Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Şarlis'ten Dramatik Çağrı

Şarlis'ten Dramatik Çağrı

"olduğu Gibi Onaylayın, Treni Kaçırabiliriz... Çok Kritik Aşamadayız, Herşey Alaşağı Olabilir".

 
 
Şarlis'ten Dramatik Çağrı
"EKONOMİNİN TOPLAM YENİDEN FİNANSMAN İHTİYACI, RUS KREDİSİ HARİÇ; 17-17,5 MİLYAR EURO'YA YAKLAŞTI, BU GSYİN'IN YÜZDE 100'Ü DEMEK"


BORÇ GSYİH'NIN YÜZDE 140'INA ULAŞIRSA KİT'LER'İN ÖZELLEŞTİRİLEBİLİR


SOSYAL ÖDENEKLERDE TOPLAM 113 MİLYON EURO KESİNTİ, TAŞINMAZ MALLARA AĞIR VERGİ


Lefkoşa, 8 Aralık 12 (T.A.K.): Güney Kıbrıs Troyka ile ilke anlaşmasına vardığı memorandum çerçevesinde çıkarması gereken yasaları Rum kamu borcunun sürdürülebilirliğinin ele alınacağı 13 Aralık'taki Eurogroup toplantısına kadar geçirmeye çalışıyor.


Fileleftheros "Kıbrıs İçin Dramatik Saatler... Pimco'nun Anahtar-Raporu Çok Şeyi Belirleyecek... 10 Milyar Euro İçin Tutuşuyoruz" başlıklı manşet haberinde Rum Yönetimi'nin, kamu borcunun miktarı konusuna odaklanabilmek için, memorandum sözleşmesinin tedbirlerini önceden benimseyip bunları 13 Aralık'taki Eurogorup toplantısına sunmak istediğini yazdı.


Gazeteye göre bir yandan zaman diğer yanda ihtiyaçların oluşturduğu baskı altında bulunan Rum Maliye Bakanı, dün, Meclis Genel Kurulu'na dramatik bir çağrı yaparak, geri kalan 24 yasa taslağının üzerlerinde hiçbir değişiklik ve/veya düzeltme yapılmaksızın Perşembe gününe kadar geçirilmesini istedi.


"ÇOK KRİTİK AŞAMADAYIZ, HERŞEY ALAŞAĞI OLABİLİR"


Şarlis "Çok kritik bir aşamadayız. Her şey alaşağı olabilir. (Troyka ile) ilke anlaşmasına varmamız her şeyin bittiği anlamına gelmez, önümüzde daha kat etmemiz gereken zor ve uzun bir yol var. Treni kaçırma tehlikesindeyiz" ifadesini kullandı.


Rum kamu borcunun miktarına ilişkin ilk değerlendirmenin bugün yapılabileceğine işaret eden gazeteye göre, yeniden sermayelendirilmesi için gereken meblağı belirlemek maksadıyla Rum bankalarını inceleyen Pimco isimli uluslararası kuruluşun ara raporunun bugün sabahın erken saatlerinde Troyka'ya ve Rum Merkez Bankası'na gönderilmesi söz konusuydu. Rum radyosu ara raporun adı geçen mercilere gönderildiğini teyit etti.


Haberde Rum memorandumuyla ilgili bundan sonra atılacak adımların, Pimco ara raporunda yer alacak (eğer yer alırsa) Rum bankalarının ihtiyaç duyacağı sermaye meblağına göre belirleneceği, toplam kamu borcu Gayri Safi Yurtiçi Hasıla ( GSYİH)'nin yüzde 120'sine yakın tutulabilmesi halinde gelişmelerin daha süratle ilerleyeceği kaydedildi.


Gazete ara rapor konusu gündeme geldiğinden beri, değerlendirmenin nihai meblağın çok uzağında kalma tehlikesinden dolayı Pimco'nun çekinceler ortaya koyduğunu yazdı.


BORÇ GSYİH'NIN YÜZDE 140'INA ULAŞIRSA KİTLER'İN ÖZELLEŞTİRİLEBİLİR


Habere göre Rum Maliye Bakanı Şarlis dün, bankaların yeniden sermayelendirilmesi için 10 milyar Euro gerekmesi halinde kamu borcunun GSYİH'nın yüzde 140'ına yaklaşacağını, bunun da uluslararası kreditörlerin kamu iktisadi teşebbüslerinin özelleştirilmesini talep etmesi de dahil bütün ihtimalleri gündeme getireceğini söyledi.


Rum ekonomisinin toplam yeniden finansman ihtiyacının, Rus kredisi hesaba katılmadan 17-17,5 milyar Euro'ya yaklaştığını, bu meblağın, GSYİH'nın yüzde 100'ü demek olduğunu anlatan Şarlis, Rum bankalarının gerçek ihtiyaçlarının Haziran 2013'te saptanacağına işaret etti.


SOSYAL ÖDENEKLERDE TOPLAM 113 MİLYON EURO KESİNTİ


Gazete "Devlet Refahı Alçıda" başlıklı haberinde yapılan yeni düzenlemelerle toplam 21 ödeneğin kaldırıldığını veya azaltıldığını; sosyal ödeneklerde 113 milyon Euro kadar kesinti yapıldığını kaydetti.


Elde edilecek en büyük tasarrufun annelik ödeneğinin kaldırılması ve iskân planlarıyla ilgili ödeneklerin azaltılmasından sağlanacağını belirten gazete, Sosyal Hizmetler Dairesi giderlerinin azaltılmasından 12 milyon 800 bin; Sosyal Entegrasyon Dairesi'nden 3 milyon 492 bin ve Sosyal Sigortalardan 14 milyon 762 bin 729 Euro tasarruf edileceğini belirtti.


TAŞINMAZ MALLARA AĞIR VERGİ


Habere göre Rum Yönetimi, taşınmaz mallara 2013 yılında uygulayacağı yeni vergilendirmeyle 69 milyon Euro gelir elde edeceğini hesaplarken bundan en çok etkilenecek iki sektör olan turizm (otelciler) ve yatırımcılar, devlet kasasına gidecek gerçek meblağın 200 milyon Euro'ya ulaşacağını ileri sürüyor.


Politis Şarlis'in dün Rum Meclis Genel Kurulu'nda yaptığı dramatik çağrıyı okurlarına manşetten "Yasa Tasarılarının Oylanması Konusunda Şarlis'ten Meclise Dramatik Çağrı... Olduğu Gibi Onaylayın Çünkü Yok Oluyoruz" başlığıyla aktardı.


Habere göre Şarlis Rum bankaları kara deliğinin (sermaye gereksinimleri) 10 Milyar Euro olması halinde bunun, kamu borcunu GSYİH'nın yüzde 140'ına fırlatma tehlikesi bulunduğuna vurgu yaptı. Böyle bir durumda KİT'lerin özelleştirilmesi tehlikesi ile karşılaşacaklarını söyleyen Şarlis özelleştirme yapılırsa borcun GSYİH'nın yüzde 110'una düşeceğini söyledi.


Alithia "Şarlis Özelleştirmeleri Dolaylı Haber Verdi" başlıklı haberinde Şarlis'in, Pimco ara raporundan, kamu borcunu sürdürülemez olduğu ortaya çıkarsa memorandumda yer alan kamu iktisadi teşebbüslerinin özelleştirilmesi maddesinin uygulanabileceğini söylediğine dikkat çekti.


(ŞA/HY)


 
8 Aralık 2012 Cumartesi 11:09
Okunma: 672
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu