Ana Sayfa » Kıbrıs » Sayıştay'ın LTB raporu..

Sayıştay'ın LTB raporu..

Sayıştay Başkanlığı, Lefkoşa Türk Belediyesi’nin personel yapısı ile ilgili raporunu yayımladı. Rapora göre, şu anda belediye bünyesinde 487 kişi, gayriyasal bir şekilde istihdam edilmiş durumda.

 
 
Sayıştay'ın LTB raporu..
HAVADİS

487 KİŞİ…
LTB bünyesinde sürekli personel kadrosunda 194, geçici işçi kadrosunda 215 ve sözleşmeli personel kadrosunda ise 22 kişi fazladan çalıştırılıyor. Ayrıca, 56 geçici işçi de yasada belirtilen süre sınırı dikkate alınmadan çalıştırılıyor. LTB’de yasal olmayan çalışan sayısı 487

YASAL OLMAYAN İSTİHDAMLAR… Sayıştay Başkanlığı, yasal kriterlere uyulmadan istihdam edilen, işe gelmediği halde maaş alan, sözleşme süreleri bitmesine rağmen çalışmaya devam eden ve sabıka kayıtlarına göre LTB’de görev yapması uygun olmayan personelle ilgili tedbir alınmasını istedi

YASAL YAPTIRIM UYARISI… Sayıştay Başkanlığı, LTB yönetiminden Haziran 2012 sonuna kadar, yasada belirlenen kadro yapısını oluşturmasını istedi. Buna göre, belediye eğer çalışanla ilgili tedbir almazsa, Sayıştay Başkanlığı Yasası uyarınca yasal süreç başlatılacak


Sayıştay Başkanlığı, Lefkoşa Türk Belediyesi’nin personel yapısı ile ilgili raporunu yayımladı. Rapora göre, şu anda belediye bünyesinde 487 kişi, gayriyasal bir şekilde istihdam edilmiş durumda.


15 Mayıs 2012 tarihli, Sayıştay Başkanı Osman Korahan imzalı raporda, belediye yönetimi de uyarılarak bu anomalinin giderilmesi istendi. 

Raporda açıkça, yasal kriterlere uyulmadan istihdam edilenlerin, işe gelmediği halde belediye bütçesinden maaş çekenlerin, sözleşme ve görev süreleri sona ermesine rağmen çalışanların ve sabıka kayıtlarına göre LTB’de görev yapamayacak olanların bulunduğuna dikkat çekildi. 

Sayıştay Başkanlığı, LTB’nin mali imkanları gözetilerek, kadro sayısına uygun bir şekilde gerekli tedbirlerin alınmasını önerdi. Bir başka deyişle, LTB’deki çalışan sayısının azaltılması istendi.

Yasal kadro aşıldı

65/2007 sayılı Belediye Personel Yasası uyarınca, Lefkoşa Türk Belediyesi’nin istihdam edebileceği personel sayısının belirlendiği belirtilen raporda, defalarca uyarılmasına rağmen, LTB yönetiminin yasal sınırın üzerinde çalışan istihdam ettiğine vurgu yapıldı. 

Raporda, çalışan sayısının yasal sınırlar içerisine çekilmesinin kaçınılmaz olduğu belirtilerek, “65/2007 sayılı yasanın belirlediği sınırlara uygun personel istihdamı için çalışanların işe giriş tarihleri ile kadrolara uygun nitelikleri esas alınarak, LTB’nin mali imkanları da gözetilerek, personel sayısının yasal sınırlar içerisine çekilmesi için gerekli tedbirlerin ivedilikle alınması kaçınılmazdır” denildi.

“Derhal uygulayın”

Raporda ayrıca, gayriyasal bir şekilde aşılan LTB personel sayısının “Haziran 2012 sonuna kadar derhal” yasal sınır içerisine çekilmesi istendi. 

Ayrıca, bu uygulamanın yapılmaması halinde de, Sayıştay Yasası uyarınca, belediye yönetimine birtakım yasal müeyyideler uygulanacağının da altı çizildi.

Bin kişi çalışıyor, 487 kişi yasa dışı

LTB bünyesinde ve mali kaynağını LTB’nin ödediği Kültür Sanat Kurumu’nda devamlı hizmet alımı olarak çalışan sayısının bin olduğu belirtildi. 

31 Aralık 2011 itibarı ile yasal kadro sayısı 899 olmasına rağmen 968 kişi LTB’de, 32 kişi de LTB Kültür Sanat Kurumu’nda olmak üzere, toplam bin kişi istihdam edilmiş olarak kayıtlara geçti. 

968 LTB çalışanı ise şöyle sınıflandırıldı: 451 kişi sürekli personel, 230 kişi daimi işçi, 222 kişi sözleşmeli personel, 65 kişi geçici işçi. 

Oysa, yasaya göre LTB çalışan sayısının sürekli personel olarak 257 kişi, daimi işçi olarak 560 kişi, geçici işçi olarak 56 kişi, sözleşmeli olarak da 26, toplam 899 kişiyi aşmaması gerekiyor. 

65/2007 tarihli, belediyelerin personel sayısını belirleyen yasaya göre, LTB bünyesinde sürekli personel kadrosu 194 kişi, geçici işçi kadrosu 215 kişi ve sözleşmeli personel kadrosu ise 22 kişi aşıldı. 

Ayrıca, 56 geçici işçi de yasada belirtilen süre sınırı dikkate alınmadan çalıştırılıyor.

Sayıştay önerdi

Sayıştay Başkanlığı, raporun “Sonuç ve Öneriler” kısmında, dört öneride bulunuyor. 

Buna göre, 487 kişilik fazlalık ortaya konurken, yasal kriterlere uyulmadan istihdam edilen, işe gelmediği halde maaş alan, sözleşme süreleri bitmesine rağmen çalışmaya devam eden ve sabıka kayıtlarına göre LTB’de görev yapması uygun olmayan personelle ilgili tedbir alınmasını istedi.

 
17 Mayıs 2012 Perşembe 09:46
Okunma: 1659
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)