Ana Sayfa » Kıbrıs » Saner: Ercan ihalesi Perşembe sonuçlanacak

Saner: Ercan ihalesi Perşembe sonuçlanacak

Küçük: "yol Projeleriyle Hem Ülkenin Çehresinin Değiştirilmesi, Hem Yolların Emniyetinin Sağlanması Ve  Ulaşımın Da Kısaltılmasını Hedefliyoruz".

 
 
Saner: Ercan ihalesi Perşembe sonuçlanacak
"KISA SÜRE İÇİNDE, 4'Ü TÜRKİYE, 4'Ü DE KKTC'DE OLMAK ÜZERE TOPLAM 8 YOLUN İHALESİNİ GERÇEKLEŞTİRDİK"


SANER: " SİVİL HAVACILIK, KARAYOLLARI, LİMANLAR, POSTA, METEOROLOJİ VE PLANLAMA İNŞAAT ALANINDA VERİLEN HİZMETLER ÜLKE STANDARTLARININ ÜZERİNDE..."


"ÜLKENİN EN BÜYÜK İHALESİ OLAN ERCAN HAVALİMANI İHALESİ PERŞEMBE SONUÇLANACAK... 350 MİLYON EURO'LUK YATIRIM BEKLİYORUZ"


Lefkoşa, 25 Eylül 12 (T.A.K.): Başbakan İrsen Küçük, yol projeleriyle hem ülkenin çehresinin değiştirilmesi, hem yolların emniyetinin sağlanması ve  ulaşımın da kısaltılmasını hedeflediklerine işaret ederek, kısa süre içinde, 4'ü Türkiye, 4 tanesi de KKTC'de olmak üzere toplam 8 yolun ihalesini gerçekleştirdiklerini vurguladı.


Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner ise, Bakanlığı döneminde, sivil havacılık, karayolları, limanlar, posta, meteoroloji ve planlama inşaat alanında verilen hizmetlerin ülke standartlarının üzerinde olduğunu söyledi.


Başbakan İrsen Küçük ile Bakan Saner, Golden Tulip Otel'de basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında, Bakan Saner'in görevde olduğu 2 yıllık süreçteki Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı'yla ilgili icraatlar anlatıldı.


Maliye Bakanı Ersin Tatar'ın da katıldığı kahvaltılı basın toplantısında, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı bürokratları ile ilgili daire müdürleri de hazır bulundu.


BAŞBAKAN KÜÇÜK


Başbakan İrsen Küçük, bayındırlık ve ulaştırmanın, iş yapmak isteyen hükümetlerin öncelikle el atması gerekli saha olduğuna işaret ederek  "çünkü göze hitap eden  ve süratle hizmet veren bir sektördür" dedi.


Yolların çoğaltılması ve emniyetinin artırılması, kalitenin yükseltilmesi konularına özen gösterilmesinin gerekliliğine de vurgu yapan Başbakan Küçük, Ersan Saner'i bu konuda çok başarılı olacağını düşünerek bu göreve atadığını anımsattı.


Küçük, bu süre içinde, gerek Maliye Bakanlığı, gerek TC Lefkoşa Büyükelçiliği'nin katkılarıyla eserleri gündeme getirme ve sonuçlarını alma noktasına geldiklerini kaydetti.


Her yıl bütçede yatırımlar için  kaynak ayrıldığını, son yıllarda bayındırlık ve ulaştırma alanına daha fazla kaynak aktarıldığı ve bunun olumlu sonuçlarının da alınmaya başlandığını anlatan Başbakan Küçük, yeni ekonomik program çalışmaları kapsamında da eksik altyapıların gerçekleşmesi için yine en büyük payın bu bakanlığa ayrılacağı düşüncesinde olduğunu; ön görüşmelerin de bu düzeyde olduğunu vurguladı.


Başbakan Küçük, geçen kısa süre içinde 4'ü Türkiye, 4 tanesini de KKTC'de olmak üzere toplam 8 yolun ihalesini gerçekleştirdiklerine işaret ederek, Türkiye'de ihaleye çıkılan projelerin, Lefkoşa çevre yol projesi, Güzelyurt-Lefke duble yolu, Bafra-İskele yolu ve Alsancak-Güzelyalı yol projeleri olduğunu kaydetti.


Küçük, KKTC imkanlarıyla ihaleye çıkılanları ise Metehan-Gönyeli bağlantı yolu, Yeşilırmak yolu, Hamitköy-Ercan iyileştirme ve yapımı da tamamlanan Ergazi- Kilitkaya  yolu olarak sıraladı.


Bunların gerekli yatırımlar olduğuna işaret eden Başbakan Küçük, bu çerçevede, köylerle kasabalar arasındaki ulaşımın kolaylaştığına, kısaldığına dikkat çekerken, ölümlü kazaların azalmasının da sevindirici olduğunu vurguladı.


Başbakan İrsen Küçük, planladıkları daha başka yol yatırımları da olduğuna işaret ederek hem ülkenin çehresinin değiştirilmesi, hem yolların emniyetinin sağlanması ve  ulaşımın da kısaltılmasını hedeflediklerini kaydetti.


Bir taraftan da, son bir yıl içimde  kırsal kesim arsa dağıtım programlarını hızlandırdıklarını belirten Küçük, amaçlarının genç nüfusu köyde tutabilmek olduğunu ve bu çalışmaların birbiriyle bağlantılı olduğunu anlattı. Son bir yıl içinde 2 binin üzerinde genci arsa sahibi yaptıklarına da işaret eden Küçük, bunu da büyük bir gelişme olarak gördüklerini kaydetti.


Başbakan Küçük, tüm bu çalışmalardan dolayı Bakan Saner, bürokratları ve çalışanları ile Bakanlar Kurulu'na teşekkür etti.


BAKAN SANER


Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, göreve atanmasının üzerinden tam 28 ay geçtiğini belirterek bu çerçevede, bakanlık icraatlarını paylaşmak için bu basın toplantısını düzenlediğini ifade etti.


2010-2012 yılları arasında ekibiyle birlikte birçok proje hazırladıklarına ve KKTC'de ilkelere de imza attıklarına işaret eden Saner, sivil havacılık, karayolları, limanlar, posta, meteoroloji ve planlama inşaat alanında verilen hizmetlerin çok iyi noktaya getirildiğini söyledi.


Saner, tam anlamıyla mükemmele ulaşılamasa da, bu hizmetlerin ülke standartlarının üzerinde olduğunu vurguladı ve daireler bünyesinde yürütülen çalışmaları teker teker anlattı.


PLANMA İNŞAAT DAİRESİ


Planlama İnşaat Dairesi'nin son iki yıl içinde gerçekleştirdiği en önemli çalışmalardan birinin ilk kez düzenlediği uluslararası proje yarışması olduğuna işaret eden Saner,  Kurucu Cumhurbaşkanı Merhum Rauf Denktaş'ın anısının yaşatılması için Denktaş'ın Mezar ve Müzesi  için proje yarışması düzenlendiğini ve bu konudaki hazırlık çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.


Saner, Özgürlük Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük'ü yaşatmak amacıyla hazırlana proje çalışmalarının ise tamamlandığını söyledi.


POSTA DAİRESİ


Bu iki yıllık sürede, posta, damga pulu ve diğer hizmetlere karşılık yıllık 59 milyon TL tahsil edildiğini; 4 milyon 778 de posta gönderisi gerçekleştirildiğini  belirten Saner, Kıbrıs Türk halkına hizmet veren büyüklerin hatırlanması amacıyla da başta Dr. Küçük ve diğer değerli isimler anısına pul serisi yayımlandığını anlattı.


Saner, posta-kod sisteminin yakında KKTC'ye kazandırılacağını açıkladı.


METEOROLOJİ


Bakan Saner, meteoroloji alanında da mevcut istasyon ve uydu sistemleri sayesinde yüzde 98'lerin üzerinde doğru hava tahmini yapılabildiğine işaret ederek, zamanında tahmin ve paylaşım adına hizmetlerin iyi bir noktada olunduğunu kaydetti.


TELEKOMÜNİKASYON


Telekomünikasyon hizmetlerinin artık liberalleşme sürecine gireceğine işaret eden Saner, AB ile başlattıkları liberalleşme çalışmalarının  devam ettiğini söyledi. Saner, yapılan çalışmalar neticesinde telekomünikasyon hizmetlerinin halka kesintisiz bir şekilde ve sürdürülebilirlik ilkesine bağlı olarak verilebilmesi için bakanlığın çalışmalarını sendikalar, sivil toplum örgütleri ve  iletişim sektörü ile birlikte sürdürmekte olduğunu anlattı.  KKTC'de kesintisiz iletişimin sağlanması için Türkiye'den KKTC'ye 2. fiber optik kablonun döşendiğini anımsatan Saner, yılbaşında geçen Elektronik Haberleşme Yasası'yla sektörü bağımsız olarak  denetlemeye başladıklarını kaydetti.


LİMANLAR


Limanların ticaret ve ekonominin en önemli noktaları olduğuna ancak gemi trafiğinde son yıllarda ciddi bir düşüş yaşandığına işaret eden Saner, bunu, gemi taşımacılığına farklı bir boyut kazandırılması gerektiğinin ikazı olarak değerlendirdi.


Turistlerin deniz yolunu neden tercih etmediğinin nedenleri üzerinde durulması ve limanların iyileştirilmesinin gerekliliği üzerinde duran Saner, ülkede geniş liman yapılamasının ekonomi ve turizme olası katkılarının da düşünülmesi gerektiğini kaydetti.


Saner Gazimağusa Limanı'ndaki düzenleme projesiyle duvarların yıkılmasıyla çağdaş bir görünüm sağlandığını da anımsattı.


SİVİL HAVACILIK


Sivil havacılık alanında çok ciddi projeler üzerinde çalıştıklarını dile getiren Bakan Saner, hava sistemleri konusunda çok iyi teknik donanıma sahip olunduğunu belirtti.


Radar istasyonlarındaki iyileştirme çalışmalarını da anlatan Saner, Ercan havalimanında yıllardır sorun olan ve eksikliği yaşanan ILS (Aletli İniş Sistemi)'nin de Ağustos ayında devreye girdiğini, gelecek ay içinde açılışının yapılacağını açıkladı.


Bakan Saner, uçuş trafiğindeki artışı da detaylı rakamlarla ortaya koyduğu basın toplantısında, ayda ortalama 2 bin uçuş yapıldığını, son yıllarda geçmiş dönemlere kıyasla yüzde 300'lerin üzerinde artış yaşandığını anlattı.


ERCAN İHALESİ PERŞEMBE GÜNÜ ŞEFFAF ORTAMDA SONUÇLANACAK... Gelinen noktada Ercan Havalimanı'nın yetersiz kaldığını ve yeniden elden geçirilerek günün koşullarına göre ihtiyaçlara cevap verecek şekle dönüştürülmesi için 1 yıldan fala bir süredir çalışmaların sürdüğünü anlatan Saner, Ercan Havalimanı'nın brüt alanını 152.5 metrekareye çıkaracak proje ihalesinin perşembe gün sonuçlanacağını söyledi. 


Bakan Saner, hizmet üreten ve işleten devlet anlayışından politika belirleyen ve regüle eden devlet anlayışına geçme hedefleri doğrultusunda, adaya yaraşır bir havayolu yaratılması temennisinde bulunarak; ülkenin en büyük ihalesi olarak nitelediği bu yatırımda devletten tek kuruş çıkmayacağını ve 350 milyon Euro'luk yatırım beklediklerini vurguladı.


Projeyle ilgili görsel sunumun da yapıldığı basın toplantısında, yeni havaalanıyla ilgili verilen bilgiler şöyle:


"Terminal Binası + Otel: 82.911 m2; Bodrum Otopark: 69.589 m2; Ticari alanlar:13.428 m2; 62 adet check in bankosu; 24 adet pasaport kontrol noktası; 756 adet oto park ve 76 adet otobüs park yeri; 8 körük ve hydrant sistemi; 2. yeni pist; Tünel alt geçit (3 gidiş, 3 geliş)."


Bakan Saner, bir soruya karşılık, en son teklif verme gününün Perşembe olduğunu ve aynı gün sonuçlanacak ihale için 8 firmanın ihale dosyaladığını, o gün şeffaf  bir ortamda ve TV kanallarından da naklen yayınlanacak bir ortamda, 7 kişilik komisyon tarafından en yüksek 4 ve sonra da 3 teklifin değerlendirileceğini anlattı.


Bir başka soruya karşılık Ercan'daki yatırım sırasında, araç-gereç ve benzer her türlü imkanın KKTC'den sağlanacağını vurguladı.


Maliye Bakanı Ersin Tatar da, söz alarak, söz konusu yatırımın teşvik kapsamında olmadığına, bu nedenle ülkeye de vergi doğacağına ve ödeneklerin KDV'ye tabi olacağına işaret ederek "maliyenin de biraz yüzü gülecek" dedi.


KARAYOLLARI Karayolları Dairesi bünyesinde yürütülen yol yapım ve trafik güvenliğinin artırılması yönündeki çalışmalardan da övgüyle söz eden Bakan Saner, son yıllarda trafiğe giren araç sayısındaki artışa dikkat çekerek aynı doğrultuda altyapı çalışmalarına da hız verdiklerini anlattı.


Şu anda ülkedeki araç sayısının 158 bin 897'e ulaştığına dikkat çeken Saner, sadece 2003-2010 yılları arasında trafiğe giren araç sayısının 113 bin olduğunu söyledi.


Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, trafik kazalarında ölümlü kazaların azalmasının sevindirici olduğunu ancak hiç olmamasını arzu ettiklerini belirtirken emniyet tedbirleri ve yol güvenliği çalışmalarının meyve vermeye başladığının görüldüğünü kaydetti.


Bu çerçevede, karayollarında çıkılan ihalelerin de son yıllarda artarak 115 milyon TL'ye ulaştığını ifade eden Saner, TC yetkililerine katkılarından dolayı teşekkür etti.


Bakan Saner, yol güvenliğinin artırılması çalışmaları kapsamında, aydınlatma, tabelalar, New Jersey ve metal korkuluklar ile peyzaj alanında yapılan yatırımlarla ilgili detaylı bilgiler de verdi.


Basın toplantısında, ihalesi tamamlanan ve gelecek ay temeli atılması planlanan Lefkoşa-Girne Çevre Yolu alt-üst geçit projesiyle ilgili de görsel bir sunum yapıldı.


Bakan Saner, takım olarak çalıştıklarını da belirterek tüm bürokratlarına ve çalışanlarına da teşekkür etti.


SORULAR


Basının sorularının da yanıtlandığı basın  toplantısında, bir basın mensubunun sorusu üzerine Başbakan İrsen Küçük, bir konuşması sırasında kullandığı "taşra"  ifadesiyle  köylü demek istemediğini; "taşra politikası" yapılmasını eleştirdiğini kaydetti.


Küçük, "belli bir kademeye gelmiş kişilerin, özellikle de bakanların bölgecilik yapması kadar kötü bir şey olamaz... bunu kastettim" dedi.

 
25 Eylül 2012 Salı 14:13
Okunma: 939
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu