Mert, bu konularda birinci derecede ilgili kuruluşun Sendika olduğunu kaydetti.

"TIP FAKÜLTELERİNDE, İHTİSAS İÇİN YASAL ALTYAPI OLUŞTURULMADAN DİPLOMALAR ONAYLANMAMALI"

Ülkedeki Tıp Fakülteleri'nde  "Tıp İhtisası" yapılabilmesinin, gerekli yasal altyapı oluşturulmadan diplomaların onaylanmaması gerektiği üzerinde durduklarını, Sağlık Bakanı Ertuğrul Hasipoğlu'na ileten Cemal Mert, "Sağlık Bakanlığı ile KT. Tabipler Odası gerekli yasal altyapı yokken verilen diplomaları onaylamamalıdır" dedi.

Cemal Mert, Odanın talep ve önerilerini içeren metni Bakan Hasipoğlu'na sundu.

(ÖK/GUR) FOTOĞRAFLI

 
18 Ekim 2012 Perşembe 19:21
Okunma: 524
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu