Ana Sayfa » Kıbrıs » Savunacak avukat bulunamadı

Savunacak avukat bulunamadı

Hukuk camiası Mustafa Diker cinayetini tartışıyor. Cani babayı savunacak avukat bulunamadı. Cezaevinde ise, olası bir taşkınlığı önlemek için baba, amca ve üvey anne için izole bir alan hazırlanıyor

 
 
Savunacak avukat bulunamadı
Linç Edeceklerdi...AVUKAT BULUNAMIYOR… Mustafa Diker’e tecavüz eden, sonra da öldüren babayı savunacak avukat bulunamadı. Hukuk camiası, “cinayet ve tecavüz” cezasının ayrı ayrı çekilmesinin bir nebze kamu vicdanını rahatlatacağını düşünüyorAYRI KALACAKLAR…
KKTC Merkezi Cezaevi’ndeki mahkumlar öfke içinde Erol Diker, İbrahim Diker ve Özlem Diker’i bekliyor. Bu nedenle cinayet zanlılarını diğer mahkumlardan korumak için, Merkezi Cezaevi’nde ayrı bir “hücre” hazırlanıyor“KAMUOYU İDAM BEKLİYOR”
… Emekli Yargıç Hasan Sözmener: “Çocuğunu öldüren oldu. Tecavüz eden de oldu ancak ilk kez iki suç bir arada işlendiği iddiasını ilk kez yaşıyoruz. 40 yıl artı 14 yıl olduğunda kamuoyunun vicdanı rahatlar mı? Zannetmiyorum. Kamuoyu idam bekliyor. O da, şu anki yasalarımıza göre mümkün değil”“AVUKATLIĞINI KATİYETLE ALMAZDIM”…
Menteş Aziz: “Hazreti Nuh zamanından beri avukatım. Bırakın KKTC tarihini 1571 yılından bugüne böylesi bir cinayet olayı yaşanmadı. Ensest ilişki yaşandı ancak böylesi bir cinayet ilk. Bu davanın avukatlığını katiyetle almam”“BÖYLE BİR REZALET GÖRMEDİM”…
Emekli Savcı Altan Erdağ: “Savcılık ve avukatlık dönemimde böyle rezalet bir dava görmedim. Onun için bu korkunç suçu işleyenlerin cezalarını ayrı ayrı çekmesi görüşündeyim. Bu kişilere cezada indirim de kabul edilemez”“CEZA 40 YILLA SINIRLI OLMAMALIDIR”…
Avukat Hasan Yücelen: “Bu davada verilecek ceza 40 yılla sınırlı olmamalı. Sadece öldürme fiili değil, diğer hareketler de cezalandırılmalı. Davayı benim alacağım yönünde bir söylenti çıktı. Ancak kesinlikle bu suç, vicdan muhasebesi yapılması gereken bir suç olduğu için bu da benim vicdanımı rahatsız edeceğinden böyle bir davayı kabul etmem mümkün değil”KKTC tarihinde “ilk kez” bir çocuk babası tarafından tecavüze uğrayıp, planlı bir şekilde öldürüldü. Benzer bir olayın, Türkiye tarihinde de yaşanmadığı öne sürülüyor. 
Toplumda infial yaratan cinayetle ilgili hukukçular, çocuğuna tecavüz edip, feci şekilde öldüren baba, amca ve üvey anne için verilecek cezanın, Fasıl 154 Ceza Yasası’nda “Taammüden adam öldürme” suçuna öngörülen 40 yıl verilerek sınırlı kalmaması görüşünde. 
Hukukçular, böylesi bir davada cinayeti işleyenlere 40 yıl ceza yanında, tecavüz için verilecek cezayı zanlıların ayrı çekmesi yönünde bir karar verilebileceğini gündeme getirdi. 
7 yaşındaki Mustafa’nın babası tarafından tecavüz edilmesi, ardından da dövülerek ve boğularak öldürmesi olayı toplumda derin bir yara açtı.Cezaevi hazırlanıyor

Kuzey Kıbrıs tarihinde işlenen korkunç olayın faillerine duyulan nefret ve öfkeden ötürü polis yoğun güvenlik önlemleri alıyor. 
KKTC Merkezi Cezaevi’ndeki mahkumlar öfke içinde Erol Diker, İbrahim Diker ve Özlem Diker’i bekliyor. Bu nedenle cinayet zanlılarını diğer mahkumlardan korumak için, Merkezi Cezaevi’nde ayrı bir “hücre” hazırlanıyor.
Üç katil zanlısının diğer mahkumlar gibi koğuşa yerleştirilmeyeceği ve tek bir hücrede, izole bir şekilde kalacakları bilgisine ulaşıldı.Cezaevinde beklenti var

Kamuoyunda oluşan tepkiler, cezaevine de yansıdı. Mahkumların gardiyanlara sık sık, “Onu bize verin” dediği ve cezaevi yönetiminin de büyük endişe duyduğu öğrenildi.
Cezaevi yönetimi, ortaya çıkacak yeni bir suçu önlemek için, Mustafa Diker olayıyla ilgili kısa süre sonra cezaevine gönderilmesi beklenen baba Erol Diker, amca İbrahim Diker ve üvey anne Özlem Diker’i ayrı bir hücrede tutma formülünü geliştirdi.


Hukukçular: “Böylesi bir cinayet ilk”
Havadis’e konuşan hukukçular, emekli savcı ve emekli yargıçlar, KKTC’de ilk kez bir çocuğun, hem tecavüze uğrayıp, hem de planlı bir şekilde öldürüldüğüne dikkat çekti. 
Hukukçular, 7 yaşındaki Mustafa’nın babası Erol Diker, amcası İbrahim Diker ve üvey anne Özlem Diker’e verilecek cezanın “müebbetle” sınırlı kalmaması noktasında ortak görüş bildirdi.Hukukçular, davayı kabul etmiyor

7 yaşındaki Mustafa’yı korkunç şekilde öldürenlerin avukatlığını kimin yürüteceği konusunda da bir merak var. 
Havadis’e konuşan birçok avukat, “Adaletin sağlanması için de bir savunma hakkının verilmesi gerekir ancak bunun metodu ve şekli nasıl olacak? Mahkeme savunma hakları için bir avukat atayacaktır. Ancak gönüllü olarak bu davayı alabilecek avukatın çıkabileceğini düşünmüyoruz” görüşünde. 
Bu dava, yasanın öngördüğü öldürme suçunu içermesinin yanı sıra tecavüz ve işkence gibi suçlar da içermesi nedeniyle suçun vahametini artırdı. Bu yüzden hukukçular da bu davayı almak istemiyor.

Menteş Aziz: “Bu davanın avukatlığını katiyetle almazdım”
KKTC mahkemelerinde 52 yıldır avukatlık yapan ve en iyi ceza avukatlarından biri olan Menteş Aziz, “Hazreti Nuh zamanından beri, bırakın KKTC tarihini 1571 yılından bugüne böylesi bir cinayet olayı yaşanmadı. 52 yıl avukatlık yaptım. Ensest ilişki yaşandı ancak böylesi bir cinayet ilktir” dedi. 
Menteş Aziz, 7 yaşındaki Mustafa’nın tecavüze uğrayıp, planlı bir şekilde öldürüldüğü olayla ilgili şu görüşü savunuyor:
“Bu normal bir cinayet değil. İnsanlık dışı bir suçtur. Ceza Yasası’nın yasakladığı davranışları içeriyor. İşkence var. Tecavüz var. Doğaya aykırı cinsel ilişki var. Savcılık’ın tüm olgularını doğru kabul edersek, sanıklara verilecek ceza müebbetle sınırlı kalmamalıdır. Bu davanın avukatlığını katiyetle almazdım.”Altan Erdağ: “40 yıl az, daha ağır bir ceza verilmeli”

Emekli Savcı Altan Erdağ, 7 yaşındaki Mustafa’yı tecavüz edip, işkence ile öldüren baba, amca ve üvey anneye verilecek cezanın mahkemenin takdirine kaldığını belirtti.
Erdağ, zanlılar aleyhine getirilecek “Taammüden adam öldürme” ve “Tecavüz” suçlarının birbirinin alternatifi olmadığına dikkat çekerek, şöyle devam etti:
“Bu davada bir olay yoktur. İki olay vardır. Hem ırza geçme, hem de öldürme var. Dolayısıyla bir suç, diğer suçun alternatifidir denemez. Bazen bir hareket birden çok yasa maddesini ihlal edebilir. Bu davada mahkeme, iki ayrı ceza verebilir ve birbirinden ayrı çekilmesini emredebilir. Öyle de yapmalıdır. Sadece öldürmeden ceza verilmemeli. Cezaların ayrı ayrı çekilmesi sağlanmalıdır ki, caydırıcı olabilsin.”
Yıllarca savcılık yapan Altan Erdağ, son olarak, “Savcılık ve avukatlık dönemimde böyle bir rezalet bir dava görmedim. Onun için bu korkunç suçu işleyenlerin cezalarını ayrı ayrı çekmesi görüşündeyim. Bu kişilere af da mubah değil” dedi. 

Avukat Yücelen: “Cezalar ayrı ayrı çekilmeli”
Avukat Hasan Yücelen, 7 yaşındaki Mustafa’ya karşı, azap, ıztırap, çocuklara karşı adaba aykırı hareket, işkence, tecavüz, doğaya aykırı cinsel ilişki ve taammüden adam öldürme suçları işlendiğine dikkat çekti. 
Avukat Yücelen, “Çocuk tecavüzden sonra evden kaçtı. Ondan sonra eve getirip saatlerce dövdü ve planlı bir şekilde öldürdü. Mahkeme, toplumu derinden sarsan bu davada, zanlılara verilecek cezaların ayrı ayrı çekilmesi yönünde karar üretmelidir. Mahkemeler, zanlıların işledikleri suçların 40 yıl içinde çekilmesini değil de, ayrı ayrı cezalar vererek süreyi uzatabilir. Bu davada verilecek ceza 40 yılla sınırlı olmamalıdır. Sadece öldürme fiili değil, diğer hareketler de cezalandırılmalıdır.” 
Avukat Hasan Yücelen, son olarak, “Davayı benim alacağım yönünde bir söylenti çıktı. Ancak kesinlikle bu suç, vicdan muhasebesi yapılması gereken bir suç olduğu için bu da benim vicdanımı rahatsız edeceğinden böyle bir davayı kabul etmem mümkün değil” dedi.Sözmener: “Kamuoyu idam bekliyor”
Emekli Yargıç Hasan Sözmener, hukukta mahkemenin kişileri, aleyhine karar verip, bu suçlardan mahkum edinceye kadar kişilerin masum olduğunu dile getirerek, bu davada iddiaların doğru olduğu kabul edildiği takdirde, taammüden adam öldürme suçundan müebbet hapis verilebileceğini belirtti. 
Emekli Yargıç Hasan Sözmener, çocuğa karşı yaşanan tecavüz olayında da 14 yıla kadar hapislik verebileceğini söyleyerek, şöyle devam etti:
“Çocuğunu öldüren oldu. Tecavüz eden de oldu ancak iki suçun bir arada işlendiği iddiasını ilk kez yaşıyoruz. Cezaların birlikte mi, yoksa ayrı ayrı mı çekileceği mahkemenin takdirine aittir. 40 yıl, artı 14 yıl olduğunda kamuoyunun vicdanı rahatlar mı? Zannetmiyorum. Kamuoyu idam bekliyor. O da, şu anki yasalarımıza göre mümkün değil. Kanunumuzda idam cezası var. Bu olaya uygulanamaz. Ancak Avrupa standartlarına göre idam cezasının kaldırılması istenmektedir. Devlet olarak en büyük hatamız, Avrupa sevdasına düşmüş olmamızdır. İddia ediyorum ki birçok Avrupa ülkesi idam cezasını geri getirmek durumunda kalacaktır. Bu davayı bir hukukçu olarak ben de almazdım.”

HAVADİS  / EMİNE UYSAL

 
27 Nisan 2012 Cuma 09:04
Okunma: 4769
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu