Ana Sayfa » Kıbrıs » Sağlık bütçesi onaylandı

Sağlık bütçesi onaylandı

Sağlık Bakanlığı Bütçesi, 198 Milyon 706 Bin 529 Tl Olarak Oyçokluğuyla Kabul Edildi.

 
 
Sağlık bütçesi onaylandı
meclis Genel Kurulu'nda Sağlık Bakanlığı Bütçesiyle İlgili Söz Alan TDP Milletvekili Mustafa Emiroğluları, Gerek Özel Gerekse Devlet Hastanelerinin En Büyük Sıkıntısının; Gelişmelerinin Önündeki En Büyük Engelin Ydü Hastanesi Olduğu Görüşünü Savundu.
bunu Birçok Kez Gündeme Getirdiğini İfade Eden Emiroğluları, "Devletin, Ydü'de Vardır Diye Kendi İmkanlarını, Donanımlarını Kısması Doğru Değildir" Dedi.
emiroğluları, Sağlık Sektöründe Devlet Ve Özelin Bir Biri İçerisine Girdiği Bir Sistem Oluştuğunu Belirterek, Ydü Hastanesi'nin Bilimsel Çalışma Yapması Gerektiğini, Özel Hastanecilik Görevini Üstlenmemesi Gerektiğini Kaydetti.
devletin Ydü'ye Ne Kadar Borcu Olduğunu Soran Emiroğluları, Sağlık Sisteminin Bu Noktaya Gelmesinde Sadece Bir Hükümetin Değil Herkesin Hataları Olduğunu Söyledi.
üniversitelerde Sağlıkla İlgili Bölümlere Alınacak Öğrencilerin Yödak Tarafından Yönlendirilmesi Ve İhtiyaca Göre Bölümler Seçmelerinin Sağlanmasını İsteyen Emiroğluları, Sağlığın Tekelleştirilmesinin Önüne Geçilmesi İçin Gerekli Önlemlerin Alınmasının Şart Olduğunu İfade Etti.
emiroğluları, "Kaliteli Sağlık İstiyorsak Paralı Olmalıdır" Söylemini Eleştirerek, Bu Ekonomik Koşullarda Böyle Bir İfadenin Ağza Dahi Alınmaması Gerektiğini Söyledi.
"Bu Ülke Artık Eskisi Gibi Değil, Yoksulluk Başlamıştır" Diyen Emiroğluları, Sosyal Devlet Olmanın; Devletin Sağlıkta, Eğitimde Vatandaşlarına Kucağını Açması Demek Olduğunu Anlattı.
emiroğluları, UBP Milletvekili Mehmet Arif Tancer'in "Kaliteli Sağlık Hizmeti İçin Parasının Ödenmesi Gerektiği" Şeklindeki Sözlerine Tepki Göstererek, "O Zaman Milletvekilleri De Maaş Almasın. Ben De Bunu Öneriyorum" Dedi.
hasipoğlu
ubp Genel Sekreteri Ertuğrul Hasipoğlu, Sağlıkta Gelinen Noktanın Yadsınmamasını İsteyerek, "Sıfırdan, Hatta Eksilerden Başlayarak Bugünlere Geldik" Dedi.
sağlığın Dinamik Bir Süreç Olduğunu Ve Maliyet Gerektirdiğini Anlatan Hasipoğlu, Sağlık Yasalarının Geçmesi, Sağlık Sisteminin Oluşturulmasının Gerekliliği Üzerinde Durdu.
sağlıkta Bazı Aksaklıklar Olabileceğini, Ancak Pek Çok Konuda Dünya Standartlarının Yakalandığını Anlatan Hasipoğlu, Temel Sağlığa Ağırlık Verilmesi Gerektiğini Kaydetti.
kaşif
eleştirileri Yanıtlayan Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif, Sağlıktaki Eksiklikler Ve Bunların Giderilmesine Yönelik Öneriler Ortaya Konulduğunu, Eleştirilerde Bulunulduğunu Belirterek, 9 Konuşmacıya Da Teşekkür Etti.
genellikle Yasalar Üzerinde Durulduğunu Belirten Kaşif, Anayasa Mahkemesi'nden Dönen Yasa Maddeleriyle İlgili Çalışmaların Tamamlanma Aşamasında Olduğunu Anlattı.
"Ben Yaparım Olur" Anlayışında Olmadıklarını İfade Eden Kaşif, İlgili Kesimlerden Aldıkları Görüşler Doğrultusunda Sağlıkta İyi Hizmet Sunmak İçin Çalıştıklarını Kaydetti.
"Sağlıkta Tasarruf Olmaz"
"Sağlıkta Elbette Ki Tasarruf Olmaz" Diyen Bakan Kaşif, Ekonomik Açmazların Yalnız Ülkede Değil Dünyada Da Var Olduğunu Ve Bazı Daralmalar Olduğunu, Ancak Sağlıkta Kısıtlama Olmaması İçin Var Güçleriyle Çalıştıklarını Vurguladı.
kaşif, Otomasyon Konusunda İse, "Bu Konu Artık Kabak Tadı Verdi" Diyerek, Kamu Net Tarafından Yürütülen Projenin Yükleyici Firmasının Projeyi Tamamlayamaması Durumunda, Hizmet Satın Alma Şeklinde Konuyu Sonuçlandıracaklarını Söyledi.
kaşif, Onkoloji Birimi İçin Gerekli Kaynağın Var Olduğunu Belirterek, En Geç Mayıs Ayında Temelini Atmayı Hedeflediklerini Kaydetti.
erken Tanı Merkezlerinin Yaygınlaştırılması Gerektiğini, Ancak İnsanların Da Duyarlılık Göstererek Zamanında Tetkiklere Gitmesi Gerektiğini Belirten Kaşif, Bunun Gönüllü Yapılması Gerektiğini Anlattı.
hastaların Ydü Hastanesi'ne Gönderildiği Şeklindeki Eleştirilerle İlgili Olarak İse Sağlık Bakanı Kaşif, Hiçbir Hastanın Sağlık Kurulu Tüzüğü'ne Aykırı Şekilde Bir Yere Sevkedilemeyeceğine İşaret Ederek, Yapılanların Tüzüğe Uygun Olduğunu Kaydetti.
devlet Hastanesinde Radyoterapi, Kardiyoloji Ve Cerrahide Başarılı Operasyonlar Yapıldığını Da Anlatan Kaşif, "Toplum Olarak En Büyük Eksikliğimiz, Birbirimize Güvenmiyoruz" Dedi.
kaşif, "Kktc'de Sağlık Hizmetlerinde Her Türlü Müdahale Ve Teşhis İmkanları Vardır. Yetersiz Olduğumuz Ve Sıkıştığımız Anda Da Sağlık Kurulu Kararı İle Her Yere Gönderiyoruz" Diye Konuştu.
"Gelişen Teknolojiye Ayak Uydurarak Daha Modern Sağlık Servisleri Oluşturmak Durumundayız" Diyen Bakan Kaşif, Devlet Laboratuarı'nın Standartlarının Da İyileştirildiğini Belirterek, Tüm Çalışanlara Teşekkür Etti.
genel Kurul'da Daha Sonra Oylamaya Geçildi Ve Sağlık Bakanlığı Bütçesi Oyçokluğuyla Onaylandı.
 
14 Aralık 2011 Çarşamba 18:14
Okunma: 656
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu