Ana Sayfa » Kıbrıs » Saner İstanbul'da 7. Uluslararası Elektronik Haberleşme Düzenleyiciler Konferansı'na Katıldı

Saner İstanbul'da 7. Uluslararası Elektronik Haberleşme Düzenleyiciler Konferansı'na Katıldı

Lefkoşa, 21 Haziran 12 (T.a.k): Bayındırlık Ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner İstanbul'da Yer Alan 7. Uluslararası Elektronik Haberleşme Düzenleyiciler Konferansı'na  Katıldı..

 
 
Saner İstanbul'da 7. Uluslararası Elektronik Haberleşme Düzenleyiciler Konferansı'na Katıldı

Bakanlık'tan yapılan açıklamaya göre, "Elektronik Haberleşme Sektöründeki Eğilimler: Fırsatlar, Tehditler" konusunun ele alındığı konferansta, Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı H. Ersan Saner, Türkiye Cumhuriyeti Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu Başkanı Tayfun Acarer birer konuşma yaptı.

SANER

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı H. Ersan Saner konferansta yaptığı konuşmada, bilgi çağında bulunulduğunu söyledi ve bilgi çağına ayak uyduran ve bilgi toplumu olmayı başaran milletlerin çağdaş dünyayı yakalayıp yöneten durumunda olduklarını kaydetti.

Bu değişime zamanında ayak uydurup hızla gerekli kararları alarak korkmadan değişimi gerçekleştirmeyenlerin ise yönetilmeye mahkum olacaklarını ifade eden Saner, bilişim çağında,  ülkelerin; büyüme, rekabet etme, istihdam sağlama, dünya ekonomisinde pay sahibi olmaları, bilişim ve teknoloji alanında sahip oldukları üstünlüğe bağlı olduğunu kaydetti.

Saner, "Dünya gündemini takip edenler bilirler; yakın geçmiş zaman içerisinde, ABD Başkanı Barack Obama, Silikon Vadisi'nin 10 milyarderi ile aynı masada buluşmuş, buluşmanın gündeminde ise; başta eğitim olmak üzere, Araştırma- Geliştirme çalışmaları, istihdam ve gençlerin teknolojik çalışmalara ve mühendisliğe, yönlendirilmesi gibi konular tartışılmıştı. İlgili buluşma, bilişim sektörü gündeminde, çok geniş bir şekilde, yer almakla birlikte, konudan bağımsız, tüm sektörler ve yatırımcılar tarafından da dikkatle izlendi" diye konuştu.

AB Müktesebatı ile uyumlu Elektronik Haberleşme Yasası'nın KKTC Meclisi'nde onaylanarak yürürlüğe girdiğini anlatan Saner, yasaya bağlı tüzüklerin hazırlanmasına ise TC Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun destekleri ile devam edildiğini ifade etti.

Bu mevzuat ile bilgi ve iletişim sektörünün şeffaf, rekabete açık, istihdam arttırıcı ve tüketici memnuniyeti yaratan bir sektör haline geleceğinin kesin olduğunu vurgulayan Saner, "Yasayı yürütecek Kurulun atanma prosedürü Sn. Cumhurbaşkanının bugün atayacağı üye ile tamamlanmış olacaktır. Kısa sürede bağımsız, hesap verebilir ve eşitlikçi Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumunun kurulması ve sektörün gelişerek büyüyeceğine imkan tanıyacağına inanmaktayız" dedi.

Saner, yine AB ile yürütülen Bilgi ve İletişim altyapısının çağa uygun bir teknolojiye ulaştırılması amacı ile başlatılan Yeni Nesil Şebeke (Next Generation Network, NGN) yatırımlarının büyük ölçüde tamamlanmış olup sistemlerin ana şebekeye bağlanması ve yeni şirkete devri için yasal çalışmaların devam ettiğini ifade eden Saner şöyle konuştu:

"Böylelikle ülkemiz IP tabanlı altyapısı ile en yeni Bilgi ve İletişim hizmetlerinin verilebildiği modern bir kablolu altyapıya kavuşmuş olacaktır. Bu projenin de yine ülkemize gelecek olan yatırımlara büyük katkı sağlamasını hedeflemekteyiz. Bunun yanında Ülkemizin, Anavatanımıza ve Dünyaya tek bağlantımız olan deniz altı fibere ek olarak Türk Telekom'un katkıları ile Samandağ-İskele arasına ikinci denizaltı fiber hattı çekilmiş ve sistemimize bağlantısı gerçekleşmiştir. Bu iki hat bağlanarak birlikte çalışmaları sağlanmıştır. Böylelikle ülkemizin dış Dünya ile bağlantı kapasitesi artırılmış, yedeklenmiş ve daha güvenli bir duruma getirilmiş olmuştur".

7 Milyar Dünya nüfusunun 2 Milyar 450 Milyon kişisinin internet kullandığını, bu rakamın 1.1 Milyar kişisinin 25 yaşın altında olduğunu dile getiren Saner şunları anlattı:

"KKTC'deki internet kullanıcısının %80 olduğunu kabul edersek. Geleceğe yönelik fırsatların dünyada hangi tip yatırımlara imkan tanıyacağını açıkça göstermektedir. Dünyada 2011 sonu itibari ile 6 Milyar cep telefonu bulunmaktadır. Dünyada Cep telefonu piyasasındaki penetrasyon oranı %87 ye ulaştı. Gelişmekte olan ülkelerde bu oran %79 lara ulaşırken İTÜ'nün rakamlarına ülkemizdeki penetrasyon oranı %150 olması teknolojiyi kullanmak adına genç ve dinamik KKTC nüfusunun bu tip yatırımlara ne kadar duyarlı olduğunu göstermektedir". 

Saner, KKTC'nin genç, nitelikli ve teknolojiye yatkın bir nüfusa sahip olmasının, mobil iletişimde penetrasyon oranının yüzde 150'nin üzerinde olmasının avantaj olarak öne çıktığını da dile getirdi.

(ÖZ/HÖ)

 
21 Haziran 2012 Perşembe 17:44
Okunma: 516
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu