Ana Sayfa » Kıbrıs » Saner Bakanlığının Çalışmalarını Anlattı

Saner Bakanlığının Çalışmalarını Anlattı

Saner: "donmuş Bir Proje Olan Kuzey Kıbrıs Havayollarını Yeniden Canlandırabiliriz".

 
 
Saner Bakanlığının Çalışmalarını Anlattı
"ERCAN HAVALİMANI İHALESİ İYİ İŞLİYOR, ŞUANA KADAR 5 FİRMA BAŞVURDU"


"ALETLİ İNİŞ SİSTEMİ BU AY DEVREYE GİRECEK"


"ÜLKEDE ARAÇ SAYISI VE YOLLARDAKİ GELİŞİM PARALEL GİTMİYOR"


Lefkoşa, 8 Temmuz 12 (T.A.K): Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, Kuzey Kıbrıs Havayolları Şirketi'nin şu an "donmuş bir proje" olduğunu belirterek, projenin yeniden toplumla paylaşılarak, yüzde 60 hisse senetlerini halka açabileceklerini ve projeyi yeniden canlandırabileceklerini belirtti. 


Saner, yeni yapılacak olan Ercan Havalimanı ihalesinin işlediğini ve şuana kadar 5 firmanın başvuru yaptığını ifade ederek, ihalenin yerel sermayeye de açık olduğunu kaydetti.


Bakan Saner, Ercan'da bu ay devreye girecek olan "Aletli İniş Sistemi"nden Güney Kıbrıs'ın da yararlanabileceğini söyledi.


Saner, ülke genelindeki yolların standartlarının yükseltilmesi için çalıştıklarını, araç sayısı ile yollardaki gelişimin paralel gitmemesinden dolayı sıkıntıların yaşandığını belirterek, 2004'den 2010 yılına kadar trafiğe katılan araç sayısının 100 binin üzerinde olduğunu bildirdi.


Bayındırlık ve Ulaştırma  Bakanı Ersan Saner, Bayrak Haber'de yayınlanan "Basın Toplantısı" programına katılarak, bakanlığına bağlı konularda açıklamalarda bulundu, özelleştirme ve yol güvenliğinin sağlanmasına kadar birçok konuya değindi.  


YENİ ERCAN HAVALİMANI İHALESİ...


Saner, yeni Ercan Havalimanında şu an ihale aşamasında olduklarını belirterek, "Özelleştirme Yasasının 18. Maddesine göre Ercan Devlet Havalimanını işletme hakkı devri yöntemiyle 25 yıllığına ihaleyi kazanacak firmaya vereceğiz" dedi.


Ercan Havalimanı ihalesindeki sürecin iyi işlediğini ve 5 firmanın teklif verdiğini söyleyen bakan Saner, Ercan Havalimanının yeniden yapılandırılması konusunda ciddi rekabet sürecinin yaşanacağına inanç belirtti. 


Saner, ihalede katılımcılardan 25 bin metre kare uluslararası havalimanı çalıştırma koşulu ile 400 bin metre kare pist, apron ve taksi yolu işletme şartının arandığını söyledi.


Ercan Havalimanı ihalesine başvuran şirketlerin birçoğunun büyük ve deneyimli şirketler olduğunu belirten bakan Saner, basında, başvuran şirket isimlerinin bazılarının doğru yazıldığını kaydetti. Saner, Ercan ihalesine yerel sermayenin de katılma şansının olduğunu dile getirdi. 


Saner, " Yerel sermayeye 'bu havalimanı kapalı' konusuna ben katılmıyorum. Bizim şartnamemizde göre yerel sermayenin katılım oranı minimum tutulmuş. Maksimum ne kadar olabileceğinin kararının bizim kendi yatırımcılarımız istekli iseler bir konsorsiyum kurarak girebilirler. Şu anda bize öyle bir müracaat yok" dedi.


İhalede sabit bir rakam koyup, yap işlet devret yönteminin ötesinde ciroyu yarıştırdıklarını söyleyen bakan Saner, Ercan ihalesinde devletin sadece ciro paylaşımında yer alacağını, maliyete karışmayacağını vurguladı.


Saner, Kıbrıs'ta olası bir çözümü de düşünerek, Ercan Havalimanının konum olarak Baf ve Larnaka'dan daha avantajlı bir durumda olduğuna da vurgu yaptı. 


Ersan Saner, Ercan'da hem yolcu hem uçak trafiğine göre bir düzenlemenin kaçınılmaz olduğunu, yolcu trafiği yanında uçak trafiğinin de önemli olduğunu ifade ederek, tüm bunları düşünerek Ercan'daki projeyi hazırlarken Güney Kıbrıs, Malta, İzlanda ve KKTC'nin incelendiğini anlattı. 


İhaleyi alacak olan şirketin 100 milyon Euro'yu maliye yatırdıktan sonra yatırım için 4 yıllık süre verileceğini anlatan Saner, yatırım süresinin ardından 21 yılda cirodan pay isteneceğini anlattı.


Bir soru üzerine, Ercan Havalimanının Türkiye'deki ilk 5-6 havalimanı arasında yer alacağını vurgulayan Saner, "İzmir ile yarışabileceğiz" dedi.


Ersan Saner, uçakların kötü hava koşullarında da rahatlıkla iniş kalkışını sağlayacak olan "Aletli İniş Sistemi"nin bu ay devreye gireceğini söyledi.  


Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne de çağrıda bulunan Saner, Aletli İniş Sisteminden Rum tarafının da yararlanabileceğini, bunun insanlık için bir hizmet olduğuna dikkati çekti.


KUZEY KIBRIS HAVAYOLLARI...


Bakan Saner, Kuzey Kıbrıs Havayolları şirketinin akıbetinin ne olduğu şeklindeki sorulara da yanıt verdi.


Kuzey Kıbrıs Havayolları şirketinde devlet ve özel sektörle ortaklaşa kurulacak bir model öngördüklerini anlatan Saner, şirketin kurulması için idari her türlü işlemi tamamladıklarını ancak tek sıkıntının yatırım miktarının düşük ve zarar şansının yüksek oluşu olduğunu söyledi.


Saner şunları kaydetti:


"Şirketin kurulması için idari her türlü işlemi tamamlamış bulunuyoruz. O gün konuşulan sermaye 20 milyon dolar idi. Şirketin 3-4 yıl zarar edeceği ortadaydı. Ancak 40-50 milyon dolar yatırımın geri dönüşü daha erken olur ve zarar şansı düşerdi. Proje şu an dondu. Mevcut ortaklarla veya yeni ortaklarımızla rekabet kuruluna başvurup süreci hızlandırıp, işlemi tekrar başlatırız. Sıkıntımız istenilen yatırım miktarının bulunmaması ve zararın karşılanamaması idi."


Saner, toplumsal uzlaşı çerçevesinde basınla işbirliğinde Kuzey Kıbrıs Havayolu şirketinin yüzde 60 hisse senetlerini halka açabileceklerini belirterek, "Hep birlikte basınla katılımcılık ruhu çerçevesinde hisse senetlerini halka açma yolunu da deneyebiliriz. Ben buna da varım" dedi.


YOLLARIN STANDARTLARI...


Yolların standartlarının yükseltilmesi çalışmalarına ilişkin sorulara da yanıt veren Ersan Saner, 2004'den 2010 yılına kadar trafiğe katılan araç sayısının 100 binin üzerinde olduğunu söyledi, araç sayısı ve yollardaki gelişimin paralel gitmemesinden dolayı da sıkıntıların ortaya çıktığını belirtti. 


Karayollarının çalışması sonucu ülke geneline 76 adet bilgi ve ikaz levhası yerleştirildiğini anlatan Saner, bilgi verici levha çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.


Ersan Saner, ada genelinde tüm bölünmüş yollara 50 adet baş üstü levha takılacağını bunun için Türkiye'de ihaleye çıkıldığını söyledi.


Saner, ülkede yol güvenliğine yönelik tedbirler artırılırken "Trafik Eylem Planı" çerçevesinde yolların yapımının da yeniden denetlendiğini ifade etti.


Trafik Eylem Planı çerçevesinde trafiğin sağdan sola kaydırılması haberlerin gerçek olmadığını vurgulayan Saner, toplumu yetiştiren öğretmen kesiminin bu yönde yanlış bir açıklamada bulunmasının kendisini çok üzdüğünü de dile getirdi.


TELEFON...


Telefon Dairesindeki çalışmalarla ilgili sorulan sorular üzerine bakan Saner, AB ile imzalanan liberalleşme çalışmaları çerçevesinde dairenin yeniden yapılandırılması gerektiğini söyledi.


Mevcut alt yapı ve ses sistemlerinin sürdürülebilir bir yapı olmadığı gerçeğine işaret eden Saner,  her eve fiber optik kablo projesini uygulamaya koyacaklarını belirtti ve "Fiber optik kablo projesi ile KKTC'de herkes ABD'deki bir televizyon kanalını anında izleme şansı yakalayacak. Dünya artık data üstünden dönüyor" dedi.


Saner, GSM operatörlerinin eşit şekilde rekabet edebilmesini sağlayacak denetimi de gündeme taşıdıklarını bildirdi. 


"LİMANLARIN GELİŞMESİ ŞART"


Ersan Saner, programın sonunda yeniden yapılandırma ve özelleştirme çalışmaları kapsamında limanlarda da çalışma başlattıklarını söyledi.


Saner, Kuzey Kıbrıs'ın önemli bir destinasyon olduğu gerçeğini dikkate alarak, Limanların gelişmesinin şart olduğunu söyledi.


(EMR/HÖ)


 
8 Temmuz 2012 Pazar 11:08
Okunma: 786
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu