Ana Sayfa » Kıbrıs » Saner ile Atun Akdeniz Ticareti ve Liman Kentleri Kongresine Katıldı

Saner ile Atun Akdeniz Ticareti ve Liman Kentleri Kongresine Katıldı

Saner: "izolasyonlar Neticesinde Dünyayla Direkt Ticaret, Direkt Ulaşım Konusunda Çok Büyük Sıkıntılar Çekiyoruz".

 
 
Saner ile Atun Akdeniz Ticareti ve Liman Kentleri Kongresine Katıldı
ATUN:" AMBARGOLAR, DIŞ TİCARETİN GELİŞMESİNİN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGEL"


Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner ile Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun Akdeniz Ticareti ve Liman Kentleri Kongresi'ne izolasyonların KKTC önündeki en büyük engel olduğunu vurguladı.


Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Basın Bürosu tarafından verilen bilgiye göre, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner ile Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun Mersin'de yer alan 3'üncü Akdeniz Ticareti ve Liman Kentleri Kongresi'ne katıldı.


Akdeniz'de lojistik altyapının geliştirilmesi, ticaret ve turizmin geliştirilmesi amacıyla düzenlenen kongreye, Türkiye Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan da katıldı.


SANER


Kongredeki konuşmasında Bayındırlık ve Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı H. Ersan Saner, Kıbrıs Türk halkına uygulanan izolasyonlara dikkat çekerek, izolasyonlar neticesinde dünyayla direkt ticaret, direkt ulaşım konusunda çok büyük sıkıntılar çektiğini ifade etti.


Saner, Kıbrıs Müzakereleri ile ilgili olarak ise Kıbrıs Türk tarafının kesin ve kalıcı çözüme ulaşmak çaba harcarken benzer yaklaşımın Güney Kıbrıs Rum yönetimi tarafından gösterilmemesinin Kıbrıs Türkünün çözüme olan inancını zayıflattığını söyledi.


Cruıse Turizmi ile ilgili olarak ise Saner, KKTC'nin Gazimağusa ve Girne'de olmak üzere iki tane limanı bulunduğunu belirterek, Kuzey Kıbrıs'ın Akdeniz çanağında çok önemli bir turizm destinasyonu olduğunu ve limanların yeniden yapılandırılması için çalışmaların başlatıldığını kaydetti.


GAZİMAĞUSA LİMANI CRUİSE GEMİLERİNE HİZMET VEREBİLMELİ


Gazimağusa Limanının dünyadaki gelişmiş cruise gemilerine hizmet verebilmesi için mutlaka geliştirilmesi gerektini  ifade eden Saner "Aksi taktirde Kıbrıs konusunda varılacak herhangi bir uzlaşı sonrasında fiziki olarak eğer bizler bu gemileri ülkemizde ağırlayamazsak işte sorun o zaman başlar" dedi.


Saner, "Bizler de Cruises Turizmine aday olmak zorundayız" dedi.


Saner ayrıca ülkede yol güvenliğinin ve standartlarının arttırılması, II. Fiber optik kablo projesi, Ercan Devlet Havalimanın geliştirilmesi gibi projelerin de bulunduğunu kaydetti.


ATUN


Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun ise hizmetler sektörünün, Gayrı Safi Milli Hasıla içinde yüzde 68,7 oranında paya sahip olduğunu, turizm alanında 2009 yılından bu yana sağlanan gelişmenin  istikrarlı bir şekilde devam ettiğini söyledi.


Ülkeye gelen yolcu sayısında 2011 yılının 4'üncü çeyreğinde bir önceki yılın yine aynı dönemine göre yüzde 16,5 oranında artış sağlandığını, turistik tesislerin konaklamasında da  yüzde 13,2 gelişim gösterdiğini belirten Atun, ekonomide 2010 yılında yüzde 3.6, 2011'de yüzde 4.5 oranında büyüme sağladığını söyledi.


KKTC'nin,  herşeye rağmen gelişen,büyüyen, yatırımlara açık, turizm, eğitim, ulaştırma ve  enerji alanlarında iyi potansiyele sahip ülke olduğunu ifade eden Bakan Atun, "Gaz ve petrol aramaları ile, TC'nden boru hattı ile su nakli projesi ile, TC'den denizaltı kablo vasıtası ile elektrik bağlantısı projesi ile daha da güçlenmeye aday bir ülkedir" dedi.


KKTC'ne empoze edilmiş olan temelsiz, insaniyetle bağdaşmayan ambargoların, dış ticaretin gelişmesinin önündeki en büyük engel olduğunu belirten Atun, "ambargo, bir utanç duvarıdır"dedi.


Atun, "Bu duvarın tuğlalarının sökülmesine katkısı olan herkes, bundan gurur duyacaktır. Bunu aşmak adına dinamiklerini güçlendirmek için çalışan, ve her koşul ve ortamda dış dünya ile entegrasyonunu daha da güçlendirmek için çaba sarfeden bir KKTC vardır" dedi.


İstanbul'da katıldığı Dünya Ekonomik Forumuna da değinen Bakan Atun, Forumun açılışında Türkiye Başbakanı Erdoğan'ın ifade etmiş olduğu, "tüm dünyanın büyük bir köy olduğu ve bölgesel işbirliğinin önemine değinerek, bölgede komşu ülkelerle işbirliği yapmayanların, bölgenin güvenlik ve refahından yeterli payı alamayacağına" ilişkin sözlerinin, şu anda gerek siyasi gerekse ekonomik açmazları olan tüm ülkelerce ve özellikle Doğu Akdeniz ülkelerince iyi anlaşılması gerektiğini belirtti.


"RUM TARAFININ SAMİMİYETSİZLİĞİ"


Bakan Atun, KKTC üzerinde duran, "temelsiz ambargoların muhafızlığını" yapan Güney Kıbrıs'ın, halkların, sermayenin, malların ve hizmetlerin serbest dolaşımı ilkesi ile oluşan Avrupa Birliğine 1 Temmuzdan itibaren başkanlık edecek olmasının, önemli bir çelişki ve samimiyetsizliğin ifadesi olduğunu belirtti.


Atun, "Doğu Akdeniz bölgesinde, ticaretin daha da serbestleşmesi, insan dolaşımının kolaylaştırılması, buna imkan verecek altyapılara yatırım yapılması, bu bölgenin gerek turizm, gerekse ticaret potansiyelini daha da artıracaktır. AB'ni arkasına alarak, KKTC'ne ve TC'ne sırtını dönen Güney Kıbrıs yönetimi de son derece önemli ekonomik sorunlarla karşı karşıya gelmiş durumdadır. Enerji alanında da yine teknik koşullar nedeniyle açmaza girecekleri de ortadadır. bölgesel işbirliği felsefesi ile bizlerin, barışçıl çağrılarına ve çabalarımıza olumlu yanıt verdiği takdirde birçok sorununa da çare bulacağına inanıyorum. Adada, tek yönlü ve dar kapsamlı ticaretin yapılması yerine, YHT'nin, tüm mal ve hizmetlerin nerede üretildiği kaygısı taşınmadan ticaretine imkan verecek hale gelmesiyle, GK-KKTC-ve TC arasında en az 4 milyar EUR değerinde bir ticaret hacmi meydana geleceğine inanıyorum" dedi.


Atun finansal sistemi çökme noktasına gelen, Güney Kıbrıs'ın, KKTC ve TC ile uzlaşmaktan ve işbirliğinden kaçtığı sürece, sorunları daha da derinleşeceğini ve  daha da büyüyeceğini belirtti.


Kongreye, Limanlar Dairesi Müdürü Serdar Canaltay ,Gazimağusa Liman Başkanı Ahmet Dökmecioğlu, Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Özel Kalem Müdürü Koralp Şerifoğlu ve Mersin Konsolosu Zaliha Erden ile KKTC işadamları da katıldı.


TAK


 
7 Haziran 2012 Perşembe 20:33
Okunma: 874
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu