Ana Sayfa » Kıbrıs » SAYIŞTAY DENETÇİLERİ DERNEĞİ, SAYIŞTAY (DEĞİŞİKLİK) YASASI KONUSUNDA AÇIKLAMA YAPTI

SAYIŞTAY DENETÇİLERİ DERNEĞİ, SAYIŞTAY (DEĞİŞİKLİK) YASASI KONUSUNDA AÇIKLAMA YAPTI

KKTC Sayıştay Denetçileri Derneği, Sayıştay (Değişiklik) Yasası'nda denetçilerin tahsisatlarının bütçe imkansızlıkları nedeniyle kaldırıldığını kaydederek, bu yasanın "Sayıştay Başkan ve üyelerine tahsisat verilmesi için hazırlandığı ve denetçilerin bir şekilde saf dışı edilerek, Sayıştay'ın bağımsızlığına ve tarafsızlığına gölge düşürüldüğü? yönündeki eleştirilerin gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

 
 
SAYIŞTAY DENETÇİLERİ DERNEĞİ, SAYIŞTAY (DEĞİŞİKLİK) YASASI KONUSUNDA AÇIKLAMA YAPTI

 (T.A.K): 

Sayıştay Denetçileri Derneği, Sayıştay (Değişiklik) Yasası ile ilgili kamuoyunda yer alan haberlere yazılı açıklamayla cevap verdi.

Sayıştay'ın, ifa ettiği görev itibarıyla kamu kaynaklarının koruyucusu ve gözcüsü olduğu hatırlatılan açıklamada, 37/2016 sayılı Sayıştay (Değişiklik) Yasası'ndan önceki kısıtlı kadro sayısının, Sayıştay'ın daha etkin ve güncel denetim yapmasını engellediğine işaret edildi.

"64 OLAN DENETÇİ KADRO SAYISI 89'A YÜKSELTİLDİ?

Değişiklik Yasası ile Sayıştay Başkanlığı'nda 4 olan Uzman Denetçi kadrosunun 6'ya,  4 olan Baş Denetçi kadrosunun 8'e, 6 olan Baş Denetçi Yardımcısı kadrosunun ise 10'a, 15 olan Kıdemli Denetçi kadrosunun 20'ye, 35 olan Denetçi kadrosunun ise 45'e çıkarıldığı ifade edilen açıklamada toplam 64 olan Denetçi kadro sayısının 89'a yükseltildiği ifade edildi.

"Böylelikle elzem olan personel artırımına da gidilerek, Sayıştay'ın daha etkin ve güncel denetim yapabilmesine olanak sağlanmıştır? denilen açıklama şöyle devam etti;

"Nitekim yasa değişikliği neticesinde hükümet; ilk atama kadroları için Sayıştay Başkanlığı'na 19 Denetçi için yetki vermiş olup, günümüz itibarıyla 29 olan Denetçi sayısının 48'e yükselecek olması ve yine aynı Değişiklik Yasası ile Denetçilerin terfilerinin açılmasına ilişkin yetkinin, hükümetten alınıp Sayıştay Başkanlığı'na verilmesi, bugüne kadar kadroların doldurulması için Sayıştay Başkanlığı'nca hükümetlere birçok kez yapılmış olan ancak sonuçsuz kalan talepleri ortadan kaldıracak bir düzenleme olup, gerek ilk atama kadrolarına personel istihdamı gerekse mevcut kadroların doldurulması yetkisinin Sayıştay Başkanlığı'na verilmesi, denetimlerin etkin ve güncel hale gelmesine çok büyük katkı sağlayacaktır.

Ayrıca değişiklik yasası ile Sayıştay'ın mali ve idari bağımsızlığı güçlendirilerek Uluslararası Denetim Standartlarına uygun, daha bağımsız bir yüksek denetim organı haline gelen bir Sayıştay oluşturulmasına da büyük katkı sağlanmıştır.

37/2016 sayılı Değişiklik Yasası yürürlüğe girmeden önce, ilgili yasa tasarısı ile mevcut Sayıştay kadrolarındaki denetçilerin özlük haklarının iyileştirilmesi hedeflenmiş, Sayıştay Denetçileri'ne tahsisat öngörülürken,  Sayıştay Başkanı'nın mevcut tahsisatı artırılıp, Sayıştay Üyelerine de tahsisat öngörülmüştür. Tasarının yasallaşması aşamasında, Sayıştay Başkanlığı'nın;  denetçilerin özlük haklarının iyileştirilmesine ve tahsisat sağlanmasına yönelik açık ve kuvvetli desteği olduğu tarafımızca da bilinmekte olup, bu süreçte Sayıştay Denetçileri de birçok milletvekili ve siyasi parti yetkilisi ile görüşerek, konu tasarının gerekliliğini ve önemini anlatmıştır.?

"DENETÇİLERİN TAHSİSATLARI BÜTÇE İMKÂNSIZLIKLARI NEDENİYLE KALDIRILDI?

Tasarının Meclis'te görüşülmesi aşamasında, bütçe imkânsızlıkları nedeniyle denetçilerin tahsisatlarının kaldırıldığı dile getirilen açıklamada "Hal böyleyken, bazı yayın organlarında, gerçeği yansıtmayacak şekilde,  bu yasanın sadece Sayıştay Başkan ve Üyelerine tahsisat verilmesi için hazırlandığı ve denetçilerin bir şekilde saf dışı edilerek, Sayıştay'ın bağımsızlığına/ tarafsızlığına gölge düşürüldüğü iddia edilmiştir.

Yukarıda belirtilen iddialar asılsız olup, özelde Sayıştay Başkanlığı'nın tarafsızlığına ve dürüstlüğüne gölge düşürmek amacını taşısa da genelde, Sayıştay'ı ve Sayıştay Raporlarını hazırlayan Sayıştay Denetçilerini de töhmet altında bırakmıştır.?

Açıklama, 37/2016 sayılı Sayıştay (Değişiklik) Yasası'nın Sayıştay için çok önemli bir yasa olduğu ve Sayıştay Başkanlığı ve denetçilerinin her zaman kamu kaynaklarının gözcüsü ve koruyucusu olacağını, yolsuzlukların ve usulsüzlüklerin önüne geçmek için kararlılıkla çalışacağı kaydedilerek tamamlandı.

 

 
22 Temmuz 2016 Cuma 09:35
Okunma: 852
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu