Ana Sayfa » Kıbrıs » Sağlık Bakanlığı İle Tıp-iş Ortak Basın Toplantısı Düzenledi

Sağlık Bakanlığı İle Tıp-iş Ortak Basın Toplantısı Düzenledi

Tıp-iş Başkanı Şeherlioğlu, Sağılık Alanında Atılması Gereken Adımlar Ve Talepleri Sağlık Bakanı Ahmet Gülle'ye İletti.

 
 
Sağlık Bakanlığı İle Tıp-iş Ortak Basın Toplantısı Düzenledi

SAĞLIK BAKANA GÜLLE, SAĞLIK ALANINDA YAPILACAKLARI ACİL OLARAK YAPILACAK OLANLARLA UZUN VADEDE YAPILACAK OLANLAR OLARAK İKİYE AYIRDIKLARINI BELİRTTİ

SAĞLIK ÇALIŞTAYI, 28-30 KASIM TARİHLERİ ARASINDA YAPILACAK

Lefkoşa, 21 Kasım 13 (T.A.K.): Sağlık Bakanlığı, sağlıkta öncelikli konuları değerlendirme, kısa ve uzun vadedede atılması gerekli adımları belirlemek üzere bugün Tıp-İş ile birlikte ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakanlık'ta gerçekleşen toplantıya, Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Yataklı Tedavi Kurumları Müdürü Ahmet Ulutekin, Tıp-İş Başkanı Erol Şeherlioğlu ve Sendika'nın bazı yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Ortak basın toplantısında, 28-30 Kasım tarihleri arasında Lefkoşa Golden Tulip Otel'de Sağlık Çalıştayı yapılacağı açıklandı.

Toplantıda, acil olarak sağlıkta yapılması gerekli konular irdelenirken Tıp-İş Başkanı Erol Şeherlioğlu, Sağlık Bakanı Ahmet Gülle'ye sendikanın sağlık alanında atılması gerekli gördüğü adımlar ve taleplerini iletti.

ŞEHERLİOĞLU

Tıp-İş Başkanı Erol Şeherlioğlu, sağlığın temel insan hakkı olduğu ve parametrelerinin belli olduğunu ifade ederek, gereksinmelerin gelişmelere bağlı olarak sürekli artmakta olduğuna işaret etti.

Önemli olan noktanın sağlıkta kaydedilen yeni hizmet koşullarının halka sunabilmek olduğunu belirten Şeherlioğlu, bu kapsamda kendi özlük haklarını arayan aynı zamanda hem hekim hem de hasta konumunda hekimlerin haklarını hastaların önüne koymadan onlara en iyi hizmeti sunmak olduğunu kaydetti.

Geçmiş hükümet dönemlerinde alınanan karar ve bir takım düzenlemelerin hayata geçmemesi bugün hekimleri 'kaosa" sürüklediğini ifade eden Şeherlioğlu, bunun hizmetlerin sürüdürülmesinde sıkıntılar yaşanmasına neden olduğunu söyledi.

Sorunların başında uzmanlık alanlarının geldiğini; uzman kadrolarının gereği gibi yapılamadığını savunanan Şeherlioğlu, Bakan Gülle ile yaptıkları görüşmede hekimlerin sorunlarını ikiye ayırdıklarını kaydetti.

Şeherlioğlu, ayrımın, acil çözülmesi gerekenler ve ileriki yıllarda yapılacak sağlık şurası ve  çalıştaylardan çıkacak sonuçlara göre yapılması gerekenler olduğunu belirtti.

Erol Şeherlioğlu, kadrolaşma konusunda yaşanan anomaliler ve Türkiye ile yapılan protokollerin hekimlerin kadro istihdamı sınırlaması yanında uzmanların uygun yerde kaliteli hizmet vermesini kısıtladığını söyledi.

Kamuda sağlık hizmeti sunumunun zaman kaybedilmeden 'can suyuna' ihtiyaç duyduğunu ifade eden Tıp-İş Başkanı Şeherlioğlu, sağlık alanında atılması gereken adımları ve talepleri şöyle sıraladı:

"'Gündelikçi Hekim' statüsündeki hekimlerin acil olarak iki yıl sözleşmeli olarak istihdam edilmesi, zorunlu hizmeti biten ve acil ihtiyaç olan anestezi, dahiliye, ortopedi, radyoloji uzmanlarının 2 yıllık sözleşmeli olarak istihdamı, az sayıdaki doktor bulunan acil servislerdeki doktor sayısının belirlenmesi ve hekim istihdam edilmesi, doktorsuz çalışan 112 komuta kontrol merkezi konusuna çözüm getirilmesi, sınav tüzüğünün yeniden belirlenmesi ve terfi kadroları açılması, randevulu sisteme geçiş için çalışma başlatılması ve hastane yönetim kurullarının toplanmasının sağlanması, asistan hekim servis nöbetlerin angarya olmaktan çıkarılması yönünde eski sağlık Bakanı döneminde varılan mutabakat yönünde adım atılması, başhekimlerin mesai sonrası olması gereken denetim görevini kısıtlayan ek mesai kısıtlamasının kaldırılması, 2014 yılında; ilk olarak teşkilat yasalarında boş olan hekim kadrolarına istihdam sağlanması, teşkilat yasaları güncellenerek bu kadrolara istihdam sağlanması, geçici kadroların iki yılla sınırlandırılması, kamu sağlık çalışanları yasasındaki anayasa mahkemesince anayasaya aykırı bulunan maddelerin yeniden düzenlenmesi, genel sağlık sigortası yasasında 'özel hasta bakma hakkı' maddesinin kliniklerini kapatan hekimlere hemen uygulanması, istihdam, altyapı, ek mesailer, hizmet alımı konularında hasatane yönetim kurullarının yetkilendirilmesi ve alınacak kararların uygulanmasının sağlanması amacı ile Sağlık Bakanlığı, Maliye bakanlığı veTıp-İş arasında diyalogun sürekli hale gelmesi, kamu hekimlerinin 'göç yasası' ile bozulan maaş ve ücret farklılıklarının eşitlenmesi, KKTC'de çalışacak hekimlerin mecburi hizmetlerinin kaldırılması ve uzmanlık eğitiminde uzmanlık dalı ve eğitim yeri konularında Bakanlığın etkin rol alması."

GÜLLE

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle ise basın toplantısındaki konuşmasında, sağlıkta öncelikli konuları değerlendirerek, bu alanda kısa ve uzun vadedede atılması gerekli adımları belirleyeceklerini kaydetti.

Hekimlerin sağlıkta en önemli paydaşlar olduğunu ifade eden Gülle, bir takım sıkıntıların bulunduğu sağlık alanında sağlık çalışanlarının özveriyle çalıştığını söyledi.

"Her insanın doğuştan itibaren dünya ve ülke için bir değer, potansiyel olduğuna inanıyorum. Bu değerin ortyaya konması ve potansiyelinin ortaya çıkması için sağlıklı ve huzurlu bir yaşam sürmeye gereksinim vardır. Dolayısıyla bu koşulları hazırlama ve gerekli düzenlemeleri yapmak zorundayız" diyen Ahmet Gülle, Bakanlığının önce insanların hasta olmamalarını sağlamak için bilinçli bir toplum yaratma, sonrasında hasta olduklarında kolay ulaşılabilen kaliteli hizmet alabilecekleri bir sağlık organizasyonu yaratmayı hedeflediğini vurguladı.

Bunu gerçekleştirmek için hekim, hemşire örgütleri ve sağlık çalışanlarıyla birlikte katılmcı bir anlayışla gerekeni yapmaya çalışacaklarını ifade eden Gülle,  sağlık alanında yılların getirdiği bir takım tıkanıklar bulunduğunu belirtti.

Yeni dönemde sorunları aşıp halka çağdaş bir vizyon koyarak uygulamaya geçeceklerini belirten Gülle, yapılması gerekli işleri kendilerine misyon edindiklerini kaydetti.

Ülke sorunlarının artık ötelenemez durumda olduğunu ifade eden Sağlık Bakan Gülle, bu nedenle sorunları öteleme lüksü bulunmadığı söyledi.

Ülkede sağlık alanında doktor, hemşire ve personel yönünden insan kaynağı bulunduğunu belirten Gülle, bu alanda harcanmakta olan maddi kaynak ve insan kaynağını hasta ve hekimlerin de memnun kalabileceği verimli şekilde kullanılmasını için çalışacaklarını kaydetti.

Gülle, göreve geldiği yaklaşık 2 aylık sürede sağlık çalışanı ve örgütleriyle birlikte yaptıkları ortak çalışmada sorunları belirlediklerini ifade ederek,  çözümü için aşamalı bir çalışma planı ortaya koyduklarını söyledi.

İlk aşamada acil olarak üzerinde durulması gereken konuların, ikinci olarak kanser hastalığıyla ilgili onkoloji konusunun, bir diğerinin de fazla sayıda hastası bulunan dializ konusuyla hastanelerdeki personel eksikliğinin acil olarak belirlendiğini anlatan Gülle, kanser konusunu yurtdışından gelecek onkolog ve buradaki doktorlarla çözmeye çalıştıklarını ancak bu alandaki hasta sayısını göz önüne aldıklarında buraya bir de iç hastalıkları uzmanı görevlendirme kararı alındığını belirtti.

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, acil olarak yapılacak çalışmalar içerisinde bir de Burhan Nalbantoğlu Hastanesi yanına 56 yatak kapasiteli, 6 acili olacak olan bir hastane yapım projesi bulunduğunu ifade ederek, bununla ilgili olarak yakın gelecekte ihaleye çıkılacağını söyledi.

Acil servisler konusunda sıkıntıların yaşandığını belirten Gülle, bu konuda teşkilat yasasında yer bulunduğu için acil servise 8 hekim yanında 2 anestezi uzmanı, 1 adli tıp uzamanı ve 1 radyolog kadrolanması için girişim başlatıklarını kaydetti.

Gerekli terfi ve yükselme kadrolarının açılmaması nedeniyle ciddi bir tıkanıklık bulunduğunu da ifade eden Ahmet Gülle, buna artan nüfüs da eklendiğinde yeni düzenlemelere ihtiyaç olduğunu söyledi.

Hizmet alımı şeklinde hizmet veren hekimlerin de 1 Ocak 2014 yılından itibaren kadrolu veya sözleşmeli hale getirileceğini belirten Gülle, artık geçici personel alımı yapmak istemediklerini kaydetti.

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle yasa ve teşkilat yasalarının hızla ele alınması gerektiğine işaret ederek, gelinen aşamada sağlıkta otomasyona geçilmesi gerektiğini, bu konuda başlatılan çalışmalar bulunduğunu söyledi.

Gülle, Sağlık Bakanlığı'nın Türkiye Sosyal Güvenlik Kurumu ile de işbirliği yapmak istediğini belirterek, devlet ile özel hastanelerin SGK'dan hizmet alımı yapabilmeleri için görüşme başlatıldığını, ancak bunun için otomasyon ve kayıt sistemi gerektiğini kaydetti.

(UG/HY)    FOTOĞRAFLI

 
21 Kasım 2013 Perşembe 18:05
Okunma: 710
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu