Ana Sayfa » Kıbrıs » Sanayi Odası, Asil Nadir'e Verilen Cezaya Tepki Gösterdi

Sanayi Odası, Asil Nadir'e Verilen Cezaya Tepki Gösterdi

"tek Suçu Kktc'de Yatırım Yapmak".

 
 
Sanayi Odası, Asil Nadir'e Verilen Cezaya Tepki Gösterdi

Lefkoşa, 29 Ağustos 12 (T.A.K.): Kıbrıs Türk Sanayi Odası Yönetim Kurulu, yargılandığı İngiltere'de 10 yıl hapis cezasına çarptırılan iş adamı Asil Nadir'in tek suçunun KKTC'de yatırım yapmak olduğunu belirterek istifa süreci sonunda serbest kalmasını diledi.

Odadan yapılan açıklamada, Birleşik Krallık mahkemesinin Nadir'le ilgili aldığı kararın sanayicileri derinden üzdüğü belirtilerek, "Bu kararın alınmasında Rum lobisinin çok etkin çalıştığına ve mahkemenin tarafsızlığının ciddi olarak şüphe altında kaldığına tanık olunmaktadır" denildi.

Birleşik Krallık'taki en büyük 100 şirket arasında bulunan ve uluslararası bir borsada işlem gören bir firmanın sahibinin, Yönetim Kurulu Başkanın Kıbrıslı Türk olmasının, Kıbrıslı Türklerin her zaman gurur duyacağı bir gelişme olduğu kaydedilen açıklamada, bunun bazı çevreleri rahatsız ettiği, Asil Nadir gibi büyük başarıya sahip başka Kıbrıslı Türk işadamının çıkamadığı ifade edildi.

Sanayi Odası açıklamasında, Asil Nadir'in KKTC'ye yatırımlarla o dönemde büyüme ve istihdam yakalandığı belirtilerek, Nadir'in katkısıyla üretimin geliştiği, üretilenlerin dış pazarlara satılmasında da zorlanılmadığı kaydedildi.

"DEVLETTEN SONRA EN FAZLA İSTİHDAMI SAĞLADI"

"Devletten sonra en fazla istihdam sağlayan şirket olmasının ötesinde, devlette çalışan kişilerin özel sektörü tercih ettiği ender bir dönem Sayın Asil Nadir sayesinde mümkün olmuştur" denilen açıklamada, 1980'lerden başlayarak Rum lobisinin KKTC ekonomisinin gelişmesinin engellenmesine yönelik baskıları yüzünden Kıbrıslı Türklere çok büyük haksızlıklar yapıldığına işaret edildi.

POLLY PECK'İN BATIRILMASI VE ABAD KARARI

Sanayi Odası açıklamasında, haksızlıkların KKTC'de yatırım yapmış Polly Peck şirketinin 1990'da yolsuzluk kılıfı altında batırılmasıyla başladığını ve ardından 1994'te Avrupa Birliği Adalet Divanı (ABAD) kararıyla devam ederek KKTC ekonomisine ve Kıbrıslı Türklere darbe vurulduğu anlatıldı.

Açıklamada, "Kıbrıs Türkü'nün ekonomik gelişmesini engellemek için hukuk dışı yöntemlerle olağanüstü çabalar harcayanlara karşı birlik içinde mücadele etmemiz gerekmektedir. Tek suçu KKTC'de yatırım yapmak olan Asil Nadir'in istinaf süreci sonunda serbest kalmasını gönülden arzu etmekteyiz" denildi.

(GÜL)

 
29 Ağustos 2012 Çarşamba 14:22
Okunma: 481
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler