Ana Sayfa » Kıbrıs » Sanatçılar Eskip Polis Müdürlüğünü'nün "güzel Sanatlar Müzesi"ne Dönüştürülmesini Talep Etti

Sanatçılar Eskip Polis Müdürlüğünü'nün "güzel Sanatlar Müzesi"ne Dönüştürülmesini Talep Etti

"bir Üniversitemiz Ve Bir Devlet Kurumumuz Da Bu Binaya Ayrı Ayrı Talip Olabilirler. Ancak Unutulmasın Ki  Bu Ülkenin  Tüm Sanatçıları Da Bu Binaya Acilen Taliptir".

 
 
Sanatçılar Eskip Polis Müdürlüğünü'nün

SANATÇILAR ESERLERİNİN İÇTE VE DIŞTA KORUNMASI  KONUSUNDA DA HÜKÜMETE DESTEK ÇAĞRISI YAPTILAR

Lefkoşa, 19 Nisan 12 (T.A.K.): Kıbrıslı Türk  Sanatçılar, Lefkoşa'da bulunan eski Polis Müdürlüğü binasının "Güzel Sanatlar Müzesi"ne dönüştürülmesi çağrısında bulunarak bu binaya  talip olduklarını açıkladılar.

Müzik Üretenler Derneği de  telif haklarıyla ilgili yasal düzenlemelerin bir an önce çıkarılmasını ve izinsiz olarak yabancı sanatçılar tarafından kullanılan eserleri konusunda başlattıkları hukuk mücadelesine ilgili bakanlıklar tarafından destek çıkılmasını talep ettiler.

Kıbrıslı Türk Sanatçılar, Sanatçı ve CTP Gazimağusa Milletvekili Arif Albayrak başkanlığında bugün Meclis Mavi Salon'da ortak bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

Çeşitli sanat dallarından dernek başkan veya temsilcisinin hazır bulunduğu basın toplantısından önce Arif Albayrak tarafından "Kıbrıslı Türk Sanatçılar" adına hazırlanan ortak açıklama okundu.

Ardından ise Müzik Üretenler Derneği (MÜDER) Başkanı Ayhan Başkal, telif hakları konusundaki açıklamasını okudu.

ORTAK AÇIKLAMA

Sanatçı  ve CTP Gazimağusa Milletvekili Arif Albayrak tarafından okunan ortak açıklamanın başında 15 Nisan Dünya Sanat Günü'nün önemine işaret edildi.

Bu günde Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığının herhangi bir eylemi ve etkinliği olmazken, Cumhurbaşkanı Derviş  Eroğlu'nun  konuyu unutmayarak düzenlediği resepsiyonda güzel mesajların altını çizmesinin, sanatçıları memnun ettiğine işaret edilen açıklamada, "Orada ülkemizde eksik olan bir Güzel Sanatlar Müzesi'nin  yeri ve binası konusunda, yazılı talebimiz sonunda sözlü bir destek de almış bulunmaktayız. Elbette bunun takipçisi olacağız" denildi.

Güzel Sanatlar Müzesi olarak talep ettikleri bahse konu binanın, İngiliz Koloni Yönetimi'nin simgelerinden bir tanesi olan eski Lefkoşa Polis Müdürlüğü binası olduğuna işaret edilen açıklamada şöyle denildi:

"Hemen karşısında Venedik sütunu gökyüzüne meydan okuyor.Yanında bir zamanlar Lüzinyanların yönetim merkezinin olduğu, sonra da İngiliz Koloni yönetiminin mahkeme binaları olarak kullanılan  ve yüzyıllara meydan okuyan mekanlar tarihi posta binası, Kıbrıslı Türklerin ilk oteli ve daha bir çok tarihi bina bulunmaktadır.  Lüzinyan, Venedik, Osmanlı ve İngiliz yönetimlerinin resmi geçidi gibi tam bir antik merkez. İşte uzunca bir süredir atıl  vaziyette duran bu binanın  bir sanat-kültür merkezine dönüştürülmesi, Kıbrıslı Türk sanatçıların ve sanat  örgütlerinin  hükümetten açık ve aleni talebidir.  Kıbrıslı Türklerin yıllardır arzu ettiği ama başaramadığı bir sanat merkezi, bu antik şehre müthiş bir ışıltı katmaz mı?"

Ülkede kültür-sanat hareketlerinin  ülke yaşamında  ve kültüründe  ne oranda etkili olabileceğini görmek ve göstermek adına sanatçı ve aydınların  sorumluluklarını unutmaması gerektiğine de işaret edilen ortak açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Ülkemizde bir tiyatro binasına, bir  sanat müzesine, özerk bir tiyatro yapılanmasına, eserlerin rahatça korunabileceği çağdaş telif yasalarına ve daha bir çok konuya ihtiyaç varken sanatçıların ve mevcut sanat örgütlerinin  ortak amaçları doğrultusunda sevgi ve inançla yeniden örgütlenmesi de artık kaçınılmazdır.

Bir üniversitemiz ve bir devlet kurumumuz da bu binaya ayrı ayrı talip olabilirler. Ancak unutulmasın ki  bu ülkenin  tüm sanatçıları da bu binaya acilen taliptir. Sayın Başbakan ve Kültür Bakanımız  biraz da bizlerle ilgilensin ve biraz da Kıbrıslı Türk sanatçıların sesine kulak versin istiyoruz.

Yoksa bu ülkede Güzel Sanatlar Müzesi'ni  gerçekten gereksiz gören birileri mi var?"

AYHAN BAŞKAL

Ortak açıklamanın ardından Müzik Üretenler Derneği (MÜDER) Başkanı Ayhan Başkal telif haklarına yönelik olarak hazırladığı açıklamasını okudu.

Bir ülkenin gelişiminde sanat eserlerinin öneminin büyük olduğuna, her sanat eserinin kendi çapında ulusal ve uluslararası nitelik taşıdığına işaret eden MÜDER Başkanı Başkal, günümüzde fikir ürünü eserlerin ticari boyutta bir değeri olduğunu söyledi.

Böyle olduğu halde günümüz yüzyılında bile bazı kişi ve şirketlerin sanatçıların eserlerini izinsiz kullanarak, hem  sanatçılara hem de ülke sanatına telafisi mümkün olmayan zararlar verdiklerine işaret eden Başkal şöyle konuştu:

"Geçtiğimiz yıllarda Türkiye'de yaşayan bir ses sanatçısı, sözü ve müziği bana ait olan "Güzelim" isimli şarkımı benden habersiz ve izinsiz bir şekilde albümüne koymuş ve beni tarif edilemez manevi huzursuzluğa sokmuştur. Maalesef bugün yine aynı şey tekrarlanmakta. Günümüzün en bilinen Kıbrıs şarkılarından biri olan ve söz ve müziği yine bana ait olan "Yanayım Yanayım" isimli eserim, Ermeni şarkıcı Tigran Asatryan tarafından izinsiz bir şekilde albüme alındı. Üstelik internet ortamında klibi de yayınlanmakta, 0.99 dolar karşılığı, dünyaca ünlü bir Amerikan şirketi tarafından da satılmaktadır.  2011 yılında Amerika'da yayın yapan Pulse Radyosu  "Sirem Sirem"  adı altında Mayıs  ayının  hit şarkısı olarak anons geçmişti."

Kıbrıs'ta yaşayan bir sanatçı olarak uğradığı  her türlü ambargolarına inat bugün Bulgaristan, Mısır ve Türkiye sanatçılarının, albümlerinde kendi eserlerine yer vermekte olduğunu anlatan Başkal, bunun şansla veya eş dost hatırıyla yapılan bir şey olmadığının aşikar olduğunu vurguladı.

"Bunlar hukuk çerçevesinde yapılan anlaşmalarla gerçekleşmiştir. Ermeni sanatçının, yazılı iznim karşılığı albümünde kullanmasını dilerdim. Olmadığı için hukuki süreç başlatılmıştır" diyen Başkal açıklamasını şöyle tamamladı:

"Özellikle KKTC sayın Kültür bakanımın, haklı duruşum yanında nasıl bir düşünce belirteceklerini sormak istiyorum. Kültürümüze ait şeylerimizin sadece yaşaması ve yaşatılması yetmez. Korunması da gerekir. Eserleri korumak, geleceğe taşınması anlamında ulvi bir görev olmalıdır. Gerek ülke içinde, gerek ülke dışında,  eserlerimizin, dolayısıyla kültürümüzün yağmalanmasına izin verilmemelidir. Kişisel çabalarla kazanılan zaferler kalıcı değildir. Sayın bakanımın bu konudaki samimiyetini ve hassasiyetini görmek istiyorum. Bu hukuki süreçte ben Ayhan Başkal olarak haklarımı sonuna kadar savunacağım. KKTC yetkililerinin de haklı davamda ne kadar maddi ve manevi katkılarının olacağını, hem halkım hem sanat camiam adına soruyor ve cevaplarını bekliyorum."

(KAR/HA)    FOTOĞRAFLI

 
19 Nisan 2012 Perşembe 17:11
Okunma: 678
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu