Ana Sayfa » Kıbrıs » Saner, ''6. karadeniz ve hazar telekomünikasyon düzenleyiciler'' konferansına katıldı

Saner, ''6. karadeniz ve hazar telekomünikasyon düzenleyiciler'' konferansına katıldı

Saner: "bilgi teknolojilerinde yaşanan gelişmeler toplumların yaşam biçimlerini değiştirdiği gibi kurumların ve sektörlerin birbirleriyle ilişkilerini de doğrudan etkiler"

 
 
Saner, ''6. karadeniz ve hazar telekomünikasyon düzenleyiciler'' konferansına katıldı
İstanbul, 2 Haziran 11 (T.A.K): Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner de, bilgi teknolojilerinde yaşanan gelişmelerin toplumların yaşam biçimlerini değiştirdiği gibi kurumların ve sektörlerin birbirleriyle ilişkilerini de doğrudan etkilediğini söyledi.

Türkiye Ulaştırma Bakanı Habib Soluk da, bilişim ve iletişim teknolojilerini (ICT) stratejik bir sektör olarak değerlendirdiklerini belirterek, ''Son 10 yıllık sürece baktığımızda, ICT sektörü, Türkiye'de gerek ciro, gerekse trafik ve abone değerleri dikkate alındığında yüzde 250'lere varan bir artış göstermiştir'' dedi.

İstanbul'da düzenlenen ''6. Karadeniz ve Hazar Telekomünikasyon Düzenleyiciler Konferansı'nın açılışında konuşan Soluk, gelenekselleşen bu organizasyona büyük önem verdikleri vurguladı.

Soluk, Karadeniz ve Hazar bölgesi ülkelerinin coğrafi ve kültürel yakınlıkları ve sahip oldukları ortak geçmişlerinin, özellikle son yıllarda bölge ülkeleri arasında ticari, bilimsel ve teknolojik iş birliklerinin artmasını sağladığını kaydetti. İş birliklerinin artmasında bu tür konferans ve ziyaretlerin önemli olduğuna inandığını ifade eden Soluk, şöyle dedi:

''Günümüzde, bilgi ve iletişim teknolojilerindeki yenilikler sonucu tüm ülkelerde toplumsal bir dönüşüm yaşanmaktadır. Yaşadığımız yüzyıla damgasını vuran bu teknolojik değişiklikler, ülkemizde de bilgi toplumuna geçişin de zeminini hazırlamaktadır. Bugün tüm dünyada kabul ediliyor ki en değerli kaynak bilgidir.

Tüm ICT teknolojileri, bilgiyi üretmek, paylaşmak, kullanmak, bilginin bütünlüğünü değiştirmeyecek ve yetkisiz kişilerin eline geçmesini engelleyecek önlemler alarak bilgi güvenliğini sağlamak için tüm olanaklarını kullanıyor. Bilgi toplumuna dönüşme sürecinde, bunlar, dışında kalamayacağımız gelişmelerdir.

Ben bu nedenle, ICT sektörünün, tüm bölge ülkeleri açısından büyük fırsatlar içerdiğini düşünüyorum. Çünkü bölge ülkelerinin en önemli özelliklerinden biri, genç ve dinamik nüfus yapısıdır. Bu yapı, doğru yönlendirildiği takdirde, kısa sürede çok ciddi gelişmelerin temin edilmesi kaçınılmazdır.

Bu nedenle Ulaştırma Bakanlığı olarak Türkiye'de ICT'yi stratejik bir sektör olarak değerlendiriyoruz. Son 10 yıllık sürece baktığımızda, ICT sektörü, Türkiye'de gerek ciro gerekse trafik ve abone değerleri dikkate alındığında, yüzde 250'lere varan bir artış göstermektedir. Global ekonomik krizin etkilerine rağmen Türkiye'de ICT sektörü büyümüş, istihdama devam etmiş ve ilgili sektörlere de olumlu katkı temin etmiştir.''

ICT sektöründeki fırsatların değerlendirerek çevre ülkeler ile ciddi iş birlikleri ve ortak çalışmalar yapılabileceğini belirten Soluk, özellikle genç ve dinamik nüfus avantajını ve bölgenin stratejik öneminin fırsata dönüştürerek yazılım ve içerek geliştirmedeki etkinliğin arttırılabileceğini vurguladı.

Dünyada 5 milyar insanın mobil haberleşme, 2 milyar insanın da internet kullandığını, 5 milyar cihazın da internete bağlı olduğunu ifade eden Habib Soluk, Türkiye'de internete bağlanmayan okulun kalmadığını söyledi.

Bilgisayar okul yazarlığı ve bilgisayar sahipliğinin artırılması için yapılan çalışmaların halen başarı ile devam ettiğini kaydeden Soluk, YÖK'le tek merkezden 204 amfide yabancı dil eğitiminin yapılması ve bir felaket durumunda da kesintisiz haberleşmenin sağlanması için Kızılay ile bilişime dayalı altyapı çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Türkiye'nin, ICT sektörü açısından Avrupa'da 7'inci, dünyada 13'üncü sırada yer aldığını ifade eden Soluk, ülkede 502 yetkilendirilmiş işletmecinin bulunduğunu ve 35 milyar dolar büyüklüğe sahip bir ICT sektörü bulunduğunu kaydetti.

Habib Soluk, Türkiye'de 2010 yılında geniş bant erişim abone sayısının yüzde 25 oranında artış gösterdiğini ve penetrasyon oranının AB ülkeleri seviyesine çıktığını anlattı.

''TÜRKİYE, AVRUPA'DA EN ÇOK KONUŞAN ÜLKE''-

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu Başkanı Tayfun Acarer de ICT sektörünün, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de gelişmeye devam ettiğini ve ülkeye ciddi katkı sağladığını ifade etti.

ICT'nin öncü bir sektör olduğunu ve diğer sektörleri de peşinden sürüklediğini vurgulayan Acarer, bir yaşam tarzı haline gelen sektörün, ülke ekonomilerine ciddi katkılar sağladığını belirtti.

Dünya genelinde internette online kalma süresinin haftada 19 saate çıktığına ve dünyadaki konuşma süresinin de giderek arttığını dikkat çeken Acarer, ''2010 yılı verilerine göre Türkiye, ayda 218 dakika ile üçüncü sıradaydı. Bu yılın ilk çeyreğindeki verilere göre, Türkiye şu an ayda 258 dakika konuşuyor. Geçen yılki rakamlar dikkate alındığında Türkiye şu an Avrupa'da en çok konuşan ülke'' dedi.

ICT sektöründeki yüzde 10'luk büyümenin ülkelerin gayrisafi yurt dışı hasılasında yüzde 1,2 artış getirdiğini ifade eden Acarer, bu sektörün büyümesinin ülkelerin kalkınmasıyla doğrudan ilişkili olduğunu dile getirdi.

Günümüzde elektronik ticaretin giderek arttığını ve internetin ailenin bir ferdi haline geldiğini vurgulayan Acarer, geniş bant haberleşmenin de giderek yaygınlaştığını ve Türkiye'de geniş banttaki gelişimin 2009 yılında yüzde 29, 2010 yılında ise yüzde 26 olduğunu söyledi.

Acarer, smart adı verilen akıllı telefon sayısında da ciddi artış bulunduğunu belirterek, 2012 yılında dünyadaki smart telefon sayısının bilgisayar sayısına eşit olacağını ifade etti.

3G abonesinin de hızla arttığını ve 2012 yılında 2G abone sayısına eşitleneceğini kaydeden Acarer, Türkiye'de ise 3G abone sayısının 22 milyonu aştığını ve bu yılın sonunda, 2G abone sayısını geçeceğini öne sürdü.

Sektördeki aşırı rekabetin firmalara ciddi zararlar verebildiğini belirten Acarer, o nedene rekabette alt ve üst sınırlarının belirlenmesi gerektiğini kaydetti.

Sektörde yetişmiş iş gücü konusunda ciddi sıkıntının yaşandığını ifade eden Acarer, genç nüfusun buna kanalize edilmesi gerektiğine dikkati çekti.

Siber güvenlik konusunun da ICT sektörünü, yakın bir gelecekte karşılaşabileceği en büyük tehdit olarak gördüklerini anlatan Acarer, ayrıca sübjektif ve ekonomik çıkara dayalı yaklaşımların sektörün altyapısının gelişmesinde çok büyük sıkıntılara yol açtığını söyledi.

Altyapı ihtiyacının giderek artığını ifade eden Acarer, ''Son bir yıl içinde sabit sistemlerde altyapı ihtiyacı yüzde 139, mobilde ise yüzde 1500 arttı. Bu konuda çareler düşünmemiz ve cesurca adımlar atmamız gerekir'' dedi.

Bölge ülkeleri ile iş birliğinin artırması gerektiğini kaydeden Acarer, Türkiye'nin ''telefon kayıt sistemi'' ve ''mobil imza'' konusundaki tecrübelerini paylaşabileceğini söyledi.

SANER

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner de, bilgi teknolojilerinde yaşanan gelişmelerin toplumların yaşam biçimlerini değiştirdiği gibi kurumların ve sektörlerin birbirleriyle ilişkilerini de doğrudan etkilediğini söyledi.

Saner, bilgi çağına ayak uydurabilen ve bilgi toplumu olmayı başaran ülkelerin, çağdaş dünyayı yakalayıp, yönetecek durumda olacaklarını, gelişime zamanında ayak uyduramayan ülkelerin ise gelişmiş ülkelere göre atılımlarını daha geç yapacaklarını ifade etti.

Türkiye'nin bilgi toplumu olma yolunda gelişmiş ülkelere göre daha geç adımlar atmasına rağmen, özellikle son 5 yılda aldığı kararlar ve attığı cesur adımlar sayesinde potansiyelini ortaya koyduğunu ve kısa sürede gelişmiş toplumları yakaladığını ve bölgesinde hak ettiği noktaya geldiğini dile getiren Saner, bu durumun kendisini gururlandırdığını ve mutluluk verdiğini ifade etti.

Almanya Federal Araştırma ve Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Wolf Duieter Lukas ise Türkiye'nin büyümesinin ve bölgedeki dinamik yapısının etkileyici olduğunu vurguladı. Lukas, Türkiye'nin genç insanlarının girişimcilik ruhunun Almanya'nın örnek alınması gerektiğini ifade etti.

Konferans, yarın sona erecek.

(AA/TUĞ/SEL) FOTOĞRAFLI

 
2 Haziran 2011 Perşembe 23:30
Okunma: 564
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu