Ana Sayfa » Kıbrıs » Sayıştay DAÜ'den Rapor İstedi

Sayıştay DAÜ'den Rapor İstedi

Sayıştay Başkanlığı "çok ivedi" olarak yayınladığı bir rapor ile DAÜ Vakıf Yöneticiler Kurulu Başkanı Eşber Serakıncı'dan "devredilmek istenen okullara" yönelik bilgi istedi.

 
 
Sayıştay DAÜ'den Rapor İstedi
Yenidüzen- Cenk Mutluyakalı'nın haberine göre; Sayıştay Raporu: Devir işlemlerinde izlenecek yönetmin nasıl olması gerektiğine ilişkin herhangi bir yasal düzenlemeye rastlanmamıştır. Böyle bir eksikliğin olması Vakıf Yöneticiler Kurulu'nda veya rektöre isteediği şekilde hareket etme olanağı vermektedir. Sözü edilen ön protoköldeki gibi bir uygulamaya gidilmeden önce bu tür uygulamaya ilişkin esasların belirlenmesi ve bunların yasal zemin haline getirildikten sonra fiiliyata geçirilmesi gerekmektedir.

Sayıştay'ın yazısında DAÜ okul öncesi eğitim kurumlarının devrine yönelik herhangi bir yasal düzenlemeye rastlanmadığını belirtirken "böylesi bir yasal eksikliğin vakıf yönetimi ya da rektöre istediği gibi hareket etme olanağı vermediği" üzerinde duruldu.

..18/86 sayılı Kuzey Kıbrıs Eğitim Vakfı ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Kuruluş Yasası'nın 7(3)(A) maddesi altında düzenlenen "Doğu Akdeniz Üniversitesi Satın Alma ve ihale Tüzüğü"nün;
"Amaç"yan başlıklı 2. Maddesinde; "bu tüzüğün amacı; Kuzey Kıbrıs Eğitim Vakfı ve Doğu Akdeniz Üniversitesinin gereksinme duyacağı araç gereç ve yatırımlarının uygun şartlarda satın alınmasında veya ihalesinde başvurulacak usul ve yöntemleri düzenlemektedir" denmekte.
"İhale usulleri" yan başlıklı 5. maddesinde;
"Gereksinme duyulan mal ve hizmetlerin temini , aşağıdaki usullerin birisine göre yapılır...

-Açık , şeffaf ihale ve teklif kabulü
(2) Yazılı duyuru kapalı zarf usulü
Keşif bedeli asgari ücretin 20 katından yüksek olan mal veya hizmet alımlarınd yazılı duyuru yoluyla kapalı zarf usulü ile teklif alınmasıdır. Duyuru en az iki günlük yerel gazetede yayınlanmalı ve aşağıdaki hususları kapsamaktadır.
"(i) Alınacak geçici mal ve hizmetin cinsi
"(ii) Gerekli geçici teminat miktarı
"(iii) son teklif verme günü saati ve yeri
"(iv) başvuru şekli
"(v) şartname veya şartnameler ile dosyanın temin edileceği yer

Bunun yanında Türkiye ve diğer ülkelerden yapılacak alımlarda ilan yoluyla teklif alınabileceği gibi firmalara doğrudan yazıl yazılmak suretiyle de teklif alınabilir. Firmalara yazılacak yazılara şartname veya şartnameler eklenir..." denmekte.
Yürütme yan başlıklı 17. maddesinde de;
"bu tüzük Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektörü tarafından yürütülür" denmektedir.

Mevzuat dikkate alındığında DAK, DAİ ve DAY'ın gerek kuruluşuna gerek demirbaşları ile birlikte işletmesinin devredilebileceğine gerekse bu gibi devir işlemlerine izlenecek yöntemin nasıl olması gerektiğine ilişkin herhangi bir yasal düzenlemeye rastlanmamıştır.
 
25 Haziran 2011 Cumartesi 17:18
Okunma: 901
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu