Ana Sayfa » Kıbrıs » "savunan Adam Denktaş'a Vefa Etkinliği" Yapıldı

"savunan Adam Denktaş'a Vefa Etkinliği" Yapıldı

Aydın Denktaş "o'na Her Zaman Destek Oldum Hiçbir Zaman Köstek Olmadım, Onu Çok Özlüyorum".

 
 

SERDAR DENKTAŞ: "KIBRIS'TA İKİ DEVLET ESASINA DAYALI BİR ÇÖZÜM ARAYIŞINA GİTMELİYİZ. DENKTAŞ BÖYLE RAHAT EDER"

"ANIT MEZARIN İNŞASI KURUCU CUMHURBAŞKANIMIZIN 1. ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE BAŞLAYACAK"

TATAR "BİZ GİDECEĞİZ AMA O HEP YAŞAYACAK ÇÜNKÜ O BİR LİDERDİR."

GECEDE YAPILAN KONUŞMALARDA MERHUM CUMHURBAŞKANI DENKTAŞ'IN BIRAKTIĞI CUMHURİYET VE BAYRAĞIN SONSUZA DEK YAŞATILACAĞI VURGULANDI

Lefkoşa, 25 Mayıs 12 (T.A.K): KKTC Gazeteciler ve Yazarlar Birliği, özgürlük mücadelesi önderlerinden, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın anısını yaşatmak amacıyla "Savunan Adam Denktaş'a Vefa Etkinliği" düzenledi.

Etkinlikte, yazdıkları eserler ve kalemleriyle Kıbrıs Türkü'nün özgürlük mücadelesine katkı sağlayan gazeteci ve yazarlara "Savunan Adam Denktaş" anı plaketi sunuldu, Denktaş anısına konuşmalar yapıldı.

Konuşmalarda, merhum Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş'ın halkı ve ülkesi için yaptığı mücadeleler anlatılarak, halkına emanet ettiği cumhuriyet ile bayrağın sonsuza dek yaşatılacağı ve Denktaş'ın hiçbir zaman unutulmayacağı vurgulandı.

"Savunan Adam Denktaş'a Vefa Etkinliği" dün akşam saat 20.00'de Lefkoşa Golden Tulip Otel'de gerçekleştirildi. Etkinlik başında Denktaş anısına 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal marşı okundu.

Etkinlikte kısa bir konuşma yapan merhum Denktaş'ın eşi Aydın Denktaş, Denktaş'a bir lider eşi olarak hiçbir zaman köstek olmadığını, her zaman destek olduğunu vurgulayarak, Denktaş'ı çok özlediğini, yanından zamansız ayrıldığını ifade etti, yattığı yerin cennet olmasını temenni etti ve gözyaşlarına hakim olamadı. 

SERDAR DENKTAŞ

Oğlu Serdar Denktaş ise konuşmasında, tam 1 yıl önce 24 Mayıs'ta Denktaş'ın hastaneye kaldırıldığını anımsatarak, Denktaş'ın hasta yatağında bile verdiği mücadele ve davaya sarılmaya devam ettiğini kaydetti.

Serdar Denktaş, Denktaş'ın silah arkadaşlarıyla varoluş mücadelesi verdiğini, Kıbrıs Türk halkının evini ve toprağını koruması için birlikte mücade ettiğini, birlik olduğunu, ancak bugün o birlikteliğin olmadığına işaret ederek, bu yüzden Denktaş'ın çok da rahat olmadığını söyledi.

Denktaş'ı rahat ettirmek için görüşme masasından bir an önce kalkılması gerektiğini ve dünyaya, eşit olmayan koşullarda o masada oturmayacaklarının söylenmesi gerektiğini vurgulayan Serdar Denktaş, Rumların o masada "cumhuriyet" olarak oturduğu sürece eşitliğin olamayacağını vurguladı.

Denktaş, Türkiye'nin artık KKTC'ye imkanlarını açması gerektiğini, Türkiye ile KKTC arasında serbest ticaretin başlaması gerektiğini, Türkiye'nin artık AB ve dünyaya Kıbrıslı Türkleri "açıkta bırakmayacağım" deyip gümrük birliğine alması gerektiğini anlattı.

KKTC'nin de üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini ifade eden Denktaş, Türkiye ile birlikte bu açılımlar yapılırsa, ülkenin rekabet edebilirliliğinin artacağını, ekonominin güçleneceğini, Rumların da Türkiye'nin bir tehlike değil fırsat kapısı olduğunu anlayacağını kaydetti.  

Kıbrıs'ta uzun yıllardır yapılan görüşmelerde federasyon çalışmalarının pek kabul görmediğinin ortada olduğunu, bu yüzden artık iki devlet esasına dayalı bir çözüm arayışına gidilmesi gerektiğine işaret eden Denktaş, Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş'ın da bunu böyle istediğini anımsattı.

Serdar Denktaş, Kıbrıs Türk halkının ilk önce kendisinin çalışması gerektiğini, geleceğini kurması, evini düzene sokması gerektiğini, sıkıştığı yerde de her zaman zaten Türkiye'nin yanında olduğunu kaydetti.

Denktaş, KKTC'nin bu yolda yürümesi halinde Denktaş'ın rahat edeceğine inanç belirterek, "Çözüm sadece ve sadece bizdedir. Ne yapacaksak biz kendimiz yapacağız, başka kimseden beklemeyeceğiz. Sıkıştığımız her yerde Anavatan Türkiye bizimledir" dedi.

ANIT MEZAR

Serdar Denktaş, konuşmasında Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın anıt mezar çalışmalarına da değinerek, bu konuda Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner'in çok titiz çalıştığını, aynı zamanda hükümete de teşekkür ettiğini vurguladı.

Denktaş, Anıt Mezar  çalışmalarının sürdürğünü, projenin 1 Ağustos'ta duyurulacağını, 27 Aralık'ta sonucunun açıklanacağını, Denktaş'ın ölümünün 1. Yıldönümü olan 14 Ocak'ta ise inşasının başlayacağını söyledi.

Etkinlikte birlik adına konuşan Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Oğuz Karakartal da, Denktaş'ın tarihi bir lider ve kahraman olduğunu vurguladı ve yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

TATAR

Maliye Bakanı Ersin Tatar da, şanslı insanlar olduklarını çünkü Denktaş'ı tanıma fırsatı bulduklarını vurgulayarak, Denktaş'ın gerçek bir lider olduğunu, kendilerine emanet ettiği bayrak ve cumhuriyeti sonsuza dek yaşatacaklarını kaydetti.

Tatar, Denktaş'ın "KKTC" olduğunu, büyük bir değer olduğuna da vurgu yaparak, "Biz gideceğiz ama O hep yaşayacak çünkü o bir liderdir" dedi.

ERTUĞRULOĞLU

DGP Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu da, Denktaş için ne söyleseler az olduğunu, bu yüzden etkinlği düzenleyen birliğe teşekkür ederek, Denktaş'ın ülkesine insanına ve davasına çok bağlı bir insan olduğunu anımsattı.

Ertuğruloğlu, bir dönem Denktaş ile çok yakınen çalışma olanağı bulduğunu ve bundan gurur duyduğunu vurgulayarak, Denktaş ile dünyanın birçok yerinde temaslarda bulunduğunu, böyle bir liderle aynı davayı yürütmekten gururlandığını ifade etti.

Kendilerine düşen görevin devleti ve evlerini bir düzene sokmak olduğunu ve bu ülkenin vatandaşı olmaktan gurur duyacak seviyeye çıkarmak olduğunu ifade eden Ertuğruloğlu, bu konuda herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini kaydetti.

TÖRE

UBP milletvekili Zorlu Töre de, Denktaş'ın bir lider ve kahraman olduğunu vurgulayarak, kendilerine teslim ettiği bayrak ile devleti sonsuza dek yaşatacaklarını, hiçbir zaman yere düşürmeyeceklerini söyledi.

BULUTOĞLULARI

LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları da, Denktaş'ın "babası" gibi olduğunu belirterek, Denktaş hayatta olsaydı, bu yaşadığı zorlu süreçte kendisine sahip çıkacağını bildiğini, çünkü kendisinin yaptığı hiçbir yolsuzluk olmadığını, ne yaptıysa Lefkoşa ve halkı için yaptığını kaydetti.

Bulutoğluları, cebine birşey atmadığını, veremeyeceği hiçbir hesabın bulunmadığını vurguladı.

Etkinlikte anı plaketi verilen yazar, gazeteci ve yetkililer de söz alarak, merhum Kurucu Cumhurbaşkanı ile ilgili konuşmalar yaptı ve Denktaş'ın büyük bir lider olduğunu vurgulayarak, anısını sonsuza dek yaşatacaklarını söylediler.

ANI PLAKETİ ALAN İSİMLER

Etkinlikte, TAK Müdür vekili Selim Kumbaracı ile TAK Yönetim kurulu üyelerinden Levent Özadam, Aydın Akkurt ve Özer Kanlı'ya da anı plaketi verildi.

Etkinlikte plaket takdim edilen diğer gazeteci yazar ve kişiler şöyle:

"Turgay Ilıca, Bekir Kara, Reşat Akar, Ekrem Yeşilada, Lütfi Öztel, Demiray Dağaşanlı, Akay Cemal, Mustafa Doğrusöz, Erol Yöney, Rasıh Reşat, Hüseyin Macit Yusuf, Erten Kasımoğlu, Ertan Birinci, Kamil Özkaloğlu, Yücel Hatay, Halit Fedai, Osman Güvenir, Ahmet Tolgay, Betül Arslan, Sabahattin İsmail, Fuat Veziroğlu, Çelebi Ilık, Sami Dilek, Yavuz Erbaş, Vedat Erbaş." 

Konuşmaların ardından merhum lider Denktaş'ın yaşamı ve halkıyla birlikte verdiği "Ulusal Varoluş Mücadelesi"nden kesitler içeren sinevizyon gösterimi de yapıldı.  

(EMR/KAR)   FOTOĞRAFLI

 
25 Mayıs 2012 Cuma 11:02
Okunma: 655
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu